Постанова № 57891580, 20.05.2016, Охтирський міськрайонний суд Сумської області

Дата ухвалення
20.05.2016
Номер справи
583/1151/16-а
Номер документу
57891580
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа№ 583/1151/16-а

2-а/583/56/16

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 травня 2016 року м. Охтирка

Охтирський міськрайонний суд Сумської області в складі: головуючого Мовчан Н.В., за участі секретаря Мороз О.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Охтирського міськрайонного суду Сумської області адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Охтирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

встановив:

11.04.2016року ОСОБА_1 звернулася до Охтирського міськрайонного суду Сумської області з позовом до Охтирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України (надалі - Охтирське ОУПФУ), в якому просить визнати протиправною відмову відповідача у виплаті ОСОБА_1 пенсії, яка донарахована її чоловікові ОСОБА_2 в розмірі 94232,09грн, як члену сім'ї спадкодавця та єдиному спадкоємцю. Зобов'язати Охтирське ОУПФУ виплатити позивачці недоплачену суму заборгованості по виплаті пенсії в розмірі 94232,09 грн.

Свої вимоги мотивує тим, що рішенням Охтирського міськрайонного суду Сумської області від 30.06.2010 зобов'язано УПФ України в Охтирському районі Сумської області здійснити перерахунок ОСОБА_2 державної пенсії відповідно до вимог ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». 19.10.2012 Охтирським міськрайонним судом Сумської області видано виконавчий лист. 29.11.2012 року старшим державним виконавцем відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Сумській області Тумкою М.В. винесена постанова про відкриття виконавчого провадження ВП №35503930. Але УПФУ рішення суду не виконано, ОСОБА_2 будь - яких виплат за життя не отримував. ІНФОРМАЦІЯ_1 чоловік позивачки ОСОБА_2 помер. 22.07.2013 року винесена постанова про закриття виконавчого провадження. 06.12.2013 року ОСОБА_1 видане посвідчення № НОМЕР_1 на дружину померлого громадянина з числа категорії 1-А, смерть якого пов'язана з Чорнобильською катастрофою, а 21.07.2014 року видане посвідчення вдови померлого ветерана війни. 22.01.2014 року ОСОБА_1 прийняла спадщину після смерті чоловіка. Вважає, що вона є спадкоємицею всіх прав і обов'язків померлого ОСОБА_2, а отже є його правонаступником.

11.12.2015 позивачка звернулась до Охтирського міськрайонного суду з заявою про заміну сторони виконавчого провадження, а саме замінити стягувача ОСОБА_2 на його правонаступника ОСОБА_1 04.01.2016 рішенням суду їй відмовлено у задоволенні вимог. Листами від 14.11.2014 та 19.02.2015 відповідач повідомив, що рішення суду від 30.06.2010р. виконано в добровільному порядку в частині нарахування ОСОБА_2 державної пенсії, але нараховані суми за життя ОСОБА_2 не виплачені. Позивач - ОСОБА_1 є дружиною ОСОБА_2, на момент смерті вели спільне господарство, вона доглядала за хворим чоловіком, є членом сім'ї померлого спадкодавця, соціальні виплати, які належали спадкодавцеві, але не були ним одержані за життя, повинні бути передані членам його сім'ї, а саме дружині. Позивачка неодноразово зверталася до відповідача з проханням надати інформацію щодо суми, яка належить виплаті, але кожного разу отримувала відмову.

Позивачка ОСОБА_1 та її представник адвокат Розторгуєва В.Б. в судовому засіданні позов підтримали з підстав, викладених у ньому, та просили позов задовольнити в повному обсязі.

