9.3
ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
Іменем України
18 травня 2016 рокуСєвєродонецькСправа № 812/314/16
Луганський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Шембелян В.С.,
за участю секретаря судового засідання Олійник О.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Сватівської міської ради Луганської області до управління Державної казначейської служби України у Сватівському районі Луганської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача Товариство з обмеженою відповідальністю Луганське енергетичне обєднання Сватівський РЕМ про визнання бездіяльності протиправною та зобовязання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
04 березня 2016 року до суду надійшов вказаний позов, в якому, з урахуванням уточненого адміністративного позову, заявлені такі позовні вимоги:
- визнати протиправною бездіяльність управління Державної казначейської служби у Сватівському районі Луганської області щодо неперерахування грошових коштів у сумі 296367,23 грн (двісті девяносто шість тисяч триста шістдесят сім гривень 23 копійки) за спожиту Сватівською міською радою електричну енергію за період з грудня 2015 року по квітень 2016 року;
- зобовязати управління Державної казначейської служби України у Сватівському районі Луганської області перерахувати кошти за спожиту Сватівською міською радою електричну енергію за грудень 2015 року: у сумі 7958,64 грн., 35980,91 грн., 4398,15 грн., 15015,77 грн., на розрахунковий рахунок 260393309060, банк отримувача ФЛуганське обласне АТОЩАД м. Луганськ МФО 304665 отримувач ТОВ «Луг.енерг.обєд.», код отримувача 31443937; та кошти у сумі 59,42 грн. на розрахунковий рахунок 26006304703374 МФО 380805 банк отримувача ФЛуганське обласне АТОЩАД м. Луганськ отримувач ТОВ «Луг. енергетичне обєднання», код отримувача 31443937 за платіжними дорученнями що знаходяться на виконанні відповідача;
- зобовязати управління Державної казначейської служби України у Сватівському районі Луганської області перерахувати кошти за спожиту Сватівською міською радою електричну енергію за січень 2016 року: у сумі 10664,15 грн., 9744,24 грн., 3061,18 грн., 38050,24 грн. на розрахунковий рахунок 260393309060, банк отримувача ФЛуганське обласне АТОЩАД м. Луганськ МФО 304665 отримувач ТОВ «Луг.енерг.обєд.», код отримувача 31443937; та кошти у сумі 57,78 грн. на розрахунковий рахунок 26006304703374 МФО 380805 банк отримувача ФЛуганське обласне АТОЩАД м. Луганськ отримувач ТОВ «Луг. енергетичне обєднання», код отримувача 31443937, та коштиу сумі 1222,37 грн, на розрахунковий рахунок 26006304703374 МФО 304665 банк отримувача ФЛуганське обласне АТОЩАД м. Луганськ отримувач ТОВ «Луг. енергетичне обєднання», код отримувача 31443937за платіжнимидорученнями,що знаходяться на виконанні відповідача;
- зобовязати управління Державної казначейської служби України у Сватівському районі Луганської області перерахувати кошти за спожиту Сватівською міською радою електричну енергію за лютий 2016 року: у сумі 7688,45 грн., 11939,57 грн., 3045,92 грн., 24830,88 грн., на розрахунковий рахунок 260393309060, банк отримувача ФЛуганське обласне АТОЩАД м. Луганськ МФО 304665 отримувач ТОВ «Луг.енерг.обєд.», код отримувача 31443937; та кошти у сумі 42,22 грн. на розрахунковий рахунок 26006304703374 МФО 380805 банк отримувача ФЛуганське обласне АТОЩАД м. Луганськ отримувач ТОВ «Луг. Енергетичне обєднання»,код отримувача 31443937, та кошти у сумі 3868,67 грн, на розрахунковий рахунок 26006304703374 МФО 304665 банк отримувача ФЛуганське обласне АТОЩАД м. Луганськ отримувач ТОВ «Луг. енергетичне обєднання», код отримувача 31443937 за платіжними дорученнями, що знаходяться на виконанні відповідача;
- зобовязати управління Державної казначейської служби України у Сватівському районі Луганської області перерахувати кошти за спожиту Сватівською міською радою електричну енергію за березень 2016 року: у сумі 2502,35 грн., 8725,81 грн., 15000,25 грн., 25044,44 грн., на розрахунковий рахунок 260393309060, банк отримувача ФЛуганське обласне АТОЩАД м. Луганськ МФО 304665 отримувач ТОВ «Луг.енерг.обєд.», код отримувача 31443937; та кошти у сумі 48,82 грн. на розрахунковий рахунок 26006304703374 МФО 380805 банк отримувача ФЛуганське обласне АТОЩАД м. Луганськ отримувач ТОВ «Луг. енергетичне обєднання», код отримувача 31443937, та кошти у сумі 6122,66 грн, на розрахунковий рахунок 26006304703374 МФО 304665 банк отримувача ФЛуганське обласне АТОЩАД м. Луганськ отримувач ТОВ «Луг. енергетичне обєднання», код отримувача 31443937 за платіжними дорученнями, що знаходяться на виконанні відповідача;
- зобовязати управління Державної казначейської служби України у Сватівському районі Луганської області перерахувати кошти за спожиту Сватівською міською радою електричну енергію за квітень 2016 року: у сумі 27642,21 грн., 14560,46 грн., 9099,63 грн., 2111,36 грн., на розрахунковий рахунок 260393309060, банк отримувача ФЛуганське обласне АТОЩАД м. Луганськ МФО 304665 отримувач ТОВ «Луг.енерг.обєд.», код отримувача 31443937; та кошти у сумі 64,32 грн. на розрахунковий рахунок 26006304703374 МФО 380805 банк отримувача ФЛуганське обласне АТОЩАД м. Луганськ отримувач ТОВ «Луг. енергетичне обєднання», код отримувача 31443937, та кошти у сумі 7856,31 грн, на розрахунковий рахунок 26006304703374 МФО 304665 банк отримувача ФЛуганське обласне АТОЩАД м. Луганськ отримувач ТОВ «Луг. енергетичне обєднання», код отримувача 31443937 за платіжними дорученнями, що знаходяться на виконанні відповідача
В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що на підставі підпункту 2.1.11 пункту 2.1. розділу 2 Договору Відповідач має право здійснювати платежі Позивача з урахуванням законодавства. Окрім того, Відповідач згідно з підпунктом 2.3.2 пункту 2.3 розділу 2 Договору зобовязаний своєчасно здійснювати розрахунково-касові операції за дорученням Позивача з урахуванням вимог підпункту 2.1.12 пункту 2.1 розділу 2 Договору.
