Постанова № 57876000, 23.05.2016, Канівський міськрайонний суд Черкаської області

Дата ухвалення
23.05.2016
Номер справи
697/1039/16-а
Номер документу
57876000
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 697/1039/16-а

провадження № 2-а/697/87/2016

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

23.05.2016 р. м. Канів

Суддя Канівського міськрайонного суду Черкаської області Литвин В.М., розглянувши у порядку скороченого провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Канівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Черкаської області про визнання неправомірними дії Канівського об'єднаного управління Пенсійного фонду Черкаської області та зобов'язання здійснити пенсійні виплати згідно Закону України «Про прокуратуру» з 01.12.2015 року, -

ВСТАНОВИВ:

13.05.2016 року ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Канівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Черкаської області про визнання відмови у перерахунку пенсії протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.

Позовні вимоги обґрунтовує тим, що він працював в органах прокуратури Черкаської області та набув права на пенсію за вислугою років, у зв'язку з чим з 01.07.2005 року отримує пенсію, призначену на підставі ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», в розмірі 90% середньої заробітної плати заступника Канівського міжрайонного прокурора.

Позивач зазначає, що в квітні 2016 року він звернувся до відповідача із заявою про проведення перерахунку пенсії відповідно до ст.50-1 Закону України "Про прокуратуру" (в редакції на час призначеня пенсії), виходячи із розрахунку 90% від середньої заробітної плати, та долучив довідку прокуратури Черкаської області №18-69 вих. від 15.04.2016 року. 29.04.2016 року Канівське об'єднане управління Пенсійного фонду України Черкаської області відмовило йому у перерахунку пенсії. Відмова відповідача в проведенні перерахування пенсії, на думку позивача є протиправною, тому звернувся до суду за захистом своїх прав.

Позивач вважає, що відповідно до ч. 18 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» має право на перерахунок пенсії у зв'язку з підвищенням заробітної плати прокурорсько-слідчих працівників.

Позивач просить суд визнати протиправними дії Канівського об'єднаного управління Пенсійного фонду Черкаської області щодо відмови йому у здійсненні перерахунку пенсії, на підставі довідки прокуратури Черкаської області №18-69 вих. від 15.04.2016 року, зобов'язати Канівське об'єднане управління Пенсійного фонду України Черкаської області здійснити з 01 грудня 2015 року перерахунок та виплату йому, пенсії відповідно до ч.13 ст.50-1 Закону України "Про прокуратуру" (в редакції на час призначення пенсії) в розмірі 90 відсотків від розміру його місячної заробітної плати, зазначеної у довідці прокуратури Черкаської області №18-69 вих. від 15.04.2016 року.

Відповідачем Канівським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України Черкаської області подано заперечення на позов, в якому відповідач не визнає позов у повному обсязі. В обґрунтування своїх доводів відповідач посилається на п.5 розділу ІІІ Закону України від 02.03.2015 року №213-УІІІ "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" обумовлено, що у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне утримання призначаються відповідно до законів України "Про державну службу", "Про прокуратуру", "Про судоустрій і статус суддів", "Про статус народного депутата", "Про Кабінет Міністрів України", "Про судову експертизу", "Про національний банк України", "Про службу в органах місцевого самоврядування", "Про дипломатичну службу", Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта депутата України та призначаються на загальних підставах.

Відповідач у запереченні посилається на те, що на даний час не прийнято вищезазначеного закону і враховуючи, що з 01 червня 2015 року скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким призначались, зокрема з Законом України "Про прокуратуру", тому з 01 червня 2015 року Управління ПФУ пенсії відповідно до Закону України "Про прокуратуру" не призначаються та не перераховуються.

Дослідивши матеріали справи та перевіривши наведені в адміністративному позові та в запереченні проти цього позову обставини, суд приходить до висновку, що адміністративний позов слід задовольнити з наступних підстав.

