ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 травня 2016 року м.Житомир справа № 806/490/16
категорія 8.3.1
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Чернової Г.В.,
секретар судового засідання Захарченко О.Є.,
за участю: представника позивача,
представника відповідача,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Вівад 06" до Новоград-Волинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби України в Житомирській області, Головного управління Державної казначейської служби України в Житомирській області про визнання протиправною бездіяльності, стягнення 17674,87 грн.,
встановив:
Товариство з обмеженою відповідальністю «Вівад 06» звернулось до суду із позовною заявою, в якій просить:
- визнати протиправною бездіяльність Новоград-Волинської об’єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Житомирській області, що виразилось в невиконанні приписів пункту 43.5. статті 43 Податкового кодексу України по ненаданню протягом визначеного Законом строку органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, висновку про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету та неподанні його для виконання відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, що призвело до неповернення Товариству з обмеженою відповідальністю «Вівад 06» надміру сплачених грошових зобов’язань з податку на прибуток в сумі 17674 грн 87 коп у визначений Законом строк;
- стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Вівад 06» з Державного бюджету України в особі Головного управління Державної казначейської служби України у Житомирській області грошові кошти в сумі 17674 грн 87 коп, як надміру сплачених Товариством з обмеженою відповідальністю «Вівад 06» грошових зобов’язань з податку на прибуток.
В обгрунтування позовних вимог зазначає, що ТОВ "Вівад 06" 26 грудня 2012 року в рахунок попередньої оплати було сплачено 20 000 грн грошового зобов'язання з податку на прибуток, а 11 лютого 2013 року подано до Романівського відділення Баранівської МДПІ податкову декларацію з податку на прибуток підприємства за 2012 рік. За наслідками поданої декларації у підприємства виникла переплата з податку на прибуток в сумі 17674,87 грн, у зв'язку із чим товариство 02.02.2016 звернулось до податкового органу із проханням повернути йому суму переплати відповідно до п.43.1, 43.3,43.4 статті 43 Податкового кодексу України. Однак листом Новоград-Волинської об’єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Житомирській області від 08.02.2016 підприємство повідомлено про те, що оскільки з моменту останньої сплати податку на прибуток з 26.12.2012 на день звернення минуло більше 1095 днів, тому підстави для повернення підприємству надміру сплачених коштів відсутні. З таким висновком ТОВ «Вівад 06» не погоджується, оскільки право на отримання сум переплат виникає від дати граничного строку сплати грошових зобов’язань з податку на прибуток підприємства за 2012 рік, тобто з 19 лютого 2013 року, а не 26.12.2012 як вважає податковий орган. Відтак 1095-денний термін не порушено, а заява про повернення надміру сплаченого зобов'язання подана підприємством вчасно.
Представник позивача в судовому засіданні підтримав позовні вимоги і просив задовольнити їх у повному обсязі.
Представник відповідача під час судового засідання просила відмовити в задоволенні позову з підстав, викладених у запереченні на адміністративний позов. Вважає, що днем, з якого розпочинається відлік 1095-денного строку є 26.12.2012 як день, в який товариством було здійснено переплату по податку на прибуток, а тому підстав для повернення надміру сплаченої суми немає.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що позов слід задовільнити частково, з огляду на наступне.
Встановлено, що 02.02.2016 р. Товариство з обмеженою відповідальністю «Вівад 06» (ТОВ «Вівад 06»), на підставі п.43.1,43.3,43.4 статті 43 Податкового кодексу України, звернулось до Романівського відділення Новоград-Волинської ОДПІ з письмовою заявою про повернення надміру сплачених грошових зобов’язань з податку на прибуток в сумі 17674 грн 87 коп (а.с. 12).
У відповідь на вказану заяву Новоград-Волинська об’єднана державна податкова інспекція Головного управління ДФС у Житомирській області в листі від 08.02.2016 № 267 зазначила, що за даними автоматизованої системи «Податковий блок» в інтегрованій картці платника ТОВ «Вівад 06» по коду платежу 11021000 «Податок на прибуток приватних підприємств» станом на 08.02.2016 р. рахується переплата в сумі 17674 грн 87 коп. З моменту останньої сплати (платіжне доручення від 26.12.2012р. № 898) на день звернення минуло більше 1095 днів, тобто граничний термін звернення в частині повернення коштів як на поточний рахунок так і на погашення поточних зобов’язань з інших платежів сплинув 26.12.2015, а тому підстави для повернення підприємству надміру сплачених коштів відсутні (а.с. 13).
