Постанова № 57878739, 20.05.2016, Слов'янський міськрайонний суд Донецької області

Дата ухвалення
20.05.2016
Номер справи
243/3316/16-а
Номер документу
57878739
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Номер провадження 2-а/243/75/2016

Номер справи 243/3316/16-а

ПОСТАНОВА

І м е н е м У к р а ї н и

«20» травня 2016 року м.Слов'янськ

Слов'янський міськрайонний суд Донецької області в складі:

головуючого - судді Чемодурової Н.О.,

при секретарі - Жмарьові П.Б.,

з участю:

позивача - ОСОБА_1,

представника відповідача -- Удалих І.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі Слов'янського міськрайонного суду Донецької області цивільну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Слов'янського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання неправомірними дій та зобов'язання здійснити виплату пенсії державного службовця, з урахуванням сум виплаченої матеріальної допомоги на оздоровлення, на вирішення соціально-побутових питань, індексації та разових премій, -

В С Т А Н О В И В:

20 квітня 2016 року ОСОБА_1 звернулася до суду з адміністративним позовом до Слов'янського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання неправомірними дій та зобов'язання здійснити виплату пенсії державного службовця, з урахуванням сум виплаченої матеріальної допомоги на оздоровлення, на вирішення соціально-побутових питань, індексації та разових премій. Обґрунтовуючи свої вимоги тим, що 10 листопада 2010 року їй була призначена пенсія по інвалідності ІІ групи державного службовця відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу». На день призначення пенсії стаж на державній службі складав 28 років 2 місяця 18 днів. На час оформлення пенсії довідка про складові заробітної плати не містила інформацію про матеріальну допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових питань, індексацію заробітної плати, та разові премії.

15 квітня 2016 року вона звернулась до Слов'янського об'єднаного управління Донецької області із заявою про обчислення пенсії призначеної на підставі ст. 37 Закону України «Про державну службу», з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної, допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати та разових премій згідно з довідкою за №05/144 від 14 квітня 2016 року. Але рішенням №46 від 18 квітня 2016 року їй було відмовлено у перерахунку. Підставою для відмови стала ч. 2 ст. 33 Закону України «Про державну службу», відповідно до якої, заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Вважає, що рішення відповідача є необґрунтованим та не відповідає нормам діючого законодавства.

Просить суд визнати протиправним рішення № 46 від 18 квітня 2016 року Слов'янського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про відмову здійснити їй обчислення пенсії, державного службовця, призначеної на підставі ст.37 Закону України «Про державну службу», з урахуванням довідки від 14.04.2016 №05/144. Також просить зобов'язати Слов'янське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області з 01 квітня 2016 року здійснити їй обчислення пенсії державного службовця в розмірі 90% від сукупного доходу, та провести на її користь виплати з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально - побутових питань, індексації та разових премій згідно з довідкою від 14 квітня 2016 року №05/144, з урахуванням проведених раніше виплат.

У судовому засіданні позивач ОСОБА_1 заявлені позовні вимоги підтримала повністю, пославшись на доводи, викладені у позовній заяві.

Представник відповідача - Удалих І.С., який діє на підставі довіреності №1999/10 від 04 лютого 2015 року, у судовому засіданні та наданих суду письмових запереченнях на позов зазначив наступне. Слов'янське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Донецькій області з адміністративним позовом ОСОБА_1 не погоджуються та вважає його таким, що не підлягає задоволенню з наступних підстав: ОСОБА_1 звернулася до ПФУ з заявою від 15 квітня 2016 року про перерахунок по заробітку, та для перерахунку надала довідку про індексацію, матеріальну допомогу на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань і разові премії за період з 01 листопада 2008 року по 31 жовтня 2010 року від 14 квітня 2016 року.

ОСОБА_1 призначено пенсію по інвалідності відповідно до Закону України «Про державну службу» № 3723-ХІІ від 16 грудня 1993 року з 10 листопада 2010 року. Згідно ст.37 Закону України «Про державну службу» пенсія державним службовцям призначається в розмірі 90 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. Частиною 2 ст.33 Закону України «Про державну службу» № 3723-ХІІ від 16 грудня 1993 року чітко визначено складову заробітної плати державних службовців, а саме, посадовий оклад, премія, доплата за ранг, надбавка за вислугу років на державній службі із інших надбавок. Відповідно до частини 6 ст.33 Закону України «Про державну службу», державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань.

Матеріальна допомога - це одноразова виплата, що не є складовою частиною заробітної плати і не зараховується до інших надбавок, передбачених статтею 33 Закону України «Про державну службу». Тому зазначена виплата не включається до заробітку, що враховується при обчисленні пенсії державним службовцям.

