Україна
Донецький окружний адміністративний суд
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
17 травня 2016 р. Справа № 805/2977/15-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Галатіної О.О., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Державного підприємства Донецька вугільна енергетична компанія Відокремлений підрозділ Шахта Південнодонбаська № 3 ім. М.С. Сургая до Вугледарського відділення Марїнської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Донецькій області про скасування рішення від 06.11.2014 року № 0003600 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску, суд -
В С Т А Н О В И В:
24 липня 2016 року Державне підприємство Донецька вугільна енергетична компанія Відокремлений підрозділ Шахта Південнодонбаська № 3 ім. М.С. Сургая звернулось до Донецького окружного адміністративного суду із позовом до Вугледарського відділення Марїнської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Донецькій області про скасування рішення від 06.11.2014 року № 0003600 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску. В обґрунтування позову позивач зазначає, що Вугледарським відділення Марїнської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Донецькій області прийнято рішення від 06.11.2014 року № 0003600 про застосування штрафних фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску за період з 29.08.2013 року по 13.04.2014 року в сумі: 7 138 776,3 грн.(10%) штрафу та 3 207 123,54 грн. пені (0,1% від суми недоїмки) всього на суму 10 345 899,84 грн.
Вважає, що при винесенні спірного рішення відповідачем не враховано приписи Закону України Про тимчасовві заходи на період проведення антитерористичної операції, який набрав чинності 15.10.2014 року, оскільки відповідальність, штрафні та фінансові санкції, передбачені за невиконання обовязків платника єдиного внеску, в період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції до платників єдиного внеску не застосовуються. Підставою прийняття спірного рішення контролюючим органом визначено несвоєчасну сплату Відокремленим підрозділом Шахта Півднннодонбаська № 3 ім. М.С. Сургая єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування. Посилаючись на вказані обставини просить суд:
- скасувати рішення Вугледраського відділення Марїнської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Донецькій області № 0003600 від 06.1.2014 року про застосування штрафних фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску в сумі 10 345 899,84 грн.
Представник позивача у судове засідання не зявився. Через відділ діловодства та документообігу суду надав клопотання про розгляд справи без участі його представника в порядку письмового провадження на позовних вимогах наполягав.
Представник відповідача у судове засідання не зявився. Через відділ діловодства та документообігу суду надав клопотання про розгляд справи без участі його представника в порядку письмового провадження. Разом з тим, надав заперечення в обґрунтування яких зазначено, що відповідно до п.4.3.6 п.4.3 Інструкції №455, єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника. Спірне рішення прийнято у відповідності до ч. 11 ст. 9, ч. 10 ст. 25, п. 2 ч. 11 ст.25 Закону України Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування, тому представник відповідача вважає, що податковим органом застосовані норми Закону №2464. Також зазначено, що посилання позивача на розпорядження КМУ № 1053-р від 30.10.2014 Про затвердження населених пунктів на території яких здійснювалася анти терористична операція є необґрунтованим, оскільки дане розпорядження призупинено. Представник відповідача просив відмовити у задоволенні позову.
Згідно ч. 6 ст. 128 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Оскільки, всі особи, які беруть участь у справі, належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, не прибули у судове засідання і у суду відсутня потреба заслухати свідка чи експерта, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження.
Суд, розглянувши матеріали справи, оцінивши наявні докази за своїм внутрішнім переконанням, встановив наступне.
Позивач - Державне підприємство Донецька вугільна енергетична компанія є юридичною особою, зареєстровано та обліковується в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців з кодом 33161769 з 02 вересня 2004 року, що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців від 17.04.2015.
Структурна одиниця Шахта Південнодонбаська № 3 імені ОСОБА_1 є відокремленим підрозділом Державного підприємства Донецька вугільна енергетична компанія, зареєстрована в ЄДРПОУ за № 33577404 без статусу юридичної особи та перебуває на обліку в Вугледарському відділенні Марїнської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Донецькій області.
06.11.2014 року Марїнською обєднаною державною податковою інспекцією Головного управління Мін в у Донецькій області (Вугледарським відділенням) прийнято рішення № 0003600 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску, яким на підставі ч. 10 та п. 2 ст. 25 Закону України Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування застосовано до відокремленого підрозділу Шахта Південнодонбаська № 3 імені ОСОБА_1 штраф в розмірі 7 138 776,3 грн. та нараховано пеню в розмірі 3 207 123,54 грн. за період з 29.08.2013 року по 13.04.2014 року на загальну суму 10 345 899,84 грн.
06.05.2015 позивач оскаржив рішення № 0003600 від 06.11.2014 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску до Головного управління Міндоходів у Донецькій області, що підтверджується скаргою № 251 від 06.05.2015.
05.06.2015 Головним управлінням Міндоходів у Донецькій області прийнято рішення про залишення скарги без розгляду № 4607/10/05-99-10-03-12-1.
Згідно з п.1 та п.12 ч.2 ст.6 Закону України від 08 липня 2010 року №2464-VI Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування передбачено, що платник єдиного внеску зобов'язаний: своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок; виконувати інші вимоги, передбачені цим Законом.
