ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
17 травня 2016 року справа № 813/1214/16
Львівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючої судді Братичак У.В.,
секретаря судового засідання Бугари М.Р.,
за участю:
представника позивача ОСОБА_1,
представника відповідача ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю Діром до Державної податкової інспекції у Галицькому районі м. Львова Головного управління Державної фіскальної служби у Львівській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень, -
встановив:
До Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Товариства з обмеженою відповідальністю Діром до Державної податкової інспекції у Галицькому районі м. Львова Головного управління Державної фіскальної служби у Львівській області про визнання протиправним та скасування податкових повідомлень-рішень №0000391504 від 20.01.2016 р. та №0000401504 від 20.01.2016 р. по штрафних санкціях з несвоєчасної сплати податку на землю, які безпідставно нараховано в автоматичному режимі діючим програмним забезпеченням.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що висновки податкового органу про порушення податкового законодавства не відповідають дійсності та фактичним обставинам справи. Товариство сплатило земельний податок 2015 року своєчасно і в повному обсязі. Здійснення помилки під час перерахування узгодженої суми грошового зобов'язання до державного бюджету в строк, встановлений пунктом 57.1 статті 57 ПКУ, має кваліфікуватися як дія, хоча й помилкова. Відтак дії, які не містять ознак бездіяльності платника податків при сплаті узгодженої суми грошового зобов'язання, не можуть бути підставою для застосування штрафів, передбачених пунктом 126.1 статті 126 ПКУ. Вважає, винесені податкові повідомлення-рішення неправомірними та такими, що підлягають скасуванню. Також, ТзОВ «Діром» не є платником податку на землю в ДПІ у Галицькому районі м.Львова Головного управління Державної фіскальної служби у Львівській області, а земельний податок нараховано та сплачено в ДПІ в Залізничному районі м. Львова ГУ ДФС у Львівській області по місцю розташування земельної ділянки відповідно до ст. 287 Податкового Кодексу України від 02.12.2010 №2755- VI із змінами та доповненнями.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримала повністю з підстав, викладених у позовній заяві, просила позов задовольнити повністю.
Представник відповідача у судовому засіданні проти позову заперечив повністю, з підстав викладених у письмовому запереченні. Зазначив, що ДПІ у Галицькому районі м. Львова ГУ ДФС у Львівській області не несе відповідальності за помилково здані в ДПІ у Галицькому районі м. Львова податкові декларації з плати за землю за 2015 р. Зазначив, що остання уточнююча декларація подана 05.10.2016 р., а лист з проханням не рахувати як податкову звітність помилкового здані декларації направлено лише 04.02.2016 р., після винесених податкових повідомлень-рішень. Вважає, що винесені податкові повідомлення-рішення відповідають вимогам чинного законодавства, оскільки підприємство несвоєчасно сплатило земельний податок.
Заслухавши думку представника позивача та відповідача, дослідивши подані документи та матеріали справи, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позов підлягає задоволенню, з наступних підстав.
ДПІ у Галицькому р-ні м. Львова ГУ ДФС у Львівській області 30.12.2015 року було проведено перевірку ТзОВ «Діром» з питань дотримання вимог п.57.1 ст.57 Податкового Кодексу України від 02.12.2010 №2755-УІ щодо своєчасності сплати самостійно визначеного податкового зобовязання до бюджету з земельного податку за 2015 рік.
За результатами перевірки складено акт від 30.12.2015р. №436/1504/31979171, в якому вказано, що ТзОВ «Діром» порушено п.57.1 ст. 57 Податкового Кодексу України від 02.12.2010 №2755-УІ та затримано сплату самостійно визначеної узгодженої суми податкового зобов'язання з земельного податку.
На підставі акту перевірки від 30.12.2015р. №436/1504/31979171, податковим органом, прийнято податкові повідомлення-рішення:
- від 20.01.2016 року №0000391504 форми «Ш», яким позивачу нараховано штраф в розмірі 94,34 грн.;
- від 20.01.2016 року №0000401504 форми «Ш», яким позивачу нараховано штраф в розмірі 4 120, 73 грн.
