10.3.4
ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
Іменем України
16 травня 2016 рокуСєвєродонецькСправа № 812/688/15
Луганський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді Шембелян В.С.,
при секретарі судового засідання Ларіній П.Є.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Луганського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до фермерського господарства Ковсуг-А про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені за порушення нормативу створення робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі 10552,52 грн.,-
ВСТАНОВИВ:
Луганське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів (далі за текстом - Позивач) звернулося до суду з адміністративним позовом до фермерського господарства Ковсуг-А (далі за текстом - Відповідач) з вимогами про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені за порушення нормативу створення робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі 10552,52 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідно до положень статей 19, 20 Закону України Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні, Порядку подання підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, звітів про зайнятість та працевлаштування інвалідів та інформації, необхідної для організації їх працевлаштування, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 31.01.2007 № 70 Про реалізацію статей 19, 20 Закону України Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні, та згідно поданого Звіту 10-ПІ про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2013 рік Відповідач не працевлаштував 1 інваліда. Середньорічна заробітна плата штатного працівника Відповідача складає 10375,00 грн.
Оскільки Відповідачем не створено 1 робоче місце для інваліда, за ним утворилася заборгованість за невиконання нормативу зі створення робочих місць для працевлаштування інвалідів у сумі 10375,00 грн.
Частина адміністративно-господарських санкцій за звітний 2013 рік в загальній сумі 2875,00 грн. була сплачена відповідачем, а саме: 2375,00 грн. (платіжне доручення №80 від 18.04.2014) та 500,00 грн (платіжне доручення №114 від 25.06.2014), а всього 2875,00 грн. Тому підлягає стягненню залишок нарахованої суми адміністративно-господарської санкції в розмірі 7500 грн (10375,00 грн - 2875,00 грн).
Пеня складає 3052,53 грн, разом сума адміністративно-господарських санкцій та пені складає 10552,53 грн.
Вказані кошти Позивач просить суд стягнути з Відповідача.
Відповідач позов не визнав надав заяву, в якій просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог, посилаючись на ст.2 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції». Повідомив суд, що суму адміністративно-господарських санкцій у розмірі 7500,00 відповідачем вже було погашено, що не заперечується позивачем. Оригінал звіту 10-ПІ про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2013 рік він не може надати у звязку з втратою.
Представник позивача у судове засідання не прибув, надав заяву про розгляд справи за його відсутністю.
Представник відповідача у судове засідання не прибув, надав заяву про розгляд справи за його відсутністю.
Приймаючи рішення у справі, суд керується такими вимогами чинного законодавства.
Фонд соціального захисту інвалідів відповідно до п.1 Положення про Фонд соціального захисту інвалідів, затвердженого наказом Міністерства соціальної політики України від 14.04.2011 №129, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 28.04.2011 за № 528/19266 (далі - Положення), є бюджетною установою, діяльність якої спрямовується, координується та контролюється Державною службою з питань інвалідів та ветеранів.
Луганське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів є територіальним органом Фонду соціального захисту інвалідів.
Спеціальним законом, який визначає основи соціальної захищеності інвалідів в Україні і гарантує їм рівні з усіма іншими громадянами можливості для участі в економічній, політичній і соціальній сферах життя суспільства, створення необхідних умов, які дають можливість інвалідам вести повноцінний спосіб життя згідно з індивідуальними здібностями і інтересами, є Закон України Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні від 21 березня 1991 року № 875-12 (далі - Закон № 875).
За змістом ст. 20 Закону № 875 Фонду соціального страхування захисту інвалідів надано право на стягнення санкцій за недодержання законодавчо встановленого нормативу робочих місць для забезпечення працевлаштування інвалідів.
Таким чином, позивач у справі - суб`єкт владних повноважень, якому чинним законодавством України надані владні управлінські функції у сфері соціального захисту інвалідів, в тому числі контроль щодо забезпечення інвалідів робочими місцями.
Статтею 18 Закону № 875 передбачено, що забезпечення прав інвалідів на працевлаштування та оплачувану роботу, в тому числі з умовою про виконання роботи вдома, здійснюється шляхом їх безпосереднього звернення до підприємств, установ, організацій чи до державної служби зайнятості.
Підбір робочого місця здійснюється переважно на підприємстві, з урахуванням причин інвалідності, з урахуванням побажань інвалідів, наявних у нього професійних навичок і знань, а також рекомендацій медиком - соціальної експертизи.
Підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов'язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом міністрів України.
