Справа № 676/1576/16-а
Номер провадження 2-а/676/58/16
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23 травня 2016 р. м. Кам'янець-Подільський
Кам'янець-Подільський міськрайонний суд Хмельницької області в складі:
головуючого судді Стельмах Д.В.,
секретарі Маневич І.В.,
за участю:
позивача ОСОБА_1,
представника відповідача Рудик В.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Кам'янець-Подільський справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Камянець-Подільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України про визнання протиправним рішення та зобов'язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Кам'янець-Подільського об'єднаного управління Пенсійного Фонду України про визнання протиправним рішення та зобов'язання вчинити певні дії. В обґрунтування позовних вимог позивач вказує, що 18.02.2016р. відповідно до виписки з акта огляду медико-соціальної експертної комісії серії АВ № 0688031 йому з 18.02.2016р. надано третю групу інвалідності загальне захворювання. 14.03.2016р. звернувся до Кам'янець-Подільського об'єднаного управління Пенсійного Фонду України для призначення пенсії по інвалідності. Листом № 4645/03 від 22.03.2016р. йому відмовлено в призначенні пенсії по інвалідності у зв'язку з відсутністю необхідного страхового стажу.
Позивач вважає дії відповідача неправомірними оскільки період з 05.12.2008р. по 15.11.2011р. працював в органах податкової міліції ДПА у Хмельницькій області та з 30.08.2012р. по 02.04.2014р. в Інспекції з питань захисту прав споживачів у Хмельницькій області. Його страховий стаж складає 4 роки 6 міс. Позивач просить суд винести рішення яким: визнати відмову відповідача в призначенні йому пенсії по інвалідності неправомірною. Підтвердити його страховий стаж з 05.12.2008р. по 15.11.2011р. згідно трудової книжки для призначення пенсії по інвалідності відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»; зобов'язати відповідача призначити йому пенсію по інвалідності з дати встановлення групи інвалідності, а саме з 18.02.2016р.
В судовому засіданні позивач позов підтримав, просив його задовольнити.
Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнав, просив відмовити в його задоволенні. Пояснив, що згідно поданих позивачем документів його стаж згідно даних які містяться в системі персоніфікованого обліку становить 2 роки 08 місяців 05 днів. Органи Пенсійного фонду не здійснюють персоніфікований облік працівників внутрішніх справ у зв'язку з їх особливим статусом, а також тим, що для визначення права на пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб» страховий стаж не розраховується.
Заслухавши пояснення сторін, вивчивши матеріали справи, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1. Згідно з довідки МСЕК серії АВ 0688031 від 18.02.2016р. ОСОБА_1 призначено третю групу інвалідності за загальним захворюванням, в зв'язку з чим він 14.03.2016р. звернувся до Камянець-Подільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України із заявою про призначення пенсії по інвалідності.
Листом Камянець-Подільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України від 22.03.2016 р. позивачу було відмовлено у призначенні пенсії за інвалідністю з огляду на відсутність передбаченого законодавством чотирьохрічного страхового стажу.
Відповідно до п. ч. 1 ст. 8 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленою цим Законом пенсійного віку чи визнані інвалідами в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж.
Згідно ч.1 ст.30 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пенсія по інвалідності призначається в разі настання інвалідності, що спричинила повну або часткову втрату працездатності внаслідок загального захворювання (в тому числі каліцтва, не пов'язаного з роботою, інвалідності з дитинства) за наявності страхового стажу, передбаченого статтею 32 цього Закону.
Відповідно до ст.32 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» особи, визнані інвалідами, мають право на пенсію по інвалідності, залежно від групи інвалідності, за наявності такого страхового стажу на час настання інвалідності або на день звернення за пенсію для інвалідів II та III груп від 29 років до досягнення особою 31 року включно - 4 роки.
Позивач вважав, що у віці 30 років він має стаж роботи, що перевищує встановлений законодавством чотирьохрічний строк, необхідний для призначення пенсії по інвалідності, відповідно до приписів ст. 32 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Однак, відповідач йому відмовив у призначенні пенсії з посиланням на ч. 1 ст. 32 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», вказавши у своєму листі від 22.03.2016 року №4645/03, що трудовий стаж позивача становить лише 2 роки 08 місяців 21 день.
Із приєднаної до матеріалів справи копії трудової книжки позивача трудовий стаж складає: з 05.12.2008р. по 15.11.2011р. служба в органах податкової міліції ДПА у Хмельницькій області та з 30.08.2012р. по 02.04.2014р. в Інспекції з питань захисту прав споживачів у Хмельницькій області.
Ст.17 Конституції України передбачено, що забезпечення державної безпеки і захист державного кордону України покладаються на відповідні військові формування та правоохоронні органи держави, організація і порядок діяльності яких визначаються законом. Держава забезпечує соціальний захист громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, а також членів їх сімей.
Згідно ст. 19 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в редакції, яка діяла в період проходження позивачем служби, страхові внески до солідарної системи нараховувалися на суми грошового забезпечення та інших виплат у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Така ж правова норма передбачена і ч.3 ст.5 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», де порядок сплати сум несплачених страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування Пенсійному фонду України за відповідні роки служби щодо осіб, які не набули (не набудуть) права на пенсію за вислугу років згідно з цим Законом, або осіб, звільнених з військової служби, які виявили бажання отримувати пенсію в порядку і на умовах, передбачених Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», визначається Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п.2 «Порядку обчислення та сплати сум страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», не сплачених у період з 1 січня 2004р. до 31 грудня 2006p., щодо осіб, які не набули (не набудуть) право на пенсію за вислугу років згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та осіб, звільнених з військової служби, які виявили бажання отримувати пенсію в порядку і на умовах, передбачених Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (надалі - Порядок), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.09.2004 року №1185 (із змінами внесеними постановою Кабміну України від 08.11.2007 року №1298), суми страхових внесків обчислюються за кожен місяць служби окремо виходячи із сум грошового забезпечення, що були нараховані особі за відповідні періоди служби. Суми страхових внесків обчислюються на підставі виданих військовими частинами, військовими комісаріатами та іншими уповноваженими на це органами довідок про нараховані суми грошового забезпечення за формою, що встановлюється правлінням Пенсійного фонду України.
