КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Справа: № 826/21317/15 Головуючий у 1-й інстанції: Кузьменко В.А. Суддя-доповідач: Міщук М.С.
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 травня 2016 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі:
головуючого судді суддів: при секретарі Міщука М.С. Бєлової Л.В., Гром Л.М. Доценку О.І.розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу підприємства з іноземними інвестиціями "МакДональдз Юкрейн Лтд" на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 09 лютого 2016 року у справі за адміністративним позовом підприємства з іноземними інвестиціями "МакДональдз Юкрейн Лтд" до Державної податкової інспекції у Суворовському районі міста Одеси Головного управління Державної фіскальної служби в Одеській області, Головного управління Державної казначейської служби України в Одеській області, третя особа - Міжрегіональне головне управління Державної фіскальної служби - Центральний офіс з обслуговування великих платників про визнання протиправною бездіяльності, стягнення надмірно сплаченого податку, -
ВСТАНОВИВ:
31 серпня 2015 року підприємство з іноземними інвестиціями "МакДональдз Юкрейн Лтд" звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Державної податкової інспекції у Суворовському районі міста Одеси Головного управління Державної фіскальної служби в Одеській області, Головного управління Державної казначейської служби України в Одеській області, у якому просить:
- визнати протиправною бездіяльність Державної податкової інспекції у Суворовському районі міста Одеси Головного управління Державної фіскальної служби в Одеській області, що полягає у не вчиненні дій, направлених на повернення підприємству з іноземними інвестиціями "МакДональдз Юкрейн Лтд" суми надміру сплачених грошових зобов'язань у розмірі 3 948 148,00 грн. на підставі заяви підприємства з іноземними інвестиціями "МакДональдз Юкрейн Лтд" від 27 квітня 2015 року №833/05-ЕВЕ;
- стягнути з Державного бюджету України на користь підприємства з іноземними інвестиціями "МакДональдз Юкрейн Лтд" через Головне управління Державної казначейської служби України в Одеській області суму надміру сплачених грошових зобов'язань у розмірі 3 948 148,00 грн.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 листопада 2015 року клопотання підприємства з іноземними інвестиціями "МакДональдз Юкрейн Лтд" задоволено та залучено до участі у справі Міжрегіональне головне управління Державної фіскальної служби - Центральний офіс з обслуговування великих платників в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача.
Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 09 лютого 2016 року позовні вимоги задоволено частково. Визнано протиправною бездіяльність Державної податкової інспекції у Суворовському районі міста Одеси Головного управління Державної фіскальної служби в Одеській області щодо не вчинення дій, направлених на повернення підприємству з іноземними інвестиціями "Макдональдз Юкрейн Лтд" суми надміру сплачених грошових зобов'язань у розмірі 3 948 148,00 грн. на підставі заяви підприємства з іноземними інвестиціями "Макдональдз Юкрейн Лтд" від 27 квітня 2015 року №833/05-ЕВЕ. В іншій частині адміністративного позову відмовлено.
В апеляційній скарзі про скасування постанови, в частині відмови у задоволенні позовних вимог, з урахуванням уточнень, підприємство з іноземними інвестиціями "МакДональдз Юкрейн Лтд" (надалі також апелянт або Підприємство) зазначає, що судом першої інстанції невірно застосовано приписи статті 43 Податкового кодексу України, що призвело до порушення права апелянта на повернення надмірно сплаченої суми по авансовим внескам з податку на прибуток підприємств з Державного бюджету України.
Заслухавши суддю-доповідача, пояснення представників сторін, які з'явились у судове засідання та перевіривши за матеріалами справи наведені у скарзі доводи колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню виходячи з наступного.
Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, на обліку Державної податкової інспекції у Суворовському районі міста Одеси Головного управління Державної фіскальної служби в Одеській області (надалі також - ДПІ у Суворовському районі) з 11 лютого 2004 року знаходиться філія апелянта за №2172.
Станом на 19 жовтня 2015 року на картці особового рахунку платника податку - відокремленого підрозділу Підприємства обліковується переплата в сумі 3 948 158,00 грн., що також підтверджується актом звірки від 01 лютого 2015 року № 714-20 (Том 1 а. с. 53).
Зазначена переплата по авансовим внескам з податку на прибуток підприємств виникла у зв'язку із тим, що 2013-2014 роках Одеською філією Підприємства було сплачено авансових внесків з податку на прибуток більше, ніж задекларовано податку до сплати.
Відповідно до статті 43 ПК України сплачені надмірно суми податкових зобов'язань повертаються платнику податків.
