КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Справа: № 810/939/16 Головуючий у 1-й інстанції: Балаклицький А.І. Суддя-доповідач: Мельничук В.П.
У Х В А Л А
Іменем України
19 травня 2016 року м. Київ
Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:
Головуючого-судді: Мельничука В.П.
суддів: Лічевецького І.О., Мацедонської В.Е.,
при секретарі: Сергійчук Л.Ю.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні, згідно ст. 41 КАС України, в залі суду апеляційну скаргу представника Департаменту соціального захисту населення Київської облдержадміністрації - Тамбулатова Андрія Сергійовича на постанову Київського окружного адміністративного суду від 29 березня 2016 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_3 до Департаменту соціального захисту населення Київської обласної державної адміністрації, треті особи: Управління соціального захисту населення Броварської районної державної адміністрації, управління Пенсійного фонду України в м. Броварах та Броварському районі Київської області про зобов'язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И Л А:
У березні 2016 року ОСОБА_3 звернувся до Київського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Департаменту соціального захисту населення Київської обласної державної адміністрації, треті особи: Управління соціального захисту населення Броварської районної державної адміністрації, управління Пенсійного фонду України в м. Броварах та Броварському районі Київської області про зобов'язання вчинити певні дії. Свої вимоги обґрунтовує тим, що він є потерпілим від Чорнобильської катастрофи, віднесеним до 4 категорії, та Київською обласною державною адміністрацією йому було видано посвідчення громадянина, який постійно проживає або постійно працює на території зони посиленого радіоекологічного контролю (категорія 4) серія НОМЕР_1. Вказує, що вищевказане посвідчення ним було втрачено, у зв'язку з чим звернувся до Департаменту соціального захисту населення Київської обласної державної адміністрації із заявою про видачу дубліката такого посвідчення, однак відповідач не видав йому дублікат посвідчення постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи 4. Позивач вважає, що відмова у видачі дубліката посвідчення є протиправною, оскільки для видачі дубліката посвідчення встановлення статусу особи, що постраждала від Чорнобильської катастрофи, не вимагається.
Постановою Київського окружного адміністративного суду від 29 березня 2016 року задоволено вказаний позов. Зобов'язано Департамент соціального захисту населення Київської обласної державної адміністрації видати ОСОБА_3 дублікат посвідчення громадянина, який постійно проживає або постійно працює на території зони посиленого радіоекологічного контролю, категорії 4 серії НОМЕР_1 від 23.03.1994 року.
Не погоджуючись з зазначеним судовим рішенням представник Департаменту соціального захисту населення Київської облдержадміністрації - Тамбулатов Андрій Сергійович подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції як таку, що постановлена з порушенням норм матеріального та процесуального права, та ухвалити нову постанову про відмову у задоволенні даного позову.
Відповідно до ч. 1 ст. 41 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось, оскільки особи, які беруть участь у справі, у судове засідання не з'явились.
Розглянувши доводи апеляційної скарги, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм законодавства України, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення, оскаржувану постанову суду першої інстанції - без змін з наступних підстав.
Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 198, п. 1 ч. 1 ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Відповідно до ст. 195 КАС України рішення суду першої інстанції підлягає перегляду в апеляційному порядку в межах апеляційної скарги.
Судом першої інстанції було встановлено, що ОСОБА_3 отримав посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи категорії 4 серія НОМЕР_1 від 23.03.1994 року, яке було видане Київською обласною державною адміністрацією відповідно до Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.01.1997 року № 51, як такому, що постійно проживав та працював на території зони посиленого радіоекологічного контролю та за станом на 01.01.1993 року прожив та відпрацював у зазначеній зоні не менше чотирьох років.
Восени 2015 року ним було втрачено посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 4 серії НОМЕР_1.
В січні 2016 року позивач звернувся до Управління Пенсійного фонду України в місті Броварах та Броварському районі Київської області із заявою про призначення пенсії за віком.
14 січня 2016 року Управління Пенсійного фонду України в м. Броварах та Броварському районі Київської області направило запит до Управління соціального захисту населення Броварської районної державної адміністрації, в якій просило повідомити підстави видачі позивачу посвідчення громадянина, який постійно проживає або постійно працює на території зони посиленого радіоекологічного контролю, 4 категорії серії НОМЕР_1.
Листом від 18.01.2016 року № 140 Управління соціального захисту населення Броварської районної державної адміністрації повідомило орган Пенсійного фонду, що посвідчення серії НОМЕР_1 було видано ОСОБА_3 на підставі довідки про постійне проживання території зони посиленого радіоекологічного контролю не менше чотирьох років станом на 01 січня 1993 року № 1054 від 23.12.1993 року, виданої Броварською районною державною адміністрацією, які були затвердженні Київською обласною державною адміністрацією по списку.
Також, у даній відповіді було повідомлено, що Законом України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність деяких законодавчих актів України» від 28.12.2014 року №76-VІІІ (який набрав чинності 01.01.2015 року) виключено абзац п'ятий частини другої статті 2 Закону України «Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи», а саме: виключено зону посиленого радіоекологічного контролю, до якої були віднесені села Броварського району: Дітки, Літочки, Погреби, Пухівка і Рожни. Тому, починаючи з 01.01.2015 року Департаментом соціального захисту населення Київської обласної державної адміністрації не приймаються подання райдержадміністрацій на оформлення та переоформлення посвідчення потерпілого внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 4.
В подальшому, позивач звернувся до Департаменту соціального захисту населення Київської обласної державної адміністрації із заявою про видачу йому дублікату посвідчення постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 4.
На вказане звернення, листом від 28.03.2016 року № 05-59-591 позивачу було повідомлено, що посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи категорії 4 серія НОМЕР_1 було видано Київською обласною державною адміністрацією 23.03.1994 року відповідно до Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.01.1997 року № 51.
