У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 802/3945/15-а
Головуючий у 1-й інстанції: Воробйова І.А.
Суддя-доповідач: Боровицький О. А.
18 травня 2016 року
м. Вінниця
Вінницький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Боровицького О. А.
суддів: Матохнюка Д.Б. Сапальової Т.В. ,
за участю:
секретаря судового засідання: Тарасенко А.М.,
представника третьої особи: ОСОБА_2,
представника позивача: ОСОБА_3,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційні скарги ОСОБА_4 та Генеральної прокуратури України на постанову Вінницького окружного адміністративного суду від 28 січня 2016 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_5 до Конкурсної комісії Київського регіонального центру тестування, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - Генеральна прокуратура України, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_4, ОСОБА_8 про визнання протиправним та скасування рішення,
В С Т А Н О В И В :
в листопаді 2015 року позивач звернувся до Вінницького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Конкурсної комісії Київського регіонального центру тестування про визнання протиправним та скасування рішення, викладені у п.п. 1-4 протоколу засідання Київської конкурсної комісії з проведення відкритого чотирирівневого конкурсу кандидатів на адміністративні посади у місцевих прокуратурах від 05.11.2015 року; зобов'язання конкурсної комісії Київського регіонального центру тестування повторно провести IV етап тестування (співбесіду) з кандидатами на адміністративні посади у Вінницькій місцевій прокуратурі Вінницької області, з урахуванням положень п. 2 ч. 5-1 Розділу ХІІІ "перехідні положення" Закону України "Про прокуратуру" та п.п. 1.3, 4.2, 4.5, 5.11, 9.2, 9.3 Порядку проведення чотирирівневого відкритого конкурсу на зайняття посад керівників місцевих прокуратур, їх перших заступників та заступників, затвердженого наказом Генеральної прокуратури України 20.07.2015 року № 98.
Ухвалою Вінницького окружного адміністративного суду від 28 січня 2016 року позовні вимоги в частині зобов'язання конкурсної комісії Київського регіонального центру тестування повторно провести IV етап тестування (співбесіду) з кандидатами на адміністративні посади у Вінницькій місцевій прокуратурі Вінницької області, з урахуванням положень п. 2 ч. 5-1 Розділу ХІІІ "перехідні положення" Закону України "Про прокуратуру" та п.п. 1.3, 4.2, 4.5, 5.11, 9.2, 9.3 Порядку проведення чотирирівневого відкритого конкурсу на зайняття посад керівників місцевих прокуратур, їх перших заступників та заступників, затвердженого наказом Генеральної прокуратури України 20.07.2015 року № 98 залишено без розгляду на підставі заяви позивача.
Постановою Вінницького окружного адміністративного суду від 28 січня 2016 року адміністративний позов задоволено: визнано протиправним та скасовано протокол засідання Київської конкурсної комісії з проведення відкритого чотирирівневого конкурсу кандидатів на адміністративні посади у місцевих прокуратурах від 05.11.2015 року.
Не погоджуючись із прийнятим судовим рішенням, треті особи подали апеляційні скарги, в якій просять скасувати постанову суду першої інстанції та ухвалити нове рішення, яким відмовити позивачу у задоволенні позову. В обґрунтування апеляційної скарги апелянти послались на неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального права, порушення норм процесуального права, що, на їх думку, призвело до неправильного вирішення спору.
Представники відповідача і третіх осіб в судовому засіданні підтримали вимоги апеляційної скарги, у зв'язку з чим просили їх задовольнити та скасувати рішення суду першої інстанції.
Позивач в судовому засіданні заперечив проти доводів апеляційних скарг та просив їх залишити без задоволення.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційні скарги необхідно залишити без задоволення, а постанову суду першої інстанції - без змін, виходячи з наступного.
Як встановлено судом першої інстанції та підтверджується матеріалами адміністративної справи, відповідно до п. 3.2 Розділу III Порядку проведення чотирирівневого відкритого конкурсу на зайняття посад керівників місцевих прокуратур, їх перших заступників та заступників (далі - Порядок) затвердженого наказом Генеральної прокуратури України №98 від 20.07.2015 року, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 31.07.2015 року, відповідно до оголошення оприлюдненого на офіційному веб - сайті ГПУ подав заяву для участі у чотирирівневому відкритому конкурсі на зайняття посади керівника, першого заступника та заступників Вінницької місцевої прокуратури.
Пройшовши три етапи конкурсу, позивача було допущено до участі в 4 етапі, яким було психологічне тестування. Після проходження психологічного тесту позивача було запрошено на співбесіду, яка проводилась 15 листопада 2015 року Комісією з метою оцінки його професійних, морально - ділових і управлінсько - організаторських здібностей необхідних для виконання службових обов'язків.
