8.3
ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
Іменем України
12 травня 2016 рокуСєвєродонецькСправа № 812/1511/15
Луганський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Шембелян В.С,,
за участі секретаря Ларіної П.Є.
представника позивача: ОСОБА_1
представника відповідача: ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю Луганське енергетичне обєднання до Старобільської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Луганській області про визнання протиправною та скасування податкових вимог від 04.07.2015 № 231-25 та від 06.07.2015 № 207-25,-
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з позовом до Старобільської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Луганській області, в якому просить визнати протиправними і скасувати податкові вимоги Старобільської об'єднаної Державної податкової інспекції Головного управління Державної Фіскальної Служби у Луганській області:
- від 04.07.2015 № 231-25 про визначення Товариству з обмеженою відповідальністю «Луганське енергетичне об'єднання» грошового зобов'язання на загальну суму 5398, 79 грн., у тому числі: земельний податок з юридичних осіб - 187,62 грн. та орендна плата з юридичних осіб - 5211,17 грн.;
- від 06.07.2015 № 207-25 про визначення Товариству з обмеженою відповідальністю «Луганське енергетичне об'єднання» грошового зобов'язання на загальну суму 5790, 85 грн., у тому числі: орендна плата з юридичних осіб - 5758,04 грн., та пеня у розмірі 32,81 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що 14 липня 2015 року ТОВ «ЛЕО» було отримано від Старобільської ОДПІ податкові вимоги від 04.07.2015 за № 231-25 про сплату суми податкового боргу платника податків за угодженим грошовим зобов'язанням на загальну суму 5398,79 грн., у тому числі: за земельний податок з юридичних осіб - 187,62 грн.; за орендну плату з юридичних осіб - 5211,17 грн., та податкову вимогу від 06.07.2015 за №207-25 про сплату суми податкового боргу платника податків за угодженим грошовим зобов'язанням на загальну суму 5790, 85 грн., у тому числі за орендну плату з юридичних осіб - 5758,04 грн., та пеня - 32,81 грн.
Користуючись податковими правами, передбаченими п.п. 17.1.1 п. 17.1 ст. 17 Податкового Кодексу України (далі - ПК України) та у порядку, визначеному у ст. 56 ПК України, Товариство 23.07.2015 року подало Первісні скарги за № 01-31/2/99, №01-31/2/101 про повне скасування податкових вимог від 04.07.2015 №231-25 та від 06.07.2015 №207-25 до Головного управління Міндоходів у Луганській області.
Вказаний контролюючий орган вищого рівня своїми рішеннями від 18.08.2015 № 188/10/12-32-23-31-21, № 187/10/12-32-23-01-21 залишив без змін податкові вимоги від 04.07.2015 № 231-25 та від 06.07.2015 №207-25, а Первісні скарги Товариства від 23.07.2015 за № 01-31/2/99, №01-31/2/101 без задоволення.
У зв'язку із повним незадоволенням Первісних скарг, Товариство 04.09.2015 звернулося із Другою (повторною) скаргою № 01-31/2/151 та за № 01-31/2/152 до контролюючого органу вищого рівня, визначеного п. 56.3 ст. 56 Податкового кодексу України - центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику і яким є Державна фіскальна служба України.
Зазначений центральний орган виконавчої влади у своїх рішеннях від 18.09.2015 за № 19973/6/99-99-23-05-15 та за № 19964/6/99-99-23-05-15 також залишає без змін податкові вимоги від 04.07.15 № 231-25 та від 06.07.15 № 207-25, а Другі (повторні) скарги Товариства від 04.09.2015 № 01-31/2/151 та за №01-31/2/152 без задоволення.
Дані рішення отримано Товариством 28.09.2015.
Згідно п. 56.10 ст. 56 Податкового кодексу України рішення центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, прийняте за розглядом скарги платника податків, є остаточним і не підлягає подальшому адміністративному оскарженню, але може бути оскаржене в судовому порядку.
Отже, Товариство вважає податкові вимоги від 04.07.2015 № 231-25 та від 06.07.2015 №207-25 такими, які суперечать чинному законодавству України.
На підставі викладеного позивач просив визнати протиправними та скасувати податкові вимоги Старобільської об'єднаної Державної податкової інспекції Головного управління Державної Фіскальної Служби у Луганській області від 04.07.2015 № 231-25 та від 06.07.2015 № 207-25.