Проте суд не погоджується з таким висновком відповідача.
Відповідно до підпункту 14.1.115 статті 14 Податкового кодексу України, надміру сплачені грошові зобов’язання – суми коштів, які на певну дату зараховані до відповідного бюджету понад нараховані суми грошових зобов’язань, граничний строк сплати яких настав на таку дату.
Підпунктом 43.3 статті 43 ПК України встановлено, що обов'язковою умовою для здійснення повернення сум грошового зобов'язання є подання платником податків заяви про таке повернення (крім повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку з доходів фізичних осіб, які розраховуються контролюючим органом на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік шляхом проведення перерахунку за загальним річним оподатковуваним доходом платника податку) протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми.
При цьому пунктом 102.5 статті 102 Податкового кодексу України передбачено, що заяви про повернення надміру сплачених грошових зобов’язань або про їх відшкодування у випадках, передбачених цим Кодексом, можуть бути подані не пізніше 1095 дня, що настає за днем здійснення такої переплати або отримання права на таке відшкодування.
Платник податків подає заяву на повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань у довільній формі, в якій зазначає напрям перерахування коштів: на поточний рахунок платника податків в установі банку; на погашення грошового зобов'язання (податкового боргу) з інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, незалежно від виду бюджету; повернення готівковими коштами за чеком у разі відсутності у платника податків рахунку в банку (підпункт 43.4 статті 43 ПК України).
Як вбачається із поданої товариством 11.02.2013 податкової декларації з податку на прибуток за 2012 рік, податок на прибуток за цей період становив 5443 грн (а.с.15-17).
В той же час, 26.12.2012, тобто до подання звітної декларації, підприємством було попередньо сплачено за 2012 рік податок на прибуток в сумі 20000 грн, що підтверджується платіжним дорученням № 898 (а.с.14).
Таким чином, станом на 08.02.2016, у позивача виникла переплата з податку на прибуток в сумі 17674,87 грн, що випливає із листа податкового органу № 267 (а.с.13) та останнім в судовому засіданні не заперечувалось.
Не оспорюючи суму переплати, податковий орган вказує на те, що відлік граничного строку подання заяви про повернення надміру сплачених грошових зобов’язань розпочався з 26.12.2012 як з дати здійснення останньої переплати та зарахування коштів до державного бюджету, та закінчився 26.12.2015 зі спливом 1095 днів.
Однак необхідно зауважити, що відповідно до вищевикладених норм Податкового кодексу України, право на подання заяви про повернення надміру сплачених грошових зобов’язань законодавцем пов'язується саме з фактом встановленої переплати, тобто її наявності та датою зарахування такої переплати до бюджету, якою є граничний строк сплати самостійно нарахованих грошових зобов'язань платником податків, оскільки тільки за результатами співставлення суми податку, який підлягає сплаті до бюджету за звітним періодом та суми, яка вже була до цього сплачена, можливо встановити чи наявна така переплата та в якій сумі.
Отже для визначення дати переплати, необхідно встановити граничний строк сплати податку на прибуток за 2012 рік, з відліком якого і буде встановлена дата переплати податку до державного бюджету.
Так, пунктами 152.1 та 152.3 статті 152 Податкового кодексу України (норми в редакції, яка діяла на момент подання звітності з податку на прибуток за 2012 рік) врегульовано порядок обчислення податку на прибуток, а саме: податок нараховується платником самостійно за ставкою, визначеною пунктом 151.1 статті 151 цього Кодексу, від податкової бази, визначеної згідно зі статтею 149 цього Кодексу. Доходи і витрати нараховуються з моменту їх виникнення згідно з правилами, встановленими цим розділом, незалежно від дати надходження або сплати коштів, якщо інше не встановлено цим розділом.
Згідно п.57.1 Податкового кодексу України, платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Податкові декларації, крім випадків, передбачених цим Кодексом, подаються за базовий звітний рік, крім випадків, передбачених підпунктами 49.18.4 та 49.18.5 - протягом 60 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) року (пп.49.18.3 п.49.18 ст.49 Податкового кодексу України).
З огляду на вказане, судом встановлено, що граничним строком сплати податку на прибуток за 2012 рік було 11.03.2013 ( останній день звітного року 31.12.2012 + 60 к.д +10 к.д), а отже саме на цю дату переплата з податку на прибуток зараховується до бюджету як така.
Суд погоджується з доводами представника позивача, що встановити факт переплати сум грошового зобов’язання можна лише після їх визначення у щорічній податковій декларації за звітним періодом.
