П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Справа № 338/160/16-а
11 травня 2016 року смт.Богородчани
Богородчанський районний суд Івано-Франківської області
в складі: головуючого судді Битківський Л.М.,
секретаря Дякун М.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт. Богородчани справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Богородчанському районі про визнання протиправними дій відповідача при нарахуванні та виплаті пенсії та зобов'язання провести перерахунок та виплату пенсії,
в с т а н о в и в:
09.02.2016 р. позивач звернувся до суду з адміністративним позовом про визнання неправомірними дій управління ПФУ в Богородчанському районі Івано-Франківської області при призначенні йому додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю.
15.03.2016 року ОСОБА_1 подав до суду заяву про зміну позовних вимог і поставив питання про визнання протиправними дій відповідача щодо відмови у перерахунку пенсії, яка виплачується йому як ліквідатору наслідків катастрофи на ЧАЕС 2 категорії і про зобов'язання відповідача здійснити перерахунок виплачуваної пенсії з часу її призначення з урахуванням вимог ст. 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" стосовно збільшення пенсії на 1% за кожен повний рік стажу понад 20 років для чоловіків. Від заявлених вимог про перерахунок додаткової пенсії, що виплачується відповідно до ст. 51 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" - відмовився.
Свої вимоги в судовому засіданні позивач та представник позивача мотивували тим, що відповідач безпідставно не виконує вимог, встановлених ст.56 Закону України «Про статус соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», яка передбачає, що право на пенсію у повному розмірі мають громадяни, віднесені до 1,2,3,4 категорії за умови стажу роботи не менше як 20 років для чоловіків із збільшенням пенсії на 1% заробітку за кожний рік роботи понад встановлений цим пунктом стаж, але не вище 75 % заробітку. Просили позов задовольнити.
Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнала. Пояснила, що позивач дійсно є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, ліквідатором 2 категорії і має право на пенсійне забезпечення відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Розмір пенсії, призначеної позивачу відповідно до ст. 49,51, 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» обчислено за нормами ст. 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Згідно ст. 28 Закону проведено обчислення пенсії за понаднормовий стаж роботи, а саме за кожний повний рік страхового стажу понад 35 років для чоловіків пенсія за віком збільшена на 1 % розміру пенсії, обчисленої відповідно до ст. 27 згаданого Закону, але не більше, ніж на 1% мінімального розміру пенсії за віком, який встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Відповідачу доплата за понаднормовий стаж нарахована виходячи з величини 25, а не 35 років, оскільки на момент призначення його пенсії ст. 28 згаданого Закону містила саме таку величину. Таким чином його понаднормовий стаж складає 12 років і нарахована сума доплати складає 128,88 грн. Застосування до розрахунку величини страхового стажу 20 років, як того вимагає позивач, посилаючись на ст. 56 закону №796-ХІІ вважає не обґрунтованим, оскільки в Законі «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» немає прямого посилання на можливість застосування 20-річного стажу. Вважає, що пенсія позивачу нарахована правильно, у зв'язку з цим просила в задоволенні позову відмовити.
Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню.
В судовому засіданні встановлено, що позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС другої категорії, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1 від 05.04.2012 року. (а.с. 6)
Позивачу призначена в Богородчанському управлінні ПФУ пенсія як учаснику ліквідації аварії на ЧАЕС на підставі ст.49, 51, 54 Закону.
Право позивача на одержання пенсії ліквідатора наслідків Чорнобильської катастрофи відповідачем не оспорюється, тому на підставі ст.72 ч.3 КАС України доказуванню не підлягає.
Відповідно до ч. 1 ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Частиною 2 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» передбачено, що право на пенсію в повному розмірі мають громадяни, віднесені до категорій 1, 2, 3, 4, за умови стажу роботи не менш як: чоловіки - 20 років, жінки - 15 років, із збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад встановлений цим пунктом стаж, але не вище 75 процентів заробітку, а громадянам, які відпрацювали за списком № 1, чоловіки - 10 років і більше, жінки - 7 років 6 місяців і більше - не вище 85 процентів заробітку.
Згідно із ст. 49 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» пенсії особам, віднесеним до категорії 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
З врахуванням наведеного, суд вважає, що при призначенні та обчисленні державної (основної) пенсії громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, пенсія має нараховуватись та обчислюватись згідно з Законом України № 1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з врахуванням пільг, передбачених Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Зазначене стосується також і умов визначення стажу роботи та середньомісячного фактичного заробітку особи, якій призначається пенсія.
Отже, визначення розміру державної (основної) пенсії позивачу слід було проводити з врахуванням вимог ЗУ № 796-ХІІ, і для розрахунку понаднормовий стаж слід обчислювати виходячи з величини 20 років для чоловіків і за кожен рік роботи понад встановлений 20-ти річний строк збільшувати пенсію на 1% заробітку але не вище 75 % заробітку.
Аналогічна правова позиція викладена у Постанові Верховного Суду України від 07.07.2015 р.
Водночас, згідно з частиною другою статті 99 КАС для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Оскільки позовні вимоги, які є предметом судового розгляду були заявлені позивачем 15.03.2016 року, то їх слід задовольнити починаючи з 16.09.2015 року.
Керуючись ст.ст. 98, 160-163, 167 КАС України, суд ,-
п о с т а н о в и в :
Позов ОСОБА_1 задовольнити.
Визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Богородчанському районі Івано-Франківської області при призначенні ОСОБА_1 державної (основної) пенсії за віком.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Богородчанському районі Івано-Франківської області провести перерахунок та виплату ОСОБА_1 державної (основної) пенсії за віком відповідно до ч. 2 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в частині нарахування та виплати збільшення пенсії на один процент заробітку за кожен рік роботи понад встановлений стаж 20 років, але не вище 75 % заробітку з врахуванням виплачених сум, починаючи з 16.09.2015 р.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Львівського апеляційного адміністративного суду протягом 10 днів шляхом подання апеляційної скарги через суд першої інстанції.
Головуючий