Справа № 355/327/16-а
Провадження № 2-а/355/11/16
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 травня 2016 року Баришівський районний суд Київської області в складі
головуючого судді Литвиненко О.Л.
секретаря Лунгул Т.А.
за участю представника відповідача Бодак І.Г.
розглянувши в відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в смт. Баришівка Київської області адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Баришівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області про визнання протиправним рішення та зобов'язання вчинити певні дії.
В С Т А Н О В И В :
Позивач ОСОБА_2 звернувся до суду з даним позовом, мотивуючи його тим, що він є ліквідатором наслідків аварії на Чорнобильській АЕС другої категорії. 09.12.2015 року позивач звернувся до Управління пенсійного фонду України у Баришівському районі Київської області із заявою про призначення пенсії. Згідно рішення № 1709 від 01.03.2016 року позивачу було відмовлено в призначенні пенсії як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 2 категорії відповідно до п. 1 ст. 55 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Вважає дане рішення незаконним. З 1981 року по 1996 рік ОСОБА_2 працював в СФГ «Аніко» (до 02.03.2001 року КСП «Веселинівське», до 12.11.1999 року радгосп «Заповіт Леніна»). З 07 по 09 травня 1986 року ОСОБА_2 був зайнятий на роботах по ліквідації наслідків на Чорнобильській АЕС. На підставі наказу від 24.11.1992 року в зв'язку з виконанням робіт, пов'язаних з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС позивачу було виплачено додаткову заробітну плату у підвищеному розмірі. В заявленому позові просить суд визнати протиправною відмову Управління пенсійного фонду України у Баришівському районі Київської області в призначенні ОСОБА_2 пенсії із зниженням пенсійного віку відповідно до ч. 1 ст. 55 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та зобов'язати Управління пенсійного фонду України у Баришівському районі Київської області призначити ОСОБА_2 пенсію із зниженням пенсійного віку з часу звернення за призначенням пенсії.
Позивач ОСОБА_2 в судовому засіданні підтримав заявлений позов в повному обсязі та пояснив суду, що він є ліквідатором наслідків аварії на Чорнобильській АЕС другої категорії. Позивач звернувся до Управління Пенсійного фонду України у Баришівському районі Київської області із заявою про призначення пенсії як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. Вважає неправомірною відмову відповідача у призначенні пенсії за віком як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 2 категорії відповідно до п. 1 ст. 55 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», оскільки З 07 по 09 травня 1986 року позивач був зайнятий на роботах по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в с. Опачичі..
Представник відповідача Бодак І.Г. в судовому засіданні заявлений позов не визнала та пояснила суду, що по заяві позивача ОСОБА_2 про призначення йому пільгової пенсії було відмовлено по причині відсутності первинних документів про участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та довідки за формою №122. Не оспорюєте, що позивач приймав участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, але відсутні необхідні первинні документи. Довідка форми № 122 для призначення пенсії не відповідає вимогам пенсійного законодавства. Вважає, що підстав для призначення позивачу пільгової пенсії немає. Вважає, що наявність посвідчення ліквідатора наслідків на Чорнобильській АЕС другої категорії не дає права позивачу на призначення пенсії на пільгових умовах, а саме із зменшенням пенсійного віку на десять років.
Заслухавши пояснення позивача, представника відповідача, дослідивши матеріали справи, суд вважає заявлений позов обґрунтованим і таким, що підлягає до задоволення в повному обсязі з наступних підстав.
Завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Згідно ч.2 ст.162 Кодексу у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову, зокрема, про визнання протиправним рішення суб'єкта владних повноважень і про скасування рішення, зобов'язання відповідача вчинити певні дії, іншу постанову, яка б гарантувала дотримання і захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_2 є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС ( категорія 2), що підтверджується посвідчення НОМЕР_2 учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС ( категорія 2), виданого 18.04.2006 ОСОБА_2. 23.09.1997 року посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у відповідності до «Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» № 51 від 20.01.1997 року було перереєстровано. В зв'язку із втратою посвідчення 04.04.2006 року позивач звертався до Управління у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи Київської обласної держадміністрації із заявою про поновлення посвідчення. 18.04.2006 року ОСОБА_2 отримав посвідчення НОМЕР_2.
