ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 травня 2016 року 15 год. 10 хв. Справа № 808/1338/16 м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Лазаренка М.С., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м.Запоріжжі Міжрегіонального головного управління ДФС до Відкритого акціонерного товариства «Запоріжжяобленерго» про стягнення коштів за податковим боргом,
ВСТАНОВИВ:
22 квітня 2016 року до Запорізького окружного адміністративного суду (далі іменується суд) надійшов позов Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м.Запоріжжі Міжрегіонального головного управління ДФС (далі іменується позивач) до Відкритого акціонерного товариства «Запоріжжяобленерго» (далі іменується відповідач), в якому позивач просить суд стягнути з відповідача суму податкового боргу зі сплати податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) в розмірі 67 575 015,12 грн. та податку на прибуток підприємств і організацій, що перебувають у державній власності в розмірі 14 734 838,90 грн.
В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначив, що даний податковий борг виник на підставі самостійно визначених ВАТ «Запоріжжяобленерго» податкових зобовязань з податку на додану вартість та з податку на прибуток підприємств відповідно до низки поданих податкових декларацій з цих податків, а також на підставі низки прийнятих Позивачем податкових повідомлень-рішень, якими Відповідачеві визначені суми грошових зобовязань з податку на додану вартість. Зазначені податкові повідомлення-рішення Відповідачем не оскаржувались, або були залишені без змін внаслідок їх адміністративного або судового оскарження. При реалізації владної управлінської функції субєктом владних повноважень відносно платника податків винесено податкову вимогу, якою покладено обовязок здійснити платіж на користь Державного бюджету України. Посилаючись на викладені вище мотиви, позивач просив суд ухвалити рішення про задоволення позову, оскільки згідно даних обліку та звітності відповідач має податковий борг по сплаті податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) та податку на прибуток підприємств і організацій, що перебувають у державній власності.
Ухвалою суду від 25.04.2016 відкрито провадження в адміністративній справі №808/1338/16, закінчено підготовче провадження та призначено судове засідання на 16.05.2016.
Відповідно до частини першої статті 51 Кодексу адміністративного судочинства України (далі іменується КАС України), позивач має право в будь-який час до закінчення судового розгляду збільшити або зменшити розмір позовних вимог.
Представником позивача була подана до суду письмова заява від 12.05.2016 про зменшення розміру позовних вимог з податку на додану вартість в звязку з тим, що 28.04.2016 відповідачем був частково погашений податковий борг з ПДВ, а саме сплачено грошове зобовязання з податку на додану вартість за податковим повідомленням-рішенням № 0001340805/0 від 18.10.2010, прийнятим позивачем, на загальну суму 1 160 715,00 грн. (в т. ч. за податковим зобовязанням 773 810,00 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями 386 905,00 грн.)
Постановою Запорізького окружного адміністративного суду від 04.02.2013 у справі № 2а-9412/10/0870 податкове повідомлення-рішення № 0001340805/0 від 18.10.2010 було визнано протиправним та скасовано. Ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 30.10.2013 постанова Запорізького окружного адміністративного суду від 04.02.2013 у справі № 2а-9412/10/0870 була залишена без змін. Постановою Вищого адміністративного суду України від 14.04.2016 постанова ЗОАС від 04.02.2013 та ухвала ДААС від 30.10.2013 у справі 2а-9412/10/0870 були скасовані, в задоволенні позову ВАТ «Запоріжжяобленерго» - відмовлено.
Крім цього, 28.04.2016 відповідачем була сплачена пеня, нарахована позивачем на суму податкового зобовязання за податковим повідомленням-рішенням № 0001340805/0 від 18.10.2010 згідно з підпунктом 129.1.2 пункту 129.1 статті 129 Податкового кодексу України (в позовній заяві зазначено, що станом на 22.04.2016 розмір цієї пені складав 382 101,02 грн.)
Отже, розмір податкового боргу Відповідача з податку на додану зменшився та складає 66 032 199,10 грн. виходячи з наступного розрахунку :
67 575 015,12 грн. - 1 160 715,00 грн. (773 810,00 грн. + 386 905,00 грн.) - 382 101,02 грн. = 66 032 199,10 грн., і саме цю суму позивач просить стягнути з відповідача.
