Постанова № 57856755, 23.05.2016, Лиманський міський суд Донецької області (до 25.04.2025 - Краснолиманський міський суд Донецької області)

Дата ухвалення
23.05.2016
Номер справи
236/1069/16-а
Номер документу
57856755
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 236/1069/16-а

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

23.05.2016 року Краснолиманський міський суд Донецької області у складі:

головуючого судді - Саржевської І.В.,

за участю секретаря - Білоус Д.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Лиман адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в місті Красний Лиман Донецької області про визнання неправомірними дій, зобов'язання виконати певні дії, за участю представника відповідача ОСОБА_3, суд,

ВСТАНОВИВ:

12.05.2016року ОСОБА_2 звернувсядо суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в місті Красний Лиман Донецької області про визнання неправомірними дій, зобов'язання виконати певні дії.

В судове засідання позивач ОСОБА_2 не з'явився, надав суду заяву, в якій зазначив, що позовні вимоги підтримує та просить позов задовольнити у повному обсязі.

Представник відповідача - ОСОБА_3, діюча за довіреністю, у судовому засіданні позов не визнала, просила в задоволенні позовних вимог відмовити.

Заслухавши в судовому засіданні пояснення представника відповідача, розглянувши надані сторонами документи та матеріали, всебічно і повно з*ясувавши всі фактичні обставини, на яких грунтуються позовні вимоги, об*єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення справи по суті, суд приходить до висновку, що позов ОСОБА_2 підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Під час розгляду справи було встановлено, що позивачу ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2, з 03.03.2005року призначено пенсію за вислугу років на підставі ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (у редакції, чинній на час призначення пенсії) у розмірі 90% від суми заробітної плати.

На даний час ОСОБА_2 перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в місті Красний Лиман Донецької області, являється особою, переміщеною з тимчасово окупованої території України, зареєстрований в АДРЕСА_1.

10.04.2015року ОСОБА_2 звільнений з роботи в органах прокуратури.

07.04. 2016року позивач звернувся до відповідача із заявою про здійснення перерахунку пенсії у зв'язку з підвищенням заробітної плати працівникам прокуратури на підставі постанови Кабінету міністрів України № 1013 від 09.12.2015року та довідки прокуратури Донецької області № 18-57-860 від 01.04.2016 року без обмеження гранічного розміру.

Рішенням № 42 від 18.04.2016року відповідач відмовив позивачу у перерахунку пенсії, посилаючись на те, що частиною 5 розділу III Закону України від 02.03.2015р № 213-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення», з 01.06.015року скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначались, зокрема, згідно з Законом України «Про прокуратуру», та відтак, з 01.06.2015року органами Пенсійного Фонду України пенсії відповідно до Закону України «Про прокуратуру» не призначаються, а призначені до 01.06.2015р - не перераховуються.

В частині перерахунку пенсії без обмеження гранічним розміром відповідач заперечує з огляду на те, що згідно з Законом України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 № 1697-VII максимальний розмір пенсії не може перевищувати 10 прожиткових мінімумів, встановлених для осіб, які втратили працездатність. Тимчасово, у період з 01.01.2016р максимальний розмір пенсії не може перевищувати 10 740грн, а з 01.05.2016р - 11 300грн.

Умови та порядок пенсійного забезпечення прокурорів та слідчих визначено статтею 50-1 Закону України "Про прокуратуру" № 1789-ХП.

Відповідно до частини 1 статті 50-1 ЗУ "Про прокуратуру" ( в редакції, що діяла на час призначення пенсії), прокурори і слідчі за стажем роботи не менше 20років, у тому числі за стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80% від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10років на цих посадах пенсія збільшується на 2 %, яле не більше 90% від суми місячного (чинного) заробітку.

Статтею 50-1 частиною 17 Закону України «Про прокуратуру» визначено, що призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більше як за 12 місяців. Перерахунок пенсії провадиться з урахуванням фактично отриманної.

Згідно з ч. 18 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», положення цієї статті поширюються також на пенсіонерів з числа працівників прокуратури, яким до набрання чинності Законом призначена пенсія за віком, вислугою років або за інвалідністю безпосередньо з прокурорсько-слідчих посад і посад науково-навчальних закладах, незалежно від часу виходу на пенсію, за умови наявності у них стажу роботи, передбаченого цією статею.

Законом України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" № 3668-У1, який набрав чинності з 01.10.2011року, внесено зміни до статті 50-1 Закону № 1789-ХП, зокрема, змінено у відсотках розмір пенсії за вислугу років, яка призначається прокурорам і слідчим у разі реалізації ними такого права: "Прокурори і слідчі мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку за наявності на день звернення вислуги років. Пенсія призначається в розмірі 80% від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов*язкове державне соціальне страхування, а до 01.01.2011року - страхові внески на загальнообов*язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місцем звернення за призначенням пенсії".

