КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Справа: № 826/17707/15 Головуючий у 1-й інстанції: Арсірій Р.О. Суддя-доповідач: Шелест С.Б.
У Х В А Л А
Іменем України
24 травня 2016 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
Головуюча суддя: Шелест С.Б.
Судді: Глущенко Я.Б., Пилипенко О.Є.
розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу Державної податкової інспекції в Оболонському районі ГУ ДФС у м. Києві на постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 24.02.16р. у справі №826/17707/15 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Ашан Україна Гіпермаркет» до Державної податкової інспекції в Оболонському районі ГУ ДФС у м. Києві про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення
у с т а н о в и в:
Позивач звернувся до суду з позовом про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення від 15.04.15р. №0000452100.
Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 24.02.16р. адміністративний позов задоволено.
Не погоджуючись з вказаною постановою, відповідач подав апеляційну скаргу, у якій просить суд скасувати постанову з мотивів порушення судом норм матеріального та процесуального права та ухвалити нове рішення про відмову у задоволенні позову.
Свої вимоги апелянт мотивує тим, що судом першої інстанції безпідставно не враховано, що позивачем не подані до податкового органу податкові декларації з акцизного податку за січень та лютий 2015 року.
Розглянувши матеріали справи та апеляційну скаргу відповідача, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Як свідчать матеріали справи та встановлено судом першої інстанції, ДПІ в Оболонському районі ГУ ДФС у м. Києві було проведено камеральну перевірку даних, задекларованих позивачем у податковій звітності з акцизного податку, за результатами якої складено акт від 02.04.15р. №38/21-12
На підставі акта перевірки відповідачем прийнято податкове повідомлення - рішення від 15.04.15р. №0000452100, яким до позивача застосовано штрафні (фінансові) санкції у розмірі 340 грн. на підставі п.120.1 ст. 120 Податкового кодексу України
Підставою для прийняття спірного податкового повідомлення - рішення слугували встановлені перевіркою порушення позивачем вимог п.п.49.18.1 п.49.18 ст. 49, п.п. 212.3.11 п.212.3 ст. 212 Податкового кодексу України, а саме: неподання податкової звітності з акцизного податку за звітний період - січень 2015 року, граничний строк подання - 20.02.15р. та лютий 2015 року, граничний строк подання - 20.03.15р.
Задовольняючи адміністративний позов, суд першої інстанції виходив з того, що позивачем виконано обов'язок з подання податкові звітності з акцизного податку за звітний період січень-лютий 2015 року та сплачено задекларовані ним суми на розрахунковий рахунок відкритий для платників податків.
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, виходячи з наступного.
Відповідно до підпункту 212.1.11. пункту 212.11. статті 212 Податкового кодексу України, особа - суб'єкт господарювання роздрібної торгівлі, яка здійснює реалізацію підакцизних товарів є платником акцизного податку.
Особи - суб'єкти господарювання роздрібної торгівлі, які здійснюють реалізацію підакцизних товарів, підлягають обов'язковій реєстрації як платники податку контролюючими органами за місцезнаходженням пункту продажу товарів не пізніше граничного терміну подання декларації акцизного податку за місяць, в якому здійснюється господарська діяльність (підпункт 212.3.1-1 пункту 212.3. статті 212 Кодексу).
Інші платники підлягають обов'язковій реєстрації як платники податку контролюючими органами за місцезнаходженням юридичних осіб, місцем проживання фізичних осіб - підприємців, не пізніше граничного терміну подання декларації акцизного податку за місяць, в якому розпочато господарську діяльність (пункту 212.3.2. пункту 212.3. статті 212 Кодексу).
Як вірно встановлено судом першої інстанції, основним видом діяльності позивача є роздрібна торгівля в мережі гіпермаркетів «Ашан», одним з яких є гіпермаркет «Ашан Петрівка», розташований за адресою: м. Київ, Оболонський район, проспект Московський, 15-А.
З 2015 року позивач є платником акцизного податку з роздрібної торгівлі підакцизними товарами.
За змістом пункту 46.1. статті 46 Податкового кодексу України, податкова декларація, розрахунок (далі - податкова декларація) - документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов'язання, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку.
Відповідно до положень пункту 49.1. статті 49 Податкового кодексу України, податкова декларація подається за звітний період в установлені цим Кодексом строки контролюючому органу, в якому перебуває на обліку платник податків.
За приписами пункту 49.8. статті 49 Податкового кодексу України, прийняття податкової декларації є обов'язком контролюючого органу. Під час прийняття податкової декларації уповноважена посадова особа контролюючого органу, в якому перебуває на обліку платник податків, зобов'язана перевірити наявність та достовірність заповнення всіх обов'язкових реквізитів, передбачених пунктами 48.3 та 48.4 статті 48 цього Кодексу. Інші показники, зазначені в податковій декларації платника податків, до її прийняття перевірці не підлягають.
За умови дотримання платником податків вимог цієї статті посадова особа контролюючого органу, в якому перебуває на обліку платник податків, зобов'язана зареєструвати податкову декларацію платника датою її фактичного отримання контролюючим органом (пункт 49.9. статті 49 Кодексу).