Таким чином, днем виникнення переплати в розумінні підпункту 43.3 статті 43 та підпункту 14.1.115 статті 14 Податкового кодексу України потрібно розуміти день, коли встановлено наявність факту переплати в бюджеті за результатами подання звітної декларації з податку на прибуток за 2012 рік, тобто 11.03.2013.
Відтак висновок податкового органу про те, що 1095-денний строк на подачу заяви про виплату надміру сплачених грошових зобов’язань закінчився 26.12.2015 є необгрунтованим.
Оскільки фактичною датою переплати є 11.03.2013, то заява про повернення від 02.02.2016 подана в межах 1095 днів до 11.03.2016.
Крім того, необхідно звернути увагу на те, що відповідно до наданої відповідачем виписки по особовому рахунку Товариства з обмеженою відповідальністю "Вівад 06" з податку на прибуток приватних підприємств, сума переплати з цього податку в розмірі 17674,87 грн взагалі виникла 11.03.2015, а не з 26.12.2012 із здійсненням попередньої оплати податку (а.с.39), тому недоречним є посилання податкового органу на пропущений 1095-денний строк на подання заяви про повернення на рахунок позивача саме цієї суми переплати з податку на прибуток.
З огляду на викладене суд вважає, що дії податкового органу щодо відмови у праві ТОВ "Вівад 06" на повернення надміру сплачених коштів, викладеної в листі від 08.02.2016 № 267 є неправомірними.
Що стосується вимоги позивача стягнути на його користь з державного бюджету України в особі Головного управління Державної казначейської служби України у Житомирській області грошові кошти в сумі 17674 грн. 87 коп. як надміру сплачених грошових зобов’язань з податку на прибуток, то вона задоволенню не підлягає на підставі наступного.
Згідно пункту 43.5 Податкового кодексу України, контролюючий орган не пізніше ніж за п'ять робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви готує висновок про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету та подає його для виконання відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів.
На підставі отриманого висновку орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів протягом п'яти робочих днів здійснює повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань платникам податків у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.
Таким чином, даною нормою передбачено чіткий порядок повернення надміру сплачених коштів платнику податку, відповідно до якого, спочатку податковим органом формується висновок про повернення, а вже на його підставі орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів здійснює таке повернення.
За вказаних обставин, вимога щодо стягнення з державного бюджету України грошових коштів в сумі 17674 грн. 87 коп. як надміру сплачених грошових зобов’язань з податку на прибуток заявлена передчасно, оскільки до відповідача - Головного управління Державної казначейської служби України в Житомирській області відповідний висновок не направлявся та відповідач у поверненні коштів позивачу не відмовляв.
Натомість, згідно ч. 2 ст. 11 Кодексу адміністративного судочинства України, суду надано право вийти за межі позовних вимог у разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.
Враховуючи викладене, слід вийти за межі позовних вимог та для повного захисту прав товариства зобов'язати Новоград-Волинську об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління Державної фіскальної служби України в Житомирській області надати висновок до Головного управління Державної фіскальної служби України в Житомирській області щодо відшкодування ТОВ "Вівад 06" 17 674,87 грн. надміру сплачених грошових зобов'язань з податку на прибуток.
Відповідно до частини 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідачем не надано доказів правомірності своїх дій що відмови у поверненні надміру сплаченого податку на прибуток за результатами розгляду заяви про таке повернення, а тому позов підлягає до часткового задоволення.
Відповідно до ст.94 Кодексу адміністративного судочинства України, на користь позивача підлягають стягненню судові витрати в сумі 2756,00 грн.
Керуючись статтями 158-163, 254 Кодексу адміністративного судочинства України,
постановив:
Адміністративний позов задовільнити частково.
Визнати дії Новоград-Волинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби України в Житомирській області протиправними.
Зобов'язати Новоград-Волинську об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління Державної фіскальної служби України в Житомирській області надати висновок до Головного управління Державної фіскальної служби України в Житомирській області щодо відшкодування ТОВ "Вівад 06" 17674,87грн. надміру сплачених грошових зобов'язань з податку на прибуток.
В решті позовних вимог відмовити.
Стягнути з Новоград-Волинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби України в Житомирській області на користь ТОВ "Вівад 06" сплачений судовий збір в розмірі 2756,00грн.
Постанова набирає законної сили у строк та у порядку, що визначені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України, і може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції у порядку, визначеному статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Г.В. Чернова
Повний текст постанови виготовлено: 19 травня 2016 р.