ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
29000, м. Хмельницький, майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98
_______________
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"19" травня 2016 р.справа № 924/273/16
Господарський суд Хмельницької області у складі:
Суддя Магера В.В., розглянувши матеріали
За позовом Заступника керівника Шепетівської місцевої прокуратури, м. Шепетівка в інтересах держави в особі:
1. Шепетівської районної державної адміністрації, м. Шепетівка, Хмельницька область;
2. Управління Держгеокадастру в Хмельницькій області, м. Хмельницький
за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивачів Лотівської сільської ради Шепетівського району Хмельницької області;
до Товариства з обмеженою відповідальністю „Подільський господар, с. Мокіївці, Шепетівський район, Хмельницька область;
про внесення змін до укладеного між Шепетівською районною державною адміністрацією та Товариством з обмеженою відповідальністю „Подільський господар-2004 договору оренди земельної ділянки від 28.09.2012р. (зареєстрованого в управлінні Держкомзему в м. Шепетівці Хмельницької області 21.11.2012р.), а саме: п.4 Договору викласти у наступній редакції: Нормативна грошова оцінка земельної ділянки, згідно витягу з технічної документації про нормативно-грошову оцінку станом на 01.01.2016р. становить: 539 267,92 грн.; пункт 9 Договору викласти у новій редакції: „Орендна плата встановлюється у розмірі 1 515,58 грн. за гектар у рік. Орендна плата за загальну площу орендованої землі встановлюється у розмірі 16 178,04 грн. в рік, що становить 3% від нормативної грошової оцінки.
За участю представників сторін:
від позивача-1: ОСОБА_1 - за довіреністю №10/05-14-993/2016 від 10.05.2016р., в судовому засіданні 12.05.2016р.;
від позивача-2: ОСОБА_2 - за довіреністю №9-22-7777.9-7007/23-16 від 07.04.2016р.;
від відповідача: ОСОБА_3 - за довіреністю №04-04 від 04.04.2016р.;
від третьої особи: ОСОБА_4 - сільський голова (згідно Протоколу від 13.11.2015р.), в судовому засіданні 12.05.2016р.;
за участю ОСОБА_5 - прокурора відділу прокуратури області (служб. посвідчення №035772 від 21.09.2015р.)
Рішення приймається 19.05.2016р., оскільки в засіданні суду 12.05.2016р. оголошувалась перерва.
В засіданні суду 19.05.2016р. оголошено вступну та резолютивну частини рішення згідно ст.85 Господарського процесуального кодексу України.
Суть спору: Заступник керівника Шепетівської місцевої прокуратури, м. Шепетівка звернувся до суду із позовом в інтересах держави в особі Шепетівської районної державної адміністрації, м. Шепетівка, Хмельницька область та Управління Держгеокадастру в Хмельницькій області, м. Хмельницький до ТОВ „Подільський господар, с. Мокіївці, Шепетівський район, Хмельницька область про внесення змін до укладеного між Шепетівською районною державною адміністрацією та Товариством з обмеженою відповідальністю „Подільський господар-2004 договору оренди земельної ділянки від 28.09.2012р. (зареєстрованого в управлінні Держкомзему в м. Шепетівці Хмельницької області 21.11.2012р.), а саме:
- п.4 Договору викласти у наступній редакції: Нормативна грошова оцінка земельної ділянки, згідно витягу з технічної документації про нормативно-грошову оцінку станом на 01.01.2016р. становить: 539 267,92 грн.;
- пункт 9 Договору викласти у новій редакції: „Орендна плата встановлюється у розмірі 1515,58 грн. за гектар у рік. Орендна плата за загальну площу орендованої землі встановлюється у розмірі 16 178,04 грн. в рік, що становить 3% від нормативної грошової оцінки.
Прокурор посилається на те, що згідно п.п.9-13 вказаного Договору оренди землі від 28.09.2012р., орендна плата орендарем вноситься в грошовій формі на розрахунковий рахунок Лотівської сільської ради та річний розмір якої становить 310,48 гривень за 1 гектар на рік, тобто 3 314,21 гривень на рік за всю площу, що становить 1,1% від нормативно грошової оцінки земельної ділянки.
Вказує, що відповідно до вимог ст.21 Закону України „Про оренду землі орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України). Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди.
