П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Справа № 338/316/16-а
18 травня 2016 року Богородчанський районний суд Івано-Франківської області
в складі: головуючої-судді Круль І.В.
з участю: секретаря Матлюк Л.Г.
позивача ОСОБА_2
пр.відповідача Мартинюк О.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в селищі Богородчани справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Управління пенсійного фонду в Богородчанському районі Івано-Франківської області про визнання неправомірними дій відповідача про відмову здійснити перерахунок розміру пенсії у зв'язку із підвищенням заробітної плати та додатково поданими документами про стаж роботи,-
в с т а н о в и в :
ОСОБА_2 звернувся в суд з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в Богородчанському районі Івано-Франківської області про визнання неправомірною відмову Управління Пенсійного фонду України в Богородчанському районі Івано-Франківської області у перерахунку пенсії у зв'язку із підвищенням заробітної плати та зміною стажу роботи. Заявлені вимоги мотивує тим, що з 04 жовтня 1996 року працював на різних прокурорських посадах в органах прокуратури Івано-Франківської області та 01 листопада 2011 року був звільнений за власним бажанням у зв'язку з виходом на пенсію. 10.10.2006 року йому призначено пенсію на вислугу років відповідно до вимог ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру». Оскільки пройшло збільшення посадових окладів працівників прокуратури, то 03.01.2013 року він подав заяву з необхідними документами до відповідача про проведення йому перерахунку призначеної пенсії при стажі роботи на прокурорських посадах понад 15 років. Розпорядженням від 08.02.2013 року відповідачем здійснено такий перерахунок, однак проведено перерахунок пенсії в розмірі не 90 %, а 80 % із заробітку, зазначеного у поданій ним довідці. Вважає, що такий перерахунок було проведено невірно у зв'язку з неправильним застосуванням законодавства. Тому, 26.02.2016 року він звернувся до відповідача із заявою про проведення перерахунку пенсії у розмірі 90 % від заробітної плати, оскільки на час подання заяви у 2013 році його стаж роботи на прокурорських посадах становив 15 років 1 місяць і перерахунок пенсії потрібно було провести у розмірі 90%, так як відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції від 26.07.2001 року прокурорам і слідчим за кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 %, але не більше 90 % від суми місячного (чинного) заробітку. Однак управління Пенсійного фонду України в Богородчанському районі відмовило йому у перерахунку пенсії виходячи із розрахунку 90 відсотків від суми заробітної плати. Просить суд визнати таку відмову відповідача неправомірною та зобов'язати відповідача провести йому перерахунок та виплату призначеної пенсії за вислугу років у зв'язку з підвищенням заробітної плати працівникам прокуратури відповідно до вимог ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» в розмірі 90 % місячного заробітку з врахуванням довідки прокуратури Івано-Франківської області від 16.10.2012 року починаючи з 01 липня 2012 року і проводити довічно.
Ухвалою суду позовні вимоги в частині поза межами шестимісячного строку звернення до адміністративного суду залишені без розгляду та продовжено розгляд адміністративних позовних вимог за період з 18 вересня 2015 року.
В судовому засіданні позивач заявлені вимоги підтримав із підстав викладених у адміністративному позові, просив задовольнити в повному обсязі.
Представник відповідача в судовому засіданні заявлений позов не визнала з підстав викладених у запереченні, вказала, що позивач перебуває на обліку в Управлінні пенсійного фонду в Богородчанському районі Івано-Франківської області та отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру». Вважає, що позивач неправильно тлумачить ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру», оскільки він фактично просить наново призначити йому пенсію з урахуванням спеціального стажу 15 років, хоча призначення пенсії згідно чинного законодавства, в тому числі і працівникам прокуратури, здійснюється одноразово і вона йому була призначена з 05.10.2006 року в розмірі 80 % від заробітку, оскільки у нього на час звернення з призначенням пенсії був спеціальний стаж 10 років. Звернула увагу на той факт, що норма ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» про збільшення пенсії на 2 відсотки за кожен повний рік роботи понад 10 років, але не більше 90 відсотків від суми місячного(чинного) заробітку втратила чинність з 01.10.2011 року. Також зазначила, що згідно п.5 Закону України від 02.03.2015 року №213-УІІІ "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії, щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до Законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій та статус суддів», «Про Національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного Кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України. У зв'язку з цим з 01 червня 2015 року Пенсійний фонд України та його підвідомчі органи припинили призначати пенсії за спеціальними законами. Вважає заявлені позивачем вимоги безпідставними і просила в задоволені позову відмовити
Дослідивши письмові докази, суд вважає, що позов підлягає до задоволення.
