ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18.04.07 р. Справа № 38/94
Господарський суд Донецької області у складі судді Радіонової О.О.
при секретарі судового засіданні Тулаінової І.А.
розглянув у відкритому судовому засіданні в м. Донецьку справу
за адміністративним позовом Прокурора м. Єнакієве в інтересах держави в особі Єнакіївського міського центру зайнятості - робочого органу виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття м. Єнакієве Донецької області
до відповідача: Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 м.Юнокомунарівськ Донецької області
про стягнення штрафу за неповне нарахування страхових внесків у розмірі 2 113грн.00коп.
за участю
представників сторін:
від прокуратури: Кілійчук Т.В. прокурор відділу за посвідченням № 2520
від позивача: Козлова К.П. гол.спец. юрисконсульт за дов. № 07-307 від 14.03.2007р.
від відповідача: ОСОБА_1- підприємець, паспорт
Суть справи:
Прокурор м. Єнакієве в інтересах держави в особі Єнакіївського міського центру зайнятості - робочого органу виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття м. Єнакієве Донецької області, звернувся до господарського суду Донецької області з адміністративним позовом до Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 м.Юнокомунарівськ Донецької області про стягнення штрафу за неповне нарахування страхових внесків у розмірі 2 113грн.00коп.
У зв'язку з набуттям чинності з 01.11.2005р. Закону України “Про внесення змін до Кодексу адміністративного судочинства України” № 2953-1У від 06.10.2005р., яким пункти 6 та 7 розділу У11 Прикінцевих та перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України були викладені в новій редакції, згідно якої до початку діяльності окружного адміністративного суду позовні заяви у господарських справах, що віднесені цим Кодексом до адміністративної юрисдикції, заяви (подання) про перегляд судових рішень у зв'язку з нововиявленими та винятковими обставинами у таких справах, розглядаються господарським судом в порядку, встановленому Кодексом адміністративного судочинства України, 01.03.2007р. судом було відкрито провадження в адміністративній справі № 38/94, оскільки у спірних правовідносинах виконавча дирекція Фонду соціального страхування, його робочі органи, виступають як суб'єкти владних повноважень у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування та відповідають вимогам, передбаченим ст. 3 КАС України та призначено попереднє судове засідання на 14.03.2007р.
12.03.2007р. відповідач надіслав до суду клопотання, в якому повідомив суд, що у попереднє судове засідання 14.03.2007р. не має можливості з'явитися та просить суд перенести розгляд справи та без його участі не розглядати.
Клопотання судом розглянуто, прийнято до уваги та залучено до матеріалів справи.
14.03.2007р. прокурор надіслав до суду супровідного листа від 07.03.2007р. НОМЕР_1, відповідно до якого на вимоги ухвали суду надіслав письмові пояснення по справі від 07.03.2007р. НОМЕР_1. Лист та пояснення судом розглянуті, прийняті до уваги та залучені до матеріалів справи.
Попереднє судове засідання відкладалося у зв'язку з неявкою відповідача та необхідністю представлення сторонами витребуваних судом документів.
02.04.2007р. позивач надіслав до суду заяву НОМЕР_2 про уточнення позовних вимог, в якій повідомив суд, що відповідачем частково сплачено в рахунок погашення боргу 50грн., а тому просить суд зменшити розмір позовних вимог та стягнути з відповідача 2063грн.
Заява судом розглянута та залучена до матеріалів справи.
02.04.2007р. відповідач надіслав до суду заперечення на адміністративний позов від 19.03.207р., в яких повідомив, що відповідно до акту перевірки від 12.12.2006р. ним добровільно сплачено донараховані страхові внески у розмірі 48грн.92коп, пеню у розмірі 24грн.44коп. та штраф у розмірі 150грн.
Відповідач вважає, що оскільки Закон не дає поняття „фінансова санкція” та „штраф”, тому штраф, передбачений цим Законом є штрафною санкцією, що дає можливість застосування загального строку позовної давності для його стягнення, тому просить суд застосувати загальний строк позовної давності та відмовити у задоволені адміністративного позову.
Заперечення на адміністративний позов судом розглянуті, прийняті до уваги та залучені до матеріалів справи.