Відповідно до ст.288 Податкового кодексу України для визначення розміру орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок. Підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки. Розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою 3 відсотків нормативної грошової оцінки.
Таким чином, Податковим кодексом України встановлено мінімальний розмір орендної плати за договорами оренди землі у розмірі не меншому З відсотків нормативної грошової оцінки.
Згідно ст.271 ПК України, базою оподаткування є нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого розділом XIII Податкового кодексу.
Відповідно до ст.18 Закону України „Про оцінку земель нормативно-грошова оцінка земельних ділянок, в межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення, проводиться не рідше одного разу у 5-7 років.
Нормативно-грошова оцінка на вказану у договорі оренди земельну ділянку проведена у 2012 році, затверджена рішенням сесії Шепетівської районної ради №10/34-2015від 03.03.2015р. та становить 301 297,80 грн.
Статтею 20 Закону України „Про оцінку земель передбачено, що дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель.
Згідно ст.289.2. Податкового кодексу України Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин за індексом споживчих цін за попередній рік щороку розраховує величину коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель, на який індексується нормативна грошова оцінка сільськогосподарських угідь, земель населених пунктів та інших земель несільськогосподарського призначення за станом на 1 січня поточного року, що визначається за відповідною формулою.
Згідно витягу з технічної документації про нормативно грошову оцінку земельної ділянки, нормативна грошова оцінка земельної ділянки переданої в оренду за кадастровим № 6825584100:03:008:0001 станом на 01.01.2016р. із врахуванням коефіцієнта індексації НГО становить 539 267,92 грн.
Разом із цим, згідно розрахунку розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, грошова оцінка яких проведена на 1 січня 2016 року, розмір мінімальної орендної плати за орендовану відповідачем земельну ділянку з урахуванням 3% річних від нормативно-грошової оцінки орендованої земельної ділянки повинен складати станом на 2016 рік - 16 178,04 грн. (539 267,92x3%), а за 1 га у рік у розмірі 1515,58 грн. (16 178,04/10,6745).
Відповідно п.12 договору, розмір орендної плати переглядається у разі: зміни умов господарювання, передбачених договором; зміни розмірів земельного податку, підвищення цін і тарифів, зміни коефіцієнтів індексації визначених законодавством; погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами, в інших випадках, передбачених законом.
Відповідно до вимог ч.4 ст. 122 Земельного кодексу України центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб.
Посилається на те, що оскільки органом, який уповноважений передавати відповідно до законодавства земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності у власність або в користування для всіх потреб було Головне управління Держземагентства в Хмельницькій області, а тому останнім було надіслано лист №01-08-02/3286 від 29.10.2014р. до ТОВ „Подільський господар-2004 із пропозицією привести у відповідність до вимог нових ставок орендної плати договір оренди земельної ділянки державної власності та врегулювати вказане питання у добровільному порядку. Однак, відповідачем, на даний час, жодних заходів щодо внесення змін до вказаного договору у відповідності до вимог Податкового кодексу України не вжито.
Прокурор посилається на те, що згідно вимог п.2.19 Постанови Пленуму Вищого Господарського суду України №6 від 17.05.2011 року „Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин, законодавча зміна граничного розміру орендної плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору.
Відповідно до вимог ст.ст. 651, 652 Цивільного кодексу України договір може бути змінено за рішенням суду.
Така ж правова позиція викладена у постановах Верховного Суду України від 27.12.2010 № 10/58 та від 30.05.2011 №11/042, які є обов'язковими для всіх судів України, згідно зі ст.111-28 ГПК України, а також у п.2.19 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України №6 від 17.05.2011р. „Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин та у постанові Вищого господарського суду України від 25.02.2016 справа №910/10793/15.
Прокурор вказує на те, що статтею 121 Конституції України на органи прокуратури покладено представництво інтересів держави в суді, у випадках передбачених законом. Право на звернення прокурора до господарського суду передбачено п.3 ч. 1 ст.2 Господарського процесуального кодексу України.
Згідно вимог ч.3 ст.2 ГПК України прокурор, який звертається до господарського суду в інтересах держави, в позовній заяві самостійно визначає, в чому полягає порушення інтересів держави, обґрунтовує необхідність її захисту.
