У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 674/1773/15-а
Головуючий у 1-й інстанції: Артемчук В.М.
Суддя-доповідач: Біла Л.М.
19 травня 2016 року
м. Вінниця
Вінницький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Білої Л.М.
суддів: Гонтарука В. М. Граб Л.С. ,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу управління соціального захисту населення Дунаєвецької районної державної адміністрації Хмельницької області на постанову Дунаєвецького районного суду Хмельницької області від 01 березня 2016 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до управління соціального захисту населення Дунаєвецької районної державної адміністрації Хмельницької області, Департаменту соціального захисту населення Хмельницької обласної державної адміністрації про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії,
В С Т А Н О В И В :
В грудні 2015 року ОСОБА_2 звернувся до Дунаєвецького районного суду Хмельницької області із позовом до управління соціального захисту населення Дунаєвецької районної державної адміністрації Хмельницької області, Департаменту соціального захисту населення Хмельницької обласної державної адміністрації про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії.
Постановою Дунаєвецького районного суду Хмельницької області від 01 березня 2016 року даний адміністративний позов задоволено.
Не погоджуючись із рішенням суду першої інстанції, один з відповідачів - управління соціального захисту населення Дунаєвецької районної державної адміністрації Хмельницької області подало апеляційну скаргу, в якій просить суд скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нову постанову, якою в задоволенні адміністративного позову відмовити, посилаючись при цьому на неповне з'ясування обставин, які мають значення для справи та порушення норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення спору. Також, в прохальній частині скарги апелянтом зазначено про можливість розгляду даної скарги за відсутності їхнього представника.
13 травня 2016 року (вх. 3416/16) від представника Департаменту соціального захисту населення Хмельницької обласної державної адміністрації надійшло клопотання про розгляд справи без участі їхнього представника.
19 травня 2016 року на адресу суду від представника ОСОБА_2 надійшли додаткові пояснення (вх. 4711/16), в яких зазначено про можливість розгляду справи за відсутності позивача та його представника.
За таких обставин, а також враховуючи, що судом участь сторін в судовому засіданні не визнавалась обов'язковою, колегія суддів прийшла до висновку щодо можливості апеляційного розгляду справи в порядку письмового провадження у відповідності до пункту 2 частини 1 статті 197 КАС України.
Згідно з частиною 6 статті 12, частиною 1 статті 41 КАС України у випадку неявки в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, під час судового розгляду повне фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не відбувається.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення, а постанову суду першої інстанції - без змін, з наступних підстав.
Як встановлено судом першої інстанції та підтверджується матеріалами справи, рішенням (протокол № 62 від 12.06.2013 р.) Комісії зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС при Міністерстві соціальної політики України визнано безпідставною видачу йому посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС категорії (2)1 з його вилученням у зв'язку з не підтвердженням факту виконання робіт у зоні відчуження.
Не погоджуючись з вказаним рішенням позивач звернувся до суду за захистом порушених прав.
Постановою Хмельницького окружного адміністративного суду від 21 жовтня 2014 року по справі № 822/4189/14, яка ухвалою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 09.12.14 року залишена без змін, визнано протиправним та скасовано рішення Комісії від 12.06.2013р. № 62 про вилучення у нього посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС категорії 2 (1).
У зв'язку із набранням законної сили рішення адміністративного суду про скасування рішення Комісії як протиправного, 23.10.2015 року позивач звернувся до Департаменту соціального захисту населення Хмельницької обласної державної адміністрації із заявою (а.с.15) про повернення йому як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС виплати щомісячної грошової компенсації вартості продуктів харчування, призначеної на підставі п. 14 ч. 1 ст. 20 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» за період з 01.07.2013 року по січень 2015 року включно, а також виплату щорічної разової грошової допомоги до 9 травня, що передбачена положеннями ст. 13 Закону України «Про статус ветеранів війни та гарантії їх соціального захисту».
Листом Департаменту соціального захисту населення Хмельницької обласної державної адміністрації за № 04.02-10484 від 06.11.2015 року (а.с.16) позивача було повідомлено про відмову у задоволенні його заяви від 23.10.2015 року.
Вважаючи такі дії відповідачів протиправними, позивач звернувся до суду за захистом своїх порушених прав.
Постановою Дунаєвецького районного суду Хмельницької області від 01 березня 2016 року даний адміністративний позов задоволено.
Колегія суддів апеляційної інстанції погоджується з висновками суду першої інстанції, з огляду на наступне.
Відповідно до частини 1 статті 195 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги.
Відповідно до ст. 46 Конституції України кожний громадянин має право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених Законом.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я, створення єдиного порядку визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення, визначені та закріплені в Законі України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Відповідно до п. 14 ст. 20 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» особам, віднесеним до категорії 1 (пункт 1 статті 14), надаються такі гарантовані державою компенсації та пільги, в тому числі забезпечення продуктами харчування за медичними нормами з обов'язковим прикріпленням до відповідних магазинів за місцем проживання. Зазначеним особам компенсується 50 процентів вартості продуктів харчування за медичними нормами, встановлюваними Міністерством охорони здоров'я України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 21 травня 1992 року № 258 «Про норми харчування та часткову компенсацію вартості продуктів для осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» встановлені фізіологічні (медичні) норми забезпечення продуктами харчування громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи (на місяць), а також додатковий набір продуктів харчування, понад фізіологічні норми, для осіб, віднесені до 1 категорії (на місяць).