Позивач ОСОБА_2 з 16.07.1981 року по 24.12.1996 року працював водієм в радгоспі «Заповіт Леніна» (до 12.11.1999 року радгосп «Заповіт Леніна», до 02.03.2001 року КСП «Веселинівське»), що підтверджується трудовою книжкою ОСОБА_2, НОМЕР_3 від 20.12.1985 року. Згідно довідки радгоспу «Заповіт Леніна» №1051 від 24.11.1993 року ОСОБА_2 дійсно в 1986 році працював водієм в радгоспі «Заповіт Леніна» і був направлений на ліквідацію наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, де працював водієм в селі Опачичі в зоні радіоактивного зараження і безпосередньо приймав участь у ліквідації наслідків на аварії на Чорнобильській АЕС з 07 травня по 09 травня 1986 року.
Позивач ОСОБА_2 07.05.2016 року був направлений в Чорнобильський район, що підтверджується випискою з книги нарядів радгоспу «Заповіт Леніна» по автогаражу за 1986 рік. З 07 по 09 травня 1986 року ОСОБА_2 виконував роботи по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, що підтверджується подорожнім листом № 15429 від 07.05.1986 року. За вказаний період по виконанню робіт по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС позивачу ОСОБА_2 була виплачена додаткова заробітна плата в підвищеному розмірі в сумі 26 карбованців 18 копійок , що підтверджується наказом радгоспу «Заповіт Леніна» № 121 від 24.11.1992 року про нарахування додаткової зарплати у підвищеному розмірі. Згідно довідки радгоспу «Заповіт Леніна» № 1104 від 24.11.1993 року, виданої ОСОБА_2, що за період по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС по місцю основної роботи в радгоспі «Заповіт Леніна» Баришівського району Київської області виплачена додаткова заробітна плата в підвищеному розмірі відповідно до Постанови Ради Міністрів УРСР та Укрпрофради від 10.06.1986 року за № 207-7 в населеному пункті с. Опачичі Чорнобильського району з 07.05.1986 року по 09.05.1986 року в сумі 26 карбованців 18 копійок з коефіцієнтом 3. Встановлені обставини були підставою для видачі позивачу ОСОБА_2 посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС ( категорія 2). В подорожньому листі № 15429 від 07.05.1986 року, у довідці № 1051 від 24.11.1993 року та довідці № 1104 від 24.11.1993 року зазначено населений пункт с. Опариші замість вірного Опачичі. Згідно довідки Департаменту з питань цивільного захисту та ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи № 01.1-14/773 від 06.05.2016 року с. Опачичі Чорнобильського району входить до переліку населених пунктів , віднесених до зони радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи. Згідно Постанови Кабінету Міністрів Української РСР № 106 від 23.07.1991 року «Про організацію виконання постанов Верховної Ради Української РСР про порядок введення в дію законів Української РСР "Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи" та "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок чорнобильської катастрофи"» с. Опачичі Чорнобильського району входить до переліку населених пунктів, віднесених до зон радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи. Суд вважає встановленим, що позивач ОСОБА_2 з 07 по 09 травня 1986 року виконував роботи по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в с. Опачичі Чорнобильського району Київської області.
Згідно ст. 26 Закону України « Про загальнообов»язкове пенсійне страхування» особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років та наявності страхового стажу не менше 15 років.
Відповідно до ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" особи, які працювали у зоні відчуження з моменту аварії до 1 липня 1986 року незалежно від кількості робочих днів, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку на 10 років, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" .
09.12.2015 року позивач ОСОБА_2 звернувся до відповідача із заявою про призначення пенсії відповідно до ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" із зменшенням пенсійного віку.
Рішенням №1709 від 01.03.2016 року управління Пенсійного Фонду України у Баришівському районі Київської області, правонаступником якого є Баришівське об'єднане управління Пенсійного фонду України Київської області відмовив позивачу ОСОБА_2 у призначенні пенсії, посилаючись на відсутність первинних документів, які дають позивачу право на отримання пенсії із зменшенням пенсійного віку.
Вказане рішення №1709 від 01.03.2016 року управління Пенсійного Фонду України у Баришівському районі Київської області про відмову позивачу ОСОБА_2 у призначенні пенсії за віком як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 2 категорії суд вважає протиправним та незаконним, таким, що порушує права позивача, є незаконним і підлягає скасуванню з наступних підстав.