Відповідно до ст. 20 Закону № 875 підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом. Для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, на яких працює від 8 до 15 осіб, розмір адміністративно-господарських санкцій за робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом, визначається в розмірі половини середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, в установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, у фізичної особи, яка використовує найману працю. Положення цієї частини не поширюється на підприємства, установи і організації, що повністю утримуються за рахунок коштів державного або місцевих бюджетів.
Згідно із п. 2 Порядку подання підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, звітів про зайнятість і працевлаштування інвалідів та інформації, необхідної для організації їх працевлаштування, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 31.01.2007 року № 70 Про реалізацію статей 19 і 20 Закону України Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні, звіт про зайнятість і працевлаштування інвалідів роботодавці подають (надсилають рекомендованим листом) щороку до 1 березня відділенням Фонду, в яких вони зареєстровані, за формою, затвердженою Мінпраці за погодженням з Держкомстатом.
Порядок нарахування пені та її сплати затверджений наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 15 травня 2007 року № 223.
Пунктом 2.1 вказаного Порядку органом контролю визнані територіальні відділення Фонду соціального захисту інвалідів.
Механізм нарахування пені визначений пунктом 3 Порядку нарахування пені та її сплати.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази відповідно до вимог статей 69-72 Кодексу адміністративного судочинства України, суд встановив такі обставини справи.
Відповідач є юридичною особою та зареєстрований у якості роботодавця Луганським обласним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів 27.04.2009 за № 44/248/58, що підтверджується довідкою про реєстрацію роботодавця у відділенні Фонду соціального захисту інвалідів від 27.04.2009 № 60 (а.с.6).
Як вбачається з інформації за показниками звіту 10-ПІ з Єдиного інформаційного автоматизованого банку даних щодо реєстрації роботодавців та даних про зайнятість і працевлаштування інвалідів Відповідач, 26 лютого 2014 року подав до Луганського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів звіт про зайнятість і працевлаштування інвалідів за 2013 рік форми № 10-ПІ, в якому зазначив середньооблікову кількість штатних працівників облікового складу 12 осіб, з них, середньооблікова кількість штатних працівників яким відповідно до чинного законодавства встановлена інвалідність 0, кількість інвалідів, які повинні працювати на робочих місцях створених відповідно до вимог статті 19 Закону України Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні складає 1 осіб, не працевлаштовано 1 інвалідів (а.с.7).
За розрахунком позивача (а.с.8) відповідач повинен був працевлаштувати у 2013 році 1 інвалідів, фактично працевлаштовано 0 інвалідів, тому підприємство відповідача мало перерахувати адміністративно-господарські санкції за нестворені робочі місця для працевлаштування інвалідів за 2013 рік у сумі 3052,53 грн.
У відповідності з Порядком нарахування пені та її сплати, затвердженим наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 15 травня 2007 року № 223 та зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 30 травня 2007 року за № 552/13819, за порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій на 384 календарних днів відповідачу нарахована загальна сума штрафних санкцій та пені в розмірі 10552,53 грн. Пеню нараховано за період з 16.04.2014 по 18.04.2014, з 18.04.2014 по 25.06.2014, з 25.06.2014 по 14.07.2015 включно (а.с.8).
Інших доказів на підтвердження обгрунтованості своїх вимог позивач не надав.
Ухвалою від 01 жовтня 2015 року провадження у цій справі закрито у звязку з примиренням сторін.
Визнано наступні умови примирення сторін:
Позивач - зобов'язується надати відповідачу розстрочку сплати боргу по сплаті адміністративно-господарських санкцій у сумі 7500,00 грн. (сім тисяч п'ятсот гривень 00 копійок) та пені за порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій у сумі 3052,52 грн. (три тисячі п'ятдесят дві гривні 52 копійки), що разом складає 10552,52 грн. (десять тисяч п'ятсот п'ятдесят дві гривні 52 копійки), який утворився внаслідок невиконання Відповідачем нормативу створення робочих місць для працевлаштування інвалідів за 2013 рік строком на 3 місяці зі сплатою трьома платежами згідно наступного графіку:
- до 20 жовтня 2015 року 3750,00 грн. (три тисячі сімсот п'ятдесят гривень 00 копійок) сплата адміністративно-господарських санкцій;
- до 20 листопада 2015 року - 3750,00 грн. (три тисячі сімсот п'ятдесят гривень 00 копійок) сплата адміністративно-господарських санкцій;
- до 20 грудня 2015 року 3052,52 грн. (три тисячі п'ятдесят дві гривні 52 копійки) сплата пені за прострочення строку сплати адміністративно-господарських санкцій.