Відповідно до ст. 287 Податкового кодексу України власники землі та землекористувачі сплачують плату за землю з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою.
У разі припинення права власності або права користування земельною ділянкою плата за землю сплачується за фактичний період перебування землі у власності або користуванні у поточному році.
Облік фізичних осіб - платників податку і нарахування відповідних сум проводяться щороку до 1 травня.
Податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.
Податкове зобов'язання з плати за землю, визначене у податковій декларації, у тому числі за нововідведені земельні ділянки, сплачується власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.
Відповідно до п.126.1 ст.126 ПК України у разі якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобовязання протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу у таких розмірах:
при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобовязання, - у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу;
при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобовязання, - у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу.
Відповідно до п.129.1 ст.129 ПК України після закінчення встановлених цим Кодексом строків погашення узгодженого грошового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня.
Відповідно до п.87.9 ст.87 ПК України у разі наявності у платника податків податкового боргу контролюючі органи зобов'язані зарахувати кошти, що сплачує такий платник податків, в рахунок погашення податкового боргу згідно з черговістю його виникнення незалежно від напряму сплати, визначеного платником податків. У такому ж порядку відбувається зарахування коштів, що надійдуть у рахунок погашення податкового боргу платника податків відповідно до статті 95 цього Кодексу або за рішенням суду у випадках, передбачених законом.
Спрямування коштів платником податків на погашення грошового зобов'язання перед погашенням податкового боргу забороняється, крім випадків спрямування цих коштів на виплату заробітної плати та єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Судом встановлено, що ТзОВ «Діром» помилково здало в ДПІ у Галицькому р-ні м. Львова ГУ ДФС у Львівській області податкові декларації з плати за землю за 2015 рік від 13.02.2015 року за реєстраційним номером №9014186273 (звітна), від 21.04.2015 року за №9075110639 (уточнююча), від 05.10.2015 за №9204202601 (уточнююча).
ДПІ у Галицькому р-ні м. Львова ГУ ДФС у Львівській області було повідомлено 13.02.2015 року про розташування земельної ділянки в Додатку 1 «Відомості про наявні земельні ділянки» за реєстраційним номером №9014186216 до Податкової декларації з плати за землю за №9014186273, в якому вказано місцезнаходження земельної ділянки : м. Львів, вул. Рудненська, 14.
Також, ТзОВ «Діром» (код СДРПОУ 31979171) направлено листа від 04.02.2016 р. №1 в ДПІ у Галицькому р-ні м. Львова ГУ ДФС у Львівській області з проханням не рахувати як податкову звітність помилково здані в Д1І1 у Галицькому р-ні м. Львова ГУ ДФС у Львівській області податкові декларації з плати за землю за 2015 рік за реєстраційним номером №9014186273, №9075110639, №9204202601 та прийняти рішення про виключення з КОР зайво нарахованої пені та штрафних санкцій, які нараховані в автоматичному режимі діючим програмним забезпеченням в картці особового рахунку ТзОВ «Діром».
Пунктом 61.1 ст.61 ПК України визначено, що податковий контроль - система заходів, що вживаються контролюючими органами з метою контролю правильності нарахування, повноти і своєчасності сплати податків і зборів, а також дотримання законодавства з питань регулювання обігу готівки, проведення розрахункових та касових операцій, патентування, ліцензування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи. Податковий контроль здійснюється органами, зазначеними у ст. 41 цього Кодексу, в межах їх повноважень, встановлених цим Кодексом (п.61.2 ст.61 ПК України).
Тобто, аналізуючи податкове законодавство, контроль за правильністю нарахування, повноти і своєчасності сплати податків і зборів належить до компетенції податкового органу, а не платника податку.
Окрім того, відповідно до постанови ВСУ від 16.06.2015 р. здійснення помилки під час перерахування узгодженої суми грошового зобов'язання до державного бюджету в строк, встановлений пунктом 57.1 статті 57 ПКУ, має кваліфікуватися як дія, хоча й помилкова. Відтак дії, які не містять ознак бездіяльності платника податків при сплаті узгодженої суми грошового зобов'язання, не можуть бути підставою для застосування штрафів, передбачених пунктом 126.1 статті 126 ПКУ.
