24.05.2016
Справа №642/2574/16-а
Провадження №2-а/642/79/16
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 травня 2016 року Ленінський районний суд м. Харкова у складі головуючого судді Бондаренка В.В.
за участю секретаря Рижко О.Л.
розглянувши у приміщенні суду в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Харкова про визнання дій протиправними, скасування рішення та зобов'язання вчинення певних дій,-
ВСТАНОВИВ:
Позивачка ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України у Ленінському районі в м. Харкові, який в подальшому уточнила та просила суд: визнати неправомірними дії УПФУ у Ленінському районі в м. Харкові щодо відмови у здійсненні перерахунку пенсії за вислугу років; скасувати рішення управління пенсійного фонду України у Ленінському районі м. Харкова №36 від 30.03.2016 р. в частині відмови у задоволенні заяви від 17.03.2016 р. про перерахунок пенсії; зобов'язати управління пенсійного фонду України у Ленінському районі м. Харкова провести перерахунок пенсії з 01.01.2016 р. у відповідності до довідки прокуратури Харківської області від 24.02.2016 р. №18-149, у розмірі 90% від суми місячного заробітку, без обмеження її максимального розміру та здійснити відповідні виплати; стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 сплачений судовий збір у сумі 551 грн. 20 коп.
В обґрунтування позовних вимог позивачка зазначила, що з 12.12.2001 р. їй призначена довічна пенсія у розмірі 90% від суми заробітної плати посади старшого прокурора відділу з продовженням трудової діяльності в органах прокуратури. 01.04.2010 р. позивачка звільнилася з органів прокуратури з посади прокурора відділу захисту інтересів громадян і держави при виконанні судових рішень управління представництва, захисту інтересів громадян і держави в суді за власним бажанням у зв'язку з виходом на пенсію. 30.08.2012 та 16.11.2012 позивачка звернулась до управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м.Харкова з письмовими заявами про здійснення перерахунку пенсії у розмірі 90 відсотків місячного заробітку, надавши при цьому довідку про місячну заробітну плату за №18-697 від 30.08.2012, яку видано прокуратурою Харківської області у зв'язку із змінами посадових окладів працівників прокуратури, здійснених на підставі Постанови Кабінету Міністрів України № 505 від 31.05.2012 "Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури". Відповідач визнав право ОСОБА_1 та здійснив перерахунок пенсії відповідно до постанови КМУ № 505 від, 31.05.2012, але у розмірі 80 відсотків заробітної плати, посилаючись при цьому на ст.50-1 Закону України "Про прокуратуру" та на п.2 розділу II "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи", які діють на час набрання чинності постанови КМУ № 505. Таким чином відповідач прийняв рішення здійснити перерахунок пенсії позивачки у розмірах нижчих ніж було встановлено законодавством України, чим порушив Закони України та права останньої, в зв'язку з чим вказане рішення було оскаржене у суді. Постановою Ленінського районного суду м.Харкова від 08.01.2013 р. позов задоволено у повному обсязі та зобов'язано управління пенсійного фонду України в Ленінському районі м.Харкова провести позивачці перерахунок пенсії відповідно до ст.50-1 Закону України "Про прокуратуру" який діяв на час її звільнення, виходячи з розрахунку 90% від місячного заробітку, вказаного у наданій нею довідкою. Постановою Харківського апеляційного адміністративного суду від 30.05.2013 р. вказану постанову скасовано. Але за касаційною скаргою ОСОБА_1 ухвалою Вищого адміністративного суду від 13.03.2014р. постанову Харківського апеляційного адміністративного суду від 30.05.2013 р. скасовано і постанову Ленінського районного суду м.Харкова від 08.01.2013 р. про перерахунок позивачці пенсії залишено в силі. Таким чином, на підставі ст.50-1 Закону України №1789-Х11 "Про прокуратуру" від 05.11.1991р., у чинній на час звільнення позивачки редакції та постанови Ленінського районного суду м.Харкова від 08.01.2013 р. остання отримує довічну пенсію у розмірі 90% від місячного заробітку, вказаного у наданій 30.08.2012 року прокуратурою Харківської області довідки. 17.03.2016 року позивачка знов звернулась до відповідача з письмовою заявою про здійснення перерахунку пенсії у розмірі 90% від суми місячної чинної заробітної платні, надавши при цьому довідку № 18-149 від 24.02.2016 р. про заробітну плату, яка видана їй прокуратурою Харківської області у зв'язку із змінами згідно Постанови Кабінету Міністрів України №763 від 30.09.2015р., Постанови Кабінету Міністрів № 1013 від 09.12.2015р. 26.04.2016 року в канцелярії Управління Пенсійного Фонду України в Ленінському районі м. Харкова була отримана відповідь та додаток - копія протоколу № 36 від 30.03.2016 року. З тексту копії вказаного протоколу вбачається, що відповідачем відмовлено у задоволенні заяви ОСОБА_1 про перерахунок пенсії з посиланням на п.5 Прикінцевих положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 02.03.2015р. №213-VIIІ. З таким рішенням Управління Пенсійного Фонду України в Ленінському районі м. Харкова позивачка не погоджується та вважає його необґрунтованим, а дії відповідача щодо відмови у здійсненні перерахунку їй пенсії протиправними, її права на соціальне забезпечення порушеними, що є підставою її звернення за судовим захистом.