25.01.2016 Позивачем для здійснення платежів до Відповідача спрямовані платіжні доручення № 6 на суму 7958,64 грн., № 12 на суму 59,42 грн., № 11 на суму 35980, 91 грн., № 15 на суму 15015, 77 грн., № 17 на суму 4398,15 грн. (загальна сума 63413 грн.).
Станом на 01.04.2016 вказані вище платіжні доручення з відміткою про сплату не повернулися. Натомість дані платіжні доручення були повернуті в звязку з закінченням терміну дії платіжних доручень, що підтверджується листом УДКСУ у Сватівському районі Луганської області від 03.03.2016 № 02-07/53.
Окрім того, 17.02.2016 Позивачем для здійснення платежів до відповідача повторно були спрямовані платіжні доручення № 15 на суму 7688,45 грн., № 14 на суму 10664,15 грн., № 43 на суму 11939,57 грн., № 42 на суму 9744,24 грн., № 68 на суму 1222,37 грн., № 67 на суму 3061,18 грн., № 70 на суму 3868,67 грн., № 69 на суму 3045,92 грн., № 38 на суму 57,78 грн., № 36 на суму 38050, 24 грн., № 37 на суму 24830,88 грн., № 39 на суму 42,22 грн. (загальна сума 114216 грн).
18.03.2016 на адресу Позивача надійшов лист Відповідача від 18.03.2016№ 02-07/66 щодо повернення зазначених платіжних доручень без виконання у звязку з тим, що їх дія закінчилася.
Вважає протиправною бездіяльність Відповідача щодо неперерахування грошових коштів за платіжними дорученнями, оскільки за умовами Договору вразі неправильного оформлення розрахункових документів останній має право повернути їх Позивачу з посиланням на підстави, передбачені законодавством (підпункт 2.1.3 пункту 2.1 розділу 2 Договору).
Однак, 31.12.2015 відповідач надіслав лист Позивачу лист № 02-07/, про неможливість проведення розрахунків з Товариством з обмеженою відповідальністю «Луганське енергетичне обєднання» (далі ТОВ «ЛЕО») та відновлення оплат тільки після перереєстрації на території, підконтрольній українській владі.
Свою позицію ДКСУ обґрунтовує п. 2 постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2014 р. № 595 «Деякі питання фінансування бюджетних установ, здійснення соціальних виплат населенню та надання фінансової підтримки окремим підприємствам і організаціям Донецької та Луганської областей», якою затверджено «Тимчасовий порядок фінансування бюджетних установ, здійснення соціальних виплат населенню та надання фінансової підтримки окремим підприємствам і організаціям Донецької та Луганської областей» (далі - Порядок № 595).
Пунктом 2 вказаного Порядку № 595, на час його прийняття було встановлено, що у населених пунктах Донецької та Луганської областей, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження, видатки з державного бюджету, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування здійснюються лише після повернення згаданої території під контроль органів державної влади. Таким чином, ДКСУ робить висновок, що Товариству необхідно перереєструватися на територію підконтрольну Українській владі.
Проте, ані Закон України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» (далі - Закон № 1669), ані наказ від 05.11.2014 № 1849/5 «Про проведення реєстраційних дій щодо юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, місцезнаходженням/місцем проживання яких є територія проведення антитерористичної операції», на який посилається Державна казначейська служба, не зобовязують юридичних осіб, місцезнаходження яких є територія проведення антитерористичної операції, провести реєстраційні дії щодо зміни їх місцезнаходження й перереєстрації на території України. Ці нормативні та законодавчі акти встановлюють тільки порядок проведення реєстраційних дій і визначають територіальні органи, на які покладено обовязок перереєстрації таких осіб у разі їх бажання здійснити такі дії.