Відокремлений підрозділ Шахта Південнодонбаська № 3 ім. М.С. Сургая ДП ДВЕК є платником єдиного внеску згідно з п.1 ч.1 ст.4 Закону України Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Відокремлений підрозділ Шахта Південнодонбаська № 3 ім. М.С. Сургая ДП ДВЕК несвоєчасно виконував обовязок платника єдиного внеску щодо сплати єдиного внеску у періоді з 29.08.2013 року по 13.04.2014 року.
Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 1 Закону України Про збір та обік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування від 8 липня 2010 року № 2464-VІ (зі змінами та доповненнями) єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб та членів їхніх сімей на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Пунктом 10 зазначеної норми Закону визначено, що страхувальники - роботодавці та інші особи, які відповідно до цього Закону зобов'язані сплачувати єдиний внесок.
Згідно з абзацом 1 пункту 1 частини 1 статті 4 Закону України Про збір та обік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування платниками єдиного внеску є роботодавці - підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності, зазначеним у витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.
Пунктом 4 частини 2 статті 6 Закону України Про збір та обік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування встановлено, що платник єдиного внеску зобов'язаний подавати звітність до органу доходів і зборів за основним місцем обліку платника єдиного внеску у строки, порядку та за формою, встановленими центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, за погодженням з Пенсійним фондом та фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Пунктом 1 частини 2 статті 6 Закону України Про збір та обік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на платника єдиного внеску покладений обовязок своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.
Статтею 9 Закону України Про збір та обік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування визначені порядок обчислення і сплати єдиного внеску, зокрема, сплата єдиного внеску здійснюється у національній валюті шляхом внесення відповідних сум єдиного внеску на рахунки органів доходів і зборів, відкриті в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, для його зарахування. Платники єдиного внеску зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за відповідний базовий звітний період, не пізніше 20 числа місяця, що настає за базовим звітним періодом. Єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника.
Стосовно посилання позивача на розповсюдження статті 2 Закону України № 1669 від 02.09.2014 року «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» суд зазначає наступне.
Відповідно до п. 9.4 розділу VIII "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України № 2464: "Платники єдиного внеску, визначені статтею 4 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування", які перебувають на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, визначених переліком, зазначеним у статті 2 Закону України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції", де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" від 14 квітня 2014 року № 405/2014, звільняються від виконання своїх обовязків, визначених частиною другою статті 6 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування", на період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції або військового чи надзвичайного стану.
Суд, не приймає до уваги доводи позивача, оскільки відповідно до матеріалів справи, згідно із рішенням № 0003600 від 06.11.2014 року підтверджено, що штрафні санкції та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на загальну суму 10 345 899,84 грн., виниклі за період з 29.08.2013 року до 13.04.2014 року, а тому суд приходить до висновку, що на позивача не розповсюджується дія Закону України № 1669-VІІ, в тому числі положення ст. 6 даного закону, оскільки заборгованість виникла за період з 29.08.2013 року по 13.04.2014 року.
Відповідач, будучи суб'єктом владних повноважень та заперечуючи проти адміністративного позову, на думку суду, довів юридичну та фактичну обґрунтованість мотивів прийняття рішення від 06.11.2014 року № 0003600 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на загальну суму 10 345 899.84 грн.
З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку, щодо правомірності висновків податкового органу стосовно застосування штрафних (фінансових) санкцій до позивача.
Частиною 2 ст.71 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Згідно ч.3 ст.2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до приписів ст. 11 Кодексу адміністративного судочинства України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Кожна особа, яка звернулася за судовим захистом, розпоряджається своїми вимогами на свій розсуд, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Таким правом користуються й особи, в інтересах яких подано адміністративний позов, за винятком тих, які не мають адміністративної процесуальної дієздатності.
Враховуючи викладене, приймаючи спірне рішення, Відповідач діяв в межах повноважень, в порядку та у спосіб, що визначені Законом № 2464-VI, з дотриманням критеріїв, наведених у ч.3 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та обєктивному дослідженні, беручи до уваги, що ніякі докази не мають для суду наперед встановленої сили, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а достатність і взаємний звязок доказів у їх сукупності, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні позову.
Відповідно до ч.2 ст.94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони - суб'єкта владних повноважень, суд присуджує з іншої сторони всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати, пов'язані із залученням свідків та проведенням судових експертиз.
Оскільки Вугледарське відділення Марїнської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Донецькій області, на користь якого ухвалене рішення, витрати, повязані із залученням свідків та проведенням судових експертиз, не здійснювалися, судові витрати стягнення не підлягають.
Керуючись Конституцією України, ст.ст.1-15, 17-20, 69-72, 86, 94, 98, 99, 158-163, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
В задоволені адміністративного позову Державного підприємства Донецька вугільна енергетична компанія Відокремлений підрозділ Шахта Південнодонбаська № 3 ім. М.С. Сургая до Вугледарського відділення Марїнської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Донецькій області про скасування рішення від 06.11.2014 року № 0003600 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску відмовити.
Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд з одночасним надісланням апеляційної скарги особою, яка її подає, до Донецького апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі складання постанови в повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Галатіна О.О.