Відповідно до положень ст.23 Закону України „Про прокуратуру представництво прокуратурою інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні прокурорами від імені держави процесуальних та інших дій, спрямованих на захист у суді інтересів громадянина або держави у випадках, визначених законом.
Підставою представництва прокуратурою України в суді інтересів держави є наявність порушень або загрози порушень економічних, політичних та інших державних інтересів внаслідок протиправних дій (бездіяльності) фізичних або юридичних осіб, що вчиняються у відносинах між ними або з державою. Формами такого представництва органів прокуратури є, зокрема, звернення до суду з позовами.
Прокурор у засіданні суду 19.05.2016р. позовні вимоги підтримав у повному обсязі та просив про задоволення позовних вимог. Крім того, подав суду клопотання від 19.05.2016р., відповідно до якого уточнив повну назву відповідача, яким є Товариство з обмеженою відповідальністю „Подільський господар відповідно до внесених змін до статуту відповідача.
Подане прокурором уточнення судом приймається, оскільки не суперечить вимогам ст.ст.22, 29 ГПК України та відповідає фактичним обставинам справи.
Представник позивача-1 (Шепетівської райдержадміністрації) в засіданні суду 19.05.2016р. участі не приймав, проте у засіданні суду 12.05.2016р. позовні вимоги підтримав в повному обсязі. У письмових поясненнях від 05.04.2016р. за вих.№10/05-27-757/2016 позовні вимоги визнав в повному обсязі та просив подальший розгляд справи проводити за відсутності повноважного представника.
Представник позивача-2 (Управління Держгеокадастру у Хмельницькій області) в засіданні суду 19.05.2016р. прибув та повідомив суд про те, що позовні вимоги заявлені прокурором правомірно та просить їх задовольнити в повному обсязі.
Представник відповідача у засідання суду 19.05.2016р. прибув, проти позову заперечив із підстав, викладених у відзиві на позов за вих.№06/04-13 від 06.04.2016р., відповідно до якого відповідач (ТОВ „Подільський господар) повністю заперечує проти заявлених позовних вимог, вважає їх необґрунтованими, безпідставними та такими, що ґрунтуються на припущеннях та неповному дослідженні усіх обставин спору.
При цьому, відповідач не заперечує щодо укладення 28.09.2012 року із Шепетівською РДА договору оренди землі №47, який в подальшому був зареєстрований відділом Держкомзему у Шепетівському районі 21.11.2012 року за №682558414006648. Згідно із п.4 Договору оренди №47 нормативна грошова оцінка земельної ділянки площею 10,6745 га складає 301 297,80 грн.
Згідно із п.9 Договору оренди №47 орендна плата встановлюється у розмірі 310,48 грн. за гектар в рік. Орендна плата за загальну площу орендованої землі встановлюється у розмірі 3 314,21 грн. в рік, що становить 1,1% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки.
Згідно із п.12 Договору оренди №47 розмір орендної плати переглядається у разі зміни розмірів земельного податку, підвищення цін і тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством .
Відповідно до вимог пункту 288.5 Податкового кодексу України, розмір орендної плати за земельні ділянки встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою 3 відсотків від нормативної грошової оцінки.
Відповідач зауважує, що дана норма Податкового Кодексу України набрала чинності у зв'язку із прийняттям Закону України „Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні від 27.03.2014 року №1166-VІІ, який набрав чинності з 01.04.2014 року. А тому, ТОВ „Подільський господар, як сумлінний платник податків, дбаючи про наповнення Державного та місцевого бюджетів, із 01.04.2014р. самостійно збільшив розміри орендної плати у відповідності до вимог ст.288.5 Податкового кодексу України, шляхом подання 09.04.2014 року відповідної уточнюючої декларації із плати за землю до Шепетівської ОДПІ, копія якої долучена до відзиву.
Згідно із вище вказаною декларацією, ставка орендної плати із 01.04.2014р. складала не 1,1%, а 3%. Аналогічно в 2015, в 2016 роках згідно із поданих податкових декларацій із плати за землю ставка орендної плати була незмінною і складала 3%, нормативна грошова оцінка земельної ділянки становила 376 320,95 грн. (із урахуванням коефіцієнту індексації землі 1,249) та 539 267,92 грн. (із урахуванням коефіцієнту індексації землі 1,433) відповідно. Річна сума орендної плати в 2016 році, згідно із поданою декларацією, становить 16 178,04 грн.