Більш того, постановою від 11 лютого 2015 року у справі № 826/18826/14 Окружний адміністративний суд м. Києва (набрала законної сили 16.10.2015) визнав незаконним і недійсним з моменту прийняття пункт 2 Тимчасового порядку фінансування бюджетних установ, здійснення соціальних виплат населенню та надання фінансової підтримки окремим підприємствам і організаціям Донецької та Луганської областей, затвердженого Кабінету Міністрів України від 07.11.2014 № 595.
На лист Сватівської міської ради від 29.02.2016 № 265/7 до Державної казначейської служби України надійшла відповідь за підписом першого заступника Голови ОСОБА_1 від 01.03.2016 № 9-09/232-3531, яким Казначейство України посилаючись на вищезазначені нормативні акти наполягало на проведенні розрахунків з ТОВ «ЛЕО» за спожиту електроенергію за умови перереєстрації останнього на території, що підконтрольна українській владі.
Згідно з Реєстром природних монополій у сфері енергетики станом на 11.03.2016 року ліцензійну діяльність з передачі електричної енергії місцевими (локальними) електричними мережами на території Луганської області здійснює ТОВ «Луганське енергетичне обєднання» інформація отримана з офіційного веб-сайту НКРЕКП.
Постановою НКРЕКП від 25.12.2015 № 3123 для ТОВ «ЛЕО» встановлені тарифи на передачу електричної енергії місцевими (локальними) електромережами, що введені в дію 01.01.2016.
Місто Сватове Луганської області знаходиться на території, що перебуває під контролем органів державної влади та здійснює казначейське обслуговування через УДКСУ у Сватівському районі Луганської області, що також знаходиться на території підконтрольній українській владі.
Розрахунки ТОВ «ЛЕО», за якими Позивачем проводиться розрахунки за спожиту електричну енергію, відкриті у філії - Луганського обласного АТ «Ощадбанк», який є державним банком та здійснює свою діяльність лише на території підконтрольній українській владі та АТ «ОСОБА_2 Аваль» у м. Київ.
Представник Позивача у судовому засіданні підтримав позовні вимоги в повному обсязі, просив їх задовольнити. У судове засідання 18 травня 2016 року не прибув, надав заяву про розгляд справи за відсутності повноваженого представника. Також позивачем надано акт звірки взаємних розрахунків з ТОВ «ЛЕО» від 12 травня 2016 року та протоколи розрахунку заборгованості.
Представник третьої особи на стороні позивача підтримав позовні вимоги, надав суду акти звірки взаємних розрахунків від 21 квітня 2016 року (а.с.122). Просив суд задовольнити позовні вимоги, оскільки відсутні законні підстави для відмови в здійсненні касових операцій щодо оплати фактично наданих ними послуг.
Представник Відповідача у судовому засіданні проти задоволення позовних вимог заперечував, надав такі пояснення.
Відповідно до Положення про Управління Державної казначейської служби України та відділення Державної казначейської служби України у районах, районах у містах, містах обласного, республіканського значення (далі - Управління Казначейства), затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 12.10.2011 № 1280, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 04.09.2015 за Л&1060/27505 (далі - Положення) Управління Казначейства є територіальним органом Державної казначейської служби України (далі - Казначейство).
Управління Казначейства підпорядковане Казначейству та Головному Управлінню Державної казначейської служби України у Луганській області.
Основним завданням Управління Казначейства є реалізація державної політики у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів.
Управління Казначейства у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, указами Президента України, постановами Верховної ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, дорученнями Премєр-міністра України, наказами Міністерства фінансів України, дорученнями Міністра фінансів України, його першого заступника та заступників, наказами Державної казначейської служби України, дорученнями Голови Казначейства, актами місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування та наказами Головного управління Державної казначейської служби України у Луганській області.
Взаємовідносини Позивача та Відповідача у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів регулюються Бюджетним кодексом України (ст.ст.42,43,78 та інш.), Порядком казначейського обслуговування місцевих бюджетів, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 23.08.2012 №938 та зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 12.09.2012 за №1569/21881 (далі - Порядок №938), іншими нормативно-правовими актами та договором про здійснення розрахунково-касового обслуговування від 05.01.2015.
Функції органів Казначейства у ході здійснення казначейського обслуговування місцевих бюджетів визначено пунктом 2.2 Порядку №938, до яких, зокрема, належать функції щодо здійснення операцій по виконанню платіжних доручень.
З метою створення умов для більш ефективного управління коштами державного бюджету Кабінетом Міністрів України і Національним банком України (далі - НБУ) затверджено постанову від 15 вересня 1999 року № 1721 «Про створення внутрішньої платіжної системи Державного казначейства», а тому, при здійсненні операцій по виконанню платіжних доручень, органи Казначейства дотримуються вимог Національного банку України щодо форми, обовязкових реквізитів, строку дії платіжного доручення та вимог до заповнення розрахункових документів, визначених Інструкцією про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті, затвердженою постановою Правління Національного банку України від 21.01.2004 №22 та зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 03.2004 за №377/8976.
