Постанова № 57864164, 19.05.2016, Новозаводський районний суд м. Чернігова

Дата ухвалення
19.05.2016
Номер справи
751/4243/16-а
Номер документу
57864164
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа№751/4243/16-а

Провадження №2-а/751/137/16

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

19 травня 2016 року м. Чернігів

Новозаводський районний суд міста Чернігова

у складі: головуючого-судді Косач І.А.,

при секретарі Летяга М.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Чернігівського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України про визнання неправомірними дій та зобов'язання вчинити дії, -

В С Т А Н О В И В:

27.04.16. позивачка звернулась до суду з адміністративним позовом до Чернігівського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України, в якому просила визнати неправомірними дії управління Пенсійного фонду України в м. Чернігові щодо відмови їй у перерахунку пенсії; зобов'язати управління Пенсійного фонду України в м. Чернігові здійснити перерахунок з 01.01.2016 року її пенсії державного службовця, призначеної в розмірі 90% заробітної плати державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі з врахуванням підвищення з 01.01.2016 року, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», згідно довідки, виданої Чернігівським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України від 06.04.2016 за №402/11 про заробітну плату для перерахунку пенсії станом на 01.01.2016 р., яка була безпідставно відкликана.

Позивачка в судове засідання не з'явилась, про день та час розгляду справи повідомлена належним чином (а.с.11). До суду від неї надійшло клопотання відповідно до якого просить розглядати справу без її участі, позовні вимоги підтримує в повному обсязі (а.с.13).

Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про день та час розгляду справи повідомлений належним чином (а.с.12). До суду подали заперечення на адміністративний позов, в яких просять в задоволенні позову відмовити в повному обсязі, справу розглядати без участі представника управління (а.с.15-16).

Оскільки всі сторони по справі надали клопотання про розгляд справи за їх відсутності, то суд вважає за можливе здійснити судовий розгляд справи в порядку письмового провадження відповідно до ч. 3 ст. 122 КАС України.

Вивчивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлені такі факти і відповідні їм правовідносини.

Позивачка перебуває на обліку Чернігівського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України і отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про Державну службу» в розмірі 90 % суми заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01.01.2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

06.04.16. позивачка звернулась до Чернігівського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України з заявою про перерахунок пенсії за віком з 01.01.16. у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідно до Постанови КМУ від 09.12.2015 року № 1031 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», до якої додала довідку про заробітну плату від 06.05.16. № 402/11, яка видана Чернігівським об'єднаним Управління Пенсійного фонду України.

Листом від 18.04.16. № 1218/05 Чернігівське об'єднане Управління Пенсійного фонду України повідомило позивачку про відсутність правових підстав для здійснення перерахунку пенсії (а.с.5).

Згідно ст.37-1 Закону України «Про державну службу» (в редакції, що була чинна на момент призначення пенсії позивачу), у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється, виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Згідно з рішенням Конституційного Суду України від 09.02.1999 року №1-рп/99 за загальновизнаним принципом права закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Цей принцип закріплений у ч.1 ст.58 Конституції України, за якою дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.

Суд вважає безпідставними доводи відповідача про те, що відповідно до пункт 5 «Прикінцевих положень» Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 № 213-VIII, яким визначено, що в разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про Національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України, тому що наведена законодавча норма стосується виключно призначення, а не перерахунку вже призначених пенсій.

Аналіз вищевикладеного положення дає підстави для висновку, що воно поширюється на тих осіб, яким пенсії призначаються (в теперішньому часі) спеціальними законами, а не на тих, яким вони вже призначені (в минулому часі).

Крім цього, вказане положення не містить посилання на конкретні норми законів чи підзаконних актів щодо пенсійного забезпечення осіб, які скасовуються. Підстав вважати, що скасовуються всі норми, як ті, що стосуються призначення, так і ті, що стосуються перерахунку пенсій, немає.

Відповідно до ч. 3 ст.22 Конституції України при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Отже, норми ст. 37 Закону України «Про державну службу» діють на сьогодні і вони не змінені, не скасовані в установленому Конституцією України порядку.

Вирішуючи позовні вимоги за позовом до суб'єкта владних повноважень, суд виходить із конституційних принципів, на яких базуються здійснення прав та свобод людини та громадянина в Україні, включаючи права на пенсійне забезпечення, які передбачені Конституцією України, з неможливості скасування та звуження права на пенсійне забезпечення. Правовою гарантією забезпечення державою цього права є виконання прийнятих на себе зобов'язань, що слідує з принципів верховенства права, закріпленого ст.8 Конституції України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» з 01.12.2015 року встановлені нові розміри посадових окладів (тарифних ставок, ставок заробітної плати) працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери.