Порядок розрахунку та виплати вищезазначеної компенсації визначений постановою Кабінету Міністрів України від 14 лютого 2007 року № 211 «Про внесення змін до постанов Кабінету Міністрів України з питань соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Згідно статті 13 частини четвертої Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" ( 3551-12 ) від 25 грудня 1998 року N 367-XIV (зі змінами і доповненнями) , щорічно до 5 травня інвалідам війни виплачується разова грошова допомога у розмірах: інвалідам I групи-десять мінімальних пенсій за віком; II групи - вісім мінімальних пенсій за віком; III групи - сім мінімальних пенсій за віком".
Кабінетом Міністрів України щорічно у проекті Державного бюджету України передбачено цільові кошти, необхідні для виплати разової грошової допомоги ветеранам війни у розмірах відповідно до мінімальної пенсії за віком згідно Закону України від 25 грудня 1998 року N 367-XIV.
Мінімальний розмір пенсій за віком визначено ч.1 ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003р. №1058-ІV - «у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом». Вищезазначеним Законом встановлено що розмір мінімальної пенсії за віком для осіб, які втратили працездатність, дорівнює розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Як встановлено судом першої інстанції та знайшло своє підтвердження в суді апеляційної інстанції, постановою Хмельницького окружного адміністративного суду від 21 жовтня 2014 року по справі № 822/4189/14, яка залишена без змін ухвалою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 09.12.14 року, було визнано протиправним та скасовано рішення Комісії від 12.06.2013р. №62 про вилучення посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС категорії 2 (1) у ОСОБА_2.
Суд апеляційної інстанції зазначає, що відповідно до ч. 1 ст. 72 КАС України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи, або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Позивач на підставі вищенаведених обставин 23.10.2015 року звернувся до Департаменту соціального захисту населення Хмельницької обласної державної адміністрації із заявою про повернення йому як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС виплати щомісячної грошової компенсації вартості продуктів харчування, призначеної на підставі п. 14 ч. 1 ст. 20 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» за період з 01.07.2013 р. по січень 2015 р. включно, а також виплату щорічної разової грошової допомоги до 9 травня, що передбачена положеннями ст. 13 Закону України «Про статус ветеранів війни та гарантії їх соціального захисту».
Однак, листом Департаменту соціального захисту населення Хмельницької обласної державної адміністрації за № 04.02-10484 від 06.11.2015 року позивачу було повідомлено про відмову у задоволенні його заяви з тих підстав, що нарахування та виплата зазначених соціальних виплат йому припинена з 01.07.2013 року у зв'язку із рішенням від 12.06.2013 року Комісії зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС при Мінсоцполітики України про визнання видачі посвідчення безпідставним та його вилучення.
Також, в ході розгляду справи було встановлено, що управлінням соціального захисту населення Дунаєвецької районної державної адміністрації Хмельницької області поновлено позивачу виплату компенсацій вартості продуктів харчування з 26.03.2015 року, що підтверджується копією рішення управління про призначення від 26.03.2015 року, копіями списків осіб на отримання компенсації за квітень - грудень 2015 року.
На підставі того, що рішення Комісії зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків на Чорнобильській АЕС Міністерства соціальної політики України № 62 від 12.06.2013 року в частині визнання безпідставною видачу ОСОБА_2 посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС категорії 2 (1) скасоване і з 01.07.2013 року протиправно припинено позивачу виплати щомісячної грошової компенсації вартості продуктів харчування, призначеної на підставі п. 14 ч. 1 ст. 20 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» за період з 01.07.2013 року по січень 2015 року включно, а також виплату щорічної разової грошової допомоги до 9 травня, що передбачена положеннями ст. 13 Закону України «Про статус ветеранів війни та гарантії їх соціального захисту», а також протиправно не вжито заходів по відновленню даних виплат після з'ясування обставин та наявності умов для відновлення їх виплат за результатами скасування відповідного рішення Комісії, суд апеляційної інстанції вважає дії відповідачів протиправними та такими, що суперечать нормам чинного законодавства.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів вважає, що доводи апеляційної скарги позивача не ґрунтуються на вимогах законодавства та не спростовують висновків суду першої інстанції.
Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 198 , ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Підсумовуючи вищевикладене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції ухвалив оскаржуване рішення відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права, а тому підстави для його скасування або зміни відсутні.
Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд
У Х В А Л И В :
апеляційну скаргу управління соціального захисту населення Дунаєвецької районної державної адміністрації Хмельницької області залишити без задоволення, а постанову Дунаєвецького районного суду Хмельницької області від 01 березня 2016 року - без змін.
Ухвала суду набирає законної сили в порядку та в строки, передбачені ст. ст. 212, 254 КАС України.
Ухвала суду складена в повному обсязі протягом трьох днів з дня закінчення розгляду справи.
Головуючий Біла Л.М. Судді Гонтарук В. М. Граб Л.С.