У січні та лютому 2016 року Позивачем до Відповідача подано платіжні доручення від 25.01.2016 №6 на суму 7958,64 грн., №12 на суму 59,42 грн., №11 на суму 35980,91 грн., №15 на суму 15015,77 грн., №17 на суму 4398,15 грн. від 17.02.2016 №15 на суму 7688,45 грн., №14 на суму 10664,15 грн., №43 на суму 11939,57 грн., №42 на суму 9744,24 грн., №68 на суму 1222,37 грн., № 67 на суму 3061,18 грн., №70 на суму 3868,67 грн., №69 на суму 3045,92 грн., №38 на суму 57,78 грн., №36 на суму 38050,24 грн., № 37 на суму 24830,88 грн., №39 на суму -42,22 грн. для перерахування коштів ТОВ «Луганське енергетичне обєднання за спожиту електроенергію».
Вказані платіжні доручення не виконані Відповідачем з наступних причин.
Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2014 р. № 1085-р затверджено перелік населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та перелік населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення.
У відповідності до відомостей електронного сервісу Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань Міністерства юстиції України, місцем знаходження ТОВ "Луганське енергетичне обєднання" (код ЄДРПОУ 31443937) - 91021, Луганська обл., місто Луганськ, квартал Гайового, будинок 35 А, тобто розташоване на території, шо не підконтрольна Україні.
Будь-які інші відомості щодо місцезнаходження, юридичної/фактичної адреси у Реєстрі відсутні.
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст. 69-72 КАС України, суд встановив такі обставини справи.
05 січня 2015 року між управлінням Державної казначейської служби України у Сватівському районі Луганської області та Сватівською міською радою Луганської області укладено договір про здійснення розрахунково-касового обслуговування (а.с.9-10).
На підставі підпункту 2.1.11 пункту 2.1 розділу 2 Договору Відповідач має право здійснювати платежі Позивача з урахуванням законодавства. Окрім того, Відповідач згідно з підпунктом 2.3.2 пункту 2.3 розділу 2 Договору зобов'язаний своєчасно здійснювати розрахунково-касові операції за дорученням Позивача з урахуванням вимог підпункту 2.1.12 пункту 2.1 розділу 2 Договору.
Листом від 01 березня 2016 року № 9-09/232-3531 Державна казначейська служба України повідомило Сватівську міську раду про припинення проведення розрахунків з ТОВ «ЛЕО» у звязку з нездійсненням перереєстрації останнього на контрольованій українською владою території (а.с.23).
25.01.2016 між начальником Сватівського РЕМ та Сватівською міською радою був укладений договір №88 про закупівлю (постачання) електричної енергії за державні кошти. Згідно з умовами договору розрахунковий період становить з 12 по 12 число місяця (а.с.108-114).
12.01.2016 між начальником Сватівського РЕМ та Сватівською міською радою був укладений договір №88 про закупівлю (постачання) електричної енергії за державні кошти. Згідно з умовами договору розрахунковий період становить з 12 по 12 число місяця (а.с.115-121).
Факт виконання ТОВ ЛЕО своїх зобовязань стосовно Позивача за цим договором не оспорюється сторонами та підтверджено такими доказами: актом звірки взаємних розрахунків від 21.04.2016 (а.с.122), протоколами розрахунку.
25.01.2016 Позивачем для здійснення платежів до Відповідача спрямовані платіжні доручення № 6 на суму 7958,64 грн., № 12 на суму 59,42 грн., № 11 на суму 35980, 91 грн., № 15 на суму 15015, 77 грн., № 17 на суму 4398,15 грн. (загальна сума 63413 грн.) (а.с. 11-13).
Дані платіжні доручення були повернуті в звязку з закінченням терміну дії платіжних доручень, що підтверджується листом УДКСУ у Сватівському районі Луганської області від 03.03.2016 № 02-07/53 (а.с.14)
17.02.2016 Позивачем для здійснення платежів до відповідача повторно були спрямовані платіжні доручення № 15 на суму 7688,45 грн., № 14 на суму 10664,15 грн., № 43 на суму 11939,57 грн., № 42 на суму 9744,24 грн., № 68 на суму 1222,37 грн., № 67 на суму 3061,18 грн., № 70 на суму 3868,67 грн., № 69 на суму 3045,92 грн., № 38 на суму 57,78 грн., № 36 на суму 38050, 24 грн., № 37 на суму 24830,88 грн., № 39 на суму 42,22 грн. (загальна сума 114216 грн) (а.с.15-20).
18.03.2016 на адресу Позивача надійшов лист Відповідача від 18.03.2016№ 02-07/66 щодо повернення зазначених платіжних доручень без виконання у звязку з тим, що їх дія закінчилася (а.с.21).
Сторони не заперечують тих обставин, що станом на час розгляду справи вказані вище платіжні доручення з відміткою про сплату не повертались.
Вирішуючи питання щодо наявності адміністративної юрисдикції щодо розгляду даного спору, суд керується такими нормами чинного законодавства.