27 квітня 2015 року Підприємство звернулось до ДПІ у Суворовському районі із заявою №833/05-ЕВЕ, в якій просило повернути надміру сплачені грошові кошти по філії Підприємства в місті Одесі у розмірі 3 948 158,00 грн., які залишились на обліковій картці авансових внесків з податку на прибуток (КБК 11023300) та податку на прибуток підприємств, створених за участю іноземних інвесторів (КБК 11023300) за структурний підрозділ, облікову картку якого було відкрито ДПІ у Суворовському районі.
04 червня 2015 року за наслідками розгляду заяви апелянта ДПІ у Суворовському районі направила лист №3864/8/15-54-20-044 до Координаційно-моніторингового управління Головного управління Державної фіскальної служби в Одеській області, на виконання вимог наказу останнього від 17 квітня 2015 року №429 "Про індикативні показники доходів за ІІ квартал 2015 року" про надання інформації щодо сум очікуваного зарахування надміру (помилково) сплачених сум погашення податкових зобов'язань за іншими кодами бюджетних класифікацій та повернення на поточний рахунок за заявою платника.
09 листопада 2015 року листом №12536/10/15-54-20-030 ДПІ у Суворовському районі повідомила апелянта, що до Головного управління Державної казначейської служби України в Одеській області (надалі також - ГУ ДКСУ) для отримання погодження на виконання надіслано лист від 04 червня 2015 року №3864/8/15-54-20-044, проте, відповідь на даний лист ДПІ у Суворовському районі не було отримано.
Даним листом апелянту повідомлено, що відповідно до наказу Міністерства фінансів України від 20.07.2015 року №651 «Про затвердження змін до бюджетної класифікації» з жовтня 2015 року скасовуються коди бюджетної класифікації, передбачені для обліку авансових внесків з податку на прибуток шляхом перенесення залишків по інтегрованим карткам авансових внесків до інтегрованих карток з податку на прибуток, зокрема, проведено злиття карток податку на прибуток і авансових внесків. КОР з авансових внесків закриті 06 жовтня 2015 року.
У зв'язку з чим заява апелянта від 27 квітня 2015 року №833/05-ЕВЕ про повернення надміру сплачених грошових зобов'язань по внескам з податку на прибуток ДПІ у Суворовському районі залишена без виконання.
Також даним листом роз'яснено апелянту, що платник податків має право, відповідно до статті 43 Податкового кодексу України, звернутись до ДПІ із заявою про повернення надміру сплачених грошових зобов'язань з рахунків (інтегрованих карток), які відкриті на момент подання такої заяви (Том 1 а.с. 233).
Частково задовольняючи позовні вимоги суд першої інстанції виходив з того, що ДПІ у Суворовському районі не було підготовлено висновок про повернення апелянту з державного бюджету надмірно сплачених сум податку на прибуток у розмірі 3 948 158,00 грн., за умови того, що апелянтом було дотримано вимоги законодавства щодо відсутності податкової заборгованості та подання до податкового органу заяви в довільній формі щодо повернення переплачених сум податку.
Відмовляючи в задоволенні решти позивних вимог суд першої інстанції виходив з того, що позовна вимога про стягнення з Державного бюджету України на користь апелянта суми надміру сплачених грошових зобов'язань у розмірі 3 948 148,00 грн. є передчасною, оскільки право на повернення сплачених податків і зборів виникає на підставі висновку про повернення надмірно сплачених грошових зобов'язань, який направлено органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів.
Колегія суддів погоджується з такими висновками суду першої інстанції з огляду на таке.
Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи" № 71-VIII від 28 грудня 2014 року (надалі також Закон № 71-VIII) внесено зміни до Податкового кодексу України, які набрали чинності 01.01.2015 року.
Зокрема розділ ІІІ «Податок на прибуток підприємств» Податкового кодексу України (надалі також ПК України) викладено в новій редакції.
Підпунктом 14.1.115 пункту 14.1 статті 14 ПК України встановлено, що надміру сплачені грошові зобов'язання - суми коштів, які на певну дату зараховані до відповідного бюджету понад нараховані суми грошових зобов'язань, граничний строк сплати яких настав на таку дату.
Платнику податків згідно підпункту 17.1.10 пункту 17.1 статті 17 ПК України надано право на залік чи повернення надміру сплачених, а також надміру стягнутих сум податків та зборів, пені, штрафів у порядку, встановленому цим Кодексом.
Помилково та/або надміру сплачені суми грошового зобов'язання підлягають поверненню платнику згідно з пунктами 43.1, 43.2 статті 43 ПК України та статті 301 Митного кодексу України, крім випадків наявності у такого платника податкового боргу. У разі наявності у платника податків податкового боргу, повернення помилково та/або надміру сплаченої суми грошового зобов'язання на поточний рахунок такого платника податків в установі банку або шляхом повернення готівковими коштами за чеком, у разі відсутності у платника податків рахунку в банку, проводиться лише після повного погашення такого податкового боргу платником податків.
