ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
----------------------
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
12 травня 2016 р.м.ОдесаСправа № 666/33/16-а
Категорія: 10.2.4 Головуючий в 1 інстанції: Рябова О.Д.
Одеський апеляційний адміністративний суд в складі колегії:
судді-доповідача Косцової І.П.
суддів Турецької І.О.
Стас Л.В.
розглянувши в порядку письмового провадження в місті Одесі апеляційну скаргу Головного Управління Пенсійного фонду України в Херсонській області на постанову Дніпровського районного суду м. Херсона від 03 лютого 2016 року по справі за позовом ОСОБА_3 до Головного Управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про визнання протиправною бездіяльність та спонукання до вчинення дій,
В С Т А Н О В И В:
У січні 2016 року ОСОБА_3 звернувся до суду першої інстанції з позовом, в якому просив визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області щодо не витребування пенсійної справи, не взяття на облік та не поновлення виплати пенсії за вислугою років та зобов'язати відповідача витребувати його пенсійну справу з Головного управління ПФУ в АР Крим та взяти його на облік, поновити йому виплату раніше призначеної пенсії за вислугу років з дати припинення - 01.01.2015 року, а також надати звіт про виконання постанови суду після набрання нею законної сили та вирішити питання про розподіл судових витрат.
Постановою Дніпровського районного суду міста Херсона від 03 лютого 2016 року позов задоволено частково. Суд визнав протиправною бездіяльність відповідача щодо не витребування пенсійної справи ОСОБА_3, не взяття його на облік та не поновлення виплати пенсії та зобов'язав Головне Управління Пенсійного фонду України в Херсонській області витребувати справу ОСОБА_3, взяти його на облік та поновити останньому виплату пенсії з дня припинення. В задоволенні вимог щодо зобов'язання надати звіт про виконання постанови суду - відмовив.
В апеляційній скарзі Головне Управління Пенсійного фонду України в Херсонській області зазначає про невідповідність висновків суду обставинам справи. При цьому апелянт вважає, що судом допущено порушення матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи по суті. У зв'язку з чим в апеляційній скарзі ставиться питання про скасування постанови суду першої інстанції і винесення нової постанови про відмову в задоволенні позову.
Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши матеріали справи та перевіривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів приходить до висновку про відсутність підстав для її задоволення.
Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_3 є громадянином України і до 1993 року проживав в АДРЕСА_1, де отримував пенсію за вислугою років. Згодом позивач виїхав на постійне місце проживання до Ізраїлю, де перебуває на консульському обліку посольства України.
З 01 січня 2015 року виплату пенсії ОСОБА_3 припинено у зв'язку з окупацією АР Крим Російською Федерацією.
07 грудня 2015 року ОСОБА_3 через свого представника звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області із заявою про поновлення виплати пенсії з дати припинення - 01 січня 2015 року, однак в поновленні пенсії заявникові відмовлено з тих підстав, що він не проживає постійно на території АР Крим, отже підстави для поновлення йому пенсії відсутні. Вважаючи таку відмову незаконною, позивач звернувся до суду за захистом порушеного права.
Вирішуючи справу по суті, суд першої інстанції дійшов висновку щодо наявності підстав для задоволення позовних вимог ОСОБА_3
Колегія суддів такий висновок вважає правильним. з огляду на наступне.
Відповідно до ч.1 ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Закріплюючи на конституційному рівні право на соціальний захист кожного громадянина, без будь-яких винятків, держава реалізує положення статті 24 Конституції України, відповідно до якої громадяни мають рівні конституційні права і не може бути обмежень за ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, за мовними або іншими ознаками.
Крім того, Україна гарантує піклування та захист своїм громадянам, які перебувають за її межами (частина третя статті 25 Конституції України).