02.04.2007р. сторони у попередньому судовому засіданні надали суду заяву, в якій надали суду згоду на початок судового розгляду по даній справі в цей же день- 02.04.2007р. Заява судом розглянута, задоволена та залучена до матеріалів справи.
18.04.2007р. у судовому засіданні прокурор та позивач уточнили позовні вимоги та просять суд стягнути з відповідача 563грн. - штраф за неповне нарахування страхових внесків. Уточнення судом розглянуті, прийняті до уваги та залучені до матеріалів справи.
Відповідач у судовому засіданні 18.04.207р. надав суду відзив, в якому позовні вимоги про стягнення суми штрафу за неповне нарахування страхових внесків у розмірі 2 113грн. визнає повністю та пояснив суду, що частково погашена заборгованість у розмірі 1 500грн., надавши відповідні докази.
Відзив судом розглянутий, прийнятий до уваги та залучений до матеріалів справи.
Відповідач надав суду клопотання від 18.04.207р., в якому просить суд розстрочити погашення залишку заборгованості перед позивачем у сумі 563грн. на три місяці з виплатою рівними частинами щомісячно.
Клопотання відповідача прокурор та позивач підтримали.
Клопотання судом залучено до матеріалів справи.
Судом складений протокол судового засідання згідно вимог ст. 45 КАС України.
Розглянувши матеріали справи та заслухавши пояснення прокурора та уповноважених представників сторін, господарський суд , -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 зареєстрована як фізична особа - підприємець, що підтверджено свідоцтвом про державну реєстрацію від 22.08.1994р. серії НОМЕР_3.
22.10.2001р. СПД ОСОБА_1 уклала трудовий договір НОМЕР_4 з найманим працівником, який зареєструвала у Єнакіївському міському центрі зайнятості - робочому органі виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язковго державного соціального страхування України на випадок безробіття м. Єнакієве Донецької області.
Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 22.10.2001р. була зареєстрована як платник страхових внесків до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття (далі- Фонд).
Єнакіївським міським центром зайнятості - робочим органом виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язковго державного соціального страхування України на випадок безробіття м. Єнакієве Донецької області (далі- позивач) 12 грудня 2006р. була здійснена перевірка своєчасності та повноти сплати страхових внесків фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 за період з 22.10.2001р. по 12.12.2006р.
В ході перевірки було встановлено, що за період з 22.10.2001р. по 27.03.2003р. коли використовувалась праця найманого працівника страхові внески не нараховувалися, у розрахунковій відомості про нарахування та перерахування страхових внесків до Фонду за 9 місяців 2006р. не відображені та не сплачені.
За наслідками перевірки 12.12.2006р. складено акт перевірки правильності нарахування, своєчасності і повноти перерахування страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття НОМЕР_5, відповідно до якого за період з 22.10.2001р. по 27.03.2003р. було донараховано страхових внесків 48грн.92коп. та та пеню у розмірі 24грн.44 коп., крім цього, було накладено штраф у розмірі прихованої суми виплат, на які нараховуються страхові внески у розмірі 2273грн.
Акт підписаний відповідачем без заперечень.
12.12.2006р. до Донецького обласного центру зайнятості було надіслано звернення НОМЕР_6 для прийняття рішення щодо стягнення фінансових санкцій за результатами перевірки відповідача.
14.12.2006р. відповідач добровільно сплатив донараховані страхові внески у розмірі 48грн.92коп, пеню у розмірі 24грн.44коп. та 150грн. в рахунок погашення штрафу за неповне нарахування страхових внесків.
26.12.2006р. з урахуванням сплачених відповідачем сум було винесено розпорядження НОМЕР_7 від 26.12.2006р. про застосування фінансових санкцій до відповідача у розмірі 2123грн.
Під час розгляду справи відповідач частково погасив штраф у сумі 1 500грн.
Оскільки відповідачем до теперішнього часу у повному обсязі не сплачений штраф за неповне нарахування страхових внесків, тому позивач просить суд стягнути з відповідача залишок несплаченого штрафу у розмірі 563грн.
