Головуючий у 1 інстанції - Копилова Л.В.
Суддя-доповідач - Гаврищук Т.Г.
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 травня 2016 року справа №265/84/16-а
приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15
Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді: Гаврищук Т.Г.
суддів: Блохіна А.А.
Сухарька М.Г.
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_3 на постанову Орджонікідзевського районного суду м.Маріуполя Донецької області від 15 березня 2016 року у справі № 265/84/16-а (головуючий І інстанції Копилова Л.В.) за позовом ОСОБА_3 до Управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м.Маріуполя Донецької області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити пені дії, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м.Маріуполя Донецької області про визнання дій щодо обчислення пенсії у 2015 року з застосуванням середнього заробітку за минулий рік, як (за повний 2008 рік), незаконними, такими, що не відповідають принципам загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, викладеним у ст. 7 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»порушують права рівноправності застрахованих осіб щодо отримання пенсійних виплат, та диференціації розмірів пенсій залежно від тривалості страхового стажу та розміру заробітної плати (доходу) які гарантовані ст. 46 Конституції України; зобов'язання вчинити дії щодо обчислення пенсії відповідно до ст.40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії; зобов'язання вчинити дії щодо призначення пенсії з більш високого заробітку та страхового стажу за для реалізації права набутого у 2015 році.
Постановою Орджонікідзевського районного суду м.Маріуполя Донецької області від 15 березня 2016 року у задоволені адміністративного позову відмовлено.
В апеляційній скарзі позивач просить скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.
В обґрунтування доводів апеляційної скарги відповідач посилається на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права. Позивач вважає, що судом першої інстанції не з'ясовані обставини порушення відповідачем принципів загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, в частині рівноправності застрахованих осіб щодо отримання пенсійних виплат диференціації розмірів пенсій залежно від тривалості страхового стажу та розміру заробітної плати (доходу).
Позивачем на адресу Донецького апеляційного адміністративного суду надіслано клопотання про розгляд адміністративної справи без його участі.
Відповідач в судове засідання суду апеляційної інстанції не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином.
Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, дійшла висновку про те, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню виходячи з наступного.
Судом першої інстанції та під час апеляційного провадження встановлено, що позивач перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду Орджонікідзевського району м.Маріуполя Донецької області, як отримувач пенсії за віком з 01.09.2014 року. Пенсійну справу було прийнято на облік до управління на підставі особистої заяви позивача від 28.10.2014 року з управління ПФУ в Ворошиловському районі м.Донецьк.
Позивач 08 липня 2015 року звернувся до управління із заявою про проведення перерахунку пенсії по стажу, у разі доцільності по стажу та заробітку.
Розпорядженням від 13.08.2015 року позивачу проведено перерахунок пенсії по стажу та заробітку. Стаж роботи до перерахунку - 40 років, 08 місяців, 0 днів. Стаж після перерахунку - 46 років, 07 місяців, 0 днів. Показник середньої заробітної плати до перерахунку - 4161,50, після перерахунку - 4412,51. При розрахунку заробітної плати використано показник середньої заробітної плати в цілому по Україні за 2008 рік - 1573,99 грн. Перерахунок пенсії проведено позивачу - 07.07.2015 року.
Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» регулюються відносини, що виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування.
Перерахунок пенсій у зв'язку із збільшенням середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України та страхового стажу регулюється статтею 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058, частина 4 якої передбачає, що у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніш як через 2 роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсій. Перерахунок пенсій здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу зазначені в частині 1статті 40 цього Закону.
Така редакція існує після визнання неконституційними змін, внесених підпунктом «б» підпункту 10 пункту 35 Розділу 2 Закону України «Про Державний бюджет України на 2008р. і про внесення змін у деякі законодавчі акти України» від 28 грудня 2007 року № 107-6 і визнаних такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), згідно з Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008.
Скасовані зміни надавали можливість перераховувати пенсію із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині 1статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії.
Аналіз відновленої (діючої) норми абзацу 3 частини 4 статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058 доводить, що перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу зазначені в частині першій статті 40 цього Закону. Тобто, правила частини першої статті 40 при перерахунку пенсії, застосовуються виключно з метою визначення періоду страхового стажу, за який може бути обчислена заробітна плата (дохід). Частина перша статті 40 передбачає, що для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року, незалежно від перерв, та за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року.
Відповідно до пункту 6 статті 92 Конституції України виключно законами України визначаються, зокрема, форми і види пенсійного забезпечення. Такими законами є Закон України «Про пенсійне забезпечення» від 5 листопада 1991 року № 1788-12 та Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058 від 9 липня 2003 року.
З огляду на зазначене та керуючись положеннями принципу законності закріпленого в статті 9 КАС України, приписи постанови № 530 від 28 травня 2008 року «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» не можуть застосовуватись до спірних відносин, відтак правові підстави для перерахунку пенсії позивача із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні так і середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки за рік, що передує року звернення за перерахунком, відсутні. Останній із наведених показників застосовується виключно для призначення пенсії, застосування його для перерахунку є безпідставним.
Аналогічна позиція викладена в постановах Верховного суду України від 21.03.2012р. справа №21-449а11, №21-41а12 та від 24.04.2012р. справа №21-111а12.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів дійшла висновку, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Відповідно до вимог Кодексу адміністративного судочинства України підставами для скасування рішення є порушення судом норм матеріального чи процесуального права.
Доводи апеляційної скарги не дають підстав для висновку про те, що при розгляді справи судом першої інстанції було допущено неправильне застосування норм матеріального чи процесуального права.
Судова колегія дійшла висновку про те, що підстави для скасування рішення суду першої інстанції відсутні, а тому відхиляє апеляційну скаргу і залишає судове рішення без змін.
Керуючись статтями 24, 184, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу ОСОБА_3 на постанову Орджонікідзевського районного суду м.Маріуполя Донецької області від 15 березня 2016 року у справі № 265/84/16-а - залишити без задоволення.
Постанову Орджонікідзевського районного суду м.Маріуполя Донецької області від 15 березня 2016 року у справі № 265/84/16-а - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь в справі, та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.
Головуючий: Гаврищук Т.Г.
суддів: Блохін А.А.
Сухарька М.Г.