В судове засідання позивачка не з'явилася, про час та місце слухання справи була повідомлена своєчасно та належним чином, надала до суду заяву в якій просила справу розглядати за її відсутності та задовольнити позов.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином, надав до суду заяву, де просить розглядати справу за його відсутності та письмові заперечення в яких зазначив наступне:
УПФУ у Ленінському районі в м. Харкові УПФУ в Ленінському районі м. Харкова заперечує проти позову, вважає позовні вимоги такими, що не піддягають задоволенню, оскільки позивач знаходиться на обліку в УПФУ в Ленінському районі м. Харкова та отримує пенсію за вислугу років згідно ЗУ ..Про прокуратуру". 17.03.2016 року ОСОБА_1 звернувся з заявою про перерахунок пенсії на основі довідки від 24.02.2016 року №18-149. Згідно п.5 Прикінцевих положень Закону України „Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" N 213-УШ від 02.03.2015 у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України "Про державну службу". "Про прокуратуру". "Про судоустрій і статус суддів". "Про статус народного депутата України". "Про Кабінет Міністрів України". "Про судову експертизу", "Про Національний банк України". "Про службу в органах місцевого самоврядування". "Про дипломатичну службу". Податкового та Митного кодексів України. Положення про помічника-консультанта народного депутата України. У зв'язку з тим. що відповідний закон прийнято не було, з 01.06.2015 року скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсія призначена згідно ЗУ «Про прокуратуру». Оскільки поняття «норми пенсійного забезпечення» є родовим поняттям, то воно включає в себе як норми щодо «призначення» пенсій так і норми щодо «перерахунку» пенсій. Таким чином, нові спеціальні пенсії з урахуванням вищезазначених законів не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються. Позивач у своєму позові посилається на ч.1 ст.50-і ЗУ «Про прокуратуру» в редакції від 12.07.2001 року, яка на даний час не є чинною: прокурори та слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 90% від їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. Згідно змін, внесених ЗУ «Про заходи забезпечення реформування пенсійної системи» №3668-5 від 08.07.2011 року та відповідно до ст. 50-1 ЗУ «Про прокуратуру» пенсія призначається в розмірі 80% від суми місячної (чинної) заробітної плати , до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. Пенсії за вислугу років відповідно до цієї статті призначаються органами Пенсійного фонду України і виплачуються у частині, що не перевищує розміру пенсії із солідарної системи, що призначається відповідно до ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за рахунок коштів Державного Бюджету України. На основі вищезазначеного, Протоколом №36 від 30.03.2016 року позивачу було відмовлено в перерахунку пенсії.
Суд вирішив можливим розглянути справу за відсутності сторін, на підставі наявних у справі доказів.
З матеріалів справи та наявних в ній доказів, судом встановлено наступне.
Судом встановлено, що позивачка знаходиться на пенсійному обліку в УПФУ у Ленінському районі в м. Харкова, та отримує пенсію за вислугу років з 08.01.2013 р., призначену згідно статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру», в розмірі 90% від заробітку.
01.04.2010 р. ОСОБА_1 звільнилася з органів прокуратури з посади прокурора відділу захисту інтересів громадян і держави при виконанні судових рішень управління представництва за власним бажанням у зв'язку з виходом на пенсію.
Відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку із підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників або у зв'язку із звільненням з роботи.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати,особливості індексації та внесення змін до деяких нормативно - правових актів» працівникам прокуратури збільшено посадові оклади, що згідно зі ст.50-1 Закону є підставою для перерахунку пенсії за вислугою років.
У зв'язку з підвищенням окладів, 17.03.2016 р. ОСОБА_1. звернулася до Управління Пенсійного фонду України у Ленінському районі м. Харкова із заявою про перерахунок раніше призначеної їй пенсії на підставі виданої прокуратурою Харківської області довідки № 18-149 від 24.02.2016 року, про заробітну плату позивачки.
Протоколом Управління Пенсійного фонду України у Ленінському районі м. Харкова від 30.03.2016 відмовлено ОСОБА_1 у здійсненні перерахунку пенсії на підставі п.5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення».
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно зі ст. 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Відповідно до вимог ст. 50-1 ЗУ «Про прокуратуру» від 05.11.1991 року № 1789-ХІІ, (в редакції чинній на момент призначення пенсії позивачу) прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 90 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку. Обчислення пенсій проводиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком. Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Перерахунок пенсій проводиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
Відповідно до ч.17 ст.50-1 Закону призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більше як за 12 місяців.
Відповідно до положень ст.22 Конституції України конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Згідно статей 22, 64 Конституції України право на пенсійне забезпечення відповідних категорій громадян, встановлене законами України, є таким, що не підлягає звуженню та обмеженню. Тому, звуження та обмеження змісту й обсягу цього права шляхом прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів відповідно до ст. 22 Конституції України не допускається.