Судом встановлено, що ОСОБА_2 з 04 жовтня 1996 року працював на різних прокурорських посадах в органах прокуратури Івано-Франківської області та 01 листопада 2011 року був звільнений з посади старшого помічника прокурора області з питань захисту прав громадян та інтересів держави при застосуванні законів про адміністративні правопорушення за власним бажанням (а.с.6-8).
Позивач перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Богородчанському районі Івано-Франківської області. Йому з 10 жовтня 2006 року призначено пенсію за вислугу років на підставі статті 50-1 Закону України від 05 листопада 1991 року № 1789-ХІІ «Про прокуратуру» в розмірі 80 відсотків від суми заробітної плати. У відповідності з положеннями статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ «Про прокуратуру» у разі підвищення заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників, призначені працівникам органів прокуратури пенсії за вислугою років підлягають перерахунку.
31 травня 2012 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 505 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури», яка набрала чинності 14 червня 2012 року, у зв'язку з чим з 01 липня 2012 року у позивача виникло право на перерахунок призначеної пенсії.
26 лютого 2016 року позивач звернувся до управління Пенсійного фонду України в Богородчанському районі з письмовою заявою про перерахунок пенсії з більш високого заробітку згідно довідки № 18 (303) вих.12 від 16.10.2012 року, видану прокуратурою Івано-Франківської області, про заробітну плату працюючого на відповідній посаді прокурора станом на 14 червня 2012 року.
Розпорядженням № 153203 від 23.10.2012 року управління Пенсійного фонду України в Богородчанському районі здійснили позивачу перерахунок пенсії з 01 липня 2012 року виходячи з розміру 80 відсотків від суми заробітної плати, що зазначена у вищевказаній довідці, на підставі статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ «Про прокуратуру» з урахуванням змін, внесених Законом України від 08 липня 2011 року № 3668-VІ «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» (далі - Закон № 3668-VІ).
Суд визнає, що рішення управління Пенсійного фонду України в Богородчанському районі щодо відмови у перерахунку розміру призначеної позивачу пенсії за вислугу років у розмірі 90 відсотків від суми заробітної плати при проведенні перерахунку пенсії з 01 липня 2012 року є протиправним. Суд вважає, що управління Пенсійного фонду України у Богородчанському районі неправомірно застосувало норму права, яка не поширюється на дані правовідносини.
Умови та порядок пенсійного забезпечення прокурорів та слідчих визначено статтею 50-1 Закону № 1789-ХІІ «Про прокуратуру». Редакція зазначеної статті змінювалась.
Так, Відповідно до ч. 1 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції, чинній на час призначення позивачу пенсії за вислугу років, прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.
Законом № 3668-VІ «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи», який набрав чинності з 01 жовтня 2011 року, внесено зміни до статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ «Про прокуратуру», зокрема змінено у відсотках розмір пенсії за вислугу років, яка призначається прокурорам і слідчим у разі реалізації ними такого права.
Згідно статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ«Про прокуратуру» у редакції Закону № 3668-VІ «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» прокурори і слідчі мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку за наявності на день звернення вислуги років. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії.
Таким чином, з 01 жовтня 2011 року положення частини першої статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ «Про прокуратуру» щодо призначення прокурорам і слідчим пенсії за вислугу років у розмірі не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку втратили чинність у зв'язку з внесенням змін до редакції цієї статті Законом № 3668-VІ«Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» .
Разом з тим, підстави та порядок перерахунку пенсій прокурорам регулюють частини тринадцята, вісімнадцята статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ «Про прокуратуру» , положення яких щодо перерахунку пенсії у зв'язку із прийняттям Закону № 3668-VІ «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» змін не зазнали (змінилась лише нумерація частин цієї статті).