Згідно з частинами першою-другою статті 43 Бюджетного кодексу України казначейське обслуговування бюджетних коштів при виконанні державного бюджету і місцевих бюджетів застосовується казначейське обслуговування бюджетних коштів. Казначейство України забезпечує казначейське обслуговування бюджетних коштів на основі ведення єдиного казначейського рахунку, відкритого у Національному банку України. Казначейське обслуговування бюджетних коштів передбачає: 1) розрахунково-касове обслуговування розпорядників і одержувачів бюджетних коштів, а також інших клієнтів відповідно до законодавства; 2) контроль за здійсненням бюджетних повноважень при зарахуванні надходжень бюджету, взятті бюджетних зобов'язань розпорядниками бюджетних коштів та здійсненні платежів за цими зобов'язаннями; 3) ведення бухгалтерського обліку і складання звітності про виконання бюджетів з дотриманням національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку та інших нормативно-правових актів Міністерства фінансів України; 4) здійснення інших операцій з бюджетними коштами.
Відповідно до пункту 1 Положення про Державну казначейську службу України, затвердженого Указом Президента України від 13.04.2011 №460/2011, Державна казначейська служба України (Казначейство України) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра фінансів України. Казначейство України входить до системи органів виконавчої влади та утворюється для реалізації державної політики у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів. Казначейство України є учасником системи електронних платежів Національного банку України.
Згідно з п.9 вказаного Положення Казначейство України у межах своїх повноважень, на основі і на виконання Конституції та законів України, актів і доручень Президента України, актів Кабінету Міністрів України, наказів Міністерства фінансів України та доручень Міністра видає накази організаційно-розпорядчого характеру, які підписуються Головою.
Відповідно до Положення про Управління Державної казначейської служби України та відділення Державної казначейської служби України у районах, районах у містах, містах обласного, республіканського значення (далі - Управління Казначейства), затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 12.10.2011 № 1280, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 04.09.2015 за №1060/27505 (далі - Положення) Управління Казначейства є територіальним органом Державної казначейської служби України (далі - Казначейство).
Відповідач Управління Державної казначейської служби у м. Рубіжному Луганської області підпорядковане Казначейству та Головному Управлінню Державної казначейської служби України у Луганській області.
Основним завданням Управління Казначейства є реалізація державної політики у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів.
Як вбачається з матеріалів справи, предметом оскарження є бездіяльність Відповідача щодо перерахування бюджетних коштів, розпорядником яких є Позивач відповідно до вимог п.3) ч.2 ст.22 Бюджетного кодексу України, на користь ТОВ ЛЕО за спожиту електроенергію.
Частиною 3 статті 51 Бюджетного кодексу України передбачено, що розпорядники бюджетних коштів забезпечують у повному обсязі проведення розрахунків за електричну та теплову енергію, водопостачання, водовідведення, природний газ та послуги зв'язку, які споживаються бюджетними установами, та укладають договори за кожним видом енергоносіїв у межах встановлених відповідним головним розпорядником бюджетних коштів обґрунтованих лімітів споживання.
За встановлених судом обставин, на спірні правовідносини поширюється юрисдикція окружних адміністративних судів відповідно до вимог п.1) ч.2 ст.18 КАС України, оскільки Відповідач є субєктом владних повноважень, входить до системи органів виконавчої влади та здійснював свої управлінські функції шляхом реалізації державної політики у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів щодо здійснення касових операцій з обслуговування бюджетного рахунку Позивача.
Взаємовідносини Позивача та Відповідача у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів регулюються Бюджетним кодексом України (ст.ст.42,43,78 та інші), Порядком казначейського обслуговування місцевих бюджетів, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 23.08.2012 №938 та зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 12.09.2012 за №1569/21881 (далі - Порядок №938), іншими нормативно-правовими актами та договором про здійснення розрахунково-касового обслуговування від 05.01.2015 №11 (на період 2015 року).
Функції органів Казначейства у ході здійснення казначейського обслуговування місцевих бюджетів визначено пунктом 2.2 Порядку №938, до яких, зокрема, належать функції щодо здійснення операції по виконанню платіжних доручень.
При здійсненні операцій по виконанню платіжних доручень органи Казначейства дотримуються вимог Національного банку України щодо форми, обов'язкових реквізитів, строку дії платіжного доручення та вимог до заповнення розрахункових документів, визначених Інструкцією про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті, затвердженою постановою Правління Національного банку України від 21.01.2004 №22 та зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 29.03.2004 за №377/8976.
Відповідно до вимог ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Завданням адміністративного судочинства згідно з ч.1 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Тому, відповідно, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, перш за все, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, відповідно до вимог п.1) ч.3 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідач, отримавши платіжні доручення Позивача, мав діяти відповідно до таких вимог Порядку № 938.
Так, відповідно до п.10.1. Порядку № 938 органи Казначейства здійснюють платежі на підставі платіжних доручень (додаток 26 до цього Порядку) розпорядників бюджетних коштів та одержувачів бюджетних коштів у разі наявності в обліку відповідного бюджетного зобов'язання та бюджетного фінансового зобов'язання у межах залишків бюджетних коштів на рахунках розпорядників бюджетних коштів та одержувачів бюджетних коштів за відповідними кодами економічної класифікації видатків та класифікації кредитування.