Відповідно до підпункту 49.18.1. пункту 49.18. статті 49 Податкового кодексу України, податкові декларації, крім випадків, передбачених цим Кодексом, подаються за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному місяцю (у тому числі в разі сплати місячних авансових внесків) - протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
Як вірно встановлено судом першої інстанції та вбачається з матеріалів справи, позивачем були подані декларації з акцизного податку за січень 2015 рік та лютий 2015 рік за місцем його обліку, тобто до Міжрегіонального головного управління ДФС - Центрального офісу з обслуговування великих платників податків, 24.02.15р. та 05.03.15р. відповідно, які були прийняті податковим органом, що підтверджується квитанціями № 2, якими також підтверджується доставка звітності до районного рівня 24.02.15р. та 05.03.15р.
Згідно пункту 54.1. статті 54 Податкового кодексу України, крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.
Платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом (пункт 57.1. статті 57 Кодексу).
За правилами пункту 9.3. статті 9 Податкового кодексу України, зарахування загальнодержавних податків та зборів до державного і місцевих бюджетів здійснюється відповідно до Бюджетного кодексу України.
Згідно частини 4, 5 статті 45 Бюджетного кодексу України, податки і збори (обов'язкові платежі) та інші доходи державного бюджету зараховуються безпосередньо на єдиний казначейський рахунок і не можуть акумулюватися на рахунках органів, що контролюють справляння надходжень бюджету (за винятком установ України, які функціонують за кордоном).
Податки і збори (обов'язкові платежі) та інші доходи державного бюджету визнаються зарахованими до державного бюджету з дня зарахування на єдиний казначейський рахунок.
Єдиний казначейський рахунок (далі - ЄКР), згідно Положення про єдиний казначейський рахунок, затвердженого Наказом Державного казначейства України від 26.06.02р. № 122, - це консолідований рахунок, відкритий Державному казначейству України в Національному банку України для обліку коштів та здійснення розрахунків у системі електронних платежів Національного банку України (далі - СЕП).
Відповідно до пункту 2.1. зазначеного Положення, ЄКР консолідує кошти державного та місцевих бюджетів, фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування, коштів інших клієнтів, обслуговування яких здійснюється органами Державного казначейства України та регламентується законодавством.
Крім того, за правилами пункту 2.2. Положення, на ЄКР, відкритому на балансі Державного казначейства України, відображаються операції про рух коштів на рахунках, що відкриті в Державному казначействі України та Головних управліннях Державного казначейства України (далі - органи Державного казначейства України.
Таким чином, з аналізу вказаних правових норм вбачається, що сплачені платниками податків податки і збори (обов'язкові платежі), незалежно від того, до якого бюджету вони сплачені, зараховуються та акумулюються на один консолідований рахунок - ЄКР, а зарахування податку на відповідний рахунок має значення лише для обліку коштів.
Згідно платіжних доручень від 27.02.15р. № 1061987, від 20.03.15р. № 1062879 та від 23.03.15р. № 1062870, позивачем сплачено акцизний податок за січень та лютий 2015 року (отримувач УДКСУ у Оболонському районі м. Києва призначення платежу *;101;14040001).
З огляду на викладене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що позивачем виконано у повному обсязі свій обов'язок щодо подання податкової звітності та сплати акцизного податку, а відтак притягнення товариства до відповідальності у вигляді застосування штрафних (фінансових) санкцій за неподання ним податкової звітності за вказаний період є неправомірним.
Висновки суду першої інстанції доводами апелянта не спростовані.
Приймаючи до уваги те, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, судове рішення ухвалено з додержанням норм матеріального та процесуального права, висновки суду доводами апелянта не спростовані, підстави для задоволення апеляційної скарги - відсутні.
Враховуючи задоволене апеляційним судом згідно з ухвалою від 27.04.16р. клопотання апелянта про відстрочення сплати судового збору за подачу апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції до ухвалення рішення у справі, такий судовий збір підлягає стягненню з апелянта у розмірі 2 009,70 грн.
Керуючись ст.ст.195, 197, 200, 205, 206 КАС України, Київський апеляційний адміністративний суд
у х в а л и в:
апеляційну скаргу Державної податкової інспекції в Оболонському районі ГУ ДФС у м. Києві на постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 24.02.16р. у справі №826/17707/15 - залишити без задоволення, а постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 24.02.16р. у справі №826/17707/15 - без змін.
Стягнути з Державної податкової інспекції в Оболонському районі ГУ ДФС у м. Києві (адреса: 04213, м. Київ, пр-т. Героїв Сталінграда, 58; код ЄДРПОУ 39468697) до Державного бюджету України (отримувач коштів: УДКСУ у Печерському р-ні; код отримувача (код за ЄДРПОУ): 38004897; банк отримувача: ГУДКCУ у м. Києві; код банку отримувача (МФО): 820019; рахунок отримувача: 31211206781007; код класифікації доходів до бюджету: 22030001) судовий збір за подання апеляційної скарги до Київського апеляційного адміністративного суду у розмірі 2 009 (дві тисячі дев'ять) грн. 70 коп.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена протягом двадцяти днів після набрання законної сили шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуюча суддя Шелест С.Б.
Судді : Глущенко Я.Б.
Пилипенко О.Є.
Головуючий суддя Шелест С.Б.
Судді: Пилипенко О.Є.
Глущенко Я.Б.