Представником відповідача були подані до суду письмові пояснення на позовну заяву та заява про надання розстрочення виконання рішення суду від 13.05.2016, згідно яких відповідач визнає позовні вимоги в частині стягнення коштів в сумі податкового боргу: з податку на додану вартість в сумі 66 032 199,10 грн. (з урахуванням часткового погашення податкового боргу, а саме по податковому повідомленню-рішенню № 0001340805/0 від 18.10.2010 та нарахованої пені платіжними дорученнями від 28.04.2016 №№ 11596, 11597, 11598) та з податку на прибуток підприємств в сумі 14 734 838,90 грн. Крім цього, відповідач, враховуючи його скрутний фінансовий стан та низку обєктивних обставин, просить суд розстрочити виконання судового рішення терміном до 31 грудня 2016 року, шляхом розстрочення сплати податкового боргу починаючи з червня 2016 року, щомісячними платежами наступним чином:
- червень 2016 року 3 000 000,00 грн. (податок на додану вартість);
- липень 2016 року 4 000 000,00 грн. (податок на додану вартість);
- серпень 2016 року 4 000 000,00 грн. (податок на додану вартість);
- вересень 2016 року 4 000 000,00 грн. (податок на додану вартість);
- жовтень 2016 року :
- 17 010 733,04 грн. (податок на додану вартість),
- 4 911 612,97 грн. (податок на прибуток);
- листопад 2016 року :
- 17 010 733,03 грн. (податок на додану вартість),
- 4 911 612,97 грн. (податок на прибуток);
- грудень 2016 року :
- 17 010 733,03 грн. (податок на додану вартість),
- 4 911 612,96 грн. (податок на прибуток).
16.05.2016 представником позивача була подана до суду письмова заява (пояснення), згідно якої позивач не заперечує щодо розстрочення сплати Відповідачем податкового боргу на вищевикладених умовах.
16.05.2016 представники сторін заявили до суду письмові клопотання про розгляд справи за її відсутності.
Відповідно до частини четвертої статті 122 КАС України, якщо таке клопотання заявили всі особи, які беруть участь у справі, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Згідно з частиною першою статті 41 КАС України суд під час судового розгляду адміністративної справи здійснює повне фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу. У разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Враховуючи те, що представниками сторін подано заяви про розгляд справи за їх відсутності та керуючись приписами статті 41 КАС України, суд дійшов до висновку щодо можливості розгляду справи за відсутності представників сторін, на підставі наявних у справі матеріалів, в порядку письмового провадження; фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
Суд, оцінивши надані (повідомлені) сторонами обставини та наявні у справі відповідні письмові докази у їх сукупності, встановив наявність достатніх підстав для прийняття законного та обґрунтованого рішення.
Як вбачається з матеріалів справи, станом на 16.05.2016 ВАТ «Запоріжжяобленерго» має податковий борг перед бюджетом:
з податку на додану вартість в сумі 66 032 199,10 грн.;
з податку на прибуток підприємств в сумі 14 734 838,90 грн.
Податковий борг з податку на додану вартість у розмірі 66 032 199,10 грн. виник на підставі наступного:
19.03.2015 Відкритим акціонерним товариством «Запоріжжяобленерго» подано до Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Запоріжжі МГУ ДФС (надалі також СДПІ) податкову декларацію №9043311726 з податку на додану вартість, якою платник самостійно визначив податкові зобовязання в сумі 23 453 792 грн. Відповідно до пункту 100.2 статті 100 ПК України платник податків має право звернутися до контролюючого органу із заявою про розстрочення та відстрочення грошових зобовязань або податкового боргу.
Скориставшись таким правом, 30.03.2015 відповідач уклав із контролюючим органом договір про розстрочення грошових зобовязань №1. 25 грудня 2015 року укладена додаткова угода до договору про розстрочення грошових зобовязань від 30.03.2015 №15, згідно якої грошове зобовязання у розмірі 2 605 984 грн. сплачується 30.12.2015.
Станом на 16.05.2016 відповідач зазначену суму до Державного бюджету не сплатив.
17.07.2015 відповідачем подано до СДПІ податкову декларацію №9151257640 з податку на додану вартість, якою платник самостійно визначив податкові зобовязання в сумі 16550184 грн. 30.07.2015 між СДПІ та Відповідачем укладений договір про розстрочення грошових зобовязань № 4. Додатковою угодою №4 від 27.08.2015 до договору надано розстрочення грошового зобовязання, яке сплачується 27.08.2015 та 28.09.2015. Відповідно до додаткової угоди №5 від 23.09.2015 грошове зобовязання сплачується 30 жовтня 2015 Додатковою угодою №7 від 29.10.2015 встановлено, що грошове зобовязання сплачується 28.10.2015 та 30.11.2015. Відповідно до Додаткової угоди № 10 від 26.11.2015 грошове зобовязання у розмірі 11550184 грн. повинно бути сплачено 30 грудня 2015 року.