Підтвердні документи (договори, звіт про результати проведення процедури закупівлі тощо) надаються у разі потреби здійснення авансування, поетапної оплати зареєстрованих бюджетних фінансових зобов'язань тощо.
Згідно з вимогами п.10.3. Порядку № 938 Платіжні доручення (додаток 26 до цього Порядку) подаються до органів Казначейства в кількості примірників, необхідних для всіх учасників безготівкових розрахунків. Форма, обов'язкові реквізити, строк дії платіжних доручень та вимоги до заповнення розрахункових документів на паперових носіях визначено Інструкцією про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті, затвердженою постановою Правління Національного банку України від 21 січня 2004 року № 22, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 29 березня 2004 року за № 377/8976.
У платіжному дорученні повинні бути заповнені всі реквізити, передбачені його формою. Реквізит "Призначення платежу" платіжного доручення заповнюється з урахуванням вимог нормативно-правових актів та повинен містити повну інформацію про платіж та документи, на підставі яких здійснюється перерахування бюджетних коштів отримувачу. У разі невідповідності дати подання даті платіжного доручення у полі "Одержано банком" платіжного доручення на всіх примірниках обов'язково проставляються дата подання та підпис казначея.
Подані розпорядниками бюджетних коштів та одержувачами бюджетних коштів платіжні доручення перевіряються органами Казначейства щодо наявності всіх необхідних реквізитів, відповідності підписів відповідальних посадових осіб і відбитка печатки установи зразкам. За правильність оформлення та достовірність інформації, наведеної у платіжному дорученні, відповідає розпорядник бюджетних коштів (одержувач бюджетних коштів).
Перерахування бюджетних коштів з рахунків розпорядників бюджетних коштів (одержувачів бюджетних коштів) здійснюються на підставі першого примірника розрахункового документа, який залишається на зберіганні в органі Казначейства.
Органи Казначейства зберігають розрахункові документи згідно з вимогами законодавства.
Згідно з п.10.5 Порядку № 938 орган Казначейства при здійсненні видатків шляхом проведення платежів з рахунків розпорядників бюджетних коштів та одержувачів бюджетних коштів надає розпоряднику бюджетних коштів (одержувачу бюджетних коштів) виписки з рахунка про здійснені операції за результатами попереднього операційного дня з відміткою у вигляді відбитка штампа встановленого зразка та підписом казначея.
Пункт 10.7 Порядку № 938 містить вичерпний перелік підстав для неприйняття платіжного доручення до виконання. Платіжне доручення, не прийняте до виконання, не пізніше наступного робочого дня повертається без виконання органами Казначейства розпорядникам бюджетних коштів (одержувачам бюджетних коштів), від яких воно надійшло.
На зворотному боці платіжного доручення, не прийнятого у зв'язку з причинами, зазначеними у підпунктах "а", "д"-"ж", зазначаються причини повернення без виконання та дата його повернення за підписами керівника структурного підрозділу (заступника керівника структурного підрозділу) і виконавця.
Обґрунтовуючи підстави припинення проведення розрахунків з ТОВ ЛЕО в листі від 17 грудня 2015 року № 02-08/1444, Відповідач посилається на розяснення від 19.12.2015 №19-10/666-31224, отримані від Державної казначейської служби України.
З копії вказаного листа від 19.12.2015 №19-10/666-31224 вбачається, що Державна казначейська служба України надає розяснення щодо правомірності оплати за електроенергію з ТОВ ЛЕО з посиланням на зміни в ч.4 ст.23 ЗУ Про електроенергетику та на п.2 постанови КМУ від 07.11.2014 №595. У звязку з чим Казначейство України в листі зобовязує Головне управління Державної казначейської служби в Луганській області проводити розрахунки за спожиту електроенергію з постачальниками відповідно за умови перереєстрації ТОВ ЛЕО на територію, підконтрольну українській владі (а.с.12).
Тобто, як вбачається з вказаного листа, Державна казначейська служба України відповідного наказу організаційно-розпорядчого характеру згідно з вимогами пункту 9 Положення про Державну казначейську службу України, затвердженого Указом Президента України від 13.04.2011 №460/2011, щодо заборони здійснення розрахунків з ТОВ ЛЕО не приймала.
Тому зазначений лист має рекомендаційний характер і не був обовязковим до виконання. Відповідач як субєкт владних повноважень, що має власні функції та обовязки, та відповідальність, мав самостійно приймати рішення щодо виконання вказаного листа-розяснення, залежно від того, чи відповідав він вимогам чинного законодавства.
Відповідно до ч.4 ст.23 ЗУ Про електроенергетику (із змінами згідно із Законом № 1207-VII від 15.04.2014; в редакції Закону № 284-VIII від 07.04.2015) особливості регулювання правових, економічних та організаційних відносин, повязаних з продажем електричної енергії з оптового ринку електричної енергії України на тимчасово окуповану територію та на територію, де органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження, а також відносин, повязаних з виробництвом, передачею, розподілом, постачанням, купівлею, продажем і використанням електричної енергії на тимчасово окупованій території та на території, де органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження, встановлюються Кабінетом Міністрів України. Перелік населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження, визначається Кабінетом Міністрів України.
