Постанова № 57869050, 18.05.2016, Львівський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.05.2016
Номер справи
807/3613/14
Номер документу
57869050
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 травня 2016 року Справа № 876/10357/15

Львівський апеляційний адміністративний суд у складі колегії :

головуючого судді: Гуляка В.В.

суддів: Коваля Р.Й., Судової-Хомюк Н.М.

за участі секретаря судового засідання: Омеляновської Л.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу Закарпатського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України на постанову Закарпатського окружного адміністративного суду від 09 вересня 2015 року в адміністративній справі за позовом державного підприємства «Закарпатський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою» до Закарпатського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України про визнання неправомірними дій,

встановив:

У листопаді 2014 року позивач ДП «Закарпатський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою» звернувся в суд із адміністративним позовом до відповідача Закарпатського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України, в якому просив: 1) визнати неправомірними дії відповідача по проведенню 10.06.2014 року перевірки позивача; 2) визнати неправомірними дії відповідача по складанню Акту перевірки додержання вимог законодавства про захист економічної конкуренції ДП «Закарпатський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою» від 10.06.2014 року за № 21.2.4/4.

Відповідач позову не визнав, у суді першої інстанції подав заперечення, просив відмовити повністю у задоволенні адміністративного позову.

Постановою Закарпатського окружного адміністративного суду від 09 вересня 2015 року адміністративний позов задоволено частково. Визнано неправомірними дії Закарпатського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України по проведенню з 06.05.2014 року по 06.06.2014 року планової перевірки на предмет дотримання вимог законодавства про захист економічної конкуренції ДП «Закарпатський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою». У задоволенні інших позовних вимог відмовлено.

З цією постановою суду від 09 вересня 2015 року не погодився відповідач Закарпатське обласне територіальне відділення Антимонопольного комітету України і оскаржив її в апеляційному порядку. Вважає апелянт, що постанова суду є незаконною, винесена з порушенням норм матеріального і процесуального права, а тому підлягає скасуванню з підстав, викладених в апеляційній скарзі.

В обґрунтування апеляційних вимог апелянт посилається на те, що відповідачем по справі виступає орган державної влади, а не службові особи дії яких фактично є предметом позовних вимог. Вказує апелянт, що вимоги позовної заяви жодним чином не стосуються безпосередньо дій суб'єкта владних повноважень, які породжують певні правові наслідки для суб'єкта відповідних правовідносин і мають обов'язковий характер, в розумінні ст. 17 КАС України. Також вважає апелянт безпідставними твердження позивача про порушення відповідачем процедури проведення перевірки. Так, за результатами проведеної відповідачем перевірки ДП «Закарпатський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою» було складено Акт № 21.2.4/4 від 10.06.2014 року у якому зазначено перелік документів (наказ, службове доручення, план перевірки) на підставі яких проводилась перевірка. Підписавши акт перевірки без зауважень, позивач фактично визнав правомірність такої перевірки, а також підтвердив, що був належним чином ознайомлений з документами на підставі яких було проведено перевірку. Таким чином, вважає апелянт, що позовні вимоги є безпідставними та не підлягають задоволенню.

За наслідками апеляційного розгляду апелянт просить скасувати постанову Закарпатського окружного адміністративного суду від 09 вересня 2015 року.

Позивач ДП «Закарпатський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою» подав заперечення на апеляційну скаргу, в якому просить залишити апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду від 09 вересня 2015 року залишити без змін.

Суд апеляційної інстанції заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення осіб, які беруть участь у справі та з'явились в засідання суду апеляційної інстанції, перевіривши матеріали справи, обговоривши підстави та межі апеляційної скарги, вважає, що апеляційну скаргу слід задоволити частково.