Відповідач зобов'язується сплатити Позивачу борг по сплаті адміністративно-господарських санкцій у сумі 7500,00 грн. (сім тисяч п'ятсот гривень 00 копійок) та пені за порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій у сумі 3052,52 грн. (три тисячі п'ятдесят дві гривні 52 копійки), що разом складає 10552,52 грн. (десять тисяч п'ятсот п'ятдесят дві гривні 52 копійки),який утворився внаслідок невиконання Відповідачем нормативу створення робочих місць для працевлаштування інвалідів за 2013 рік строком на 3 місяці зі сплатою трьома платежами згідно наступного графіку:
- до 20 жовтня 2015 року - 3750,00 грн. (три тисячі сімсот п'ятдесят гривень 00 копійок) сплата адміністративно-господарських санкцій;
- до 20 листопада 2015 року - 3750,00 грн. (три тисячі сімсот п'ятдесят гривень 00 копійок) сплата адміністративно-господарських санкцій;
- до 20 грудня 2015 року - 3052,52 грн. (три тисячі п'ятдесят дві гривні 52 копійки) сплата пені за прострочення строку сплати адміністративно-господарських санкцій.
15 березня 2016 року позивачем подано клопотання про відновлення провадження у справі у звязку з невиконанням умов мирової угоди. Ухвалою від 18 березня 2016 року поновлено провадження у справі та призначено судове засідання.
Судом встановлено, що Відповідачем на виконання мирової угоди сплачено заборгованість 19.10.2015 у сумі 3750,00 грн. та 20.11.2015 у сумі 3750,00 грн., що не заперечувалось сторонами у справі. Тобто відповідачем сплачено суму адміністративно-господарських санкцій у повному обсязі і ця обставина визнана позивачем, як вбачається з заяви про скасування мирової угоди. Тому для задоволення позовних вимог в цій частині підстави відсутні.
Несплаченою залишається лише сума 3052,52 грн., тобто сума пені за порушення нормативу створення робочих місць для працевлаштування інвалідів, нарахування якої є спірним, оскільки оспорюється відповідачем.
Позивач обгрунтовує підстави нарахування пені витягом інформації за показниками звіту 10-ПІ з Єдиного інформаційного автоматизованого банку даних щодо реєстрації роботодавців та даних про зайнятість і працевлаштування інвалідів (а.с.7 ).
Суд не вважає зазначений документ належним доказом у справі, оскільки цей документ не є безпосереднім носієм зазначеної в ній інформації, що суперечить вимогам ч.1 ст.70 та ч.1 ст.79 КАС України.
Як вбачається з Методики роботи з Єдиним інформаційним автоматизованим банком даних Фонду соціального захисту інвалідів щодо реєстрації роботодавців та даних про зайнятість і працевлаштування інвалідів, що затверджена наказом директора Фонду соціального захисту інвалідів від 04.02.2009 №6/1, зазначена база даних є інформаційно-аналітичною системою, що створена для внутрішнього користування працівників Фонду з метою посилення контролю за дотриманням вимог законодавства про соціальний захист інвалідів з боку роботодавців, накопичення даних на центральному рівні, полегшення поточної аналітичної роботи (а.с.47-51).
В той же час, належних доказів правомірності нарахування пені, копій платіжних доручень щодо часткової оплати в 2014 році відповідачем суми господарських санкцій суду не надано. Тому суд не може встановити точні дати періоду прострочення даної виплати та перевірити обгрунтованість розрахунку пені.
Сторони в своїх заявах повідомили суд, що всі первинні документи, що стосуються предмету розгляду справи, ними втрачені через проведення АТО на території Луганської області.
Оскільки відповідач оспорює, а позивач не надав належних доказів та не довів обгрунтованість розрахунку пені, в задоволенні позовних вимог і в частині стягнення пені слід відмовити за необгрунтованістю.
Відповідно до ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких базуються її вимоги або заперечення.
З урахуванням вищевикладеного судом встановлено, що позовні вимоги є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
За таких обставин, надання оцінки іншим доводам заперечень відповідача є недоцільним.
Питання про розподіл судових витратах судом не вирішується, оскільки позивач звільнений від їх сплати у встановленому законом порядку, а ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України не передбачено їх стягнення у даних випадках.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 71, 94, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
У задоволенні адміністративного позову Луганського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до фермерського господарства Ковсуг-А про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені за порушення нормативу створення робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі 10552,52 грн - відмовити повністю.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.
Повний текст постанови складено та підписано 23 травня 2016 року.
Суддя ОСОБА_1