Так, відповідно до частини тринадцятої статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ «Про прокуратуру» обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
Згідно з частиною вісімнадцятою статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ «Про прокуратуру» призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, у якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
Враховуючи наведене, суд вважає, що при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, оскільки внесені Законом № 3668-VІ «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» зміни до статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ «Про прокуратуру» щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам є частини тринадцята, вісімнадцята статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ «Про прокуратуру», які змін у зв'язку із прийняттям Закону № 3668-VІ «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» не зазнали.
Крім того, вирішуючи питання про застосування цього Закону в часі, суд виходить із того, що відповідно до ст.ст.22 та 64 Конституції України, право на пенсійне забезпечення відповідних категорій громадян, встановлене законами України (в тому числі і Законом України "Про прокуратуру") є таким, що не підлягає звуженню та обмеженню.
Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція України виокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до статті 17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме: у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції, Управління державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо (рішення Конституційного Суду України від 6 липня 1999 року № 8-рп/99 у справі щодо права на пільги та від 20 березня 2002 року № 5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій).
У зазначених рішеннях Конституційний Суд України вказав, що необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов'язана з ризиком для життя і здоров'я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей. Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно-правових економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення.
Виходячи із висловленого у рішеннях Конституційного Суду України розуміння сутності соціальних гарантій працівників правоохоронних органів, зокрема працівників прокуратури, зміст та обсяг досягнутих ними соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства.
Доводи відповідача, наведені у запереченнях на адміністративний позов, спростовуються встановленими судом обставинами, наявними в матеріалах справи доказами та наведеними судом у даній постанові нормами права.
Таким чином, при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватись норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, а тому внесені Законом №3668-VІ «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» зміни до статті 50-1 Закону №1789-ХІІ «Про прокуратуру» щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії; процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом та механізмом їх проведення й нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам, є частини тринадцята та вісімнадцята статті 50-1 Закону №1789-ХІІ «Про прокуратуру» .
Аналогічна позиція викладена і в постановах Верховного Суду України від 10.12.2013р. у справі №21-420а13 та у справі №21-348а13, й від 17.12.2013р. у справі №21-445а13.
А тому, перерахунок пенсії, призначеної до 1 жовтня 2011 року, проводиться в разі підвищення заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників, проте, з урахуванням визначеної законом граничної межі.
З урахуванням наведеного, суд приходить до переконання, що заявлений позов є обгрунтованим і позивач має право на отримання і перерахунок пенсії в розмірі 90% від суми місячної заробітної плати.
Згідно вимог частини другої статті 161 КАС України, при прийнятті постанови суд враховує висновки, викладені у постановах Верховного Суду України від 10 грудня 2013 року № 21-348а13, № 21-420а13 та від 17 грудня 2013 року № 21-445а13.
На підставі вищенаведеного, ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру», керуючись ст.ст. 11, 71, 94, 160-163 КАС України, суд -
п о с т а н о в и в :
Адміністративний позов ОСОБА_2 до Управління пенсійного фонду в Богородчанському районі Івано-Франківської області про визнання неправомірними дій відповідача про відмову здійснити перерахунок розміру пенсії у зв'язку із підвищенням заробітної плати та додатково поданими документами про стаж роботи, - задоволити.
Визнати неправомірною відмову Управління Пенсійного Фонду України в Богородчанському районі у перерахунку та виплаті ОСОБА_2 пенсії у зв'язку з підвищенням заробітної плати працівникам прокуратури та зміною стажу роботи відповідно до вимог ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» в розмірі 90 % місячного заробітку.
Зобов'язати Управління Пенсійного Фонду України в Богородчанському районі провести ОСОБА_2 перерахунок та виплату призначеної пенсії за вислугу років у зв'язку з підвищенням заробітної плати працівникам прокуратури та зміною стажу роботи відповідно до вимог ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» в розмірі 90 % місячного заробітку з врахуванням довідки прокуратури Івано-Франківської області №18(303) вих.12 від 16.10.2012 року, починаючи з 18 вересня 2015 року і проводити довічно.
Постанову суду може бути оскаржено до Львівського апеляційного адміністративного суду через Богородчанський районний суд шляхом подачі скарги в десятиденний строк з дня отримання її копії.
Головуюча І.В.Круль