Згідно ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
В обґрунтування своїх вимог позивач посилається на акт перевірки НОМЕР_5 від 12.12.2006р., трудовий договір НОМЕР_4 від 22.10.2001р., заяву про реєстрацію як платника страхових внесків від 22.10.2001р., розрахункову відомість за 9 місяців 2006р., звернення від 12.12.2006р., квитанції від 14.12.2006р. про сплату пені та страхових внесків, розпорядження НОМЕР_7 від26.12.2006р., виписки з реєстру за грудень 2006р., наказ від 28.03.2006р., НОМЕР_8, заяву про уточнення позовних вимог від 02.04.2007р. НОМЕР_2, витяг з наказу від 08.12.2006р. НОМЕР_9, уточнення позовних вимог від 18.04.2007р., правоустановчі документи тощо.
Відповідач посилається на відзив на клопотання від 12.03.2007р., заперечення на адміністративний позов від 19.03.2007р., відзив на позовну заяву, клопотання від 18.04.2007р., квитанції НОМЕР_10, НОМЕР_11 правоустановчі документи тощо.
Суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні відповідно ч. 1 ст. 86 КАС України.
Відповідно до ч.2 ст. 124 Конституції України юрисдикція судів поширюється на всі правовідносини, що виникають у державі. Згідно зі ст. 2 Закону України “Про судоустрій” суд здійснює правосуддя відповідно до принципу верховенства права, забезпечує захист гарантованих Конституцією України та законами прав і законних інтересів юридичних осіб. Частиною 3 ст. 3 зазначеного Закону встановлено, що судова система забезпечує доступність правосуддя для кожної особи в порядку, встановленому Конституцією України і законами. Відповідно до частини 1 ст. 6 цього самого Закону всім суб'єктам правовідносин гарантується захист їх прав і законних інтересів незалежним і неупередженим судом. Відповідно до частини 3 ст. 6 цього Закону ніхто не може бути позбавлений права на розгляд його справи у суді, до підсудності якого вона віднесена процесуальним законом.
Відповідно до ст. 14 Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування страхові фонди є органами, які здійснюють керівництво та управління окремими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування, провадять збір та акумуляцію страхових внесків, контроль за використанням коштів, забезпечують фінансування виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням та здійснюють інші функції згідно з затвердженими статутами. Отже, у відповідних правовідносинах виконавчі дирекції Фондів соціального страхування, їх робочі органи виступають як суб'єкти владних повноважень у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Законодавство про страхування на випадок безробіття складається з Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, цього Закону, Закону України “Про зайнятість населення” та інших нормативно-правових актів, що регулюють відносини у сфері страхування на випадок безробіття, а також міжнародних договорів України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України ( ч. 1 ст. 3 Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття” від 02.03.2000р. № 1533-Ш).
Позивач обґрунтовує свої вимоги нормами Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття” (далі -Закон), тому судом при розгляді справи застосовані норми відповідного Закону, оскільки суд не має права самостійно змінювати підставу або предмет позову.
В силу ст. 8 Закону, Фонд загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття створюється для управління страхуванням на випадок безробіття, провадження збору та акумуляції страхових внесків, контролю за використанням коштів, виплати забезпечення та надання соціальних послуг, здійснення інших функцій згідно із цим Законом і статутом Фонду. При цьому, Фонд є цільовим централізованим страховим, некомерційною самоврядною організацією.
Відповідно до ч. 3 вказаної норми, діяльність Фонду регулюється Основами законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, Законом України “Про зайнятість населення”, Законом України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття” та статутом Фонду, який затверджується правлінням Фонду.
Разом з тим, згідно п.2 ст.10 Закону, управління Фондом здійснюють правління Фонду та виконавча дирекція Фонду, а в силу ч. 1 ст. 12 Закону, виконавча дирекція як виконавчий орган правління забезпечує виконання рішень правління. При цьому, функції виконавчої дирекції Фонду покладаються на органи державної служби зайнятості, які є робочими органами виконавчої дирекції Фонду виконавчої дирекції Фонду покладаються на органи державної служби зайнятості, які є робочими органами виконавчої дирекції Фонду.