Крім того, відповідач звертає увагу суду на таке.
Як роз'яснив Конституційний Суд України в Рішенні N3-рп/99 від 08.04.1999р., поняття „інтереси держави є оціночним. Прокурор чи його заступник у кожному конкретному випадку самостійно визначає з посиланням на законодавство, на підставі якого подається позов, в чому саме відбулося чи може відбутися порушення матеріальних або інших інтересів держави, обґрунтовує у позовній заяві необхідність їх захисту та зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах.
Відповідно до ч.3 ст.2 Господарського процесуального Кодексу України прокурор, який звертається до господарського суду в інтересах держави, в позовній заяві самостійно визначає, в чому полягає порушення інтересів держави, та обґрунтовує необхідність їх захисту, а також вказує орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах. У разі відсутності такого органу або відсутності у нього повноважень щодо звернення до господарського суду прокурор зазначає про це в позовній заяві. Прокурор, який звертається до господарського суду в інтересах держави, повинен обґрунтувати наявність підстав для здійснення представництва інтересів держави в суді, передбачених частиною третьою статті 25 Закону України „Про прокуратуру. Невиконання прокурором вимог щодо надання господарському суду обґрунтування наявності підстав для здійснення представництва інтересів держави в господарському суді має наслідком повернення поданої ним позовної заяви в порядку, встановленому статтею 63 цього Кодексу.
Частина 1 ст.23 Закону України „Про прокуратуру визначає, що представництво прокурором інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні процесуальних та інших дій, спрямованих на захист інтересів громадянина або держави, у випадках та порядку, встановлених законом.
Частина 3 ст.23 Закону України „Про прокуратуру визначає, що прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.
Відповідач при цьому зазначає, що у позовній заяві прокурор вказує, що ним заявляється позов, оскільки внаслідок заниження розміру орендної плати бюджет Лотівської сільської ради недоотримує грошові кошти. Оскільки сільська рада із 2014 року отримує вчасно та в повному обсязі орендну плату у розмірі 3% від нормативної грошової оцінки землі, відповідач вважає, що жодного порушення інтересів держави не має.
Більше того, відповідно до ч.2 ст.651 ЦК України договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом. Істотним є таке порушення стороною договору, коли внаслідок завданої цим шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору.
Частина 1 ст.652 ЦК України у разі істотної зміни обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору, договір може бути змінений або розірваний за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або не випливає із суті зобов'язання. Зміна обставин є істотною, якщо вони змінилися настільки, що, якби сторони могли це передбачити, вони не уклали б договір або уклали б його на інших умовах.
Разом із тим, відповідно до ст.1 ГПК підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні), громадяни, які здійснюють підприємницьку діяльність без створення юридичної особи і в установленому порядку набули статусу суб'єкта підприємницької діяльності, мають право звертатися до господарського суду згідно з встановленою підвідомчістю господарських справ за захистом своїх порушених або оспорюваних прав і охоронюваних законом інтересів, а також для вжиття передбачених цим Кодексом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням.
Враховуючи ті факти, що ТОВ „Подільський господар належним чином дотримується вимог чинного законодавства щодо сплати орендної плати у розмірах встановлених ст.288.5 Податкового Кодексу України, відповідач просить суд відмовити в задоволенні позову.
Також, у додатковому запереченні від 12.05.2016р. відповідач, крім іншого, стверджує, що прокурор, порушуючи вимоги ч.4 ст.23 Закону України „Про прокуратуру безпідставно звернувся до суду із позовною заявою в інтересах держави. Як вбачається зі змісту позовної заяви, підставою для подання позовної заяви прокурором є порушення інтересів держави, оскільки внаслідок заниження розміру орендної плати бюджет Лотівської сільської ради Шепетівського району недоотримав грошові кошти.
Відповідач вказує, що до матеріалів справи долучено довідку про те, що заборгованість до бюджету Лотівської сільської ради Шепетівського району по сплаті за оренду земельних ділянок відсутня, та з 2014 року орендна плата вноситься в розмірі 3% від нормативної грошової оцінки землі, а тому жодного порушення інтересів держави не має.
Також, відповідач посилається на те, що ч.1, 4 ст. 202 Цивільного кодексу України визначено, що правочином є дія особи, спрямована на набуття, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків. Дво- чи багатостороннім правочин є погоджена дія двох або більше сторін.
