Справа № 361/2719/16-а
Провадження № 2-а/361/182/16
20.05.2016
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 травня 2016 року Броварський міськрайонний суд Київської області в складі:
головуючої судді Маценко Н.П.
при секретарі Телепі Т.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Бровари адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Броварського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області про зобов'язання суб'єкта владних повноважень здійснити перерахунок пенсії
в с т а н о в и в:
У травні 2016 року ОСОБА_1 звернулася до суду із даним позовом, в якому просить визнати неправомірними дії Броварського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області щодо відмови їй у видачі довідки про заробітну плату у зв'язку із підвищенням посадового окладу з урахуванням всіх складових заробітної плати, на які нараховуються внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та проведенні їй з 01.12.2015 року перерахунку пенсії у розмірі 80 відсотків заробітної плати на підставі даної довідки; зобов'язати Броварське об'єднане управління Пенсійного фонду України Київської області видати їй довідку про заробітну плату у зв'язку із підвищенням посадового окладу з урахуванням всіх складових заробітної плати, на які нараховуються внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування; зобов'язати Броварське об'єднане управління Пенсійного фонду України Київської області здійснити їй з 01.12.2015 року перерахунку пенсії у розмірі 80 відсотків заробітної плати на підставі наданої довідки.
В обґрунтування своїх вимог позивач посилається на те, що працює головним бухгалтером Броварського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області. З 17.08.2012 року отримує пенсію як державний службовець відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу».
09.03.2016 р. звернулася до відповідача із заявою про видачу довідки про заробітну плату у зв'язку з підвищенням посадового окладу з урахуванням всіх складових заробітної плати на які нараховуються внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та проведення з 01.12.2015 року перерахунку пенсії в розмірі 80 відсотків заробітної плати на підставі наданої довідки.
Листом від 09.03.2016 року відповідач зазначив про відсутність підстав для перерахунку пенсії державним службовцям.
З підстав неправомірності зазначеної вище відмови та зобов'язання вчинити дії змушена звернутися до суду.
Ухвалою Броварського міськрайонного суду Київської області від 12.05.2015 року відкрито скорочене провадження.
19.05.2016 року відповідач направив до суду заперечення проти позову, в яких зазначив, що позивач перебуває на обліку в управлінні та отримує пенсію державного службовця за віком, розмір якої визначено відповідно до ЗУ «Про державну службу» із розрахунку 80 % відсотків з урахуванням середньомісячного заробітку (заробітної плати) державного службовця відповідної посади. Постановою КМУ № 1013 від 09.12.2015 року «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», внесено зміни до Постанови №865, а саме - змінено п.5, 6 та виключено п. 4 вищезазначеної постанови, тому підстави для перерахунку пенсії відсутні. При обчисленні розміру пенсії підлягають виконанню норми Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», а не норми ЗУ «Про державну службу», так як вимога зазначити у довідці про заробітну плату виплати не отримані пенсіонером та з яких не сплачено страхові внески є такою, яка не відповідає чинному законодавству.
Дослідивши письмові матеріали справи, суд встановив такі факти та відповідні їм правовідносини.
Із матеріалів справи вбачається, що з 17.08.2012 року позивач перебуває на обліку в Броварському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Київської області та з 07.03.2014 року отримує пенсію державного службовця відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу». Тобто, право на отримання пенсії та призначення їй пенсії як державному службовцю гарантується Законом України «Про державну службу», в редакції, що діяла станом на 17.08.2012 року. Розмір пенсії позивача складає 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі.
Пенсійне забезпечення державних службовців регулюється статтею 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723-XII.
Згідно зі статтею 37 Закону №3723-XII (у редакції, на час призначення пенсії позивачу) пенсія державним службовцям виплачується за рахунок держави. На одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством України пенсійного віку, за наявності загального трудового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років. Зазначеним особам призначаються пенсії в розмірі 80 відсотків суми їх посадового (чинного) окладу з урахуванням надбавок, передбачених цим Законом, без обмеження граничного розміру пенсії. Пенсія державному службовцю виплачується у повному розмірі незалежно від його заробітку (прибутку), одержуваного після виходу на пенсію. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків посадового (чинного) окладу з урахуванням надбавок, передбачених цим Законом, без обмеження граничного розміру пенсії.
Відповідно до статті 37-1 Закону №3723-XII (у редакції, на час звернення позивача із заявою про перерахунок пенсії) умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України.
Так, порядок обчислення заробітної плати для перерахунку пенсії державного службовця визначався Постановою Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» №865 від 31.05.2000 року (далі - Порядок №865).
Згідно п. 4 Постанови №865 (у редакції від 25.03.2014) було передбачено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України заробітна плата для перерахунку пенсії визначалась виходячи з заробітної плати працюючих державних службовців за тими ж посадами.
Відповідно до п. 5 Постанови №865 (у редакції від 25.03.2014) перерахунок пенсій провадився з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики. У разі ліквідації державного органу довідку видає орган, який є правонаступником, а у разі його відсутності та перейменування (відсутності) посад довідка видається у порядку, встановленому Міністерством соціальної політики за погодженням з Головним управлінням державної служби.
Постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» до Постанови №865 внесено зміни, які застосовуються з 01.12.2015, а саме виключено пункт 4, та пункт 5 викладено в новій редакції: «Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики».