Як встановлено судом, ТзОВ «Діром» має земельну ділянку, яка знаходиться в Залізничному р-ні м. Львова (вул. Рудненська, 14), тому земельний податок нараховано та сплачено в ДПІ у Залізничному р-ні м. Львова ГУ ДФС у Львівській області по місцю розташування земельної ділянки відповідно до ст.287 Податкового Кодексу України від 02.12.2010 р.
Слід зазначити, що позивачем податок сплачувався своєчасно в сумі, що відповідає задекларованій та підтверджується виписками з банку за кожен місяць 2015 р.
06.10.2015 р. до ДПІ у Галицькому районі м. Львова подано уточнюючу декларацію, в якій зазначено, що земельний податок становить 0,0 грн. - податкова декларація з плати за землю за 2015 рік від 06.10.2015 року за реєстраційним номером №9205065721.
Окрім того, винесені податкові повідомлення-рішення форми «Ш» від 20.01.2016 №0000391504, №0000401504, оформленні з порушенням Порядку направлення органами державної податкової служби податкових повідомлень-рішень платникам податків, а саме :
- в рішенні від 20.01.2016 №0000401504 відсутнє посилання на норму закону щодо строків сплати грошового зобов'язання, порушення якої встановлено актом;
- в рішенні від 20.01.2016 №0000391504 відсутні наступні дані : назва податку, збору, штрафної (фінансової) санкції (штрафу); посилання на норму щодо строків сплати грошового зобов'язання, порушення якої встановлено актом; кількість календарних днів затримки сплати суми грошового зобовязання вказано « 0»; номер рахунку; найменування одержувача; установа банку.
В Розрахунку штрафних санкцій до ППР від 20.01.2016 №0000391504 не вказано кількості днів затримки сплати грошового зобов'язання, проте незрозуміло звідки пораховано суму штрафної санкції, оскільки кількість днів затримки вказано «0».
Твердження ДПІ у Галицькому р-ні м. Львова ГУ ДФС у Львівській області про наявність недоїмки не відповідає дійсності, так як податок на землю за 2015 рік становить 0,0 грн.
Відтак, висновки ДПІ у Галицькому р-ні м. Львова ГУ ДФС у Львівській області про затримку сплати самостійно визначеної узгодженої суми податкового зобовязання з податку на землю є такими, що не відповідають нормам чинного законодавства.
Стаття 19 Конституції України встановлює, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
З огляду на викладене вище, рішення винесені Державною податковою інспекцією у Галицькому районі м. Львова Головного управління Державної фіскальної служби у Львівській області №0000391504 від 20.01.2016 р. та №0000401504 від 20.01.2016 р. по штрафних санкціях з несвоєчасної сплати податку на землю підлягають скасуванню.
Відповідно до ст. 94 КАС України, на користь позивача належить стягнути судові витрати в сумі 1378 грн. 00 коп.
Керуючись ст.ст.7-14, 69-71, 94, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
п о с т а н о в и в :
1.Адміністративний позов задовольнити повністю.
2.Визнати протиправними та скасувати винесені Державною податковою інспекцією у Галицькому районі м. Львова Головного управління Державної фіскальної служби у Львівській області податкові повідомлення- рішення №0000391504 від 20.01.2016 р. та №0000401504 від 20.01.2016 р. по штрафних санкціях з несвоєчасної сплати податку на землю.
3.Стягнути з Державної податкової інспекції у Галицькому районі м. Львова Головного управління Державної фіскальної служби у Львівській області за рахунок бюджетних асигнувань на користь Товариства з обмеженою відповідальністю Діром (код ЄДРПОУ - 31979171) судові витрати в сумі 1 378,00 грн.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Львівського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення. В разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили в строк та в порядку, передбаченому ст. 254 КАС України.
Повний текст постанови складений та підписаний 23.05.2016 року.
Суддя Братичак У.В.