Дійсно, постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 11.02.2015 № 826/18826/14, що залишена без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 2 квітня 2015 року та ухвалою Вищого адміністративного суду від 16.10.2015 № К/800/19498/15 - пункт 2 Тимчасового порядку фінансування бюджетних установ, здійснення соціальних виплат населенню та надання фінансової підтримки окремим підприємствам і організаціям Донецької та Луганської областей, затвердженого постановою КМУ від 07.11.2014 № 595 (далі - Тимчасовий порядок), визнано незаконним та нечинним з моменту прийняття.
Кабінет Міністрів України постановою від 07.05.2015 № 263 визначив особливості регулювання відносин у сфері електроенергетики на території, де органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження.
Цим актом, зокрема, передбачено, що купівля та продаж з 1 травня 2015 року електричної енергії, переміщеної з території, де органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження, на іншу територію України та/або з контрольованої території на неконтрольовану територію, здійснюється на контрольованій території оптовим постачальником електричної енергії та на неконтрольованій території суб'єктами господарювання, що здійснюють виробництво електричної енергії на електроустановках, розташованих на неконтрольованій території та визначених Міненерговугілля, та/або публічним акціонерним товариством ДТЕК Донецькобленерго у Донецькій області і товариством з обмеженою відповідальністю Луганське енергетичне об'єднання у Луганській області.
Електрична енергія, яка виробляється на неконтрольованій території, продається на цій території суб'єктам електроенергетики, які провадять діяльність з передачі електричної енергії місцевими (локальними) електромережами та постачання електричної енергії за регульованим тарифом, та/або споживачам електричної енергії відповідної області, та/або іншим суб'єктам господарювання, розташованим у відповідній області, згідно з умовами багатостороннього договору, що укладається між суб'єктами електроенергетики, що провадять діяльність на неконтрольованій території.
Суб'єкти електроенергетики, що одночасно провадять діяльність на контрольованій та неконтрольованій території, ведуть окремий бухгалтерський облік господарської діяльності на неконтрольованій та контрольованій території.
Зазначеною постановою не передбачено вимог щодо перереєстрації ТОВ ЛЕО на контрольованій території та обмеження його казначейського обслуговування.
Згідно з ч. 7 ст.22 Бюджетного кодексу України розпорядники бюджетних коштів, в оперативному управлінні або господарському віданні яких знаходяться обєкти, щодо яких здійснюється закупівля енергосервісу, мають право брати довгострокові зобовязання за енергосервісом на підставі істотних умов договору енергосервісу, затверджених Міністерством фінансів України (щодо обєктів державної власності), Верховною Радою Автономної Республіки Крим, відповідною місцевою радою (щодо обєктів комунальної власності).
Відповідно до абзацу 2 ч.6 ст.22 Бюджетного кодексу України критерії визначення одержувача бюджетних коштів встановлюються Кабінетом Міністрів України з урахуванням напрямів, досвіду і результатів діяльності, фінансово-економічного обґрунтування виконання заходів бюджетної програми та застосування договірних умов.
Згідно з Реєстром природних монополій у сфері енергетики станом на 12.02.2016 ліцензійну діяльність з передачі електричної енергії місцевими (локальними) електричними мережами на території Луганської області здійснює ТОВ Луганське енергетичне об'єднання (інформація отримана з офіційного веб-сайту Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - НКРЕКП).
Окрім того, постановою НКРЕКП від 25.12.2015 № 3123 для ТОВ ЛЕО встановлені тарифи на передачу електричної енергії місцевими (локальними) електромережами, що введені в дію з 01.01.2016.
Законом України Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції не передбачено вимог до підприємств, установ, організацій змінити юридичну адресу свого місцезнаходження. Також цей Закон не містить обмежень у здійсненні розрахунків з підприємствами, які мають юридичну адресу на неконтрольованій території. У відповідності до ст. 5 зазначеного Закону ліцензії та документи дозвільного характеру, видані суб'єктам господарювання, які здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції, строк дії яких закінчився у період її проведення, вважаються такими, що продовжили свою дію на період проведення антитерористичної операції.
Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 02.12.2015 № 1275 затверджено перелік населених пунктів, на території яких здійснюється антитерористична операція, до якого входять і населені пункти Луганської області. Ці населені пункти входять у сферу ліцензованої діяльності ТОВ ЛЕО. Будь-яких заборон на здійснення діяльності цієї енергетичної компанії на території населених пунктів, що включені до переліку, законодавством України не встановлювалось, відповідних рішень повноважними органами не приймалось.
Порядок казначейського обслуговування державного бюджету за витратами, затверджений наказом Міністерства фінансів України від 24.12.2012 № 1407 та Порядок казначейського обслуговування місцевих бюджетів, затверджений наказом Міністерства фінансів України 23.08.2012 № 938 не містять таких підстав для невиконання платіжних доручень як знаходження отримувача бюджетних коштів за юридичною адресою на непідконтрольній частині території України. Факт же обмеження здійснення видатків та надання кредитів, що встановлено відповідними нормативно-правовими актами як підстави для неприйняття платіжних доручень до виконання не підтверджено в судовому засіданні, тому посилання Відповідача на п.10.7 Порядку № 938 в запереченнях є безпідставним.