Представник позивача в судовому засіданні просив задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
Представник відповідача у судовому засіданні позовні вимоги не визнав, надав письмові заперечення, в яких зазначив, що Старобільська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління ДФС у Луганськіській області (далі - Старобільська ОДПІ, Відповідач) з позовними вимогами Товариства обмеженою відповідальністю «Луганське енергетичне об'єднання» (далі - ТОВ «ЛЕО», позивач) про визнання протиправними та скасування податкової вимоги від 04.07.2015 року 1-25 та податкової вимоги від 06.07.2015 року №207-25, не може погодитись та вважає їх такими, що не підлягають задоволенню, а саме станом на 04 липня 2015 року ТОВ «ЛЕО» допустило податкову заборгованість з плати за землю по Новопсковському району у сумі 5398,79 грн. (п'ять тисяч триста дев'яносто вісім грн. 79 коп.), яка складається: із заборгованості по орендній платі з юридичних осіб по Новопсковському району у розмірі 5211,17 грн., яка виникла у зв'язку з несплатою грошового зобов'язання самостійно визначеного Позивачем в податкових деклараціях з плати за землю за 2015 рік та із заборгованості по земельному податку з юридичних осіб по Новопсковському розмірі 187,62 грн., яка виникла у зв'язку з несплатою грошового зобов'язання самостійно визначеного Позивачем в податкових деклараціях з плати за землю за 2015 рік.
Станом на 06.07.2015 ТОВ «ЛЕО» допустило податкову заборгованість з орендної плати по Біловодському району у сумі 5790,85 грн., з яких 5758,04 грн. основного платежу та 32,81 грн. пені, нарахованої за несвоєчасну сплату грошових зобовязань. Заборгованість виникла у звязку з несплатою грошового зобовязання самостійно визначеного Позивачем в податкових деклараціях з плати за землю за 2015 рік.
Відповідно до п.59.1 ст.59 Податкового кодексу України (далі - ПКУ), у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошових зобов'язань в установлені законодавством строки, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення - рішення.
Згідно до вищезазначеної статті ПКУ, Старобільською ОДПІ в автоматичному режимі сформовані податкові вимоги від 04.07.2015 року №231-25 та від 06.07.2015 року №207-25, які направлені позивачеві рекомендованим листом 06.07.2015 року та вручені 22.07.2015 року уповноваженій особі ТОВ «ЛЕО»
Посилання Позивача, що відповідно до статті 6 Закону України «Про тимчасові заходи в період проведення антитерористичної операції» від 15.10.2014№ 1669-VII (далі Закон №1669) ТОВ «ЛЕО» звільняється від сплати за користування земельними ділянками державної та комунальної власності за вересень 2014 року, в наслідок чого податкові вимоги від 04.07.2015 року №231-25 та від 06.07.2015 року №207-25 є протиправними та підлягають скасуванню, Старобільська ОДПІ вважає безпідставним у зв'язку з наступним.
Стаття 67 Конституції України зобов'язує кожного сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, установлених законом. Пунктом 6.1 ст. 6 ПКУ визначено, що податком є обов'язковий, безумовний платіж до відповідного бюджету, що справляється з платників податку згідно з цим Кодексом.
Стосовно плати за користування земельною ділянкою повідомляємо, що відповідно до статті 206 Земельного кодексу України використання землі в Україні є платним.
Згідно зі ст. 269 Податкового кодексу України платниками податку є власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) та землекористувачі. У ст. 270 Податкового кодексу України зазначено, що об'єктами оподаткування є земельні ділянки, які перебувають у власності або користуванні, та земельні частки (паї), які перебувають у власності.
Відповідно до п. 30.1 ст. 30 Податкового кодексу України податкова пільга - це передбачене податковим та митним законодавством звільнення платника податків від обов'язку щодо нарахування та сплати податку та збору, сплата ним податку та збору в меншому розмірі за наявності підстав визначених п. 30.2 цієї статті. Підставами для надання податкових пільг є особливості, що характеризують певну групу платників податків, вид їх діяльності, об'єкт оподаткування або характер та суспільне значення здійснюваних ними витрат (п. 30.2 ст. 30 Податкового кодексу України). Відповідно до п. 30.9 ст. 30 Податкового кодексу України податкова пільга надається шляхом, зокрема, звільнення від сплати податку та збору.
Податкові пільги, порядок та підстави їх надання встановлюються з урахуванням вимог законодавства України про захист економічної конкуренції, виключно Податкового кодексу України, рішеннями Верховної Ради Автономної Республіки Крим та органів місцевого самоврядування прийнятими відповідно до ПКУ (п. 30.5 ст. 30 Податкового кодексу України).
Статтею 6 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» від 02.09.2014 № 1669-VII (далі Закон № 1669) встановлено, що під час проведення антитерористичної операції субєкти господарювання, які провадять діяльність на території її проведення, звільняються від сплати за користування земельними ділянками державної та комунальної власності.
Згідно з п. 2.1 ст. 2 Податкового кодексу України зміна положень цього Кодексу може здійснюватися виключно шляхом внесення змін до нього.
Слід зазначити, що на сьогодні не розроблено порядку застосування зазначених у статті 6 Закону № 1669 податкових пільг, а також не внесено відповідних змін до Податкового кодексу України.