Згідно довідки від 06.05.16. № 402/11, яка видана ОСОБА_1 Чернігівським об'єднаним Управління Пенсійного фонду України про те, що заробітна плата на посаді головного спеціаліста в управлінні Пенсійного фонду України в м. Чернігові, з якої призначено пенсію, встановлена з 01 січня 2016 року на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» становить: посадовий оклад - 1723,00 грн., надбавка за ранг (13 ранг) - 55,00 грн., надбавка за вислугу років (30 %) - 533,40 грн., надбавка за високі досягнення у праці (35 %) - 808,99 грн., премія (50 %) - 861,50 грн. (а.с.4).

Відповідно до письмових заперечень відповідача вбачається, що службовою запискою головного бухгалтера Чернігівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України від 12.04.2016 № 841/11 вказана довідка про заробітну плату від 06.04.2016 року № 402/11 відкликана (а.с.15-16), однак підстави відкликання або підстави її невідповідності закону відповідачами не зазначені, а тому суд вважає її такою, що оформлена належним чином та відповідає вимогам закону.

Згідно ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» - перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа. Документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.

Враховуючи те, що позивачка звернулася до відповідача за перерахунком пенсії 06 квітня 2016 року, то перерахунок пенсії повинен здійснюватися з 01 квітня 2016 року, тобто, позивач має право на перерахунок пенсії з 01.04.2016 року, а не з дати, яку вона вказує у позові (01.01.2016 року).

Відповідно до положень ч.1 ст.8 та ч.1 ст.58 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Відповідно до ч. 3 ст. 22 Конституції України при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Отже, на даний час повинні застосовуватися ст.37-1 Закону України «Про державну службу» (в редакції, що була чинна на момент призначення пенсії позивачу), ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Виходячи з вищевикладеного, суд приходить до висновку, що дії Чернігівського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України щодо відмови ОСОБА_1 у здійсненні перерахунку пенсії у зв`язку із підвищенням розміру заробітної плати працюючого державного службовця є неправомірною.

Таким чином, позовні вимоги необхідно задовольнити частково, а саме визнати дії Чернігівського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України щодо відмови ОСОБА_1 у здійсненні перерахунку пенсії у зв`язку із підвищенням розміру заробітної плати працюючого державного службовця - неправомірними; зобов'язати Чернігівське об'єднане Управління Пенсійного фонду України здійснити ОСОБА_1 з 01.04.2016 року перерахунок пенсії державного службовця, призначеної в розмірі 90% заробітної плати державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі з врахуванням підвищення з 01.01.2016 року, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», згідно довідки, виданої Чернігівським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України від 06.04.2016 за № 402/11 про заробітну плату для перерахунку пенсії станом на 01.01.2016 року.

Відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

Оскільки позивачкою при зверненні до суду понесені судові витрати, тому необхідно стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Чернігівського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України на користь ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 551 грн. 20 коп.

На підставі викладеного, керуючись ст. 2 Закону України "Про оплату праці", ст.ст. 33, 37, 37-1 Закону України "Про державну службу", ч.1 ст. 66, ст. 84 Закону України "Про пенсійне забезпечення", ст. 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", ст.ст. 2, 5, 7-9, 71, 158-163, 183-2, 186, ч. 1 ст. 244-2 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Черніг івського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України про визнання неправомірними дій та зобов'язання вчинити дії - задовольнити частково.

Визнати дії Чернігівського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України щодо відмови ОСОБА_1 у здійсненні перерахунку пенсії у зв`язку із підвищенням розміру заробітної плати працюючого державного службовця - неправомірними.

Зобов'язати Чернігівське об'єднане Управління Пенсійного фонду України здійснити ОСОБА_1 з 01.04.2016 року перерахунок пенсії державного службовця, призначеної в розмірі 90% заробітної плати державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі з врахуванням підвищення з 01.01.2016 року, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», згідно довідки, виданої Чернігівським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України від 06.04.2016 за № 402/11 про заробітну плату для перерахунку пенсії станом на 01.01.2016 року.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Чернігівського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України на користь ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 551 грн. 20 коп.

Постанова за результатами скороченого провадження може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів, які обчислюються з моменту отримання копії постанови.

Суддя І.А. Косач