Як встановлено судом першої інстанції та вбачається з матеріалів справи, постановою Залізничного районного суду м. Сімферополя Автономної Республіки Крим від 03.10.2013 року у справі № 122 17811 13-а, яка залишена без змін ухвалою Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 03.12.2013 року, визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим щодо відмови ОСОБА_3 у відновленні виплати пенсії, зобов'язано військовий комісаріат АР Крим передати до ГУ ПФУ в АР Крим документи з особової справи ОСОБА_3, які є підставою для призначення, відновлення та обчислення йому пенсії. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим поновити ОСОБА_3 виплату пенсії з 26.06.2013 року із зарахуванням на відповідний розрахунковий рахунок.
Предметом спору у зазначеній справі була законність дій відповідачів щодо припинення виплати пенсії ОСОБА_3 у зв'язку з виїздом останнього на постійне місце проживання до Ізраїлю.
Розглядаючи дану справу, суди першої та апеляційної інстанції зазначили, що ОСОБА_3, проживаючи в державі Ізраїль, як громадянин України має такі саме конституційні права, як і громадяни України, оскільки Конституція України та пенсійне законодавство України не допускають обмежень права на соціальний захист, зокрема, права на отримання пенсії за ознакою місця проживання громадянина України.
Таким чином, оскільки на підставі вищенаведених судових рішень ОСОБА_3 взято на облік в Головному управлінні Пенсійного фонду України в АР Крим і саме цей орган виплачував позивачеві пенсію за вислугою років в період з 26.06.2013 року по 01.01.2015 року, колегія суддів приходить до висновку, що ОСОБА_3 вважається таким, що проживає на території АР Крим і на нього поширюються Закони та інші нормативно-правові акти України, пов'язані з окупацією АР Крим Російською Федерацією.
Так, відповідно до п.14-4 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону України"Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" громадянам, які проживають на території Автономної Республіки Крим та м. Севастополя, виплата пенсій та надання соціальних послуг, передбачених цим Законом, здійснюються за рахунок коштів, які надходять від платників єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, розташованих на території Автономної Республіки Крим та м. Севастополя.
Громадяни України, які проживають на території Автономної Республіки Крим та м. Севастополя і не отримали громадянства Російської Федерації та не одержують пенсії та соціальні послуги від органів пенсійного забезпечення Російської Федерації, мають право на отримання виплат згідно з цим Законом у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Згідно ч 2 ст.7 Закону України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України" виплата пенсій громадянам України, які проживають на тимчасово окупованій території і не отримують пенсій та інших соціальних виплат від уповноважених органів Російської Федерації, здійснюється в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Механізм виплати пенсії та надання соціальних послуг громадянам України, які проживають на території Автономної Республіки Крим та м. Севастополя і не отримують пенсії та соціальні послуги від Пенсійного Фонду Російської Федерації або інших міністерств та відомств, що здійснюють пенсійне забезпечення у Російській Федерації, визначений Порядком виплати пенсії та надання соціальних послуг громадянам України, які проживають на території Автономної Республіки Крим та м. Севастополя, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 2.07.2014 року № 234.
Пунктом 2 цього Порядку передбачено, що пенсійне забезпечення осіб, які отримують пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (крім військовослужбовців строкової служби та членів їх сімей) або згідно з міжнародними договорами України з пенсійного забезпечення, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, та надання таким особам соціальних послуг здійснюються визначеними Пенсійним фондом України головними управліннями Пенсійного фонду України, а осіб, які отримують пенсію відповідно до інших законодавчих актів, - управліннями Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також у містах та районах (далі - територіальні органи).
Згідно пунктів 3-6 вказаного Порядку особи подають територіальному органові заяву про отримання пенсії відповідно до законодавства України із зазначенням місця проживання (реєстрації) та паспорт громадянина України (паспорт громадянина України для виїзду за кордон).
За бажанням особи зазначені документи можуть бути подані її представником, який пред'являє документ, що посвідчує його особу, та подає документ (нотаріально засвідчену копію), що підтверджує його повноваження, або надіслані поштою. У таких випадках справжність підпису на заяві засвідчується нотаріально.
Територіальний орган на підставі поданих документів надсилає запит щодо витребування пенсійної справи до органів Російської Федерації, зазначених у пункті 1 цього Порядку.
