Суддя Ізмайлов І. К.
Справа № 644/2677/16-а
Провадження № 2-а/644/67/16
18.05.2016
Справа № 644/2677/16-а
н/п 2-а/644/67/16
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 травня 2016 року Орджонікідзевський районний суд м. Харкова у складі:
головуючого судді - Ізмайлова І.К.,
при секретарі - Яковлєвій М.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Харкові справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м. Харкова про визнання дій неправомірними, скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії,-
в с т а н о в и в :
В березні 2016 року позивачка ОСОБА_1 звернулася до суду зі вказаним адміністративним позовом.
В обґрунтування позову зазначила, що в період з 10 травня 1984 року по 11 листопада 2005 року працювала в органах прокуратури Харківської області на різних посадах. В тому числі з 19 серпня 2004 року по день звільнення - на посаді заступника прокурора Московського району міста Харкова.
З листопада 2005 року отримує пенсію, призначену на підставі ст.50-1 Закону України "Про прокуратуру" від 05.11.1991р., у чинній на той час редакції від 28.01.2005 р., у розмірі 90% середнього заробітку посади заступника прокурора.
19 лютого 2016 року вона звернулась до відповідача з письмовою заявою про здійснення перерахунку пенсії у розмірі 90% від суми місячної чинної заробітної платні, надавши при цьому довідку № 18-119 від 18.02.2016 р. про заробітну плату, видану прокуратурою Харківської області у зв'язку із змінами згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 30.09.2015 р. № 763,Постанови Кабінету Міністрів від 09.12.2015р. № 1013.
16 березня 2016 року на особистому прийомі в Управлінні пенсійного Фонду України в Орджонікідзевському районі міста Харкова отримала витяг рішення комісії № 2 від 22 лютого 2016 року, яким у задоволенні заяви відмовлено на підставі п. 5 Прикінцевих положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 02.03.2015 р. з посиланням на неприйняття до 01 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах та скасування норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії (щомісячне грошове утримання) призначаються відповідно до законів України, у тому числі і "Про прокуратуру" в зв'язку з чим з 01.06.2015 р. пенсії в порядку та на умовах визначених вищезазначеним законами не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються.
З таким рішенням вона не погоджується, вважає його необґрунтованим, дії відповідача щодо відмови у здійсненні перерахунку пенсії вважає протиправними, а права на соціальне забезпечення порушеними.
В зв'язку з наведеним просила визнати дії відповідача неправомірними та скасувати рішення комісії № 2 від 22 лютого 2016 року в частині відмови у задоволенні заяви від 19 лютого 2016 року та зобов'язати відповідача провести перерахунок її пенсії з 01 січня 2016 року у відповідності до довідки № 18-119 від 18 лютого 2016 року згідно ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" в редакції 28.01.2005 року, у розмірі 90% від суми місячного заробітку та здійснити відповідні виплати без обмеження її максимального розміру.
У судовому засіданні ОСОБА_1 позов підтримала.
Представник відповідача, позов не визнав, проти його задоволення заперечував зазначивши, що ОСОБА_1 отримує пенсію за вислугу років з 26.11.2005 року відповідно до заяви про призначення пенсії від 21.11.2005 року, її загальний стаж складає 26 років 11 місяців 16 днів та загальний процент розрахунку пенсії від заробітку 90 %.
19 лютого 2016 року позивачка звернулась з заявою про проведення перерахунку пенсії в розмірі 90 % від суми місячної заробітної плати відповідно до довідки про заробітну плату № 18-119 від 18.02.2016 року. На засіданні комісії 22 лютого 2016 року прийнято рішення про відмову в задоволенні заяви, оскільки в прикінцевих положеннях Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 № 213-VІІІ визначено, що Кабінету Міністрів України повинен підготувати та подати до 1 травня 2015 року на розгляд Верховної Ради України проект закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних (крім пенсій військовослужбовців і наукових працівників), на загальних підставах; забезпечити прийняття нормативно-правових актів, необхідних для реалізації цього Закону; забезпечити приведення міністерствами та іншими центральними органами виконавчої влади їх нормативно-правових актів у відповідність із цим Законом (п. 4). У разі неприйняття до 1 червня 2015 року Закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України, в тому числі і "Про прокуратуру" (п. 5).
В зв'язку з тим, що закон про призначення усіх видів пенсії не був прийнятий, тому ОСОБА_1 правомірно відмовило в проведенні перерахунку її пенсії відповідно до довідки про заробітну плату.
З 01.06.2015 року пенсії в порядку та на умовах відповідно до Закону України "Про прокуратуру" не призначають, а раніше призначені відповідні пенсії не перераховуються.
Позивачка просить зобов'язати провести перерахунок пенсії з 01.01.2016 року у розмірі 90% від суми місячного заробітку та здійснити відповідні виплати без обмеження її максимального розміру, однак з відповідною заявою звернулась 19.02.2016 року із долученням до заяви довідки від 18.02.2016 року
Максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність, отже згідно ст. 37 Закону України "Про державну службу" максимальний розмір пенсії не може перевищувати 10740 грн.
Крім того пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 % суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Закон України «Про прокуратуру» № 1789-ХІІ, який частково втратив чинність в ст. 50-1 визначає, що пенсії за вислугу років призначаються органами Пенсійного фонду України і виплачуються в частині, що не перевищує розміру пенсії із солідарної системи, що призначається відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», за рахунок коштів Пенсійного фонду України. Частина пенсії, що перевищує цей розмір, виплачується за рахунок коштів Державного бюджету України.
Вислухавши сторони, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог з наступних підстав:
Судом встановлено та не заперечується сторонами, що ОСОБА_1 в період з 10 травня 1984 року по 11 листопада 2005 року працювала в органах прокуратури Харківської області. В тому числі з 19 серпня 2004 року по день звільнення на посаді заступника прокурора Московського району м. Харкова.
На цей час, з 26.11.2005 року в управлінні Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м. Харкова отримує пенсію за вислугу років відповідно до заяви про призначення пенсії від 21.11.2005 року. Загальний стаж складає 26 років 11 місяців 16 днів та загальний процент розрахунку пенсії від заробітку 90 %.
19 лютого 2016 року звернулась до відповідача з письмовою заявою про здійснення перерахунку пенсії у розмірі 90% від суми місячної чинної заробітної платні, надавши при цьому довідку № 18-119 від 18.02.2016 р. про заробітну плату, видану прокуратурою Харківської області у зв'язку із змінами згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 30.09.2015р. № 763,Постанови Кабінету Міністрів від 09.12.2015р. № 1013 (а.с. 12-13)
Згідно витягу рішення комісії управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м. Харкова № 2 від 22.02.2016 року ОСОБА_1 відмовлено в перерахунку пенсії, на підставі заяви від 19.02.2016 рок, згідно п. 5 Прикінцевих положень Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 № 213-VІІІ, оскільки у разі неприйняття до 1 червня 2015 року Закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України у тому числі і "Про прокуратуру".
Відповідно до ч. 1 ст. 50-1 Закону України № 1789-ХІІ "Про прокуратуру", прокурори, слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі сажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі не менше 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати до якої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного(чинного) заробітку.
Законом України N 3668-VI "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" який набрав чинності 01.10.2011 р. внесено зміни до статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" щодо відсотків розміру пенсії, яка призначається прокурорам і слідчим у разі реалізації ними такого права.
Так, відповідно до статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" в редакції закону № 3668-VI прокурори і слідчі мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку за наявності на день звернення вислуги років. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії.
Таким чином з 01.01.2011 р. положення частини першої статі 50-1 Закону № 1789-ХІІ щодо призначення прокурорам і слідчим пенсії за вислугу років у розмірі не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку втратили чинність у зв'язку з внесенням змін до редакції цієї статті Законом № 3668-VI.
Разом з тим, підстави та порядок перерахунку пенсій прокурорам регулюють ч. 13, ч. 18 ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру", положення яких щодо перерахунку пенсій у зв'язку з прийняттям закону № 3668-VI змін не зазнали (змінилась лише нумерація частин цієї статті).
Так, відповідно до ч. 13 ст. 50-1 Закону України № 1789-ХІІ "Про прокуратуру" обчислення (перерахунок пенсії провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа йшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
Згідно з ч. 18 ст. 50-1 Закону № 1789-Х11, призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
Викладення пункту 18 вказаної статті у новій редакції (умови та порядок перерахунку пенсій працівникам прокуратури визначається Кабінетом Міністрів України) та відсутність такого порядку на час звернення за перерахунком не позбавляє прокурорів права на перерахунок раніше призначених пенсій у зв'язку зі звільненням із збереженням при цьому того відсотку від заробітної плати, який було взято на час призначення пенсії.
Отже, відповідно до закону, при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватись норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії. Процедури призначення і перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам є ч.ч. 13, 17, 18 ст. 50-1 Закону № 1789-Х11 "Про прокуратуру", які змін у зв'язку з прийняттям Закону № 3668-VI не зазнали.
Звуження змісту та обсягу цього права шляхом прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів за ст. 22 Конституції України не допускається. Відповідно до ст.ст. 22, 64 Конституції України, право на пенсійне забезпечення відповідних категорій громадян, встановлене законами України (в тому числі і Законом України «Про прокуратуру») є таким,що не підлягає звуженню та обмеженню.
Із зазначених правових підстав випливає, що до спірних правовідносин підлягають застосуванню саме норми закону, які обмежень максимального розміру пенсії, призначеної відповідно до Закону України "Про прокуратуру» не встановлюють.
Пунктом 5 Прикінцевих положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 02.03.2015р. № 213 передбачено, що у разі неприйняття до 01.06.2015 р. закону щодо призначення пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01.06.2015р. скасовує норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії (щомісячне довічне утримання) призначаються відповідно до законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», « Про судову експертизу», « Про Національний банк України», « Про службу в органах місцевого самоврядування»», « Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України.
Аналізуючи зазначену норму, можна прийти до висновку, що вказана норма закону, виходячи з принципу незворотності дії законів у часі, стосується порядку призначення пенсії прокурорам у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії, оскільки процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення. Тому, скасування порядку нарахування пенсій за спеціальними законами з 1 червня 2015 року та подальше призначення таких пенсій на загальних підставах, не впливає на можливість проведення перерахунку пенсії, призначеної раніше, у відповідності до діючих на час її призначення норм Закону України "Про прокуратуру".
Відповідно до пункту 2 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 9 від 01.11.1996р.»Про застосування Конституції України при здійсненні правосуддя»( оскільки Конституція України, як зазначено у статті 8 має найвищу юридичну силу, а її норми є нормами прямої дії суди при розгляді конкретних справ мають оцінювати законність того чи іншого нормативно-правового акту, з точки зору його відповідності Конституції, та у всіх необхідних випадках застосовують Конституцію як акт прямої дії.
Відповідно до ст. 58 Конституції України, закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Посилання відповідача на Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 № 213-VІІІ, як на підставу у відмові в задоволенні заяви є безпідставним, оскільки вказаний Закон не регулює спірні правовідносини, так при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії.
Відповідно до ч. 17 ст.50-1 Закону України № 1789-Х11 "Про прокуратуру" у редакції чинній на час виходу позивачки на пенсію, перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця,що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більше як за 12 місяців.
Розділом 6 Постанови Кабінету Міністрів України № 763 від 30.09.2015 р. "Про внесення змін до Постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2012 р. № 505", затверджено схему посадових окладів прокурорів місцевих прокуратур, військових прокуратур гарнізонів та прирівняних до них прокуратур» набрав чинності 15 грудня 2015 року, як про це зазначено у самій постанові.
Отже відповідач, на підставі довідки № 18-119 від 18 лютого 2016 року, повинен здійснити перерахунок пенсії з наступного місяця, тобто з 01 січня 2016 року.
Таким чином позов підлягає задоволенню в повному обсязі.
Розподіл судових витрат суд вирішує в порядку ст. 87, 94 КАС України в зв'язку з чим вважає за необхідне стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_2 551,20 грн. судових витрат, понесених ним при сплаті судового збору.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 3, 6-14, 71, 72, 99-100, 159-163, 167, 186 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
п о с т а н о в и в :
Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити.
Визнати неправомірними дії Управління пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м. Харкова щодо відмови в здійсненні перерахунку пенсії за вислугу років ОСОБА_1 та скасувати рішення комісії Управління пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м. Харкова № 2 від 22 лютого 2016 року в частині відмови у задоволенні заяви ОСОБА_1 від 19 лютого 2016 року.
Зобов'язати Управління пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м. Харкова провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01 січня 2016 року у відповідності до виданої прокуратурою Харківської області довідки № 18-119 від 18 лютого 2016 року згідно ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" № 1789-2 від 05.11.1991 року (в редакції від 28.01.2005 року) у розмірі 90% від суми місячного заробітку та здійснити відповідні виплати без обмеження її максимального розміру.
Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 551,20 грн. судових витрат, понесених нею при сплаті судового збору.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного Адміністративного суду через Орджонікідзевський районний суд м. Харкова шляхом подачі апеляційної скарги в десятиденний строк з дня її проголошення.
Суддя: Ізмайлов І.К.