Станом на 16.05.2016 відповідач зазначену суму до Державного бюджету не сплатив.
19.08.2015 відповідачем подано до СДПІ податкову декларацію №9174992545 з податку на додану вартість, якою платник самостійно визначив податкові зобовязання в сумі 11118554 грн. 28.08.2015 між СДПІ та Відповідачем укладений договір про розстрочення грошових зобовязань № 5. Відповідно до додаткової угоди №6 від 29.09.2015 до договору про розстрочення грошових зобовязань від 28.08.2015 № 5, розстрочене грошове зобовязання сплачується 28.10.2015. Відповідно до додаткової угоди № 8 від 28.10.2015 грошове зобовязання сплачується 30.11.2015. Відповідно до додаткової угоди № 11 від 26.11.2015 грошове зобовязання у розмірі 8338915,50 грн. сплачується 30 грудня 2015 року.
Станом на 16.05.2016 відповідач зазначену суму до Державного бюджету не сплатив.
18.09.2015 відповідачем подано до СДПІ податкову декларацію №9194271628 з податку на додану вартість, якою платник самостійно визначив податкові зобовязання в сумі 8585686 грн. 30.09.2015 між СДПІ та відповідачем укладений договір про розстрочення грошових зобовязань № 6. Додатковою угодою №9 від 28.10.2015 до договору визначено, що розстрочене грошове зобовязання сплачується 30.11.2015. Додатковою угодою № 12 від 26.11.2015 встановлено, що грошове зобовязання у розмірі 8585686,00 грн. сплачується 30 грудня 2015 року.
Станом на 16.05.2016 відповідач зазначену суму до Державного бюджету не сплатив.
19.10.2015 відповідачем подано до СДПІ податкову декларацію №9214863684 з податку на додану вартість, якою платник самостійно визначив податкові зобовязання в сумі 15732606 грн. 30.10.2015 між СДПІ та Відповідачем укладений договір про розстрочення грошових зобовязань № 7. Додатковою угодою №13 від 26.11.2015 до договору визначено, що розстрочене грошове зобовязання у розмірі 15732606,00 грн. сплачується 30.12.2015.
Станом на 16.05.2016 відповідач зазначену суму до Державного бюджету не сплатив.
19.11.2015 відповідачем подано до СДПІ податкову декларацію №9237142476 з податку на додану вартість, якою платник самостійно визначив податкові зобовязання в сумі 19654625 грн. 30.11.2015 між СДПІ та Відповідачем укладений договір про розстрочення грошових зобовязань № 9. Додатковою угодою №14 від 21.12.2015 до договору визначено, що розстрочене грошове зобовязання у розмірі 19654625,00 грн. сплачується 30.12.2015.
Станом на 16.05.2016 відповідач зазначену суму до Державного бюджету не сплатив.
30 грудня 2015 року Позивачем прийнято податкове повідомлення-рішення № НОМЕР_1 від 30.12.2015р., яким Відповідачеві нараховані штрафні санкції з податку на додану вартість у розмірі 2 874,88 грн. Внаслідок адміністративного оскарження податкове повідомлення-рішення залишено без змін. Відповідач із позовною заявою до суду про скасування податкового повідомлення-рішення не звертався.
Станом на 16.05.2016 відповідач зазначену суму до Державного бюджету не сплатив.
19.01.2016 Відповідачем подано до СДПІ податкову декларацію № НОМЕР_2 з податку на додану вартість, якою платник самостійно визначив податкові зобовязання в сумі 8030609,00 грн. Відповідно до пункту 57.1 статті 57 ПК України платник податків зобовязаний самостійно сплатити суму податкового зобовязання, зазначену ним у податковій декларації, протягом десяти календарних днів, що наступають за останнім днем відповідного граничного строку для подання податкової декларації. Граничний строк сплати вище зазначених податкових зобовязань 30.01.2016.
Станом на 16.05.2016 відповідач зазначену суму до Державного бюджету не сплатив.