Таким чином, Положеннями Постанови № 865 на час звернення позивача до відповідача із заявою про перерахунок пенсії 09.03.2016, не передбачено порядку перерахунку пенсії державного службовця.
На даний час всупереч статті 37-1 Закону №3723-XII Кабінетом Міністрів України не визначено порядку перерахунку призначених пенсій державним службовцям.
Статтею 22 Конституції України встановлено, що права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Відповідно до правової позиції Європейського суду з прав людини, викладеної у п. 23 рішення «Кечко проти України» від 08.11.2005 якщо чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок, і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах доки відповідні положення є чинними.
Частиною першою статті 58 Конституції України встановлено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
За правовою позицією Європейського Суду з прав людини, викладеної у рішенні по справі «Суханов та Ільченко проти України» (Sukhanov and Ilchenko v. Ukraine) від 26.09.2014, за певних обставин «законне сподівання» на отримання «активу» також може захищатися статтею 1 Першого протоколу. Так, якщо суть вимоги особи пов'язана з майновим правом, особа, якій воно надане, може вважатися такою, що має «законне сподівання», якщо для такого права у національному законодавстві існує достатнє підґрунтя - наприклад, коли є усталена практика національних Судів, якою підтверджується його існування.
Тобто, бездіяльність держави щодо прийняття нормативного акту, який визначає механізм реалізації прав та свобод громадян, закріплених у конституційних та інших актах, тримання громадян у невизначеності є невиправданим втручанням у права, передбачені статтею 1 Першого протоколу.
Таким чином, суд приходить до висновку, що право позивача на перерахунок пенсії є безперечним і забезпечення цього права становить суть взятих на себе державою зобов'язань.
Відповідно до Постанови КМУ «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» від 09.12.2015 р. № 1013 підвищилися посадові оклади працівників управління, в тому числі посадовий оклад головного бухгалтера. Також Постановою № 1013 доручено вжити заходів для підвищення із 1 грудня 2015 року розмірів посадових окладів (тарифних ставок, ставок заробітної плати), перегляду розмірів надбавок, доплат, премій, спрямувавши на зазначені цілі всі виплати, пов'язані з індексацією, яка склалась у грудні 2015 року, для того щоб підвищення всіх складових заробітної плати в сумі для кожного працівника в грудні 2015 року перевищило величину індексації, що мала бути виплачена йому в грудні 2015 року.
Відмова у наданні довідки про заробітну плату у зв'язку з підвищенням посадового окладу з урахуванням всіх складових заробітної плати на які нараховуються внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та здійсненні перерахунку моєї пенсії в розмірі 80 відсотків заробітної плати на підставі наданої довідки не ґрунтується на конституційному принципі верховенства права, вимогах закону, дії його в часі, а тому є неправомірною.
Посилання Відповідача на п. 3 Постанови Кабінету Міністрів України № 865 від 31.05.2000 року, що посадовий оклад, надбавка за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років під час призначення пенсії у порядку та на умовах, передбачених Законом України "Про державну службу", враховуються в розмірах, установлених на день призначення пенсії не може бути прийнята судом до уваги, оскільки ця норма стосується призначення, а не перерахунку вже призначених пенсій. Норми Постанови №865 застосовуються лише при призначенні пенсії, дана постанова не визначає механізм перерахунку пенсії.
Враховуючи, що на момент звернення до відповідача із заявою про видачу довідки про заробітну плату та проведення перерахунку пенсії були відсутні обставини, що унеможливлюють здійснення перерахунку, тому перерахунок пенсії має бути здійснений з 01.12.2015 року, моменту виникнення права на проведення перерахунку з дня набрання законної сили постанови КМУ № 1013 від 09.12.2015 року, з урахуванням фактично отриманих сум.
З наведеного вбачається, що позивач з незалежних від неї причин не мала змоги надати до Броварського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області довідку про заробітну плату.
Наведені відповідачем заперечення по суті даного позову є немотивованими та не обґрунтованими жодними доказами, а тому не можуть бути прийняті судом до уваги.
Враховуючи наведені обставини, суд приходить до висновку про обґрунтованість заявлених позовних вимог.
Керуючись ст. ст. 6-15, 69-72, 94, 99, 159 - 163, 183-2, 256 КАС України, суд, -
п о с т а н о в и в:
позов задовольнити.
Визнати неправомірними дії Броварського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області щодо відмови у видачі довідки про заробітну плату у зв'язку з підвищенням посадового окладу з урахуванням всіх складових заробітної плати на які нараховуються внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та проведенні з 01.12.2015 року перерахунку ОСОБА_1 пенсії в розмірі 80 відсотків заробітної плати на підставі даної довідки.
Зобов'язати Броварське об'єднане управління Пенсійного фонду України Київської області видати ОСОБА_1 довідку про заробітну плату у зв'язку з підвищенням посадового окладу з урахуванням всіх складових заробітної плати на які нараховуються внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Зобов'язати Броварське об'єднане управління Пенсійного фонду України Київської області здійснити ОСОБА_1 з 01.12.2015 року перерахунок пенсії в розмірі 80 відсотків заробітної плати на підставі наданої довідки.
Постанова, прийнята у скороченому провадженні, підлягає негайному виконанню.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Апеляційна скарга на постанову може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Броварський міськрайонний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Н. П. Маценко