Представник відповідача Тодорюк О. Г. в судовому засіданні проти задоволення позову заперечувала, та пояснила, що рішенням Охтирського міськрайонного суду Сумської області від 30.06.2010 року зобов'язано УПФУ в Охтирському районі Сумської області здійснити перерахунок ОСОБА_2 державної пенсії відповідно до вимог ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», у розмірі не меншому 8 мінімальних пенсій за віком, виходячи з розміру пенсії за віком, визначеного ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування» та додаткової пенсії відповідно до вимог ст. 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у розмірі 75% мінімальної пенсії за віком, виходячи з розміру пенсії за віком, визначеному ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування» за період з 15.10.2008 року з урахуванням фактично виплачених коштів. Постановою колегії суддів з розгляду справ адміністративного судочинства Апеляційного суду Сумської області від 19.10.2012 року змінено рішення від 30.06.2010 в частині розподілу судових витрат та кінцевої дати перерахунку. На виконання вказаного судового рішення, постановою від 29.11.2012 відкрито виконавче провадження ВП № 35503930. Постановою старшого державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного Управління юстиції у Сумській області від 22.07.2013 виконавче провадження ВП № 35503930 закінчено на підставі п.3 ч.1 ст.49 Закону України «Про виконавче провадження». Відповідачем виконано постанову в частині здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_2 07 грудня 2012року, сума доплати склала 94232,09 грн. Позивачем помилково ототожнено таку категорію, як суми пенсії (як щомісячної постійної виплати), що належали пенсіонерові і залишилися недоотриманими у зв'язку з його смертю та суми пенсії, нараховані на виконання рішення суду. Фактично ОСОБА_2 залишилася невиплаченою сума коштів, нарахована на виконання рішення суду, які мають бути виплачені за рахунок коштів державного бюджету, а не коштів Пенсійного фонду України. Тобто зазначені кошти не можна вважати сумою пенсії, що належала пенсіонерові і залишилась недоотриманою у зв'язку з його смертю у розумінні ст.52 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Крім того, зазначила, що з 2011року внесені зміни в законодавство України, та в Прикінцевих положеннях законів України про державний бюджет на відповідні роки виплата цих коштів не передбачена. Всю нараховану пенсію пенсіонер отримав за життя. Крім цього, Охтирське ОУПФУ, не є належним відповідачем, оскільки судові рішення для виконання подаються до органів державної виконавчої служби шляхом подальшої передачі цих рішень до органів, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів. Письмові заперечення містяться в матеріалах справи. (а.с. 27-29)

Суд, заслухавши пояснення осіб, які беруть участь у справі, надавши оцінку доказам по справі, дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню з таких підстав.

Судом встановлено, що рішенням Охтирського міськрайонного суду Сумської області від 30.06.2010 року, зміненого постановою Апеляційного суду Сумської області від 19.10.2012 року в частині розподілу судових витрат та кінцевої дати перерахунку пенсії ОСОБА_2, зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в Охтирському районі Сумської області здійснити перерахунок ОСОБА_2 державної пенсії відповідно до вимог ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», у розмірі не меншому 8 мінімальних пенсій за віком, виходячи з розміру пенсії за віком, визначеного ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування» та додаткової пенсії відповідно до вимог ст. 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у розмірі 75% мінімальної пенсії за віком, виходячи з розміру пенсії за віком, визначеному ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування» за період з 15.10.2008 року з урахуванням фактично виплачених коштів. (а.с. 41-44)

Виконавчий лист № 2-1175/10, виданий 19.11.2012 року Охтирським міськрайонним судом Сумської області на підставі вище вказаного рішення суду, перебував на виконанні у відділі примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Сумській області з 29.11.2012 року.(а.с.12-13, 45-47)

Відповідно до розпорядження №181779 від 07.12.2012р. відповідачем ОСОБА_2 нараховано 94232,09грн на виконання рішення Охтирського міськрайонного суду Сумської області по справі № 2-1175/10 від 30.06.2010 , що підтверджується матеріалами справи.(а.с.19, 48-55)

ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2помер, що підтверджується копією свідоцтва про смерть.(а.с. 11)

Таким чином, за життя ОСОБА_2 реалізував своє право на перерахунок пенсії, а саме: звернувся до суду та отримав рішення, яке виконане пенсійним органом, тому на момент смерті у нього виникло право власності на нараховані за рішенням суду кошти, стягнення яких є предметом спору, але виплачені йому вони не були, що визнається відповідачем по справі.(а.с. 27 на звороті)

У відповідності до ст.1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов'язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

До складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті (ст. 1218 ЦК України).

