ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"10" травня 2016 р. Справа № 809/289/16
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:
Судді Кишинського М.І.
при секретарі Дмитрашко О.М.
за участю представника позивача: ОСОБА_1
представника відповідача: ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу
за позовом: ОСОБА_1
до відповідача: Чернівецького прикордонного загону Західного регіонального управління Державної прикордонної служби України
про визнання дій неправомірними та зобов"язання до вчинення дій,-
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся в суд з позовною заявою до Чернівецького прикордонного загону Західного регіонального управління Державної прикордонної служби України про визнання дій неправомірними та зобов"язання до вчинення дій.
Позовні вимоги мотивовані тим, що ОСОБА_1 проходив службу в Державній Прикордонній службі України в період з 1999 року по 2011 рік. У 1999 році, під час проходження військової служби, отримав травму, яка в подальшому призвела до отримання статусу інваліда війни третьої групи, повязану з проходженням військової служби. З 29 травня 2006 року перебуває на квартирному обліку в Чернівецькому прикордонному загоні Державної Прикордонної служби України. Звільнений зі служби (наказ №32-ос від 12 лютого 2011 року) у запас за ст.26 ч.6 пп. «б» за станом здоровя. Відповідно до наказу позивача звільнено зі служби із залишенням на квартирному обліку для отримання житлового приміщення за рахунок житлового фонду Чернівецького прикордонного загону Державної Прикордонної служби України.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги з обставин викладених в адміністративному позові підтримав, просив позов задовольнити повністю.
Представник відповідача проти позову в судовому засіданні заперечив повністю, просив в задоволенні позову відмовити, свої обґрунтування виклав в письмових запереченнях.
Розглянувши позовну заяву, заслухавши представника позивача та представника відповідача, дослідивши наявні в матеріалах справи письмові докази, суд встановив наступне.
В 2011 році ОСОБА_1 було звільнено з служби за станом здоровя, одночасно він продовжував перебувати на квартирному обліку для отримання житла, не маючи постійного місця проживання в м. Чернівцях. У звязку з цим позивач змінив місце проживання, після звільнення з військової служби та на даний час проживає в м. Івано-Франківську.
Відповідно до ст.12ч.2 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» особам, звільненим з військової служби і визнаним інвалідами внаслідок поранення, контузії, каліцтва, одержаних під час виконання обовязків військової служби, або захворювання, одержаного під час проходження військової служби, жилі приміщення в населених пунктах, обраних ними для проживання з урахуванням встановленого порядку, надаються позачергово за рахунок військових формувань або органів виконавчої влади, в яких вони перебувають на обліку громадян, які потребують покращення житлових умов.
Позивач вважає, що на неодноразові звернення щодо забезпечення позивача житлом, як інваліда війни 3 групи, адміністрація Державної Прикордонної служби України жодним чином не здійснює належних заходів щодо реалізації його прав на отримання житла. Службою фактично допускається на думку позивача бездіяльність, порушуються конституційні права і свободи, які є невідчужуваними та непорушними, оскільки відповідно до ст.47 Конституції України кожен має право на житло.
З доводами позивача суд погоджується виходячи із наступного.
Враховуючи строк вислуги позивача, який має статус інваліда війни, на ОСОБА_1 розповсюджуються положення п.15 ст.15 Закону України «Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ і деяких інших осіб та їх соціальний захист», норми статті 46 Житлового кодексу України яка визначає, що поза чергою жиле приміщення подається інвалідам великої Вітчизняної війни прирівняних до них у встановленому порядку особам (до яких належить позивач) протягом двох років з дати прийняття рішення про включення їх до складу на позачергове одержання житлового приміщення.
Позивач оскаржує неправомірні дії посадових осіб Чернівецького прикордонного загону в частині організації роботи житлово-побутової комісії, при цьому посилається на офіційну переписку із відповідачем.
На заяву позивача ОСОБА_1 від 28.08.2013 року щодо внесення його як інваліда війни 3 групи до позачергового списку осіб, які перебувають на квартирному обліку Чернівецького прикордонного загону, надано відповідь за №721-8455 від 06.11.2013 року про те, що відповідно до рішення житлової комісії від 24.10.2013 року (протокол №10) дана заява розглянута та позивач перебуває на квартирному обліку в позачерговому порядку.
Зокрема, на звернення позивача щодо надання списків поза черговиків ЧПЗ ДПСУ надано відповідь, з якої слідує, що у даному підрозділі список осіб, які перебувають на квартирному обліку в позачерговому порядку (станом на 25.11.2015 року) містись 31 особу, з яких тільки 2 особи мають статус інвалідів війни, а всі інші звільнені зі служби в запас або відставку за станом здоровя та за віком. Причому позивач, як інвалід війни 3 групи, в даному списку перебуває під номером 20.
Такий порядок розгляду заяви та надана відповідь позивачу свідчить про неналежний розгляд звернень з боку відповідача, оскільки із цих відповідей позивачу не зрозуміло, ні в судовому засіданні відповідачем не доведено чи правомірно ОСОБА_1 перебуває на пільговій черзі під №20, а не під №1, як вважає позивач.
На звернення ОСОБА_1 до Адміністрації ДПСУ від 28.12.2015 року, яке передано на розгляд до Західного регіонального командування, т.в.о начальника Західного регіонального управління ДПСУ ОСОБА_3 надано інформацію про те, що відомості про надання позивачу статусу інваліда війни 3 групи надійшла на імя начальника ЧПЗ тільки 23.11.2015 року, а тому позивач ОСОБА_1 може бути забезпечений житлом у порядку черги після того, як будуть забезпечені житлом осіб, які включені до списку осіб, що мають право на позачергове одержання житла.
Наведена вище ділова переписка між позивачем та відповідачем свідчить про відсутність належної організації роботи житлово-побутової комісії із забезпечення житлом Чернівецького прикордонного загону, прозорості в формуванні списків та забезпечення житлом із врахуванням пільг тих чи інших категорій черговиків, в тому числі позивача ОСОБА_1
За таких обставин, суд не вирішуючи спору про надання житла позивачу, приходить до висновку про неправомірні дії відповідача в частині організації роботи житлово-побутової комісії та зобовязує посадових осіб Чернівецького прикордонного загону повторно переглянути список осіб, які перебувають на квартирній черзі з врахуванням пільг позивача ОСОБА_1 на отримання житла, як інваліда війни третьої групи.
На підставі ст. 124 Конституції України, керуючись ст. ст. 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправними дії посадових осіб житлово-побутової комісії Чергівецького прикордонного загону в частині організації роботи житлово-побутової комісії щодо обліку на пільговій черзі позивача ОСОБА_1.
Зобов'язати посадових осіб житлово-побутової комісії Чергівецького прикордонного загону повторно переглянути список осіб, які перебувають на квартирній черзі з врахуванням пільг позивача ОСОБА_1 на отримання житла, як інваліда війни третьої групи.
В решті позовних вимог відмовити.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку. Відповідно до статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.
Постанова набирає законної сили в порядку та строки встановлені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя: Кишинський М.І.
Постанова буде складена в повному обсязі 16.05.2016 року.