Справа № 545/1752/16-а
Провадження № 2-а/545/25/16
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"18" травня 2016 р. Полтавський районний суд Полтавської області в складі:
головуючого судді Кіндяк І.С.,
з участю секретаря Ісай М.С.,
розглянувши у відкритому судовому засідання в залі суду м. Полтава адміністративний позов ОСОБА_1 до Полтавського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області, про визнання неправомірними дії відповідача та призначення пенсії відповідно до ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», -
в с т а н о в и в :
Позивач звернувся до Полтавського районного суду в порядку адміністративного судочинства України з позовом про визнання неправомірними дії відповідача та призначення пенсії відповідно до ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»,, обґрунтовуючи вимоги зазначив, що відповідач відмовив позивачу призначити пенсі відповідно до вимог ст. 55 ЗУ "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
В судовому засіданні позивач позовні вимоги підтримав в повному обсязі надавши пояснення аналогічно викладеному в позовні заяві.
В судовому засіданні представник відповідача заявив клопотання про заміну сторони в справі, проти позову заперечив в повному обсязі та просив суд відмовити у його задоволенні, так як позивач не надав всі необхідні довідки.
В судовому засіданні свідки ОСОБА_2 та ОСОБА_3, дали покази, що разом з ОСОБА_1 були мобілізовані в ряди Збройних Сил Радянської Армії для ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС в одну частину та служили в одному відділенні, проживали в 8 км. від самого реактора та виконували різні роботи. Додатково пояснили, що отримують пенсію відповідно до «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Ухвалою Полтавського районного суду від 18.05.2016, клопотання представника відповідача задоволенено в повному обсязі, а саме: замінено первинного відповідача УПФУ в Полтавському районі на належного відповідача - Полтавське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Полтавській області.
Заслухавши пояснення позивача, думку представника відповідача, пояснення свідків, суд приходить до наступного висновку.
Відповідно ч. 2 ст. 11 КАС України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою і не може виходити за межі позовних вимог.
Згідно до ч. 1 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Рішення суду повинно бути законним і обґрунтованим, ухваленим на основі повно і всебічно з'ясованих обставин.
Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Відповідно до статті 159 КАС України судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим.
Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права з урахуванням юридичної сили правового акта в ієрархії національного законодавства, що регулює спірні правовідносини, подібні правовідносини (аналогія закону), або за відсутності такого закону - на підставі конституційних принципів і загальних засад права (аналогія права), принципів верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини при дотриманні норм процесуального права.
Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені під час судового розгляду справи (у судовому засіданні, у порядку скороченого чи письмового провадження) з урахуванням вимог статті 70 КАС України щодо належності та допустимості доказів або обставин, які не підлягають доказуванню, та висновки суду про встановлені обставини і правові наслідки є вичерпними.
Судом встановлено і підтверджується матеріалами справи, що ОСОБА_1, має статус учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та віднесений до 2-ї категорії постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи і має право на пільги і компенсації, встановлені Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", що підтверджується посвідченням учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобилькій АЕС у 1986р., серія НОМЕР_1 С від 08.11.2010р. (а.с.11)
Як встановлено, що позивач - ОСОБА_1 з 2 серпня 1986 року по 11 вересня 1986 року приймав участь у ліквідації наслідків на ЧАЕС у складі військової частини № 61606 в зоні відчуження, в серпні місяці 1986 р. - 30 днів та у вересні місяці 1986- 11 днів, що підтверджується довідкою № 73 від 9.02.93р. виданої Військовою частиною № 61606.
У зв'язку з чим позивач звернувся до пенсійного фону України в Полтавському районі про призначення пенсії відповідно до ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», однак йому було відмовлено.
Відповідно до ч.1 ст.46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Відповідно до статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження з моменту аварії до 1 липня 1986 року незалежно від кількості робочих днів, а з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року - не менше 5 календарних днів, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, на 10 років.
Згідно зі статтею 15 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" підставами для визначення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС є період роботи (служби) у зоні відчуження, що підтверджено відповідними документами.
Видача довідок про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення, про заробітну плату за цей період здійснюється підприємствами, установами та організаціями (військкоматами), а про період проживання на територіях радіоактивного забруднення, евакуацію, відселення, самостійне переселення - органами місцевого самоврядування.
Підпунктом "ґ" п.7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління ПФУ від 25.11.2005 року №22-1 до заяви про
призначення пенсії за віком додаються такі документи: посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09.03.88 №122, або довідка військової частини, в складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС; посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на цих територіях, видана органами місцевого самоврядування (при призначенні пенсії із застосуванням норм статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»).
Згідно зі ст. 65 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» документами, які підтверджують статус громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користуватися пільгами, встановленими цим Законом, є посвідчення «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС» та «Потерпілий від Чорнобильської катастрофи».
Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України 25 листопада 2005 року № 22-1 та зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за №1566/11846 передбачено, що при призначенні (перерахунку) пенсії за віком надаються, зокрема, документи, які засвідчують особливий статус особи, та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, форма якої затверджена постановою Державного комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 9 березня 1988 року №122.
Також встановлено, що відповідно до архівної довідки МО України за період з 02.08.1986 по 11.09.1986 року позивач ОСОБА_1 знаходився у восьми населених пунктах та об'єктах, сім із яких віднесені до зони відчуження і лише один об'єкт в районі бази тилу «Оранное», який не відносився до зони відчуження, де він перебував у відрядженні двоє діб.
Цей факт також підтверджено в судовому засіданні поясненнями свідків ОСОБА_3 та ОСОБА_2,які пояснили, що разом із позивачем перебували у відрядженні в зони відчуження1986р. в складі військової частини і вони на теперішній час отримали відповідну Чорнобильську пенсіювідповідно до ст. 55 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Суд вважає, що основним доказом участі позивача в роботах по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС є дійсне, ніким не оскаржене та не скасоване посвідчення учасника ліквідації (категорія 2), видане на ім'я ОСОБА_1, яке відповідно до п.2 ч.1 ст.14 Закону України «Про соціальний захист громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи», підтверджує статус громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надає право користування пільгами, встановленими цим Законом.
Враховуючи встановлені обставини по справи, суд вважає позовні вимоги ОСОБА_1 до Полтавського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області, про визнання неправомірними дії відповідача та призначення пенсії відповідно до ЗУ "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, - обґрунтованими і підтвердженими належними доказами, а тому вони підлягають задоволенню в повному обсязі.
На підставі викладеного та керуючисьвимогами статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ст.ст. 2, 3, 17, 79, 104, 105, 106 КАС України, суд
п о с т а н о в и в :
Позов ОСОБА_1 до Полтавського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області, про визнання неправомірними дії відповідача та призначення пенсії відповідно до ЗУ "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи"- задовольнити;
Визнати протиправною бездіяльність Полтавського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області щодо відмови ОСОБА_1 в призначенні пенсії за віком згідно ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Зобов'язати Полтавське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Полтавській області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком згідно ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Постанова може бути оскаржене до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський районний суд на протязі 10 діб з моменту проголошення , а сторонами , що не були присутні в судовому засіданні у той же строк з моменту отримання копії постанови.
Суддя Полтавського районного суду І.С. Кіндяк