Єдиний унікальний номер: 378/476/16-ц
Провадження № 2-о/378/25/16
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25.05.2016 року смт. Ставище
Суддя Ставищенського районного суду Київської області Марущак Н. М. , вивчивши заяву ОСОБА_1, заінтересована особа: Відділ державної реєстрації актів цивільного стану Таращанського управління юстиції, про встановлення факту, що має юридичне значення, -
ВСТАНОВИВ:
До суду з вказаною заявою звернулася ОСОБА_1, яка просить суд встановити факт, що має юридичне значення, визначивши національність ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженця ІНФОРМАЦІЯ_2, як „поляк та внести зміни в актовий запис № 11 від 17.02.1948 року, зроблений у м. Тараща бюро ЗАГС, який зберігається у відділі ДРАЦС Таращанського РУЮ, змінивши вказану у актовому записі національність ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_3, вказаного батьком ОСОБА_3 з „українець на „поляк.
Вивчивши подану заяву та додані до неї документи вважаю, що у відкритті провадження у справі слід відмовити, виходячи з наступного.
В ч.1 ст. 256 ЦПК України встановлено перелік справ про встановлення фактів, що мають юридичне значення, які підлягають розгляду судом у порядку окремого провадження.
Відповідно до ч 2 ст. 256 ЦПК України у судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Зі змісту заяви про встановлення факту, що має юридичне значення вбачається, що заявник просить визнати факт, що її батько ОСОБА_2, який помер 27.01.2005 року, за національністю був поляк, а вона по лінії родичів свого батька за етнічним походженням також є полькою, встановивши неправильність запису у книзі записів актів громадянського стану про народження її батька та зобовязати відділ державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Таращанського РУЮ Київської області, у зв'язку із цим, внести відповідні зміни до актових записів про народження.
Отже, встановлення факту належності до певної національності необхідно заявникові для внесення відповідних змін до актових записів цивільного стану.
Порядок та умови внесення змін до актових записів цивільного стану визначені Законом України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» та Правилами внесення змін до актів записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затвердженими наказом Міністерства юстиції України 12.01.2011 №96/5(зі змінами), зареєстрованими в Міністерстві юстиції України 14.01.2011 за №55/18/18793.
Так, відповідно до вимог ст. 22 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за наявності достатніх підстав. За наслідками перевірки зібраних документів орган державної реєстрації актів цивільного стану складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису цивільного стану або про відмову в цьому. У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку вказуються причини відмови та зазначається про можливість її оскарження в судовому порядку.
Згідно п.п. 1.1, 1.15 Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 12 січня 2011 року № 96/5, внесення змін до актових записів цивільного стану, які складено органами державної реєстрації актів цивільного стану України, проводиться відділами державної реєстрації актів цивільного стану районних, районних у містах, міських (міст обласного значення), міськрайонних, міжрайонних управлінь юстиції у випадках, передбачених чинним законодавством.
На підставі зібраних документів та за наслідками перевірки відділ ДРАЦС, дипломатичне представництво чи консульська установа України складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису (або декількох актових записів) цивільного стану або про відмову в цьому.
Відмова органів державної реєстрації актів цивільного стану у внесенні змін до актових записів цивільного стану, їх поновленні та анулюванні може бути оскаржена в судовому порядку.
Тобто факт належності до певної національності не може бути встановлений в судовому порядку, оскільки відповідно до положень ст. 256 ЦПК України не належить до юридичних фактів, які встановлюються в судовому порядку, а саме тих фактів, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичної особи, заявник не має можливості в позасудовому порядку одержати або відновити загублений чи знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення, і чинним законодавством не передбачено іншого порядку його встановлення.
Вказана позиція також викладена в узагальненні Верховного суду України від 01 січня 2012 року «Про судову практику розгляду справ про встановлення фактів, що мають юридичне значення», в п.п. 11 п. 4 якого зазначено, що не можуть бути встановлені в судовому порядку факти щодо належності до певної національності.
За змістом положень п. 7 розділу VIІІ «Прикінцеві та перехідні положення» КАС України та п. 9 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» ЦПК України, розгляд таких справ віднесений до юрисдикції адміністративних судів.
Отже, чинним законодавством передбачено позасудовий порядок внесення змін до актових записів цивільного стану, які засвідчують походження та національність особи, і порядок оскарження відмови у внесенні таких змін.
Якщо за законом заява не підлягає судовому розгляду, суддя мотивованою ухвалою відмовляє у відкритті провадження на підставі ч. 2 ст. 122 ЦПК, а коли справу вже відкрито - закриває провадження в ній.
Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 7 Закону України „Про судовий збір сплачена сума судового збору повертається за ухвалою суду в разі відмови у відкритті провадження у справі.
Керуючись п. 1 ч. 2 ст. 122 ЦПК України, п. 3 ч. 1 ст. 7 Закону України „Про судовий збір -
У Х В А Л И В :
Відмовити у відкриті провадження в справі за заявою ОСОБА_1, заінтересована особа: Відділ державної реєстрації актів цивільного стану Таращанського управління юстиції, про встановлення факту, що має юридичне значення і повернути заяву з усіма додатками заявнику.
Повернути ОСОБА_1 судовий збір в сумі 275 (двісті сімдесят пять) гривень 60 копійок, сплачений нею по квитанції № 0.0.556835587.1 від 23.05.2016 року отримувач: УДКСУ Ставищенський район 22030001 (Ставищенський районний суд Київської області), р/р 31214206700567, код отримувача: 36403380, МФО 821018, банк отримувача ГУ ДКСУ у Київській області.
Ухвала суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано у строк, встановлений ст. 294 ЦПК України. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
На ухвалу суду може бути подана апеляційна скарга до апеляційного суду Київської області через Ставищенський районний суд Київської області протягом пяти днів з дня отримання копії ухвали.
Суддя Н. М. Марущак