Частиною 2 ст. 12 Закону визначені повноваження робочих органів виконавчої дирекції Фонду, до яких, зокрема належать: проведення збору страхових внесків (п.2); контроль правильності нарахування, своєчасність сплати страхових внесків, а також витрат за страхуванням на випадок безробіття ( п.5); представництво інтересів Фонду в судових та інших органах (п.6).
З набуттям чинності Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття” всі роботодавці (підприємства, установи та фізичні особи, які використовують найману працю) повинні сплачувати внески до відповідних цільових страхових фондів за найманих працівників у порядку і розмірах, передбачених цим Законом. Обов'язковість сплати страхових внесків на випадок безробіття для роботодавців встановлена пп.2 п.2 ст. 35 Закону, відповідальність за несвоєчасність та неповноту сплати страхових внесків передбачено ст. 38 цього Закону.
Відповідно ч.2 ст. 38 Закону, не сплачені в строк страхові внески, пеня і штраф стягуються в доход Фонду із страхувальника у безспірному порядку.
Строк давності у разі стягнення страхових внесків, пені та фінансових санкцій, передбачених цією статтею, не застосовується.
Відповідач не виконував покладені на нього вказаним Законом обов'язки по сплаті страхових внесків, а отже зобов'язаний нести передбачену відповідальність по сплаті недоїмки, пені та фінансових санкцій.
Суд приймає до уваги визнання позову відповідачем у відзиві на позовну заяву від 18.04.2007р.
Відповідно ст.136 КАС України судове рішення у зв”язку з визнанням адміністративного позову ухвалюється за правилами, встановленими статтями 112, 113 КАС України.
З огляду на викладені положення законодавства та обставини справи, суд вважає, що визнання відповідачем позову не суперечить законодавству, не порушує прав і охоронюваних законом інтересів інших осіб.
Суд задовольняє клопотання відповідача щодо розстрочення погашення залишку заборгованості у вигляді штрафу перед позивачем в сумі 563грн. строком на три місяці рівними частинами.
Суд не приймає до уваги посилання відповідача щодо застосування загального строку позовної давності для стягнення штрафної санкції, оскільки відповідачем надані докази, які спростовують вказану вимогу та відповідно до ст. 38 Закону України „Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття” саме штраф накладається у розмірі прихованої суми виплат, на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески.
Крім цього, строк давності у разі стягнення страхових внесків, пені та фінансових санкцій, передбачених цією статтею, не застосовується.
З огляду на вищенаведені норми законодавства, суд вважає, що позовні вимоги з урахуванням остаточних уточнень підлягають задоволенню.
Судові витрати підлягають розподілу відповідно вимог ч. 4 ст. 94 КАС України.
Враховуючи викладене, керуючись ст. 124 Конституції України, Законом України “Про загальнообов”язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття”, ст.ст.17, 48, 69, 71, 87, 89, 94, 110-112, п. 4 ст. 121, 122-154, 160, 162, 163, 263 пунктів 2-1, 6,7 Прикінцевих та перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України господарський суд,
П О С Т А Н О В И В:
Позовні вимоги Прокурора м. Єнакієве в інтересах держави в особі Єнакіївського міського центру зайнятості - робочого органу виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття м. Єнакієве Донецької області до Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 м.Юнокомунарівськ Донецької області про стягнення штрафу за неповне нарахування страхових внесків у розмірі 563грн.00коп., задовольнити повністю.
Стягнути з Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_12) на користь Єнакіївського міського центру зайнятості - робочого органу виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття м. Єнакієве Донецької області (86429, Донецька область, м. Єнакієве, пр-т Металургів, 35 „А”, одержувач Єнакіївський міський центр зайнятості в УДК Донецької області , ЗКПО 20385841, МФО 834016, код 50040500, символ 05, р/р 37174305900043) штраф за неповне нарахування страхових внесків у розмірі 563грн.00коп.
Розстрочити виконання постанови строком на три місяці з виплатою суми у розмірі 563 грн. рівними частинами щомісячно.
Текст постанови оголошений у судовому засіданні 18.04.2007р.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання через суд першої інстанції заяви про апеляційне оскарження постанови суду протягом десяти днів з дня проголошення постанови. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя Радіонова О.О.
Надруковано 5 примірників:
2-прокурорам
1 -до справи
2 -сторонам у справі