Відповідно до ст. 1227 ЦК України суми заробітної плати, пенсії, стипендії, аліментів, допомог у зв'язку з тимчасовою непрацездатністю, відшкодувань у зв'язку з каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я, інших соціальних виплат, які належали спадкодавцеві, але не були ним одержані за життя, передаються членам його сім'ї, а у разі їх відсутності - входять до складу спадщини.

Позивачка ОСОБА_1 є дружиною ОСОБА_2, що підтверджується копією свідоцтва про укладення шлюбу серії НОМЕР_2 від 12.07.1980.(а.с.10)

Після смерті чоловіка, позивачка отримала статус дружини, померлого громадянина з числа ліквідаторів категорії 1-А, смерть якого пов'язана з Чорнобильською катастрофою, та особи, яка має пільги, встановлені законодавством України для сімей померлих ветеранів війни, що підтверджується матеріалами справи. (а.с. 8-9)

ОСОБА_1 прийняла спадщину після смерті ОСОБА_2, що підтверджується копією свідоцтва про право на спадщину за законом від 22.01.2014.(а.с.14)

Відповідно до довідки № 1192 від 23.11.2015р. , виданої Кардашівською сільською радою Охтирського району, ОСОБА_1 на день смерті її чоловіка ОСОБА_2, який помер ІНФОРМАЦІЯ_1, проживала разом з ним, вела спільне господарство за адресою: АДРЕСА_1. (а.с. 9)

Листом № К-23 від 12.03.2016 Охтирського ОУПФУ ОСОБА_1 відмовлено у виплаті, нарахованих ОСОБА_2 сум відповідно до рішення суду. (а.с.15-16)

Згідно із ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно із ч. 5 ст. 124 Конституції України судові рішення ухвалюються судами іменем України і є обов'язковими до виконання на всій території України.

Так, відповідно до ч.1 ст.46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової, або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з неналежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Відповідно до ч 1 ст. 52 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», сума пенсії, що належала пенсіонерові і залишилася недоотриманою у зв'язку з його смертю, виплачується по місяць смерті включно членам його сім'ї, які проживали разом з пенсіонером на день його смерті, у тому числі непрацездатним членам сім'ї, зазначеним у частині другій ст. 36 цього Закону, які знаходились на його утриманні, незалежно від того, проживали вони разом з померлим пенсіонером чи не проживали.

Аналогічна норма зазначена у ст. 91 Закону України "Про пенсійне забезпечення", зокрема, право одного з подружжя на одержання сум недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера - подружжя.

Згідно із ч.2 ст. 86 Закону України «Про пенсійне забезпечення» суми пенсії, не одержані своєчасно з вини органу, що призначає або виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком.

Оскільки право на одержання суми недоплаченої пенсії за рішенням суду ОСОБА_2 мав ще до смерті, і це право не було реалізовано саме з вини відповідача, тому суму пенсії, яка належала померлому, але не була ним одержана за життя, необхідно передати позивачці ОСОБА_1, як є його дружиною.

Так, згідно до ст. 71 КАСУ в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідач в судовому засіданні не довів правомірності своїх дій.

Доводи відповідача про зміни в законодавстві з червня 2011 року та відсутність фінансування з Державного бюджету на виплату сум, нарахованих за судовими рішеннями, є безпідставними.

Положення законів України про Державний бюджет України на відповідні роки не розповсюджуються на відносини, які виникають між родичами померлих пенсіонерів, у т.ч. ОСОБА_1 та органами Пенсійного фонду України. У зазначених правовідносинах повинні застосовуватися вимоги ст. 52 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Відповідно до статті 32 Бюджетного кодексу України Міністерство фінансів України відповідає за складання проекту закону про Державний бюджет України.