Пунктом 43.3 статті 43 ПК України встановлено, що обов'язковою умовою для здійснення повернення сум грошового зобов'язання є подання платником податків заяви про таке повернення (крім повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку з доходів фізичних осіб, які розраховуються контролюючим органом на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік шляхом проведення перерахунку за загальним річним оподатковуваним доходом платника податку) протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми.
Згідно пункту 43.4 статті 43 ПК України, платник податків подає заяву на повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань у довільній формі, в якій зазначає напрям перерахування коштів: на поточний рахунок платника податків в установі банку; на погашення грошового зобов'язання (податкового боргу) з інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, незалежно від виду бюджету; повернення готівковими коштами за чеком у разі відсутності у платника податків рахунку в банку.
Відповідно до пункту 43.5 статті 43 ПК України, контролюючий орган не пізніше ніж за п'ять робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви готує висновок про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету та подає його для виконання відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів.
На підставі отриманого висновку орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів протягом п'яти робочих днів здійснює повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань платникам податків у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.
Контролюючий орган несе відповідальність згідно із законом за несвоєчасність передачі органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів для виконання висновку про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету.
Повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань платникам податків згідно пункту 43.6 статті 43 ПК України здійснюється з бюджету, у який такі кошти були зараховані.
Згідно з пунктом 87.1 статті 87 ПК України джерелами самостійної сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу платника податків є будь-які власні кошти, у тому числі ті, що отримані від продажу товарів (робіт, послуг), майна, випуску цінних паперів, зокрема корпоративних прав, отримані як позика (кредит), та з інших джерел, з урахуванням особливостей, визначених цією статтею, а також суми надміру сплачених платежів до відповідних бюджетів.
Спільним наказом Міністерства доходів і зборів України та Міністерства фінансів України від 30 грудня 2013 року № 882/1188 затверджено Порядок взаємодії територіальних органів Міністерства доходів і зборів України, місцевих фінансових органів та територіальних органів Державної казначейської служби України (надалі також Порядок) повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань.
Даним наказом, що діяв на момент виникнення спірних правовідносин, визначено наступне.
Повернення помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань у випадках, передбачених законодавством, здійснюється згідно пункту 5 Порядку виключно на підставі заяви платника податку (за винятком повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку на доходи фізичних осіб, які розраховуються органом Міндоходів на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік шляхом проведення перерахунку за загальним річним оподатковуваним доходом платника податку), яка може бути подана протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми. Заява подається платником податку до органу державної податкової служби за місцем перебування на податковому обліку в довільній формі.
У відповідності з пунктом 8 Порядку орган Міндоходів несе відповідальність згідно із законом за несвоєчасність передачі висновку органу Казначейства для виконання.
За змістом пунктів 9, 10 Порядку надані податковим органом висновки про повернення помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань реєструються територіальними органами Державного казначейства в Журналі обліку висновків, який ведеться в електронному вигляді. На підставі отриманих висновків органи Державного казначейства України здійснюють повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань у визначеному законодавством порядку, а саме згідно з Порядком повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 03 вересня 2013 року №787.
Відповідно до частини першої статті 25 Бюджетного кодексу України (надалі також БК України), Державне казначейство України здійснює безспірне списання коштів з рахунків, на яких обліковуються кошти Державного бюджету України та місцевих бюджетів, за рішеннями, прийнятими державним органом, що відповідно до закону має право на його застосування.
Частиною другою статті 45 БК України визначено, що Державна казначейська служба України веде бухгалтерський облік всіх надходжень, що належать Державному бюджету України, та за поданням органів стягнення здійснює повернення коштів, що були помилково або надмірно зараховані до бюджету.
Судом першої інстанції встановлено факт надмірної сплати Підприємством суми податку у розмірі 3 948 148,00 грн., відсутність податкового боргу та подання заяви про повернення коштів.
02 березня 2015 року листом №7025/7/99-99-19-02-02-17 Державна фіскальна служба України надала роз'яснення щодо змін, внесених до Податкового кодексу України, а саме щодо відміни положень по консолідованій сплаті податку на прибуток відокремленими підрозділами юридичної особи (Том 1 а.с. 146).
Таким чином, платники податків, які станом на 31 грудня 2014 року перебували на консолідованій сплаті податку на прибуток, подання консолідованої податкової декларації з податку на прибуток та розрахунку податкових зобов'язань щодо сплати консолідованого податку на прибуток, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 28 січня 2013 року №3, за звітний період - 2014 рік здійснюють як і у минулому році, за місцем реєстрації юридичної особи та відокремлених підрозділів.