З метою виконання Закону №1669 у відповідності до абз.2 ст.1 цього Закону порядженням Кабінету Міністрів України від 30.10.2014 №1053-р затверджено перелік населених пунктів на території яких здійснюється антитерористична операція, але розпорядженням Кабінету Міністрів України від 05.11.2014 №1079-р дію розпорядження КМУ від 30.10.2014 № 1053-р призупинено.
Станом на теперішній час до Старобільської ОДПІ не надходили відомості про зміни до договорів оренди між ТОВ «ЛЕО» та орендодавцями земель державної та комунальної власності. Також ТОВ «ЛЕО» не надало до Старобільської ОДПІ, уточнюючи декларації з плати за землю, згідно яких Позивач повинен був зменшити податкові зобов'язання з плати за землю державної та комунальної власності за вересень 2014 року.
Вищезазначене свідчить, що податкові вимоги від 04.07.2015 №231-25 та від 06.07.2015 №207-25 є законними, та такими, що сформовані та вручені відповідно до діючого податкового законодавства.
У звязку з викладеним просив відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
Дослідивши подані документи, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив такі обставини справи.
ТОВ ЛЕО зареєстроване в якості юридичної особи за адресою: Луганська область, м. Луганськ, кв. Гайового,35а, що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців від 02.10.2015 (т.1 а.с.52-57), взято на податковий облік у СДПІ по роботі з великими платниками податків у м. Луганську ДПС за № 5772 від 26.04.2001, що підтверджено довідкою від 07.11.2012 №24/18-212 (т.1 а.с.58).
Як вбачається з позову та заперечень, сторони не оспорюють тих обставин, що позивач є орендатором земельних ділянок, які знаходяться на території Новопсковського району (т.1 а.с.108-232, т.2 а.с.1-364, т.3 а.с.1-320, т.4 а.с.1-243).
24.01.2014 позивачем до Старобільської ОДПІ було подано податкову декларацію з плати за землю на 2015 рік із річною сумою орендної плати.
Також відповідно до позову та заперечень сторонами визнається той факт, що підставою для прийняття оскаржених позивачем вимог стала наявна за даними карток особових рахунків позивача станом на 01.07.2015 заборгованість, а саме:
- 19481,02 грн. по адміністративно-територіальній одиниці, який виник у звязку з несплатою самостійно задекларованих сум податкових зобовязань за період вересня 2014 року ;
- 148802,89 грн. по адміністративно-територіальній одиниці, який виник у звязку з несплатою самостійно задекларованих сум податкових зобовязань за період вересня 2014 року.
04.07.2015 Старобільською ОДПІ (Новопсковське відділення) ГУ ДФС у Луганській області винесено податкову вимогу Форми Ю № 231-25 про сплату ТОВ ЛЕО заборгованості з орендної плати з юридичних осіб та земельного податку з юридичних осіб в розмірі 5398,79 грн., у тому числі: за основним платежем 5398,79 грн. (т.1 а.с. 12).
06.07.2015 Старобільською ОДПІ (Біловодське відділення) ГУ ДФС у Луганській області винесено податкову вимогу Форми Ю № 207-25 про сплату ТОВ ЛЕО заборгованості з орендної плати з юридичних осіб в розмірі 5790,85 грн., у тому числі: за основним платежем 5758,04 грн. та пеня 32,81 грн. (т.1 а. с. 30).
Відповідно до статті 10 Закону № 1669 протягом терміну дії цього Закону єдиним належним та достатнім документом, що підтверджує настання обставин непереборної сили (форс-мажору), що мали місце на території проведення антитерористичної операції, як підстави для звільнення від відповідальності за невиконання (неналежного виконання) зобовязань, є сертифікат Торгово-промислової палати України.
ТОВ ЛЕО зверталося до Торгово-промислової палати України, яка Сертифікатом №692 від 30.09.2014 за вих. №3420/05-4 (т.1 а.с.48), Сертифікатом №898 від 15.10.2014 за вих. №3821/05-4 (т.1 а.с.49), сертифікатом №1593 від 14.11.2014 за вих. №4823/05-4 (т.1 а.с.50), Сертифікатом №691 від 30.09.2014 за вих. №3419/05-4 (т.1 а.с.51) засвідчено настання форс-мажорних обставин.
В судовому засіданні встановлено, що ТОВ ЛЕО є орендарем земельних ділянок, які знаходяться на території Новопсковського району, тобто в межах населених пунктів, що входять до переліку таких, на території яких здійснювалася антитерористична операція.
Спірним у даній справі є наявність або відсутність підстав для звільнення позивача від сплати за користування земельними ділянками.
Відповідно до статті Закону № 1669 під час проведення антитерористичної операції звільнити суб'єктів господарювання, які здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції, від сплати за користування земельними ділянками державної та комунальної власності.