Згідно ч.1 ст.626 ЦК України передбачено, що договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлену: зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.
Відповідно до вимог ч.1 ст.651 ЦК України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлене договором або законом. За приписами статті 30 Закону України „Про оренду землі зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У р недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується і судовому порядку.
Також, відповідач зазначає, що сторонами у договорі є Шепетівська РДА та ТОВ „Подільський господар (який є правонаступником ТОВ „Подільський господар-2004), а тому лише вони вправі вносити зміни до договору №47 від 28 вересня 2012 року. Також вказує, що управління Держгеокадастру у Хмельницькій області не має права вносити зміни до вказаного договору, тому їх листи про укладення додаткових угод до Договору оренди землі №47, відповідач вважає безпідставними.
Відповідач посилається на те, що прокурором невірно обрано особу, в інтересах якої необхідно було подавати позовну заяву, а також не вірно визначено відповідачів у позовній заяві. Стверджує, що прокурору необхідно було подати позовну заяву в інтересах Лотівської сільської ради, а відповідачем у справі визнавати сторін у договорі №47 від 28 вересня 2012 року Шепетівську РДА та ТОВ „Подільський господар.
Із врахуванням вищевикладеного, відповідач просить суд відмовити прокурору у позові.
Розглядом наявних матеріалів справи встановлено:
Товариство з обмеженою відповідальністю „Подільський господар с. Мокіївці Шепетівський район Хмельницька область як юридична особа значиться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, що підтверджено витягом із ЄДР №21809917 від 24.03.2016р. Згідно п.п. 1.1 Статуту (нова редакція 2013р.) товариством було змінено назву з ТОВ „Подільський господар-2004 на ТОВ „Подільський господар.
28.09.2012р. між Шепетівською районною державною адміністрацією (орендодавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю „Подільський господар-2004 (змінено назву на ТОВ „Подільський господар) надалі орендар було підписано Договір оренди земельної ділянки №47, який зареєстрований у Шепетівському районному відділі Хмельницької регіональної філії державного підприємства „Центр державного земельного кадастру, про що у Книзі записів державної реєстрації договорів оренди землі вчинено запис від 21.11.2012р.
Згідно п.1 Договору передбачено, що орендодавець (Шепетівська районна державна адміністрація) на підставі розпорядження голови районної державної адміністрації від 10.07.2012р. №272/2012-р надає, а орендар приймає у строкове платне користування земельну ділянку на території Лотівської сільської ради, яка розташована за межами населених пунктів.
Пунктами 2, 3 договору передбачено, що в оренду передається земельна ділянка із земель сільськогосподарського призначення несільськогосподарського використання (господарський двір) площею 10,6745 га, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на території Лотівської сільської ради, яка розташована за межами населеного пункту. На земельній ділянці розташовані об'єкти нерухомого майна (будівля МФ і МТД).
Вказаним договором сторони передбачили, що нормативна грошова оцінка земельної ділянки площею 10,6745 га (землі сільськогосподарського призначення) складає 301 297,80 грн. Недоліків, що можуть перешкоджати ефективному використанню земельної ділянки, яка передається в оренду, не має. Інших особливостей об'єкта оренди, які можуть вплинути на орендні відносини, не має. (п.4, 5, 6 договору).
Згідно п.7, 8 договору передбачено, що кадастровий номер земельної ділянки площею 10,6745 га, яка передається в оренду: НОМЕР_1 03 008 0001. Договір укладено на 15 років до 10 липня 2027 року. Після закінчення строку договору орендар має переважне право поновлення його на новий строк. У цьому разі орендар повинен не пізніше ніж за 30 днів до закінчення строку дії договору повідомити письмово орендодавця про намір продовжити його дію.
Пунктами 9, 10 вказаного договору передбачено, що орендна плата встановлюється у розмірі 310,48 грн. за гектар у рік. Орендна плата за загальну площу орендованої землі встановлюється у розмірі 3 314,21 грн. в рік, що становить 1,1% від нормативно грошової оцінки земельної ділянки. Орендна плата справляється виключно у грошовій формі. Обчислення розміру орендної плати здійснюється з урахуванням їх цільового призначення та коефіцієнтів індексації, визначених законодавством, за затвердженими Кабінетом Міністрів України формами, що заповнюються під час укладання або зміни умов договору оренди чи продовження його строку.