Крім того, нова редакція розділу III "Податок на прибуток підприємств" Податкового кодексу України не містить положень щодо консолідованої сплати податку на прибуток та не визначає відокремлені підрозділи юридичної особи окремими платниками цього податку, у розрахунку за 2014 рік визначення щомісячних авансових внесків, що підлягатимуть сплаті у березні 2015 року - травні 2016 року, не провадиться. Загальна сума таких авансових визначається в цілому по платнику податку - юридичній особі в Податковій декларації з податку на прибуток підприємства.
Отже, при розрахунку щомісячних авансових внесків з податку на прибуток (рядок 23 декларації за 2014 рік), які підлягають сплаті, починаючи з березня 2015 року, значення рядка 13.2 "Сума податку, нарахованого платником податку на прибуток (при консолідованій сплаті) за місцезнаходженням його відокремлених підрозділів" Додатка ЗП до рядка 13 Декларації не враховується.
Як вбачається з матеріалів справи, що згідно облікової карти платника податку за філією апелянта обліковується переплата по податку на прибуток підприємств у розмірі 3 948 158,00 грн., яка виникла в результаті перенесення сум переплати з авансових внесків на прибуток підприємств по консолідованій сплаті податку відповідно до листа Головного управління Державної фіскальної служби в Одеській області від 08 жовтня 2015 року №11264/7/15-32-20-03-41 на виконання вимог наказу Міністерства фінансів України від 20 липня 2015 року №651.
Переплата у розмірі 3 948 158,00 грн., підтверджується також актом від 01 квітня 2015 року №714-20, складеним за наслідками проведення звірення розрахунків між Підприємством та ДПІ у Суворовському районі, відповідно до якого позитивне сальдо по авансовим внескам з податку на прибуток підприємств, створених за участю іноземних інвесторів, станом на 16 березня 2015 року становило 3 948 158,00 грн.
З вище наведеного вбачається, що Підприємство подало до ДПІ у Суворовському районі заяву про повернення надміру сплачених грошових коштів по філії в місті Одесі від 27 квітня 2015 року №833/05-ЕВЕ.
Відповідачем, як суб'єктом владних повноважень, у відповідності до пункту статті 71 КАС України, доказів наявності у Підприємства податкового боргу суду не надано.
Отже, з вищенаведеного вбачається, що апелянт має право на повернення з бюджету надмірно сплаченої суми по авансовим внескам з податку на прибуток підприємств, створених за участю іноземних інвесторів у розмірі 3 948 158,00 грн., однак, це не є доцільним, оскільки, дане право виникає на підставі відповідного висновку органу ДФС.
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що позовна вимога в частині визнання протиправною бездіяльності ДПІ у Суворовському районі щодо не вчинення дій, направлених на повернення Підприємству суми надміру сплачених грошових зобов'язань у розмірі 3 948 148,00 грн. на підставі поданої заяви підлягає задоволенню.
Також вірним є висновок, що позовна вимога про стягнення з Державного бюджету України на користь апелянта суми надміру сплачених грошових зобов'язань у розмірі 3 948 148,00 грн., оскільки право на повернення сплачених податків і зборів виникає на підставі висновку про повернення надмірно сплачених грошових зобов'язань, який направлено органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, а, враховуючи відсутність вказаних обставин, така вимога є передчасною та не підлягає задоволенню.
Аналогічна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду України від 24 листопада 2015 року у справі №21-3669а15 та від 02 грудня 2015 року у справі № 21-2650а15.
У даних судових рішеннях Верховний Суд України наголосив, що відшкодування податку з Державного бюджету України є виключними повноваженнями податкових органів та органів державного казначейства, а відтак суд не може підміняти державний орган і вирішувати питання про стягнення такої заборгованості, та зазначив, що вимога в частині стягнення з Державного бюджету України надмірно сплачених сум податкових зобов'язань не є правильним способом захисту прав платника податків.
Враховуючи вищенаведене колегія суддів погоджується із судом першої інстанції, що бездіяльність ДПІ у Суворовському районі щодо не вчинення дій спрямованих на повернення апелянту суми надміру сплачених грошових зобов'язань є протиправною, а, позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.
Також колегія суддів погоджується з висновками, що стягнення з Державного бюджету України надміру сплачених грошових зобов'язань на користь апелянта є не доцільним та передчасним.
Таким чином, доводи апеляційної скарги не спростовують висновки суду першої інстанції, зроблені у відповідності з нормами матеріального та процесуального права, у зв'язку з чим колегія суддів не знайшла підстав для задоволення апеляційної скарги.
Керуючись статтями 160, 195, 196, 198, 200, 205, 206 КАС України суд, -
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу підприємства з іноземними інвестиціями "МакДональдз Юкрейн Лтд" залишити без задоволення, а постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 09 лютого 2016 року - без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя
Судді:
Повний текст рішення виготовлено 23.05.2016 року.
Головуючий суддя Міщук М.С.
Судді: Бєлова Л.В.
Гром Л.М.