Відповідно до п.п. 5 п. 2.1. розділу 2 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій , затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 року № 22-1, для призначення пенсії необхідні первинні документи, що стверджують період перебування в зоні відчуження: табелі обліку робочого часу за період роботи в зоні, оригінали наказів на відрядження, подорожні листи для водіїв, копії відомостей (особливих рахунків) на виплату заробітної плати.
ОСОБА_2 з 16.07.1981 року по 24.12.1996 року працював водієм в радгоспі «Заповіт Леніна» (до 12.11.1999 року радгосп «Заповіт Леніна», до 02.03.2001 року КСП «Веселинівське»), що підтверджується трудовою книжкою ОСОБА_2, НОМЕР_3 від 20.12.1985 року.
Згідно довідки радгоспу «Заповіт Леніна» №1051 від 24.11.1993 року ОСОБА_2 дійсно в 1986 році працював водієм в радгоспі «Заповіт Леніна» і був направлений на ліквідацію наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, де працював водієм в селі Опачичі в зоні радіоактивного зараження і безпосередньо приймав участь у ліквідації наслідків на аварії на Чорнобильській АЕС з 07 травня по 09 травня 1986 року.
Згідно виписки з книги нарядів радгоспу «Заповіт Леніна» по автогаражу за 1986 рік ОСОБА_2 07.05.2016 року був направлений в Чорнобильській район.
Згідно наказу радгоспу «Заповіт Леніна» № 121 від 24.11.1992 року про нарахування додаткової зарплати у підвищеному розмірі ОСОБА_2 була виплачена додаткова заробітна плата в підвищеному розмірі в сумі 26 карбованців 18 копійок.
Згідно довідки радгоспу «Заповіт Леніна» № 1104 від 24.11.1993 року, виданої ОСОБА_2, що період по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС по місцю основної роботи в радгоспі «Заповіт Леніна» Баришівського району Київської області виплачена додаткова заробітна плата в підвищеному розмірі відповідно до Постанови Ради Міністрів УРСР та Укрпрофради від 10.06.1986 року за № 207-7 в населеному пункті с. Опачичі Чорнобильського району з 07.05.1986 року по 09.05.1986 року в сумі 26 карбованців 18 копійок з коефіцієнтом 3.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_2 відповідно подорожнього листа від № 15429 від 07.05.1986 року з 07 по 09 травня 1986 року виконував роботи по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в с.Опачичі Чорнобильського району Київської області, яке відноситься до зони радіаційного зараження, є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2-ї категорії, що доведено відповідним посвідченням, яке є безстроковим і діє на всій території України, тому має право на надання пенсії із зменшенням пенсійного віку на десять років.
З урахуванням викладеного суд вважає, що позивач ОСОБА_2 має право на призначення пенсії за віком як учасник ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 2 категорії відповідно до п. 1 ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" із зменшенням пенсійного віку на 10 років.
З урахуванням викладених обставин, суд вважає за необхідне визнати протиправним та скасувати рішення Управління пенсійного фонду України у Баришівському районі Київської області № 1709 від 01 березня 2016 року про відмову в призначенні ОСОБА_2 пенсії за віком як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 2 категорії відповідно до п. 1 ст. 55 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Позивачем ОСОБА_2В, заявлено позовну вимогу про зобов'язання відповідача призначити йому пенсію із зниженням пенсійного віку з часу звернення за призначенням пенсії.
Судом встановлено, що 09.12.2015 року позивач ОСОБА_2 звернувся до відповідача із заявою про призначення пенсії відповідно до ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" із зменшенням пенсійного віку. Позивач ОСОБА_2 16.08.2014 року набув право на призначення пенсії за віком як учасник ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 2 категорії , однак скористався даним правом 09.12.2015 року, звернувшись до відповідача із заявою про призначення пенсії відповідно до ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" із зменшенням пенсійного віку.