Пунктом 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 № 213 передбачено, що у разі неприйняття до 01.06.2015 закону щодо призначення пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01.06.2015 скасовує норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне утримання призначаються відповідно до законів України «Про державну службу», «;Про прокуратуру», «;Про судоустрій і статус суддів», «;Про статус народного депутата України», «;Про Кабінет Міністрів України», «;Про судову експертизу», «;Про національний банк України», «;Про службу в органах місцевого самоврядування», «;Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника - консультанта народного депутата України.
Аналізуючи вказані норми закону та виходячи з принципу незворотності дії законів у часі, зазначені положення п.5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення», на думку суду стосуються порядку призначення пенсії прокурорам у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії, оскільки процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення. Тому, скасування порядку нарахування пенсій за спеціальними законами з 1 червня 2015 року та подальше призначення таких пенсій на загальних підставах, не впливає на можливість проведення перерахунку пенсії, призначеної раніше, у відповідності до діючих на час її призначення норм Закону України "Про прокуратуру".
Враховуючи, що позивачка звернулася 17.03.2016 р. до відповідача із заявою про перерахунок пенсії, а не із заявою про призначення пенсії, Управління Пенсійного фонду України у Ленінському районі м. Харкова, на думку суду, повинно було керуватися ст.50-1 ЗУ «Про прокуратуру» від 05.11.1991 року № 1789-ХІІ, в редакції чинній на момент призначення пенсії, а тому відмова відповідача у проведенні перерахунку пенсії є неправомірною.
Відповідно до ч. 3 ст. 162 КАС України, суд може прийняти постанову, яка б гарантувала дотримання і захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, у сфері публічно-правових відносин з боку суб'єктів владних повноважень.
При виборі правової норми, що підлягає застосуванню до спірних правовідносин, суд враховує висновки Верховного Суду України, зокрема висловлені у постановах Верховного Суду України від 17 грудня 2013 року (справа №21-445а13) та від 10 грудня 2013 року (справа №21-348а13).
Відповідно до постанови Верховного Суду України від 10 грудня 2013 року у справі про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії, вказано, що при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії.
Внесені Законом України від 8 липня 2011 року № 3668-VI "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" зміни до статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ «Про прокуратуру» щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом та механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам є частини тринадцята та вісімнадцята статті 50-1 Закону № 1789-ХІ. Крім того, згідно зі статтею 22 Конституції України закріплені нею права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Також, згідно з викладеного у рішеннях Конституційного Суду України (рішення Конституційного Суду України від 6 липня 1999 року № 8-рп/99 у справі щодо права на пільги та від 20 березня 2002 року № 5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій) розуміння сутності соціальних гарантій працівників правоохоронних органів, зокрема працівників прокуратури, зміст та обсяг досягнутих ними соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства, а правовідносини щодо їхнього пенсійного забезпечення виникають на момент звернення за призначенням пенсії.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Згідно зі ст. 244-2 КАС України висновок Верховного Суду України щодо застосування норми права, викладений у його постанові, прийнятій за результатами розгляду справи з підстав, передбачених пунктами 1 і 2 частини першої статті 237 цього Кодексу, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права.
Відповідач не надав суду достатніх беззаперечних доказів на обґрунтування правомірності своїх дій щодо відмови позивачу у перерахунку пенсії в контексті практики Верховного Суду України щодо недопущення звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод. Посилання відповідача на положення Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року за №-213 є неспроможними, оскільки вони врегульовують питання призначення пенсій, а не їх перерахунку. На підставі викладеного, суд приходить до висновку, що відповідачем порушено право позивачки на пенсійне забезпечення, тому позовні вимоги останньої підлягають задоволенню в повному обсязі, як такі, що підтверджені матеріалами справи, ґрунтуються на вимогах чинного законодавства та не спростовані належними та допустимими доказами відповідачем.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 19, 22, 58, 64 Конституції України, ст.ст. 69, 71, 76, 86, ч.6 ст.128, 159, 161, 163 КАС України, ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Харкова про визнання дій протиправними, скасування рішення та зобов'язання вчинення певних дій - задовольнити у повному обсязі.
Визнати неправомірними дії управління пенсійного фонду України у Ленінському районі м. Харкова щодо відмови у здійсненні перерахунку ОСОБА_1 пенсії за вислугу років.
Скасувати рішення Управління пенсійного фонду України у Ленінському районі м. Харкова №36 від 30.03.2016 року та зобов'язати Управління пенсійного фонду України у Ленінському районі м. Харкова провести перерахунок пенсії з 01.01.2016 року у відповідності до довідки прокуратури Харківської області від 24.02.2016 року №18-149, виходячи з розрахунку 90% від суми місячного заробітку, без обмеження її максимального розміру та здійснити відповідні виплати.
Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 сплачений судовий збір у сумі 551 грн. 20 коп.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Ленінський районний суд м. Харкова шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови
Суддя В.В.Бондаренко