Так, судом встановлено і підтверджується матеріалами справи, що відповідно до щоквартального плану-графіку проведення перевірок додержання законодавства про захист економічної конкуренції у 2014 році органами влади, органами місцевого самоврядування, органами адміністративно-господарського управління та контролю, затвердженого головою Антимонопольного комітету України 05.12.2013р. (із змінами), наказу № 5 від 05.05.2014 року про проведення перевірки, службового доручення №4 від 06.05.2014 р. та плану проведення планової виїзної перевірки від 06.05.2014 року, службовими особами відповідача у період з 06.05.2014 року по 06.06.2014 року проведено планову перевірку додержання вимог законодавства про захист економічної конкуренції ДП «Закарпатський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою» на ринку робіт із землеустрою. За результатами перевірки складено Акт № 21.2.4/4 від 10.06.2014 року, у висновках якого зазначено, що в діях позивача містяться ознаки порушення законодавства про захист економічної конкуренції (а.с. 8-10).

Суд апеляційної інстанції погоджується із оскарженою постановою суду першої інстанції в частині відмови у задоволенні позовної вимоги про визнання неправомірними дій відповідача по складанню Акту перевірки № 21.2.4/4 від 10.06.2014 року. З цього приводу судом першої інстанції вірно враховано, що службові особи Закарпатського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України за результатами проведення перевірки мають повноваження на складення акту перевірки, у якому фіксуються її результати. Акт перевірки являється результатом службової діяльності, висновки Акту перевірки являються суб'єктивною професійною думкою службових осіб відповідача. Такий Акт перевірки самостійно не створює юридичних наслідків, не порушує прав чи законних інтересів позивача, і підлягає оцінці, а його висновки перевірці на об'єктивність, в разі його застосування у подальших правовідносинах.

Однак, суд апеляційної інстанції не погоджується із висновками суду першої інстанції в частині задоволення позовної вимоги про визнання неправомірними дії відповідача по проведенню перевірки позивача, з врахуванням наступного.

Порядок проведення уповноваженими працівниками територіальних відділень Антимонопольного комітету України перевірок додержання законодавства про захист економічної конкуренції при здійсненні господарської діяльності суб'єктів господарювання, врегульовано Положенням про порядок проведення перевірок додержання законодавства про захист економічної конкуренції, затв. розпорядженням Антимонопольного комітету України від 25.12.2001 р. № 182-р.

Відповідно до пункту 5 вказаного Положення, підставою для проведення уповноваженими працівниками Антимонопольного комітету України і його територіальними відділеннями планових перевірок є план-графік перевірок, затверджений головою Антимонопольного комітету України.

Згідно пункту 6 цього Положення, планові виїзні перевірки додержання законодавства про захист економічної конкуренції об'єктами перевірки проводяться лише в тому разі, коли їм не пізніше ніж за десять календарних днів до дня проведення вказаної перевірки надіслано письмове повідомлення із зазначенням дати її проведення.

Підпунктом 35.1 пункту 35 вказаного Положення передбачено, що після підписання наказу (розпорядження) про проведення перевірки, але перед її проведенням, голова Комісії надсилає керівнику об'єкта перевірки не пізніше ніж за 10 календарних днів до початку перевірки за підписом державного уповноваженого Комітету, голови відділення, особи, що виконує його обов'язки, повідомлення про день початку перевірки, крім випадків, зазначених у пунктах 8 і 10 цього Положення, коли перевірка може бути проведена без попереднього письмового повідомлення.

Відповідно до пункту 37 вказаного вище Положення, у перший день перевірки голова Комісії повідомляє про мету і термін перевірки, надає керівникові об'єкта перевірки (у разі відсутності керівника - особі, що його заміщує) документи про склад Комісії, повноваження її членів; перелік питань, які слід з'ясувати при проведенні перевірки; а також пропонує керівникові (або особі, що його заміщує) створити належні умови для забезпечення роботи Комісії.