З урахуванням того, що судом визнається протиправним та скасовується рішення Управління пенсійного фонду України у Баришівському районі Київської області № 1709 від 01 березня 2016 року про відмову в призначенні ОСОБА_2 пенсії за віком як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 2 категорії відповідно до п. 1 ст. 55 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», суд вбачає , що є підстави для призначення позивачу ОСОБА_2 пільгової пенсії. Тому є всі підстави для зобов'язання Баришівське об'єднане управління Пенсійного фонду України Київської області призначити ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, пенсію за віком на пільгових умовах, а саме із зменшенням пенсійного віку на десять років, встановленого ч. 1 ст. 55 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ст. 26 Закону України «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування» з дня звернення на призначення пенсії за віком на пільгових умовах із зменшенням пенсійного віку з 09 грудня 2015 року, задовольнивши в цій частині позов.
Встановлені судом обставини підтверджуються
-копією паспорта ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2, НОМЕР_4;
-копією ідентифікаційного номера ОСОБА_2 № НОМЕР_1;
-копією посвідчення НОМЕР_2 учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС ( категорія 2), виданого 18.04.2006 ОСОБА_2;
-копією трудової книжки ОСОБА_2, НОМЕР_3 від 20.12.1985 року;
-рішенням №1709 від 01.03.2016 року управління Пенсійного Фонду України у Баришівському районі Київської області, правонаступником якого є Баришівське об'єднане управління Пенсійного фонду України Київської області відмовив позивачу ОСОБА_2 у призначенні пенсії, посилаючись на відсутність первинних документів, які дають позивачу право на отримання пенсії із зменшенням пенсійного віку;
-копією виписки з книги нарядів радгоспу «Заповіт Леніна» по автогаражу за 1986 рік , згідно якої ОСОБА_2 07.05.2016 року був направлений в Чорнобильській район;
-копією наказу радгоспу «Заповіт Леніна» № 121 від 24.11.1992 року про нарахування додаткової зарплати у підвищеному розмірі, згідно якого ОСОБА_2 була виплачена додаткова заробітна плата в підвищеному розмірі в сумі 26 карбованців 18 копійок;
-копією довідки радгоспу «Заповіт Леніна» № 1104 від 24.11.1993 року, виданої ОСОБА_2 про те, що період по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС по місцю основної роботи в радгоспі «Заповіт Леніна» Баришівського району Київської області виплачена додаткова заробітна плата в підвищеному розмірі відповідно до Постанови Ради Міністрів УРСР та Укрпрофради від 10.06.1986 року за № 207-7 в населеному пункті с. Опачичі Чорнобильського району з 07.05.1986 року по 09.05.1986 року в сумі 26 карбованців 18 копійок з коефіцієнтом 3;
-копією подорожнього листа від № 15429 від 07.05.1986 року, згідно якого ОСОБА_2 з 07 по 09 травня 1986 року виконував роботи по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в с.Опачичі Чорнобильського району Київської області;.
-копією пенсійної справи ОСОБА_2;
-іншими матеріалами справи.
З урахуванням викладених обставин позов підлягає до задоволення.
Керуючись ст.ст. 4, п. 1 ч. 1 ст. 17, ст. 20, ст. 59, ст. 71, ст. 99, 100, 104 - 106, 1712 Кодексу Адміністративного судочинства України, ст. 55 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ст. 26 Закону України «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування», суд,
п о с т а н о в и в :
Позов ОСОБА_2 задовольнити в повному обсязі.
Визнати протиправним та скасувати рішення Управління пенсійного фонду України у Баришівському районі Київської області № 1709 від 01 березня 2016 року про відмову в призначенні ОСОБА_2 пенсії за віком як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 2 категорії відповідно до п. 1 ст. 55 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Зобов'язати Баришівське об'єднане управління Пенсійного фонду України Київської області призначити ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, пенсію за віком на пільгових умовах, а саме із зменшенням пенсійного віку на десять років, встановленого ч. 1 ст. 55 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ст. 26 Закону України «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування» з дня звернення на призначення пенсії за віком на пільгових умовах із зменшенням пенсійного віку з 09 грудня 2015 року.
Стягнути з Баришівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області (вул. Централька,3 , смт. Баришівка, Київська область, код ЄДРПОУ 40383617) на користь держави судовий збір в розмірі 551 (п'ятсот п'ятдесят одну) гривню 20 копійок на рахунок 31215206700016, код 37862784 МФО 821018 банк ГУДКСУ в Київській області для Баришівського районного суду Київської області.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Баришівський районний суд Київської області шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення постанови з одночасним поданням її копії до суду апеляційної інстанції. У разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Баришівського районного суду О. Л. Литвиненко