На теперішній час, ані матеріальна допомога на оздоровлення, ані індексація заробітної плати чинним законодавством та безпосередньо статтею 33 Закону України «Про державну службу» як складові заробітної плати не передбачені.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Саме тому, рішення про відмову у перерахунку пенсії по заробітку № 46 від 18 квітня 2016 року винесено правомірно та на законних підставах, керуючись чинним законодавством, тобто - обґрунтовано.

Стосовно разових премій включеної до довідки № 05/144 від 14 квітня 2016 року, то згідно постанови правління Пенсійного фонду України від 04 вересня 2013 року № 15-1 та ст.33 Закону України "Про державну службу" разові премії не передбачені.

Крім того, при винесенні рішення щодо стягнення з відповідача судового збору Слов'янське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області зазначили, що по-перше, кошти Пенсійного фонду України формуються за рахунок страхових внесків та використовуються лише на чітко визначені цілі, а саме виплату пенсій, надання соціальних послуг, оплату послуг з виплати та доставки пенсій тощо. Відповідно до ч. 2 ст. 73 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року № 1058 використання коштів Пенсійного фонду на цілі, не передбачені цим Законом заборонено. По-друге, відповідно до ст.94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не с суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).

Просив суд у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 відмовити в повному обсязі.

Суд, вислухавши пояснення позивача та представника відповідача, дослідивши матеріали пенсійної справи позивача та матеріали справи, надані докази, враховуючи думку сторін по суті заявлених вимог, вважає, що позов обґрунтований та підлягає задоволенню, виходячи із наступного.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Слов'янському об'єднаному управлінні ПФУ Донецької області з 10 листопада 2010 року та отримує пенсію за віком відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу», у розмірі 90 % суми її заробітної плати, з якої було сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. Пенсія позивачці обчислена на підставі довідки №05/144 від 14 квітня 2016 року про заробітну плату Слов'янської міської ради, але без урахування нарахованих та виплачених сум матеріальної допомоги на оздоровлення і на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати та грошової винагороди державного службовця.

Виплата пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» здійснюється з 10 листопада 2010 року.

Загальний трудовий стаж позивача складає 36 років 01 місяць 11 днів, у тому числі стаж роботи на державній службі в органах місцевого самоврядування - 28 років 02 місяці 18 днів.

15 квітня 2016 року ОСОБА_1 звернулася до Слов'янського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області з заявою про перерахунок призначеної пенсії та просила перерахувати пенсію по заробітку з врахуванням отримуваних нею виплат матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, а також грошової винагороди державного службовця згідно довідки Слов'янської міської ради № 05/144 від 14 квітня 2016 року, яка нею була долучена до заяви (а.с.8-9).

Рішенням Слов'янського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області № 46 від 18 квітня 2016 року ОСОБА_1 було відмовлено в проведенні перерахунку пенсії по заробітку з урахуванням нарахованих та виплачених сум матеріальної допомоги на оздоровлення і на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати та грошової винагороди, з посиланням на те, що частиною 2 статті 33 Закону України «Про державну службу» №3723-XII від 16 грудня 1993 року чітко визначено складову заробітної плати державних службовців, а саме посадовий оклад, премія, доплата за ранг, надбавка за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Винагорода за вислугу років, матеріальна допомога та індексація як складові заробітної плати згідно ст.33 цього Закону, не передбачені, а тому не можуть бути враховані в заробіток, із якого обчислюється пенсія державного службовця (а.с.10).

За змістом статті 37 Закону України «Про державну службу» (в редакції закону, яка діяла на момент призначення пенсії позивачу), пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати, без обмеження граничного розміру пенсії.

Згідно статті 37-1 зазначеного Закону, у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсій здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

При вирішенні спору суд виходить з правових позицій Верховного Суду України, викладених в постановах від 20 лютого 2012 року, 14, 28 травня 2013 року (справи № 21-430а11, №21-125а13, № 21-97а13 відповідно), які відповідно до статті 244-2 КАС України є обов'язковими для застосування в судовій практиці. Так, Верховним Судом України було зазначено про те, що отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати. Висновок про те, що матеріальна допомога, на яку нараховувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, однак яка не включається до складу заробітної плати державного службовця, не враховується при обчисленні розміру його пенсії, є наслідком порушення правил застосування норм права: перевагу було надано положенням Законів України «Про державну службу» та «Про оплату праці», які щодо спірних відносин є загальними. У той же час перевагу мають спеціальні норми, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, за наведених обставин - стаття 41 Закону України від 09 липня 2003 року №1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та стаття 66 Закону України від 05 листопада 1991 року №1788-X «Про пенсійне забезпечення».