В судовому засіданні встановлено, що позивачу з 01.07.2005 року призначено пенсію за вислугою років виходячи із 90 відсотків від суми середньої заробітної плати посади заступника Канівського міжрайонного прокурора, відповідно до вимог ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» №1789 від 05.11.1991 року (надалі - Закон України "Про прокуратуру").

Частиною 2 ст. 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Пенсійне забезпечення прокурорів та слідчих прокуратури, до яких законодавцем віднесено позивача, встановлено приписами ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру».

Згідно з ч.ч.1,2,3 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.

Розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за класні чини, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією, або за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією, незалежно від наявності перерв протягом всього періоду на даній роботі.

У відповідності до ч.12 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.

Згідно з ч.17 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівниками виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.

В подальшому до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» вносились певні зміни. Так, Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» № 3668-УІ від 08.07.2011 до вказаної статті внесено нову норму, згідно з якою максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Цим же Законом зменшено максимальний розмір при призначенні пенсії до 80 відсотків місячного заробітку.

Разом з тим, підстави та порядок перерахунку пенсій прокурорам регулюють частини 13, 18 ст. 50-1 Закону №1789, положення яких щодо перерахунку пенсії у зв'язку з прийняттям Закону №3668-УІ змін не зазнали.

Таким чином внесені зміни до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам, є ч.ч. 13, 18 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» у редакції, яка діяла на час призначення пенсії.

Згідно з пунктом 2 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» обмеження пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом.

Позивачу пенсія була призначена 01.07.2005 року, тобто до набрання чинності вказаним законом.

З огляду на викладене, при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, яка визначає розмір пенсії у відсотках без обмеження її граничного розміру, що діяла на момент призначення пенсії.

Останнє підвищення заробітної плати працівників прокуратури відбулося згідно з Постановою Кабінету Міністрів України №1013 від 09.12.2015 року «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», а відтак з прийняттям вказаної постанови КМУ у позивача виникло право на перерахунок пенсії у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників.

Таким чином, при перерахунку позивачу пенсії підлягає застосуванню положення ст. 50-1 в редакції Закону України «Про прокуратуру», чинній на час призначення пенсії. Встановлені Законом України "Про прокуратуру в редакції від 12.07.2001 р. положення щодо проведення перерахунку пенсії з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи, поширення їх на пенсіонерів із числа працівнків прокуратури , незалежно від часу виходу їх на пенсію, повністю залишені в ст.86 Закону України "Про прокуратуру" в новій редакції від 28.12.2014 р. №76-IIIV., тому відмова відповідача є протиправною.

За таких обставин, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі.

Аналогічна правова позиція зі спірного питання вже була висловлена Верховним Судом України у постанові від 10 грудня 2013 року у справі N 21-348а13 (Постанова N 21-348а13).

Частиною 1 ст. 94 КАС України передбачено, що якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є субєктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань субєкта владних повноважень, що виступав стороною у справі.

Керуючись ст. ст. 9, 11, 17, 71, 94, 158-163, 183-2 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до Канівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Черкаської області про визнання неправомірними дії Канівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Черкаської області та зобов'язання здійснити пенсійні виплати згідно Закону України «Про прокуратуру» з 01.12.2015 року- задовольнити.

Визнати неправомірними дії Канівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Черкаської області щодо відмови ОСОБА_1 у здійсненні перерахунку пенсії на підставі довідки прокуратури Черкаської області №18-69 вих. від 15.04.2016 року.

Зобов`язати Канівське об'єднане управління Пенсійного фонду України Черкаської області здійснити з 1 грудня 2015 року перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії відповідно до ч.13 ст.50-1 Закону України "Про прокуратуру", в редакції на час призначення пенсії, в розмірі 90 відсотків від розміру його місячної заробітної плати, зазначеної у довідці прокуратури Черкаської області №18-69 вих. від 15.04.2016 року, з урахуванням виплачених сум.

Постанова суду підлягає негайному виконанню в межах суми платежу за один місяць.

Постанова, прийнята у скороченому провадженні, крім випадків її оскарження в апеляційному, є остаточною.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя В . М . Литвин