Відповідно до п.11, 12 договору передбачено, що орендна плата вноситься орендарем рівними частками щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного місяця на відповідний рахунок Лотівської сільської ради, відповідно до ст. 66 Бюджетного кодексу України. Розмір орендної плати переглядається у разі:
- зміни умов господарювання, передбачених договором;
- зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством;
- погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами;
- в інших випадках визначеним законом.
Відповідно до п.33, 40 Договору зміна умов договору здійснюється у письмові формі за взаємною згодою сторін . У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір розвязується у судовому порядку. Договір набирає чинності з моменту його підписання та державної реєстрації.
Договір підписано та скріплено печатками сторін.
Відповідно до витягу з технічної документації про нормативно грошову оцінку земельної ділянки Держгеокадастру в Шепетівському районі вбачається, що нормативна грошова оцінка земельної ділянки, переданої в оренду за кадастровим №6825584100:03:008:0001 станом на 01.01.2016 із врахуванням коефіцієнта індексації НГО становить 539 267,92 грн.
В матеріалах справи наявний розрахунок розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, грошова оцінка яких проведена на 01.01.2016р., відповідно до якого розмір мінімальної орендної плати за орендовану відповідачем земельну ділянку з урахуванням 3% річних від нормативно-грошової оцінки орендованої земельної ділянки, повинен становити 539267,92*3%=16 178,04 грн. на рік
Головним управлінням Держземагенства у Хмельницькій області на адресу ТОВ „Подільський господар було надіслано лист №01-08-02/3286 від 29.10.2014р. із пропозицією привести у відповідність до вимог нових ставок орендної плати договір оренди земельної ділянки та врегулювати вказане питання у добровільному порядку.
Також, управління Держгеокадастру у Шепетівському районі направило лист від 13.01.2016р. №11-28-99.2-73/15-16 на адресу ТОВ „Подільський господар із пропозицією привести у відповідність до вимог нових ставок орендної плати договір оренди земельної ділянки та врегулювати вказане питання у добровільному порядку.
Однак, відповідачем на дату слухання справи відповідних заходів щодо внесення змін до вказаного Договору згідно вимог Податкового кодексу України, не вжито.
За таких обставин, прокурор в інтересах позивачів звернувся із позовом, згідно якого просив про внесення змін до укладеного між Шепетівською районною державною адміністрацією та Товариством з обмеженою відповідальністю „Подільський господар договору оренди земельної ділянки від 28.09.2012р. (зареєстрованого в управлінні Держкомзему в м. Шепетівці Хмельницької області 21.11.2012р.), а саме: пункт 4 договору викласти у наступній редакції: Нормативна грошова оцінка земельної ділянки, згідно витягу з технічної документації про нормативно-грошову оцінку станом на 01.01.2016р. становить: 539 267,92 грн.; пункт 9 Договору викласти у новій редакції: „Орендна плата встановлюється у розмірі 1515,58 грн. за гектар у рік. Орендна плата за загальну площу орендованої землі встановлюється у розмірі 16 178,04 грн. в рік, що становить 3% від нормативної грошової оцінки.
Досліджуючи надані докази, оцінюючи їх в сукупності, судом до уваги приймається таке:
Відповідно до ст.21 Закону України „Про оренду землі орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України.
Податковим кодексом України, зокрема підпунктом 288.5.1 ст. 288, встановлено, що розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом, а для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом.
Відповідно до п.п. 288.5.2. п. 285.5 ст. 285 абзацу (в) Податкового кодексу України зазначено, що орендна плата не може перевищувати 12 відсотків нормативної грошової оцінки.
При цьому статтею 274.1 Податкового кодексу України передбачено, що ставка податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено, встановлюється у розмірі 1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки.
Отже, встановлення ст.288 ПК України граничних розмірів річної орендної плати за земельну ділянку є підставою для приведення положень спірного договору оренди землі у відповідність до вимог закону в частині визначення розміру орендної плати.
Згідно ст.289.2 Податкового кодексу України, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин за індексом споживчих цін за попередній рік щороку розраховує величину коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель, на який індексується нормативна грошова оцінка сільськогосподарських угідь, земель населених пунктів та інших земель несільськогосподарського призначення за станом на 1 січня поточного року, що визначається за відповідною формулою.
Коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель застосовується кумулятивно залежно від дати проведення нормативної грошової оцінки земель.
Відповідно до п.14.1.125. ст.14 Податкового кодексу України нормативна грошова оцінка земельних ділянок для цілей розділу XIII, глави 2 розділу XIV цього Кодексу - капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений відповідно до законодавства центральним органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів.
Відповідно до п.14.1.147. Податкового кодексу України плата за землю - обовязковий платіж у складі податку на майно, що справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності;
Статтею 269 Податкового кодексу України визначено, що платниками податку є власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) та землекористувачі.
Статтею 9 Податкового кодексу України визначено, що орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності належить до загально державних податків, порядок нарахування та сплати якого регламентований положеннями Податкового кодексу.
Сторони погодили, що згідно із пунктом 9 Договору оренди землі від 28.09.2012р. №47 орендна плата вноситься орендарем у розмірі 310,48 грн. за гектар у рік. Орендна плата за загальну площу орендованої землі встановлюється у розмірі 3 314,21 грн. в рік, що становить 1,1% від нормативно грошової оцінки земельної ділянки. Орендна плата справляється виключно у грошовій формі.
Відповідно до витягу з технічної документації про нормативно грошову оцінку земельної ділянки в Шепетівському районі вбачається, що нормативна грошова оцінка земельної ділянки, переданої в оренду за кадастровим №6825584100:03:008:0001 станом на 01.01.2016 із врахуванням коефіцієнта індексації НГО, становить 539 267,92 грн.
Таким чином, нормативна грошова оцінка земельної ділянки, орендованої ТОВ „Подільський господар відповідно до договору оренди від 29.09.2012р., повинна становити 539 267,92 грн.
Згідно наявного у матеріалах справи розрахунку розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності (лист Головного управління ДФС у Хмельницькій області від 29.02.2016р. №1155/11/22-20/15-032) грошова оцінка яких проведена на 1 січня 2016 року, розмір мінімальної орендної плати за орендовану відповідачем земельну ділянку з урахуванням 3 % річних від нормативно-грошової оцінки орендованої земельної ділянки повинен складати 16 178,04 грн. в рік.
Положення п.277.1 ст.277 Податкового кодексу України застосовано до згаданої земельної ділянки сільськогосподарського призначення площею 13.9143 га.
Судом приймається до уваги, що в п.12 договору оренди сторони передбачили, що розмір орендної плати переглядається у разі: зміни умов господарювання, передбачених договором; зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством; погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами та в інших випадках, визначеним законом.
Відповідно до ст.30 Закону України „Про оренду землі зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку. Даний порядок сторонами передбачено пунктом 36 договору оренди землі.
Наявні в матеріалах справи докази свідчать, що позивач-2 скористався правом досудового врегулювання питання про внесення змін до договору, однак, згоди на зміну умов договору від відповідача не отримав.
Таким чином, враховуючи наявність підстав для зміни розміру орендної плати у договорі через його невідповідність встановленому законом розміру, суд вважає, що заявлена вимога до відповідача про приведення цього договору у відповідність до норм законодавства шляхом внесення відповідних змін, є обовязкового для сторін договору.
Така ж правова позиція викладена у постановах Верховного Суду України від 27.12.2010р. №10/58 та від 30.05.2011р. №11/042, які є обовязковими для всіх судів України згідно із ст. 111-28 ГПК України, а також у п.2.19 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України №6 від 17.05.2011р. „Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин та у постанові Вищого господарського України від 25.02.2016 року справа №910/10793/15.
Судом враховується, що зміна умов договору зумовлена причинами, які орендодавець не міг уникнути, оскільки зміна розміру земельного податку, який входить в розмір орендної плати, змінювався на законодавчому рівні, і орендар не міг не виконати вимогу закону.
Натомість, заперечення відповідача, викладені у відзиві, належними та допустимими доказами не підтверджені та спростовуються матеріалами справи.
За приписами статті 32 ГПК України доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд, у визначеному законом порядку, встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.
Господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи; обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування. (ст.34 ГПК України).
Виходячи із змісту ст.33 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Доказування полягає не лише в поданні особами доказів, а й у доведенні їх переконливості. Отже, обовязок доказування певних обставин покладається на особу, яка посилається на ці обставини.