01 лютого 2016 року позивачем прийнято податкове повідомлення-рішення №0000044100, яким Відповідачеві нараховані штрафні санкції з податку на додану вартість у розмірі 1 630,76 грн. Податкове повідомлення-рішення вручено 03.02.2016, що підтверджується повідомленням про вручення. Відповідно до пункту 57.3 статті 57 ПК України у разі визначення грошового зобовязання контролюючим органом, платник податків зобовязаний сплатити нараховану суму грошового зобовязання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу. Відповідач не розпочинав процедуру оскарження податкового повідомлення-рішення №0000044100 від 01.02.2016, отже, граничний строк сплати грошового зобовязання у розмірі 1 630,76грн. 13.02.2016.
Станом на 16.05.2016 відповідач зазначену суму до Державного бюджету не сплатив.
Податковою декларацією Відповідача від 19.02.2016 № НОМЕР_3 з податку на додану вартість було зараховано відємне значення з податку на додану вартість у зменшення боргу з податку на додану вартість у розмірі 22 673 160 грн., в результаті чого податковий борг зменшився на відповідну суму.
29 лютого 2016 року Позивачем прийнято податкове повідомлення-рішення №0000084100, яким Відповідачеві нараховані штрафні санкції з податку на додану вартість у розмірі 3 984,75 грн. Податкове повідомлення-рішення вручено 02.03.2016, що підтверджується повідомленням про вручення. Відповідно до пункту 57.3 статті 57 ПК України у разі визначення грошового зобовязання контролюючим органом, платник податків зобовязаний сплатити нараховану суму грошового зобовязання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу. Відповідач не розпочинав процедуру оскарження податкового повідомлення-рішення №0000084100 від 29.02.2016, отже, граничний строк сплати грошового зобовязання у розмірі 3 984,75 грн. 10.03.2016.
Станом на 16.05.2016 відповідач зазначену суму до Державного бюджету не сплатив.
18.03.2016 Відповідачем подано до СДПІ податкову декларацію № НОМЕР_4 з податку на додану вартість, якою платником визначено відємне значення у розмірі 1 521 107 грн., що було зараховано у зменшення суми податкового боргу.
25 березня 2016 року Позивачем прийнято податкове повідомлення-рішення №0000024100, яким Відповідачеві нараховані штрафні санкції з податку на додану вартість у розмірі 17,44 грн. Податкове повідомлення-рішення вручено 28.03.2016, що підтверджується повідомленням про вручення. Відповідно до пункту 57.3 статті 57 ПК України у разі визначення грошового зобовязання контролюючим органом, платник податків зобовязаний сплатити нараховану суму грошового зобовязання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу. Відповідач не розпочинав процедуру оскарження податкового повідомлення-рішення №0000024100 від 25.03.2016, отже, граничний строк сплати грошового зобовязання у розмірі 17,44 грн. 07.04.2016.
Станом на 16.05.2016 відповідач зазначену суму до Державного бюджету не сплатив.
19.04.2016 відповідачем подано до СДПІ податкову декларацію №9060127630 з податку на додану вартість, якою платник самостійно визначив податкові зобовязання в сумі 12 185 567 грн.
Станом на 16.05.2016 відповідач зазначену суму до Державного бюджету не сплатив.
Податковим повідомленням-рішенням № НОМЕР_5 від 21.07.2015 відповідачеві визначена штрафна санкція за порушення граничного строку сплати суми узгодженого грошового зобовязання з ПДВ у розмірі 58 703,07 грн. Постановою Запорізького окружного адміністративного суду від 08.02.2016 у задоволенні позовної заяви про скасування податкового повідомлення-рішення № НОМЕР_5 від 21.07.2015 відмовлено. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції відповідачем не подавалась.
Станом на 16.05.2016 відповідач зазначену суму до Державного бюджету не сплатив.
ВАТ «Запоріжжяобленерго» було частково погашено борг з податку на додану вартість в сумі 14,58 грн.
За користування розстрочкою, наданою на грошові зобовязання з податку на додану вартість, Відповідачеві були нараховані відсотки на підставі пункту 100.1 статті 100 ПК України у розмірі 526 308,66 грн.
Внаслідок несплати самостійно визначеного грошового зобовязання відповідно до ст. 129 Податкового кодексу України Відповідачеві була нарахована пеня в розмірі 2 948 784,62 грн.
Отже, податковий борг з податку на додану вартість ВАТ «Запоріжжяобленерго» станом на 16.05.2016 складає 66 032 199,10 грн.