Згідно п. 3 Порядку сума страхових внесків, що підлягає сплаті щодо осіб, зазначених в абзацах другому та четвертому пункту 1 цього Порядку, обчислюється управлінням Пенсійного фонду України у районах, містах і районах у містах за місцем проживання, до якого особа звернулася за призначенням пенсії, а довідки про нараховані суми грошового забезпечення відповідному управлінню Пенсійного фонду України подаються особами, зазначеними в абзацах другому та четвертому пункту 1 цього Порядку, особисто разом із заявою про призначення пенсії.
Відповідно до п.п. 5, 6 Порядку, головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі узагальнюють інформацію управлінь щодо обчислення сум страхових та подають її до Пенсійного фонду України за формою, що затверджується його правлінням. На підставі поданої від головних управлінь інформації Пенсійний фонд України формує бюджетний запит і надсилає його Мінфіну.
Відповідно до п. 7 Порядку видатки на сплату сум страхових внесків здійснюються відповідно до Закону.
Згідно п. 9 Порядку інформація про періоди проходження служби та одержані доходи вноситься до системи персоніфікованого обліку відповідним управлінням на підставі документів, зазначених в абзаці другому пункту 2 цього Порядку.
Таким чином, вищевказані нормативні акти зобов'язують саме Кам'янець-Подільське об'єднане управління Пенсійного фонду України здійснити обчислення суми страхових внесків, що підлягають сплаті за період проходження позивачем служби, подати відповідну інформацію до Головного Управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області та внести інформацію про період проходження служби у податковій міліції ДПА Хмельницької області до системи персоніфікованого обліку.
Стягнення ж заборгованості із сплати внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування належить до функції органів ПФ України і не можуть покладатися на позивача.
Відповідно до ч.3 ст. 43 закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Механізм сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за осіб, які проходять службу у Збройних Силах, інших утворених відповідно до закону військових формуваннях, СБУ, органах МВС та службу в органах і підрозділах цивільного захисту визначено в «Порядку нарахування та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за деякі категорії застрахованих осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02 березня 2011 р. N 178 (із змінами).
З врахуванням наведеного, суд дійшов висновку, що належним способом захисту порушеного права позивача є визнання протиправною відмови відповідача у зарахуванні до страхового стажу позивача період його служби в органах податкової міліції ДПА у Хмельницькій області та зарахувати період служби позивача з 05.12.2008р. по 15.11.2011р. в органах податкової міліції ДПА у Хмельницькій області до страхового стажу.
Крім цього суд враховує, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України (стаття 62 Закону № 1788-ХІІ). Відповідно до «Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній», затвердженого постановою KM України від 12.08.1993 р. №637 для призначення пенсій за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи не точні записи про періоди роботи на підтвердження трудового стажу приймаються довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.
Відповідно до записів трудової книжки позивача 05.12.2008р. він був прийнятий на службу в органи податкової міліції ДПА у Хмельницькій області, а 15.11.2011р. він був звільнений зі служби. Згідно довідки про заробітну плату для обчислення пенсій від 11.03.2016р. №2247/3/22-09-05-032, виданої Камянець-Подільською об'єднаною ДПА, позивач отримував заробітну плату з грудня 2008р. по листопад 2011р., тобто протягом 2 років 11 місяців 10 днів.
Оскільки з врахуванням трудового стажу відомості про який містяться в персоніфікованому обліку і який визнається відповідачем в кількості 2 роки 8 місяців 21 день та стажу роботи в органах податкової міліції ДПА у Хмельницькій області за період з 05.12.2008р. по 15.11.2011р., у позивача достатньо трудового стажу для призначення йому пенсії як інваліду 3 групи згідно положень ст. 32 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» - 4 роки, а тому позов підлягає до задоволення.
Керуючись ст.5 закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», ст.,ст. 19, 32 закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», законом України «Про міліцію», ст.ст.5-15,17,18, 69, 71,72, 88,94,158-163 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити.
Визнати протиправною відмову Камянець-Подільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в призначенні ОСОБА_1 пенсії по інвалідності. Зобов'язати Кам'янець-Подільське об'єднане управління Пенсійного фонду України зарахувати до страхового стажу ОСОБА_1 період служби з 05.12.2008р. по 15.11.2011р. в органах податкової міліції ДПА у Хмельницькій області.
Зобов'язати Кам'янець-Подільське об'єднане управління Пенсійного фонду України призначити ОСОБА_1 пенсію по інвалідності у відповідності до ст.32 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 18.02 2016 року.
Стягнути з Камянець-Подільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України (код ЄДРПОУ 37863929) на користь ОСОБА_1 551,20 грн. судового збору.
Стягнути з Камянець-Подільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України (код ЄДРПОУ 37863929) на користь держави 551,20 грн. судового збору.
На постанову сторонами може бути подана апеляційна скарга протягом десяти днів з дня отримання її копії виготовленої в повному обсязі до Вінницького адміністративного апеляційного суду через Кам`янець-Подільський міськрайонний суд.
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 254 КАС України.
Суддя