Із матеріалів адміністративної справи видно, що вказана вище перевірка ДП «Закарпатський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою» щодо дотримання вимог законодавства про захист економічної конкуренції була проведена на підставі наказу Закарпатського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України щодо дотримання вимог законодавства про захист економічної конкуренції, відповідно до службового доручення від 06.05.2014 р. № 4, плану проведення планової виїзної перевірки від 06.05.2014 року та щоквартального плану-графіку проведення перевірок додержання законодавства про захист економічної конкуренції у 2014 році органами влади, органами місцевого самоврядування, органами адміністративно-господарського управління та контролю, затвердженого Головою Антимонопольного комітету України 05.12.2013 (із змінами) (а.с. 23-25, 73). Проведенню перевірки передувало відповідне повідомлення № 0420/761 від 17.04.2014 р., яке на адресу позивача надіслано 18.04.2014 р. (а.с. 26, 116). Така перевірка проведена уповноваженими службовими особами.

Отже, розглядувана перевірка дотримання вимог законодавства про захист економічної конкуренції ДП «Закарпатський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою», що оформлена Актом перевірки № 21.2.4/4 від 10.06.2014 року, була вчинена в межах повноважень відповідача та у визначений законом спосіб.

Суд апеляційної інстанції також враховує, що в матеріалах адміністративної справи відсутні докази того, що представники позивача заперечували проти проведення перевірки чи підписали Акт перевірки із застереженнями.

При цьому слід врахувати, що процес перевірки включав значний обсяг дій працівників контролюючого органу, із моменту видачі наказу від 05.05.2014 року про проведення перевірки до моменту складення і підписання Акту перевірки від 10.06.2014 року.

Тому, є необґрунтованими і не конкретизованими позовні вимоги про визнання неправомірними дій по проведенню перевірки.

Крім цього, суд апеляційної інстанції враховує, що за наслідками проведеної перевірки відповідачем Закарпатським обласним територіальним відділенням Антимонопольного комітету України було розпочато розгляд справи № 04-40/2014 відносно позивача ДП «Закарпатський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою» щодо порушення законодавства про захист економічної конкуренції, згідно Розпорядження № 41-рп/к від 07.08.2014 року.

За результатами розгляду цієї справи № 04-40/2014 відповідачем прийнято рішення № 49-р/к від 30.09.2014 року про визнання позивача винним у порушенні законодавства про захист економічної конкуренції і про накладення штрафу.

Таким чином, не підлягає до задоволення позовна вимога про визнання неправомірними дії відповідача Закарпатського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України по проведенню перевірки позивача ДП «Закарпатський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою».

З врахуванням наведеного вище, суд апеляційної інстанції приходить до висновку, що постанову суду першої інстанції від 09.09.2015 року слід скасувати частково, тобто в частині задоволення позовної вимоги, і в цій частині слід прийняти нову постанову про відмову в задоволенні позовної вимоги про визнання неправомірними дії відповідача по проведенню перевірки позивача.

Керуючись ст.ст. 160 ч.3, 195, 196, 198, 202, 205, 207, 254 КАС України, суд -

постановив:

Апеляційну скаргу Закарпатського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України - задоволити частково.

Постанову Закарпатського окружного адміністративного суду від 09 вересня 2015 року в адміністративній справі за позовом державного підприємства «Закарпатський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою» до Закарпатського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України про визнання неправомірними дій - скасувати частково, а саме, в частині задоволення позовної вимоги про визнання неправомірними дій Закарпатського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України по проведенню планової перевірки, - і в цій частині прийняти нову постанову.

Відмовити у задоволенні позовної вимоги державного підприємства «Закарпатський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою» про визнання неправомірними дій Закарпатського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України по проведенню 10.06.2014 року перевірки державного підприємства «Закарпатський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою».

У решта частині постанову Закарпатського окружного адміністративного суду від 09 вересня 2015 року - залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з моменту проголошення.

На постанову протягом двадцяти днів після набрання нею законної сили може бути подана касаційна скарга безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий: В.В. Гуляк

Судді: Р.Й. Коваль

Н.М. Судова-Хомюк

Повний текст постанови виготовлено та підписано 23.05.2016 року.