Податковий борг з податку на прибуток підприємств у розмірі 14 734 838,90 грн. виник на підставі наступного:
26.02.2016 відповідачем подано до СДПІ податкову декларацію № НОМЕР_6 з податку на прибуток підприємств, якою платник самостійно задекларував грошові зобовязання у розмірі 14 734 840 грн. За рахунок переплати у розмірі 1,09 грн. сума грошового зобовязання зменшилася до 14 734 838,90 грн.
Станом на 16.05.2016 відповідач зазначену суму до Державного бюджету не сплатив.
Отже, податковий борг з податку на прибуток підприємств ВАТ «Запоріжжяобленерго» станом на 16.05.2016 складає 14 734 838,90 грн.
Відповідно до підпункту 16.1.4 пункту 16.1 статті 16 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом.
Пунктом 46.1 статті 46 Податкового кодексу України визначено, що податкова декларація, розрахунок (далі - податкова декларація) - документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов'язання, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку. Податкова декларація подається за звітний період в установлені цим Кодексом строки органу державної податкової служби, в якому перебуває на обліку платник податків (п. 49.1 ст. 49 Податкового кодексу).
Відповідно до пункту 57.1. статті 57 Податкового кодексу України, платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Підпункт 14.1.175 Податкового кодексу України від 02.12.2010, № 2755-VI із змінами та доповненнями передбачає, що податковий борг - сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.
Підпунктом 59.1 статті 59 Податкового кодексу визначено, що у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Підпунктом 59.3 статті 59 Податкового кодексу України визначено, що податкова вимога надсилається не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати суми грошового зобовязання.
Позивачем було винесено податкову вимогу №1-23 від 06.01.2016, яка була отримана ВАТ «Запоріжжяобленерго» 06.01.2016.
Відповідно до пункту 59.5 статті 59 Податкового кодексу України, у разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).
Підпунктами 95.1 95.3 статті 95 Податкового кодексу України встановлено, що контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання такому платнику податкової вимоги.
Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
Окрім вищевикладеного, відповідно до пункту 95.4 статті 95 Податкового Кодексу України контролюючий орган на підставі рішення суду здійснює стягнення коштів у рахунок погашення податкового боргу за рахунок готівки, що належить такому платнику податків. Стягнення готівкових коштів здійснюється у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України, від 29.12.2010 № 1244 «Про Деякі питання реалізації статті 95 Податкового кодексу України» встановлений Порядок, яким визначений механізм стягнення готівки, яка належить платникові податків, у рахунок погашення його податкового боргу.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що станом на 16.05.2016 у відповідача існує податковий борг з податку на додану вартість в сумі 66 032 199,10 грн. та з податку на прибуток підприємств в сумі 14 734 838,90 грн., відтак вимоги Позивача є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Щодо заяви відповідача про надання розстрочення виконання судового рішення суд зазначає наступне.
Відповідно до частини першої статті 257 КАС України у разі необхідності спосіб, строки і порядок виконання можуть бути визначені у самому судовому рішенні.
Як вбачається з заяви, відповідач просить надати розстрочку виконання судового рішення терміном до 31.12.2016, шляхом розстрочення сплати ним існуючого податкового боргу починаючи з червня 2016 року, щомісячними платежами, посилаючись на наступне.
Відкрите акціонерне товариство «Запоріжжяобленерго» є підприємством, яке має стратегічне значення для економіки і безпеки Держави (відповідно до Постанови КМУ № 83 від 04.03.2015 «Про затвердження переліку об'єктів державної власності, що мають стратегічне значення для економіки і безпеки держави»), 60,25 % статутного капіталу ВАТ «Запоріжжяобленерго» належить Державі в особі Фонду державного майна України.
Основними видами діяльності ВАТ «Запоріжжяобленерго» є постачання електричної енергії за регульованим тарифом (ліцензія серія АБ № 177342 від 23.08.2005) та передача електричної енергії місцевими (локальними) електромережами (ліцензія серія АБ № 177341 від 23.08.2005) на території Запорізької області.
Весь обсяг електроенергії для її передачі (розподілу) та постачання споживачам (субєктам господарювання та населенню) ВАТ «Запоріжжяобленерго» купує у єдиного в України оптового постачальника електричної енергії Державного підприємства «Енергоринок».