Відповідальність за своєчасність, достовірність і зміст поданих Міністерству фінансів України бюджетних запитів несуть головні розпорядники бюджетних коштів.

Відповідно до п.п. 7-8 п. 3. Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також про об'єднані управління, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 22 грудня 2014 року № 28-2 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15 січня 2015 року за 41/26486, основними завданнями Управління є: призначення (здійснення перерахунку) і виплата пенсії, щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці, допомоги на поховання та інші виплати відповідно до законодавства; забезпечення своєчасного і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, щомісячного довічного утримання суддям у відставці, допомоги на поховання та інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавством.

Суд враховує, що відсутність у державному бюджеті коштів не може бути підставою для порушення прав громадян на соціальний захист, в тому числі й на отримання зазначеної виплати, яка прямо непередбачена законом і за рішенням суду.

Реалізація особою права, що пов'язане з отриманням бюджетних коштів, яке базується на спеціальних чинних на час виникнення спірних правовідносин нормативно-правових актів національного законодавства, не може бути поставлена у залежність від бюджетних асигнувань, тобто посилання органами державної влади на відсутність коштів, як на причину неможливості виплатити кошти за рішенням суду, колегією суддів не приймається до уваги.

Так, Європейський Суд з прав людини (далі по тексту - Суд) у своєму рішенні у справі "Іммобільяре Саффі проти Італії" наголошував, що право на звернення до суду, гарантоване статтею 6, також передбачає практичне виконання остаточних, обов'язкових для виконання судових рішень, які в державах, що поважають принцип верховенства права, не можуть залишатися невиконаними на шкоду стороні у провадженні. Отже, виконання судового рішення не може відстрочуватися на незаконних підставах.

Також, в своєму рішенні "Кечко проти України" Суд констатував, що не приймає аргумент Уряду щодо відсутності бюджетних асигнувань, оскільки органи державної влади не можуть посилатись на відсутність коштів, як на причину невиконання своїх зобов'язань.

В рішенні "Войтенко проти України" Суд знову повторює, що ефективний доступ до суду включає право на те, щоб рішення суду було виконане без невиправданих затримок. Проте, затримка виконання судового рішення на період, що є необхідним для вирішення проблем публічного порядку, може у виняткових випадках бути виправдана. Суд допускає, що асигнування на виплату державних боргів може спричинити певні затримки у виконанні рішень з бюджету Уряду. Тим не менше, Суд вирішує, що не передбачивши таких асигнувань протягом трьох років підряд, держава-відповідач не виконала своїх зобов'язань за статтею 6 параграфу 1 Конвенції.

Беручи до уваги вищенаведену судову практику Європейського Суду з прав людини, суд вважає, що відсутність коштів у боржника чи у держави на виконання взятих на себе зобов'язань не звільняє боржника від виконання рішення судує

З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що дії відповідача щодо відмови позивачці у передачі пенсії, яка була нарахована за життя її чоловіку, є протиправними, тому позов є обґрунтованим та підлягає задоволенню.

Керуючись ст. ст. 6-14, 69-71, 159-163, 167 КАС України, суд,-

постановив:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до Охтирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати протиправними дії Охтирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області щодо відмови ОСОБА_1 у виплаті пенсії, що нарахована її чоловікові ОСОБА_2, який помер ІНФОРМАЦІЯ_1.

Зобов'язати Охтирське об'єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області здійснити виплату пенсії у сумі 94232 (дев'яносто чотири тисячі двісті тридцять дві) гривні 09 копійок, що нарахована ОСОБА_2, який помер ІНФОРМАЦІЯ_1, його дружині ОСОБА_1.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Охтирський міськрайонний суд Сумської області протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Повний текст рішення складено 25 травня 2016року.

Суддя

Охтирського міськрайонного суду

Сумської області Н.В. Мовчан