Із змісту протоколу від 05 листопада 2015 року прослідковується, що Комісія прийняла рішення щодо затвердження за результатами проведених співбесід рейтингового списку кандидатів на зайняття посад у Вінницькій місцевій прокуратурі Вінницької області у кількості 16 осіб, а також затверджено список кандидатів для подання Генеральному прокурору України рекомендацій про призначення керівником місцевої прокуратури одного з трьох кандидатів, а саме: ОСОБА_6, ОСОБА_7 та ОСОБА_9.
При цьому, позивач зазначає, що при відборі кандидатів Комісією для рекомендації їх призначення на відповідні посади було грубо порушено Порядок, у зв'язку з чим, позивач звернувся до суду.
Задовольняючи адміністративний позов, суд першої інстанції виходив з того, що оскаржуване позивачем рішення прийняте неповноважним складом комісії з порушенням Порядку, а тому порушене право позивача підлягає відновленню.
Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції по суті спору, виходячи з наступного.
Відповідно до ст. 12 Закону України "Про прокуратуру" у системі прокуратури України діють місцеві прокуратури, перелік та територіальна юрисдикція яких визначається в Додатку до цього Закону. При цьому, у вказаному додатку міститься Вінницька місцева прокуратура Вінницької області.
Статтями 27-42 Закону встановлений порядок зайняття посади прокурора та порядок його звільнення. В той же час положення ст. ст. 28-38, 42 набирають чинності 15 квітня 2016 року. У зв'язку з цим, п. 2 ч. 5-1 розділу ХІІІ "Перехідні положення" Закону визначено, що до набрання чинності положеннями, передбаченими абз. 3 п. 1 розділу ХІІ "Прикінцеві положення" цього Закону призначення на адміністративні посади, передбачені п.п. 11, 12, 13 ч. 1 ст. 39 цього Закону, здійснюється за результатами чотирирівневого відкритого відкритого конкурсу, порядок проведення якого затверджується Генеральним прокурором України. Проведення конкурсу забезпечують п'ять конкурсних комісій, до складу кожної з яких входять: а) чотири особи, визначені Генеральним прокурором України; б) три особи, визначені Верховною Радою України.
На виконання вимог вказаної норми наказом Генерального прокурора України № 98 від 20.07.2015 року був затверджений Порядок проведення чотирирівневого відкритого конкурсу на зайняття посад керівників місцевих прокуратур, їх перших заступників та заступників (далі - Порядок).
На виконання вимог пункту 5 розділу ХІІІ «Перехідні положення» Закону України «Про прокуратуру», пункту 4.1 Порядку, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 31.07.2015 за № 929/27374, з метою забезпечення проведення відкритого чотирирівневого конкурсу кандидатів на адміністративні посади у місцевих прокуратурах Наказом Генерального прокурора України №159 від 21.08.2015 року утворено у Дніпропетровському, Київському, Львівському, Одеському та Харківському регіональних центрах конкурсні комісії з проведення відкритого чотирирівневого конкурсу кандидатів на адміністративні посади у місцевих прокуратурах (далі - конкурсні комісії).
Пунктом 1 цього наказу поширено діяльність конкурсних комісій на території адміністративно-територіальних одиниць, зокрема Київської конкурсної комісії на м. Київ, Київську, Вінницьку, Житомирську, Рівненську, Черкаську та Чернігівську області.
Відповідно до п. 1.1. Порядку № 98 цей Порядок визначає умови і порядок організації та проведення чотирирівневого відкритого конкурсу кандидатів на посади керівників місцевих прокуратур, їх перших заступників та заступників.
Відкритий конкурс на зайняття посад керівників місцевих прокуратур, їх перших заступників та заступників складається з:
-тестування на знання законодавства (професійний тест);
-тестування загальних здібностей;
-тестування особистісних характеристик (психологічний тест);
-співбесіди.
За результатами чотирирівневого конкурсу здійснюється відбір кандидатів для призначення на вищезазначені посади (п. 1.5. Порядку № 98).
Отже, відповідно до зазначено, конкурс на посади керівників місцевих прокуратур, їх перших заступників та заступників проходить у чотири етапи за результатами яких, відповідна комісія приймає рішення про надання певним кандидатам рекомендацій.
Згідно п. 4.1. Порядку № 98, проведення відкритого чотирирівневого конкурсу забезпечують 5 конкурсних комісій (далі - Комісія).
До складу кожної Комісії входять чотири особи, визначені Генеральним прокурором України, та три - Верховною Радою України.
Комісії є повноважними за умови входження до їх складу не менше п'яти осіб. У разі невизначення Верховною Радою України у встановленому порядку жодної особи Комісія вважається повноважною за умови входження до її складу чотирьох осіб (4.2. Порядку № 98).
Пунктом 4.4. Порядку № 98 встановлено, що комісія: забезпечує відкритість та об'єктивність оцінювання під час проведення конкурсу; формує рейтинговий список та визначає кандидатів для участі в наступному рівні конкурсу; проводить співбесіду з кандидатами; здійснює відбір кандидатів на кожну з посад, передбачених пунктами 11 - 13 частини першої статті 39 Закону України "Про прокуратуру".