Відповідно до статті 15-1 Закону України «Про електроенергетику» для проведення розрахунків за закуплену на оптовому ринку електричної енергії України та спожиту електричну енергію енергопостачальники, що здійснюють підприємницьку діяльність з постачання електричної енергії на закріпленій території, їх відокремлені підрозділи та оптовий постачальник електричної енергії відкривають в установах уповноваженого банку поточні рахунки із спеціальним режимом використання. В свою чергу, споживачі, які купують електричну енергію у енергопостачальників, що здійснюють підприємницьку діяльність з постачання електричної енергії на закріпленій території, вносять плату за поставлену їм електричну енергію виключно на поточний рахунок із спеціальним режимом використання енергопостачальника в уповноваженому банку (АТ «Ощадбанк України»). Кошти з поточних рахунків із спеціальним режимом використання енергопостачальників, що здійснюють підприємницьку діяльність з постачання електричної енергії на закріпленій території, перераховуються згідно з алгоритмом оптового ринку електричної енергії виключно на поточний рахунок із спеціальним режимом використання оптового постачальника електричної енергії (Державне підприємство «Енергоринок»).
Відповідач використовує у своїй діяльності поточні рахунки та рахунки із спеціальним режимом використання. При цьому, використовувати кошти для здійснення платежів, не повязаних із оплатою електричної енергії, зокрема, для сплати податків та зборів, Відповідач може виключно з поточного рахунку, основним джерелом поповнення якого є надходження коштів за алгоритмом розподілу з рахунків із спеціальним режимом використання.
Отже, Відповідач не може впливати, а ні на перерахування коштів та їх обсяг, а ні на встановлення алгоритму, оскільки перерахування коштів здійснюється виключно на підставі алгоритму, встановленого Національною комісією, що здійснює регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг України (НКРЕКП), і лише алгоритмом визначається частка, яка перераховується на поточний рахунок Відповідача з рахунків із спеціальним режимом використання.
Починаючи з лютого 2015 року, Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, систематично встановлювався нульовий норматив відрахувань коштів на поточні рахунки ВАТ «Запоріжжяобленерго» (за виключенням червня 2015 року), під час дії якого Відповідачу взагалі не надходять кошти за поставлену електроенергію:
- лютий 2015 року Постанова НКРЕКП від 31.01.2015 № 101;
- березень 2015 року Постанова НКРЕКП від 27.02.2015 № 488;
- квітень 2015 року Постанова НКРЕКП від 31.03.2015 № 975;
- травень 2015 року Постанова НКРЕКП від 30.04.2015 № 1344;
- червень 2015 року Постанова НКРЕКП від 29.05.2015 № 1669 (норматив відрахування на поточні рахунки Відповідача 5,03%);
- липень 2015 року Постанова НКРЕКП від 30.06.2015 № 1965;
- серпень 2015 року Постанова НКРЕКП від 31.07.2015 № 2121;
- вересень 2015 року Постанова НКРЕКП від 31.08.2015 № 2240;
- жовтень 2015 року Постанова НКРЕКП від 29.09.2015 № 2491;
- листопад 2015 року Постанова НКРЕКП від 29.10.2015 № 2696;
- грудень 2015 року Постанова НКРЕКП від 11.12.2015 № 2967;
- січень 2016 року Постанова НКРЕКП від 30.12.2015р № 3246.
Починаючи з лютого 2016 року НКРЕКП взагалі не включає ВАТ «Запоріжжяобленерго» до своїх постанов, якими щомісяця встановлюється алгоритм перерахування коштів на поточні рахунки постачальників електричної енергії (Постанови НКРЕКП від 11.02.2016 № 167 лютий 2016 року, від 29.02.2016 № 275 березень 2016 року, від 30.03.2016 № 507 квітень 2016 року, від 29.04.2016 № 768 травень 2016 року), в звязку з чим всі кошти в розмірі 100 відсотків, які надходять від споживачів на розподільчий рахунок ВАТ «Запоріжжяобленерго», перераховуються на рахунок ДП «Енергоринок» на підставі пункту 6 «Положення про порядок проведення розрахунків за електричну енергію», затвердженого Постановою КМУ від 19.07.2000 № 1136 «Про врегулювання відносин на оптовому ринку електричної енергії України».
Недоплата споживачів за поставлену Відповідачем е/енергію склала за 2015 рік та 4 місяці 2016 року 924 млн.грн. Найбільшими боржниками є (дебіторська заборгованість станом на 01.05.2016р):
-ПАТ «Запорізький завод феросплавів» - 96 млн.грн.;
-ТОВ «Запорізький титано-магнієвий комбінат» - 285 млн.грн.;
-ЗДП «Кремнійполімер» - 125 млн.грн.;
-підприємства ЖКГ та водоканали 127 млн.грн.;
-населення 145 млн.грн.