У частині першій статті 1 Закону України «Про оплату праці», встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати. Так, заробітна плата включає:

- основну заробітну плату, яка є винагородою за виконану роботу відповідно до встановлених норм праці (норми часу, виробітку, обслуговування, посадові обов'язки), вона встановлюється у вигляді тарифних ставок (окладів) і відрядних розцінок для робітників та посадових окладів для службовців;

- додаткову заробітну плату, яка є винагородою за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці; вона включає доплати, надбавки, гарантійні і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій;

- інші заохочувальні та компенсаційні виплати, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.

Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що грошова винагорода входить до системи оплати праці державного службовця.

Частиною 2 статті 33 Закону України «Про державну службу» передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань.

Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.

За приписами пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітної плати для обчислення пенсії», посадовий оклад, надбавка за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років під час призначення пенсії у порядку та на умовах, передбачених Законом України «Про державну службу», враховуються в розмірах, установлених на день призначення пенсії.

Крім того, статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.

Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону України «Про пенсійне забезпечення» до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які, відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм, отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Матеріальна допомога, суми індексації заробітної плати та грошова винагорода включаються до фонду оплати праці, оскільки з них нараховувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Таким чином, відповідач повинен врахувати при перерахунку пенсії позивачу суми всіх виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Так, як відповідач - Слов'янське об'єднане Управління Пенсійного фонду України Донецької області, призначаючи ОСОБА_1 пенсію державного службовця не врахував суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексацію заробітної плати та грошову винагороду державного службовця, які були виплачені ОСОБА_1 та з яких було утримано страхові внески, що підтверджується довідкою Слов'янської міської ради № 05/144 від 14 квітня 2016 року, то така відмова відповідача у проведенні перерахунку пенсії позивача по заробітку з урахуванням вищезазначених виплат, викладена письмово в рішенні Слов'янського Об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Донецької області № 46 від 18 квітня 2016 року, є протиправною.

Стосовно строку перерахунку, суд зазначає, що відповідно до частини 4 статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», за якою у разі виникнення права на підвищення пенсії, перерахунок призначеної пенсії здійснюється з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.

Оскільки заява про перерахунок пенсії подана ОСОБА_1 до СО УПФУ Донецької області 15 квітня 2016 року, то й право на перерахунок пенсії позивач має тільки з 01 квітня 2016 року.

Отже, аналізуючи всі докази в їх сукупності, суд приходить до висновку про задоволення позову ОСОБА_1

У відповідності до вимог частини 1 ст. 94 КАС України «Якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України».

У відповідності до вимог ст.ст. 94, 97, 98 КАС України, ч.7 ст. 6 Закону України «Про судовий збір» та тим, що позивач звільнена від сплати судового збору, рішення винесене не на користь суб'єкта владних повноважень, суд приходить до висновку про необхідність стягнення з відповідача на користь держави судового збору в розмірі 551 грн. 20 коп.

На підставі викладеного, Конституції України, Закону України «Про державну службу», Закону України «Про пенсійне забезпечення», Закону України «Про оплату праці», Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», Закону України «Про судовий збір» , керуючись ст.ст. 17, 18, 69, 71, 94, 122, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Слов'янського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання неправомірними дій та зобов'язання здійснити виплату пенсії державного службовця, з урахуванням сум виплаченої матеріальної допомоги на оздоровлення, на вирішення соціально-побутових питань, індексації та разових премій - задовольнити повністю.

Визнати протиправним рішення №46 від 18 квітня 2016 року Слов'янського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Донецької області про відмову здійснити ОСОБА_1 обчислення пенсії державного службовця, призначеної на підставі ст.37 Закону України «Про державну службу», з урахуванням довідки від 14 квітня 2016 року №05/144.

Зобов'язати Слов'янське об'єднане Управління Пенсійного фонду України Донецької області з 01 квітня 2016 року здійснити ОСОБА_1 обчислення пенсії державного службовця в розмірі 90% від сукупного доходу та провести на її користь виплати з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації та разових премій згідно з довідкою від 14 квітня 2016 року №05/144, з урахуванням проведених раніше виплат.

Стягнути зі Слов'янського об`єднаного Управління Пенсійного фонду України Донецької області (84100, м. Слов'янськ Донецької області, пл. Соборна, буд. 3, код ЄДРПОУ 37803258) на користь держави судовий збір у розмірі 551 гривня 20 коп. (п'ятсот п'ятдесят одна гривня 20 копійок) на рахунок № 31210206700075, банк отримувача ГУДКСУ у Донецькій області, МФО 834016, Код за ЄДРПОУ 37803368, код класифікації доходів бюджету 22030001, отримувач коштів УК/Слов'янське/22030001.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.

Апеляційна скарга на постанову суду подається Донецькому апеляційному адміністративному суду через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення.

У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України (проголошення вступної та резолютивної частини постанови), а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадку та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Повний текст постанови виготовлено 24 травня 2016 року.

Суддя Слов'янського

міськрайонного суду Н.О. Чемодурова