Виплата пенсії після надходження пенсійної справи разом з документами про припинення виплати пенсії поновлюється з дати припинення виплати за місцем попереднього отримання пенсії.
Порядок звернення осіб за призначенням (перерахунком), поновленням виплати пенсії особам, переведенням з одного виду пенсії на інший, наданням соціальних послуг, а також підтвердження факту неодержання пенсії та соціальних послуг від органів Російської Федерації, зазначених у пункті 1 цього Порядку, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Мінсоцполітики.
Виплата пенсії, надання соціальних послуг здійснюються щомісяця поштовими переказами, в тому числі міжнародними, за місцем проживання особи на території Автономної Республіки Крим та м. Севастополя.
За бажанням особи виплата пенсії, надання соціальних послуг можуть здійснюватися відповідно до Порядку виплати пенсій та грошової допомоги за згодою пенсіонерів та одержувачів допомоги через їх поточні рахунки у банках, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 1999 р. N 1596 (Офіційний вісник України, 1999 р., N 35, ст. 1803), за умови відкриття рахунка в банку, розташованому за межами тимчасово окупованої території, з яким територіальним органом укладено відповідний договір.
Постановою правління Пенсійного фонду України від 07 липня 2014 року N 13-4 "Про органи, що здійснюють виплату пенсії та надання соціальних послуг громадянам України, які проживають на території Автономної Республіки Крим та м. Севастополя", зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 14 липня 2014 року за № 804/25581, органом, що здійснює пенсійне забезпечення та надання соціальних послуг особам, які проживають на території АР Крим та м. Севастополя визначено Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області - щодо пенсійного забезпечення осіб, які отримують пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (крім військовослужбовців строкової служби та членів їх сімей) або згідно з міжнародними договорами України з пенсійного забезпечення, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.
Оскільки позивач є громадянином України, на момент окупації АР Крим перебував на обліку та отримував пенсію саме в Головному управлінні ПФУ в АР Крим, ним, відповідно до постанови правління ПФУ № 13-4, обґрунтовано обрано саме Головне управління пенсійного фонду України в Херсонської області, як орган, до якого він звернувся за поновленням виплати пенсії.
В свою чергу, відповідач, отримавши заяву представника ОСОБА_3 про поновлення виплати пенсії, на підставі поданих документів був зобов'язаний надіслати запит щодо витребування пенсійної справи до органів Російської Федерації, зазначених у пункті 1 Порядку та після надходження пенсійної справи разом з документами про припинення виплати пенсії поновити виплату пенсії з дати припинення виплати за місцем попереднього отримання пенсії.
Як вірно зазначив суд першої інстанції, право громадянина на одержання призначеної йому пенсії не може пов'язуватися з такою умовою, як постійне проживання в Україні, держава відповідно до конституційних принципів зобов'язана гарантувати це право незалежно від того, де проживає особа, якій призначена пенсія - в Україні чи за її межами, тому позивач, як громадянин України, має право на отримання призначеної йому пенсії за віком незалежно від місця проживання.
З огляду на викладене апеляційний суд приходить до висновку, що доводи апелянта не спростовують висновків, зазначених у рішенні суду першої інстанції, отже підстави для задоволення апеляційної скарги відсутні.
Оскільки судом першої інстанції повно встановлено обставини справи та ухвалено судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, суд апеляційної інстанції, відповідно до ст. 200 КАС України, залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову місцевого суду - без змін.
Керуючись ст. ст. 195,197,198, 200, 205, 206, 254 КАС України, апеляційний суд, -
У Х В А Л И В :
Апеляційну скаргу Головного Управління Пенсійного фонду України в Херсонській області - залишити без задоволення, а постанову Дніпровського районного суду м. Херсона від 03 лютого 2016 року по справі за позовом ОСОБА_3 до Головного Управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про визнання протиправною бездіяльність та спонукання до вчинення дій - залишити без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили негайно після її проголошення, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня набрання чинності судовим рішенням.
Суддя-доповідач: Косцова І.П.
Суддя: Турецька І.О.
Суддя: Стас Л.В.