Таким чином, з 01.10.2011року положення частини 1 статті 50-1 ЗУ "Про прокуратуру" № 1789-ХП щодо призначення прокурорам і слідчим пенсії за вислугу років у розмірі не більше 90% від суми місячного (чинного) заробітку втратили чинність у зв*язку з внесенням змін до редакції цієї статті Законом № 3668-У1.

З урахуванням змін, внесених Законами України № 1166-УП від 27.03.2014року та № 76 від 28.12.2014року пенсія призначається в розмірі 70%, 60% від суми іхньої місячної (чинної) заробітної плати.

У той же час, підстави та порядок перерахунку пенсій прокурорам регулюють частини 13, 18 статті 50-1 ЗУ "Про прокуратуру" № 1789-ХП, положення яких щодо перерахунку пенсії у зв*язку із прийняттям Закону № 3668-У1 змін не зазнали.

Відповідно до частини 13 статті 50-1 ЗУ "Про прокуратуру" № 1789-ХП обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи да документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або за перерахунком.

За приписами частини 18 статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв*язку з підвищенням заробітної плати відповідним категоріям прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, у якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пінсії якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.

Таким чином, при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватись норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, а внесені Законом № 3668-У1 зміни до статті 50-1 ЗУ "Про прокуратуру" № 1789-ХП щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії.

Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення.

Системний аналіз наведених правових норм дає підстави для висновку, що коригування виплат можливе лише при виникненні права на пенсію, під час її призначення, а не під час перерахунку її розміру.

Питання про усунення розбіжностей у застосування статтей 50-1 ЗУ "Про прокуратуру" № 1789-ХП вирішено Верховним Судом України у постановах від 10.12.2013р (справа № 21-348а13), від 17.12.2013р (справа № 21-445а13), в яких зазначено, що виходячи із висловленого у рішеннях Конституційного Суду України № 8-рп/99 від 06.07.1999року, № 5-рп/2002 від 20.03.2013р розумінні сутності соціальних гарантій працівників правоохоронних органів, зокрема, працвників прокуратури, зміст та обсяг досягнутих ними соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України орган державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов*язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 64 Конституції України конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 31.05.2012року № 505 "Про опорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури" працівники органів прокуратури мають право на перерахунок з 01.07.2012року.

Відповідно до ч. 12 ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час зверення за призначенням або перерахунком.

Виходячи з наведеного суд приходить до висновку, що перерахунок пенсії позивачу повинен здійснюватися на підставі документів пенсійної справи та документів додатково поданих ним, за довідкою про заробітну плату від 01.04.2016року, виходячи з розрахунку 90% від суми місячного заробітку.

Згідно ст. 22 Конституції України права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийняття нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

З наведених вище підстав неправомірним є і застосування обмежень розміру пенсії за вислугою років, яких не існувало на час призначення пенсії, оскільки застосування таких обмежень і є звуженням соціальних гарантій шляхом внесення змін в законодавство. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законодавчих актів, в тому числі і Законом № 1789-ХП не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Таким чином, до спірних правовідносин підлягають застосуванню саме норми Закону, які обмежень максимального розміру пенсії, призначеної відповідно до Закону № 1789-ХП не встановлюють.

Правова позиція щодо правильного застосування норм матеріального права з вказаних спірних питань висловлена Верховним Судом України 10.12.2013р (справа № 21-348а-13) та постанові колегії суддів Судової палати в адміністративних справах Верховного Суду України від 17.12.2013р (справа № 21-445а-13), а також в ухвалах Вищого адміністративного суду України № К/800/1125/13 віж 20.06.2013р та № К/800/1393/14 від 03.07.2014р.

Відповідно до частини 1 статті 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись ст. 46 Конституції України, ст. 2, 5, 8-11, 71, 94, 158-163 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в місті Красний Лиман Донецької області про визнання неправомірними дій щодо перерахунку пенсії без обмеження розміру пенсії - задовольнити.

Визнати дії Управління Пенсійного фонду України у м. Красний Лиман Донецької області щодо обмеження під час перерахунку розміру пенсії ОСОБА_2 за вислугу років з 01.01.2016року - неправомірними.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України у м. Красний Лиман Донецької області провести ОСОБА_2 перерахунок пенсії з 01.01.2016року на підставі довідки прокуратури Донецької області № 18-57-860 від 01.04.2016р, відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру", виходячи з розрахунку 90 % від середнього заробітку без обмеження гранічного розміру пенсії з 01.01.2016року з урахуванням фактично виплачених коштів.

Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_2 судовий збір у озмірі 551.20грн.

Постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Краснолиманський міський суд шляхом подачі апеляції в 10-денний срок з моменту її проголошення.

Суддя: