Справа № 632/84/16-а
Номер провадження 2-а/629/34/16
Постанова
Іменем України
19.05.2016 року Лозівський міськрайонний суд Харківської області в складі: головуючого - судді Дегтярчук М.О., при секретарі Безуббенко Н.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду міста Лозова, Харківської області адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у Первомайському районі,Харківської області про визнання дій неправомірними та зобов»язання здійснити дії -
в с т а н о в и в:
25 березня 2016 року ОСОБА_1 звернувся до Первомайського міськрайонного суду Харківської області з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в Первомайському районі Харківської області.
Ухвалою судді від 28.03.2016 року позов був направлений на розгляд за підсудністю Лозівському міськрайонному суду Харківської області.
21.04.2016 року ухвалою Лозівського міськрайонного суду Харківської області по справі відкрито провадження по справі.
Так, позивач звернувся до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України у Первомайському районі,Харківської області про визнання дій неправомірними та зобов»язання здійснити дії, посилаючись на те,що він є суддею Первомайського міськрайонного суду Харківської області у відставці з грудня 2000року, та УПФУ в Первомайському районі Харківської області йому нараховуються виплати: щомісячне довічне грошове утримання судді відповідно до ст..43 Закону України « Про статус суддів» від 15.12.1992 року в розмірі 90% заробітної плати працюючого судді на відповідній посаді в розмірі 19613,70грн; підвищення учасникам бойових дій(25%х1074,00грн)-268,50грн;фіксовану індексацію -148,11грн, а всього 20030,31грн. З 01.12.2015 року з його виплат було утримано податок на доходи фізичних осіб та військовий збір у розмірі 2911,90грн,які на його думку, були утримані незаконно. У зв»язку з цим він звернувся з заявою до УПФУ у Первомайському районі Харківської області про здійснення перерахунку та повернення йому незаконно утриманих сум податку на доходи фізичних осіб та військового збору. Однак, у перерахунку йому було відмовлено. З даною відмовою він не погоджується, тому змушений звертатися до суду з даним позовом, в якому прохає визнати неправомірними дії УПФУ у Первомайському районі Харківської області про відмову ОСОБА_1 в перерахунку та поверненні утриманих податку на доходи фізичних осіб та військового збору; зобов»язати УПФУ у Первомайському районі Харківської області провести перерахунок та сплатити позивачу утриманий податок на доходи фізичних осіб в сумі 2666,26 та війський збір в сумі 245,64 грн; справу розглянути за відсутності позивача.
Позивач в судове засідання не з»явився, надав заяву, в якій прохав справу розглядати за його відсутності, на задоволенні позовних вимог наполягав.
Представник відповідача в судове засідання не з»явився, надав клопотання, в якому прохав справу розглядати за його відсутності. Крім того, надав заперечення, в якому прохав повністю відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог.
Дослідивши письмові докази, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
Cудом встановлено, що ОСОБА_1 знаходиться на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Первомайському районі Харківської області та отримує щомісячне довічне грошове утримання судді відповідно до ст..43 Закону України « Про статус суддів» від 15 грудня 1992 року в розмірі 90% заробітної плати працюючого судді на відповідній посаді.
Загальний розмір пенсії позивача складає 20030,31 грн, з розрахунку: 21793,00грн х90%= 19613,70грн,де 21793,00грн. - заробітна плата; 90% загальний процент розрахунку довічного грошового утримання від заробітку; 19613,70 грн - розмір довічного грошового утримання; 268,50 грн. - підвищення учасникам бойових дій (25% х 1074,00грн);148,11 грн. - фіксована індексація (а.с.11)
З 1 вересня 2015 року набрав чинності Закон України від 17 липня 2015 року № 653-VІІІ « Про внесення зміни до статті 164 Податкового кодексу України щодо оподаткування пенсій інвалідів війни та деяких інших категорій осіб», відповідно до якого п.п.164.2.19 п.164.2 ст.164 Кодексу України доповнено абзацом другим, а саме: « Положення цього підпункту не застосовується до пенсій, призначених учасникам бойових дій у період Другої світової війни, інвалідам війни та особам, на яких поширюється чинність статті 10 Закону України « Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».
Таким чином, з 01.09.2015 року не підлягають оподаткуванню суми пенсій, призначені учасникам бойових дій у період Другої світової війни, інвалідам війни та особам, на яких поширюється чинність ст.. 10 Закону України № 3551.
Водночас суми щомісячного довічного грошового утримання, призначені учасникам бойових дій у період Другої світової війни, інвалідам війни та особам, на яких поширюється чинність ст.. 10 Закону України « Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», отримуваних з Пенсійного фонду України у розмірі, що перевищують у 2015 році 3654 гривні, підлягають оподаткуванню на загальних підставах.
Так , в грудні 2015 року з пенсії ОСОБА_1. було утримано 15 % податку, тому розмір пенсії до виплати з грудня 2015 року становить 17118,41грн, з розрахунку: 20030,31 - 3654,00=16376,31 грн.- база оподаткування;16376,31 грн. х 1,5% = 245,64 грн - розмір військового збору; ПДФО для суми 12180,00 розраховується за ставкою 15%: 12180 х 15% =1827,00грн. ПДФО для суми 4196,31(16376,31 - 12180,00) розраховується за ставкою 20%: 4196,31грн. х 20% = 839,26грн. Загальний розмір ПДФО - 2666,26 грн.(а.с.12).
Так як з даними утриманнями позивач не погодився, тому звернувся з відповідною заявою до Пенсійного фонду України у Первомайському районі Харківської області про здійснення перерахунку та повернення йому незаконно утриманих сум податку на доходи фізичних осіб та військового збору (а.с.10). Проте, у поверненні податку та військового збору ОСОБА_1 було відмовлено(а.с.11-12).
Відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" працюючим пенсіонерам - інвалідам I та II груп, інвалідам війни III групи та учасникам бойових дій, осам, на яких поширюється дія пункту 1 статті 10 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», та особам, на яких поширюється дія п.3 Прикінцевих положень Закону України від 02.03.2015 року № 213 - VІІІ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» призначена пенсія виплачуються в повному обсязі.
Оподаткування не застосовується до пенсій, призначених учасникам бойових дій у період Другої світової війни, інвалідам війни та особам, на яких поширюється чинність статті 10 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".
Із матеріалів справи вбачається,що ОСОБА_1 є учасником бойових дій, що підтверджується копією посвідчення Серії НОМЕР_1, виданого Первомайським районним військовим комісаріатом,03.12.1996 року та копією довідки, виданої міським відділом соцзахисту населення (а.с.8,9).
Відповідно до ст. 55 Конституції України права і свободи людини і громадянина захищаються судом. Кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.
У відповідності до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно статті 22 Конституції України права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Статтею 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Частиною 2 КАС України встановлено, що завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ. До адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження. У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до вимог ст. 8 КАС України під час вирішення справи суд керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, права людини визнаються найвищими соціальними цінностями, вони визначають зміст і спрямованість діяльності держави; цей принцип застосовується з урахуванням практики Європейського Суду з прав людини.
Таким чином, суд дійшов висновку про обґрунтованість позову та необхідність його задоволення у повному обсязі.
Судові витрати по справі підлягають розподілу відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України
Відповідно до Закону України « Про судовий збір» ставка судового збору при подачі адміністративного позову станом на 01.01.2016 року складає 1 відсоток ціни позову,але не менше 0,4 розміру мінімальної заробітної плати, та не більше 5 розмірів мінімальної заробітної плати. Тому позивач при подачі адміністративного позову до суду повинен був сплатити судовий збір у розмірі 551,20грн. Однак, враховуючи те,що позивач є учасником бойових дій,що підтверджується копією посвідчення серії АБ №418457 та копією довідки, виданої міського відділу соцзахисту населення за № 141( а.с.8-9), то відповідно до п.13 ч.1 ст.5 Закону України « Про судовий збір» він звільняється від сплати судового збору, тому судові витрати суд стягує з відповідача.
Керуючись ст.ст. 19, 22, 58, 64 Конституції України, Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" №213-VIII від 02.03.2015р, ст. ст. 2, 158-163 КАС України -
п о с т а н о в и в:
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у Первомайському районі,Харківської області про визнання дій неправомірними та зобов»язання здійснити дії задовольнити.
Визнати неправомірні дії Управління Пенсійного фонду України у Первомайському районі Харківської області про відмову ОСОБА_1 в перерахунку та поверненні утриманих: податку на доходи фізичних осіб та військового збору.
Зобов»язати Управління Пенсійного фонду України у Первомайському районі Харківської області провести перерахунок та сплатити ОСОБА_1 утриманий податок на доходи фізичних осіб в сумі 2666,26 та військовий збір в сумі 245,64грн.
Стягнути з Управління Пенсійного фонду України у Первомайському районі Харківської області на користь держави судовий збір у розмірі 551 грн. 20 коп.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до апеляційного адміністративного суду Харківської області через Лозівський міськрайонний суд Харківської області шляхом подачі в 10-денний строк з дня отримання копії постанови апеляційної скарги.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Суддя: М.О. Дегтярчук