Через зазначені неплатежі заборгованість відповідача за куповану е/енергію в 2015-2016 роки перед ДП «Енергоринок» зросла на 667 млн.грн.
Як наслідок, ВАТ «Запоріжжяобленерго» недоотримало у 2015-2016 роках за поставлену споживачам е/енергію на поточні рахунки 826 млн.грн., в тому числі через встановлення НКРЕКП для Відповідача нульового нормативу розподілу коштів 494 млн.грн.
Загальна сума заборгованості споживачів юридичних осіб станом на 01.05.2016 за спожиту електричну енергію перед ВАТ «Запоріжжяобленерго» складає 961 896 686,81 грн., заборгованість фізичних осіб 144 966 116,64 грн. Отже, в цілому дебіторська заборгованість споживачів за використану електричну енергію станом на 01.05.2016 складає 1 106 862 803,45 грн.
Вищезазначені обставини підтверджуються довідками Відповідача № 007-33/7393 від 13.05.2016, № 001-003/102 від 11.05.2016.
В свою чергу, відповідач, зі свого боку, здійснює всі можливі заходи, спрямовані на погашення заборгованості, зокрема, направляє претензії, звертається до суду із позовними заявами про примусове стягнення заборгованості, здійснює обмеження або припинення електропостачання, бо повне відключення деяких споживачів може призвести до соціальної та технологічної катастрофи на території всій Запорізькій області.
У звязку із скрутним фінансовим станом споживачів юридичних осіб, ВАТ «Запоріжжяобленерго» змушене укладати договори про реструктуризацію заборгованості, що по суті є перенесенням термінів оплати за спожиту електричну енергію. Однією з передумов реструктуризації боргу Відповідачем є, перед усім, неможливість застосування до них заходів з відключення від джерел електропостачання, оскільки, серед таких споживачів найчастіше виступають підприємства соціальної та комунальної сфери.
Крім цього, систематичне недофінансування з боку держави бюджетної сфери призводить до низького рівня розрахунків за електричну енергію споживачів електричної енергії, що фінансуються з державного та місцевого бюджету. Зазначений фактор також вкрай негативно впливає на фінансовий стан Відповідача.
Разом з тим, Відповідач має щомісячно проводити виплату заробітної плати працівникам, сплачувати поточні податки, здійснювати платежі за придбання бензину, сировини та матеріалів, комунальні платежі тощо. Розмір мінімальних виплат на обовязкові платежі на місяць складає 69 892 тис. грн., що підтверджується довідкою Відповідача № 001-003/56 від 25.03.2016.
Не надходження коштів на поточні рахунки Відповідача призвело до виникнення заборгованості з виплати заробітної плати працівникам ВАТ «Запоріжжяобленерго» станом на 23.03.2016 у сумі 12261,4 тис.грн., з приводу чого 04.04.2016 було прийнято рішення трудового арбітражу по розгляду колективного трудового спору між найманими працівниками та адміністрацією ВАТ «Запоріжжяобленерго».
Вказані данні свідчать про те, що Відповідач не має можливості розрахуватися із Позивачем одноразово та в короткий строк. Стягнення суми заборгованості за виконавчим документом призведе до зупинення діяльності відповідача, яка є соціально важливою та не може бути припинена, що в свою чергу спричинить зменшення надходжень від наданих послуг, призведе до його повної неплатоспроможності, може викликати спалах епідемій внаслідок порушення санітарно-гігієнічних норм.
Вищевикладені обєктивні обставини, в першу чергу встановлення НКРЕКП протягом останніх пятнадцяти місяців нульового алгоритму відрахування коштів на поточні рахунки ВАТ «Запоріжжяобленерго», унеможливлює одноразове повне погашення існуючого податкового боргу, оскільки його оплата здійснюється виключно з поточних рахунків Відповідача, кошти на які не надходять.
Ненадання розстрочки виконання рішення суду про стягнення податкового боргу без врахування обставин, що ускладнюють його виконання, ще більше ускладнить скрутний фінансовий стан ВАТ «Запоріжжяобленерго», та як наслідок може відобразитись на безпеці експлуатації обєктів електроенергетики, на безперервності передачі та поставки енергії, на екологічній безпеці обєктів електроенергетики, на збереженні цілісності та забезпеченні надійного і ефективного функціонування Обєднаної енергетичної системи України тощо.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку про можливість надання відповідачу розстрочення виконання судового рішення терміном до 31.12.2016 на умовах, про які просить відповідач.