Статтею 7 Закону № 1669 встановлено - скасувати на період проведення антитерористичної операції орендну плату за користування державним та комунальним майном суб'єктам господарювання, які здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції.
На виконання абзацу третього пункту 5 статті 11 Прикінцеві та перехідні положення Закону № 1669, розпорядженням Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 2014 року № 1053-р затверджено перелік населених пунктів на території яких здійснювалася антитерористична операція, згідно з додатком. Відповідно до додатку до розпорядження м. Первомайськ значиться як місто в якому проводиться антитерористична операція.
В подальшому розпорядженням Кабінету Міністрів України від 05.11.2014 № 1079-р зупинено дію розпорядження Кабінету Міністрів України від 30.10.2014 року № 1053 Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція.
Однак, своїм розпорядженням від 2 грудня 2015 року № 1275-р Кабінет Міністрів України затвердив перелік населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція (далі - Перелік), і пунктом 3 вказаного розпорядження визнав такими, що втратили чинність, розпорядження КМУ від 30.10.2014 року № 1053-р та від 05.11.2014 року № 1079-р.
Статтею 11 Закону № 1669 визначено, що цей Закон набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування (14.10.2014), і втрачає чинність через шість місяців з дня завершення антитерористичної операції, крім пункту 4 статті 11 "Прикінцеві та перехідні положення" цього Закону.
Дія цього Закону поширюється на період проведення антитерористичної операції та на шість місяців після дня її завершення.
Закони та інші нормативно-правові акти України діють у частині, що не суперечить цьому Закону.
Як зазначалося вище, ТОВ «ЛЕО» зареєстровано за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_1, кв. Гайового,35а.
Місто Луганськ Луганської області входить до Переліку від 02.12.2015 (пункт 13).
Період, за який сформувалась дана заборгованість - вересень 2014 року - також підпадає під дію Закону № 1669.
Суд вважає, що Перелік від 02.12.2015 підлягає застосуванню до спірних правовідносин, оскільки Законом № 1669 визначено коло субєктів і особливості застосування закону, а саме: з моменту початку АТО. Тим більше, що новий Перелік уточнює раніше прийнятий, і не є остаточним.
Крім того, вищезазначеними сертифікатами Торгово-промислової палати України засвідчено настання форс-мажорних обставин з 12 серпня 2014 року для ТОВ «ЛЕО».
За таких обставин, враховуючи порушене право позивача на звільнення від сплати орендної плати за землю за період з липня 2014 року по грудень 2014 року, неприйняття відповідачем рішення в порядку ст. 60 ПК України щодо відкликання вказаних вимог, є наявними підстави для задоволення позовних вимог в частині визнання протиправними та скасування податкових вимог.
Щодо розподілу судових витрат суд зазначає, що відповідно до ст. 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є субєктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені витрати за рахунок бюджетних асигнувань субєкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
Якщо адміністративний позов задоволено частково, судові витрати здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог, а відповідачу у задоволенні яких позивачеві відмовлено.
Відповідно до платіжних доручень від 06.10.2015 № 17060 та від 22.10.2015 № 17187 позивачем сплачено судовий збір за дві позовні вимоги в загальній сумі 2436,00 грн. (т.1 а.с.2,92). Оскільки позовні вимоги судом задоволені повністю, суд вважає за необхідне стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Старобільської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Луганській області на користь Товариства з обмеженою відповідальністю Луганське енергетичне обєднання» судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 2436,00 грн.
Керуючись ст.ст. 2, 7-14, 18, 19, 69-72, 86, 87, 94, 143, 158, 160-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю Луганське енергетичне обєднання до Старобільської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Луганській області про визнання протиправними та скасування податкових вимог від 04.07.2015 № 231-25 та від 06.07.2015 № 207-25 - задовольнити.
Визнати протиправною та скасувати податкову вимогу №231-25 від 04.07.2015 Старобільської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Луганській області, про визначення грошового зобовязання на загальну суму 5398,79 грн, у тому числі: за земельний податок з юридичних осіб 187,62 грн. та за орендну плату з юридичних осіб 5211,17 грн.
Визнати протиправною та скасувати податкову вимогу №207-25 від 06.07.2015 Старобільської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Луганській області, про визначення грошового зобовязання на загальну суму 5790,85 грн, у тому числі: за орендну плату з юридичних осіб 5758,04 грн. та пеня 32,81 грн.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Старобільської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Луганській області на користь Товариства з обмеженою відповідальністю Луганське енергетичне обєднання судові витрати у розмірі 2436,00 грн. (дві тисячі чотириста тридцять шість гривень 00 копійки).
Постанова суду може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано.
Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає до суду апеляційної інстанції
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Постанову складено та підписано у повному обсязі 16 травня 2016 року.
Суддя ОСОБА_3