Також не заслуговує на увагу посилання Відповідача на виконання ним пункту 2 постанови Правління НБУ від 06.08.2014 №466 Про призупинення здійснення фінансових операцій, яким передбачено небанківським установам та національному оператору поштового зв'язку, які є платіжними організаціями внутрішньодержавних/міжнародних платіжних систем та/або їх учасниками, призупинити операції з приймання/виплати переказу коштів з/на території, які не контролюються українською владою. Відповідач не вказує підстав не виконання ним цього розпорядження та здійснення перерахунків на користь ТОВ ЛЕО до грудня 2015 року. Крім того, ТОВ ЛЕО має розрахункові рахунки, відкриті у філії - Луганського обласного відділення АТ Ощадбанк та АТ ОСОБА_2 АВАЛЬ у м. Києві.
Крім того, відповідно до ч. 4 ст.51 Бюджетного кодексу України за наявності простроченої кредиторської заборгованості із заробітної плати (грошового забезпечення), стипендій, а також за спожиті комунальні послуги та енергоносії розпорядники бюджетних коштів у межах бюджетних асигнувань за загальним фондом не беруть бюджетні зобов'язання та не здійснюють платежі за іншими заходами, пов'язаними з функціонуванням бюджетних установ (крім захищених видатків бюджету, визначених статтею 55 цього Кодексу), до погашення такої заборгованості.
Таким чином, бездіяльність Відповідача щодо виконання платіжних доручень позивача на користь ТОВ ЛЕО є протиправною, що порушує права позивача як розпорядника бюджетних коштів, впливає на виконання ним своїх обовязків та може призвести до негативних наслідків.
Тому позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Якщо адміністративний позов задоволено частково, судові витрати здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог, а відповідачу у задоволенні яких позивачеві відмовлено.
Відповідно до платіжного доручення №243 від 16.05.2016 року та №161 від 06.04.2016 року позивачем сплачено судовий збір за дві позовні вимоги в загальній сумі 2756,00 грн. Оскільки позовні вимоги судом задоволено у повному обсязі, суд вважає за необхідне стягнути за рахунок бюджетних асигнувань управління Державної казначейської служби України у Сватівському районі Луганської області на користь Сватівської міської ради Луганської області судові витрати по сплаті судового збору у розмірі 2756,00 грн.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 71, 94, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Сватівської міської ради Луганської області до управління Державної казначейської служби України у Сватівському районі Луганської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача Товариство з обмеженою відповідальністю Луганське енергетичне обєднання Сватівський РЕМ про визнання бездіяльності протиправною та зобовязання вчинити певні дії задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Управління Державної казначейської служби у Сватівському районі Луганській області щодо неперерахування грошових коштів у сумі 294295,82 грн. (двісті девяносто чотири тисячі двісті девяносто пять гривень 82 копійки), за платіжними дорученнями Сватівської міської ради Луганської області № 6 на суму 7958,64 грн., № 12 на суму 59,42 грн., № 11 на суму 35980, 91 грн., № 15 на суму 15015, 77 грн., № 17 на суму 4398,15 грн., № 15 на суму 7688,45 грн., № 14 на суму 10664,15 грн., № 43 на суму 11939,57 грн., № 42 на суму 9744,24 грн., № 68 на суму 1222,37 грн., № 67 на суму 3061,18 грн., № 70 на суму 3868,67 грн., № 69 на суму 3045,92 грн., № 38 на суму 57,78 грн., № 36 на суму 38050, 24 грн., № 37 на суму 24830,88 грн., № 39 на суму 42,22 грн.
Зобов'язати Управління Державної казначейської служби у Сватівському районі Луганській області перерахувати з бюджетного рахунку 35416001052145 по КФК 010116 Реєстраційні рахунки розпорядників за коштами загального фонду місцевого бюджету, що відкритий на імя Сватівської міської ради Луганської області, на рахунок Товариства з обмеженою відповідальністю Луганське енергетичне обєднання Сватівський РЕМ ( код 31443937, номера рахунків: 260393309060, 26006304703374 банк отримувача ФЛуганське обласне АТОЩАД м. Луганськ МФО 304665) грошові кошти у 294295,82 грн. (двісті девяносто чотири тисячі двісті девяносто пять гривень 82 копійки) за надані послуги з постачання електричної енергії за період з грудня 2015 року по квітень 2016 року за платіжними дорученнями, що перебувають на їх виконанні.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Управління Державної казначейської служби у Сватівському районі Луганської області (майдан Злагоди, 25, м. Сватове, Луганська область, 92600, код ЄДРПОУ 37928384) на користь Сватівської міської ради Луганської області ( код ЄДРПОУ 04051804) витрати по сплаті судового збору у розмірі 2756,00 грн (дві тисячі сімсот пятдесят шість гривень 00 копійок).
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.
Повний текст постанови складено та підписано 23 травня 2016 року.
Суддя ОСОБА_3