Згідно ст.43 ГПК України, господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі усіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом. Ніякі докази не мають для господарського суду заздалегідь встановленої сили.
Враховуючи законодавче обмовлення та документальне підтвердження зміни ставки орендної плати в нормативному порядку, суд вважає вимоги про зміну таких ставок та встановлення їх у договорі, обґрунтованими та правомірними.
На підставі зазначеного вище, суд вважає позовні вимоги прокурора про внесення змін до договору оренди земельної ділянки від 28.09.2012р., зокрема у пункти 4 та 9 вказаного договору у відповідній редакції, такими, що відповідають вимогам чинного законодавства та матеріалам справи.
За таких обставин, позов прокурора підлягає задоволенню в повному обсязі.
Згідно ст.49 ГПК України судовий збір покладається на відповідача.
Керуючись ст.ст.1, 12, 32, 33, 34, 43, 44, 49, 78, 82-85, 115, 116 Господарського процесуального кодексу України, СУД -
ВИРІШИВ:
Позов заступника керівника Шепетівської місцевої прокуратури, м. Шепетівка в інтересах держави в особі: 1. Шепетівської районної державної адміністрації, м. Шепетівка, Хмельницька область; 2. Управління Держгеокадастру в Хмельницькій області, м. Хмельницький; за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивачів Лотівської сільської ради Шепетівського району Хмельницької області; до Товариства з обмеженою відповідальністю „Подільський господар, с. Мокіївці, Шепетівський район, Хмельницька область; про внесення змін до укладеного між Шепетівською районною державною адміністрацією та Товариством з обмеженою відповідальністю „Подільський господар-2004 договору оренди земельної ділянки від 28.09.2012р. (зареєстрованого в управлінні Держкомзему в м. Шепетівці Хмельницької області 21.11.2012р.), а саме: п.4 Договору викласти у наступній редакції: Нормативна грошова оцінка земельної ділянки, згідно витягу з технічної документації про нормативно-грошову оцінку станом на 01.01.2016р. становить: 539 267,92 грн.; пункт 9 Договору викласти у новій редакції: „Орендна плата встановлюється у розмірі 1 515,58 грн. за гектар у рік. Орендна плата за загальну площу орендованої землі встановлюється у розмірі 16 178,04 грн. в рік, що становить 3% від нормативної грошової оцінки. задовольнити.
Внести зміни до укладеного між Шепетівською районною державною адміністрацією та Товариством з обмеженою відповідальністю „Подільський господар-2004 договору оренди земельної ділянки від 28.09.2012р., зареєстрованого в управлінні Держкомзему в м. Шепетівці Хмельницької області 21.11.2012р., виклавши:
- пункт 4 Договору у наступній редакції: Нормативна грошова оцінка земельної ділянки, згідно витягу з технічної документації про нормативно-грошову оцінку станом на 01.01.2016р. становить: 539 267,92 грн.;
- пункт 9 Договору у новій редакції: „Орендна плата встановлюється у розмірі 1 515,58 грн. за гектар у рік. Орендна плата за загальну площу орендованої землі встановлюється у розмірі 16 178,04 грн. в рік, що становить 3% від нормативної грошової оцінки.
Стягнути із Товариства з обмеженою відповідальністю „Подільський господар, с. Мокіївці, Шепетівський район, Хмельницька область (код ЄДРПОУ 32678236) на користь прокуратури Хмельницької області р/р. №35218028002814, код ЄДРПОУ 02911102, ОСОБА_6 казначейська служба України в м. Києві, МФО 820172, Отримувач коштів: прокуратура Хмельницької області, код 2800, судовий збір в розмірі 1 378,00 грн. (одна тисяча триста сімдесят вісім гривень 00 коп.).
Видати наказ.
Повне рішення складено 24.05.2016р.
СуддяВ.В. Магера
Віддрук. 3 прим.:
1 до справи;
2 Шепетівська РДА (вул. Героїв Небесної Сотні, 47, м. Шепетівка, Хмельницька обл., 30400) рекоменд. кореспонд.
3 Лотівська сільська рада (вул. Олега Кошового, 1 А, с. Лотівка, Шепетівський р-н, Хмельницька обл., 30453) рекоменд.кореспонд.