Згідно з частиною четвертою статті 94 КАС України, у справах, в яких позивачем є субєкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Ухвалою суду від 25.04.2016 позивачеві було відстрочено сплату судового збору у розмірі 1234647 грн. 81 коп. до ухвалення судового рішення у справі № 808/1338/16.
Отже, з урахуванням зменшення позивачем розміру позовних вимог (загальна сума позовних вимог з урахуванням зменшення становить 80 767 038 грн.), з позивача підлягає стягненню судовий збір у розмірі 1 211 505,57 грн.
Враховуючи вищезазначене, керуючись статтями 2, 4, 7 12, 14, 86, 158 162, 257 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м.Запоріжжі Міжрегіонального головного управління ДФС до Відкритого акціонерного товариства «Запоріжжяобленерго» про стягнення коштів за податковим боргом, задовольнити повністю.
Стягнути з Відкритого акціонерного товариства «Запоріжжяобленерго» (код ЄДРПОУ 00130926) кошти в сумі податкового боргу:
- з податку на додану вартість в сумі 66 032 199,10 грн. (шістдесят шість мільйонів тридцять дві тисячі сто девяносто девять гривень 10 коп.) на розрахунковий рахунок Державного бюджету 31113029799002, одержувач: УК у м.Запоріжжі/Запоріжжя/код платежу СДПІ/14060100, код одержувача 38025409, банк одержувача: ГУ ДКСУ у Запорізькій області, МФО:813015, з рахунків платника податків Відкритого акціонерного товариства «Запоріжжяобленерго», а також за рахунок готівки, що належить такому платнику податків;
- з податку на прибуток підприємств в сумі 14 734 838,90 грн. (чотирнадцять мільйонів сімсот тридцять чотири тисячі вісімсот тридцять вісім гривень 90 коп.) на розрахунковий рахунок Державного бюджету 31118002799002, одержувач: УК у м.Запоріжжі/Запоріжжя/код платежу СДПІ/11020100, код одержувача 38025409, банк одержувача: ГУ ДКСУ у Запорізькій області, МФО:813015, з рахунків платника податків Відкритого акціонерного товариства «Запоріжжяобленерго», а також за рахунок готівки, що належить такому платнику податків.
Розстрочити виконання судового рішення терміном до 31 грудня 2016 року, шляхом розстрочення сплати Відкритим акціонерним товариством «Запоріжжяобленерго» (код ЄДРПОУ 00130926) податкового боргу починаючи з червня 2016 року, щомісячними платежами наступним чином:
- червень 2016 року - 3 000 000,00 (три мільйони) гривень - податок на додану вартість;
- липень 2016 року - 4 000 000,00 (чотири мільйони) гривень - податок на додану вартість;
- серпень 2016 року - 4 000 000,00 (чотири мільйони) гривень - податок на додану вартість;
- вересень 2016 року - 4 000 000,00 (чотири мільйони) гривень - податок на додану вартість;
- жовтень 2016 року :
- 17 010 733,04 (сімнадцять мільйонів десять тисяч сімсот тридцять три) гривні 04 копійки - податок на додану вартість,
- 4 911 612,97 (чотири мільйони девятсот одинадцять тисяч шістсот дванадцять) гривень 97 копійок - податок на прибуток;
- листопад 2016 року :
- 17 010 733,03 (сімнадцять мільйонів десять тисяч сімсот тридцять три) гривні 03 копійки - податок на додану вартість,
- 4 911 612,97 (чотири мільйони девятсот одинадцять тисяч шістсот дванадцять) гривень 97 копійок - податок на прибуток;
- грудень 2016 року :
- 17 010 733,03 (сімнадцять мільйонів десять тисяч сімсот тридцять три) гривні 03 копійки - податок на додану вартість,
- 4 911 612,96 (чотири мільйони девятсот одинадцять тисяч шістсот дванадцять) гривень 96 копійок - податок на прибуток.
Стягнути 1 211 505,57 грн. (один мільйон двісті одинадцять тисяч пятсот пять гривень 57 копійок) судового збору на користь Державного бюджету України за рахунок бюджетних асигнувань Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Запоріжжі Міжрегіонального головного управління Державної фіскальної служби (код ЄДРПОУ 39819605).
Постанова суду першої інстанції, якщо інше не встановлено Кодексом адміністративного судочинства України, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України, або прийняття постанови у письмовому провадженні з дня отримання копії постанови, апеляційної скарги з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя М.С. Лазаренко