В силу пункту 5.11. Порядку № 98, до тестування особистісних характеристик (психологічний тест) допускаються кандидати відповідно до рейтингового списку, зазначеного у пункті 5.10 цього розділу, із розрахунку чотири особи на одну посаду.
Відповідно до п. 5.12. Порядку № 98 усі кандидати після проходження тестування особистісних характеристик (психологічний тест) допускаються до співбесіди.
При проведенні співбесіди з кандидатами на посади керівників місцевих прокуратур, їх перших заступників та заступників з'ясовуються їх професійні, морально-ділові якості, управлінсько-організаторські здібності (5.13. Порядку № 98).
Тобто, співбесіда проводиться відповідною Комісією.
Підпунктом 2.2. пункту 2 наказу Генерального прокурора України "Про утворення конкурсних комісій для забезпечення проведення відкритого чотирирівневого конкурсу кандидатів на адміністративні посади у місцевих прокуратурах" № 159 від 21.08.2015 року членами Київської конкурсної комісії визначені: Севрук Юрій Григорович - перший заступник генерального прокурора України, Сакваралідзе Давид Георгійович - заступник Генерального прокурора України, Янко Володимир Михайлович - прокурор Закарпатської області, Дзюба Іван Іванович - начальник управління внутрішньої безпеки та захисту працівників прокуратури Генеральної прокуратури України. Також членами конкурсної комісії від Верховної Ради України призначені ОСОБА_14, ОСОБА_15 та ОСОБА_16.
Відповідно до пунктів 4.4, 4.5 Порядку формою роботи Комісії є засідання, які проводяться відкрито. Комісія є повноважною приймати рішення за умови присутності на засіданні не менше 2/3 сформованого складу. Рішення приймаються простою більшістю голосів.
Враховуючи викладене, повноважним складом комісії є не менше 5 осіб, призначених у відповідному порядку.
Разом з тим, дослідивши наявні у матеріалах справи докази, колегія суддів звертає увагу, що на засіданні Комісії 05.11.20165 року був присутній представник заступника голови конкурсної комісії Вирста Т.П. При цьому, суд зауважує, що повноваження цієї особи наявними в матеріалах справи доказами не підтверджуються. Крім того, чинним законодавством України не передбачений інститут представництва при вирішенні таких питань.
Також з інформації щодо складу конкурсної комісії судом встановлено, що адміністративними посадами у комісії є лише голова та секретар. Такої посади як заступник голови конкурсної комісії не передбачено.
Враховуючи викладене, суд апеляційної інстанції погоджується з висновками суду першої інстанції, що склад Комісії не можна вважати повноважним. Особа, яка не має визначених законом повноважень, не може брати участь у засіданні та голосувати за того чи іншого кандидата. Дії такої особи не можуть мати юридичних наслідків, а тому суд вважає, що на кворуму, необхідного для прийняття рішення, на засіданні 05.11.2015 року не було. Внаслідок цього рішення, прийняте Комісією у тому складі, який був сформований на засіданні 05.11.2015 року, не може вважатися правомірним.
Колегія суддів також вказує на те, що з протоколу засідання Комісії встановлено, що він підписаний головою Комісії Севруком Ю.Г., в той час, як в цьому ж протоколі його віднесено до осіб, які відсутні на засіданні. Підписання особою, яка не брала участі у засіданні, прийнятого Комісією рішень, є недопустимим.
Крім того, колегія суддів вважає за необхідне звернути увагу на те, що під час проведення повторної співбесіди з позивачем засідання відбулось за відсутності необхідної кількості її членів, а саме були присутні 4 особи.
Вказана вище обставина підтверджується протоколом засідання Київської конкурсної комісії з проведення відкритого чотирирівневого конкурсу кандидатів на адміністративні посади у місцевих прокуратурах від 04 грудня 2015 року (а.с. 83-84)ю
Отже, відповідачем знов порушено вимоги Порядку, оскільки рішення прийнято неповноважним складом конкурсної комісії у складі 4 осіб.
Таким чином, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції, що конкурсною комісією при прийнятті оскаржуваного рішення було недотримано процедуру та форму прийняття рішення, чим грубо порушено вимоги чинного законодавства України.
З врахуванням наведеного, колегія суддів дійшла висновку, що доводи апеляційних скарг не знайшли свого підтвердження під час її розгляду, а відтак, відсутні підстави для задоволення апеляційних скарг.
Відповідно до ч. 1 ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд
У Х В А Л И В :
апеляційні скарги ОСОБА_4 та Генеральної прокуратури України залишити без задоволення, а постанову Вінницького окружного адміністративного суду від 28 січня 2016 року - без змін.
Ухвала суду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку згідно зі ст. 212 КАС України.
Ухвала суду складена в повному обсязі 25 травня 2016 року.
Головуючий Боровицький О. А. Судді Матохнюк Д.Б. Сапальова Т.В.