Однак, враховуючи те, що відповідачем не було видано позивачу дублікат посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи 4 категорії, позивач звернувся з даним позовом до суду.
Задовольняючи позов суд першої інстанції виходив з того, що вимоги позивача є правомірними та обгрунтованими, а тому підлягають задоволенню.
Колегія суддів погоджується з таким висновком суду першої інстанції та вважає його обгрунтованим з огляду на наступне.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я та єдиний порядок визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення, врегулюванні нормами Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Відповідно до ст. 9 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» особами, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, є: учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС - громадяни, які брали безпосередню участь у ліквідації аварії та її наслідків; потерпілі від Чорнобильської катастрофи - громадяни, включаючи дітей, які зазнали впливу радіоактивного опромінення внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Питання віднесення осіб до потерпілих внаслідок Чорнобильської катастрофи визначенні нормами статей 11, 14 вказаного Закону.
До четвертої категорії потерпілих внаслідок Чорнобильської катастрофи відносяться особи, які постійно проживають або постійно працюють чи постійно навчаються на території зони посиленого радіоекологічного контролю, за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали чи постійно навчалися у цій зоні не менше чотирьох років.
Відповідно до положень ст. 65 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та потерпілим від Чорнобильської катастрофи видаються посвідчення, виготовлені за зразками, затвердженими Кабінетом Міністрів України. Дітям, які не досягли повноліття, посвідчення видаються на загальних підставах та вручаються батькам. Посвідчення "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС" та "Потерпілий від Чорнобильської катастрофи" є документами, що підтверджують статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користування пільгами, встановленими цим Законом. Видача посвідчень провадиться спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською і Севастопольською міськими державними адміністраціями за поданням районних державних адміністрацій.
Порядок видачі посвідчень встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Згідно п. 10 Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 20.01.1997 №51, видача посвідчень провадиться іншим потерпілим і учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також дружині (чоловіку) або опікуну дітей померлого громадянина, смерть якого пов'язана з Чорнобильською катастрофою - Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями за поданням місцевих органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування за місцем проживання.
Пунктом 11 цього Порядку передбачено, що у разі втрати або псування посвідчення замість нього видається дублікат на підставі раніше поданих документів, зазначених у пункті 10 цього Порядку, а також особистої заяви (з поясненням обставин втрати або псування посвідчення і зазначенням його номера і дати видачі) та публікації в пресі повідомлення про визнання втраченого посвідчення недійсним.
Дублікат видається органом, який видав посвідчення, або органом, який видає такі посвідчення за новим місцем проживання громадянина, на підставі завірених в установленому порядку копій документів, зазначених у пункті 10 цього Порядку. Угорі у лівому кутку посвідчення ставиться штамп або робиться чорним чорнилом надпис: "Дублікат. Видано замість посвідчення серії ... N ...".
В пункті 10 Порядку зазначено, що посвідчення видаються особам, які постійно проживають або постійно працюють чи постійно навчаються на території зони посиленого радіоекологічного контролю, за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 р. прожили або відпрацювали чи постійно навчалися у цій зоні не менше чотирьох років, - на підставі довідки встановленого зразка (додаток №7).
Враховуючи наведені норми законодавства, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що в разі втрати посвідчення особи які постійно проживають або постійно працюють, чи постійно навчаються на території зони посиленого радіоекологічного контролю, заявник повинен звернутися до органу, що видавав таке посвідчення, або до органу державної влади за місцем проживання із заявою про видачу дубліката посвідчення особи, що потерпіла внаслідок Чорнобильської катастрофи. Видача дубліката здійснюється на підставі раніше поданих документів, відповідно до яких особі було надано статус "Потерпілий від Чорнобильської катастрофи".
Аналіз норм Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 20.01.1997 року № 51, свідчить про те, що для видачі дубліката посвідчення повторне подання документів, на підставі яких видавався оригінал посвідчення не вимагається. Тобто, позивач не зобов'язаний повторно підтверджувати статус особи, яка постраждала від наслідків Чорнобильської катастрофи категорії 4.
Таким чином, під час видачі дубліката посвідчення особі, що постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, відповідач на підставі раніше поданих позивачем документів та його заяви повинен видати саме дублікат посвідчення, а не встановлювати статус позивача як особи, що постраждала від наслідків аварії.
При цьому, колегія суддів погоджується з критичним сприйняттм судом першої інстанції посилання відповідача та третьої особи на внесення змін до Закону України "Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи" з 01.01.2015 року відповідно до Закону України від 28.12.2014 року №76-VIII "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України", згідно з якими виключено абзац п'ятий частини другої статті 2, що визначав зону посиленого радіоекологічного контролю, оскільки відповідно до Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 20.01.1997 року №51, повторного підтвердження статусу особи, яка постраждала від Чорнобильської катастрофи для видачі дубліката посвідчення не вимагається, оскільки вказане положення не стосується процедури призначення пенсій таким особам.
Враховуючи зазначене, колегія суддів вважає правильним висновок суду першої інстанції про те, що в даному випадку позивач не зобов'язаний підтверджувати факт проживання на території зони посиленого радіоекологічного контролю, у зв'язку з чим бездіяльність Департаменту соціального захисту населення Київської обласної державної адміністрації щодо не видачі позивачу дубліката посвідчення є протиправною.
Таким чином, позов є обгрунтованим та таким, що підлягає задоволенню.
Доводи апеляційної скарги спростовуються вищевикладеним, а тому вона задоволенню не підлягає.
За змістом ст. 159 КАС України судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права, обґрунтованим - ухвалене судом на підставі повного та всебічного з'ясування обставин в адміністративній справі, підтверджених доказами, дослідженими в судовому засіданні.
З урахуванням вищевикладеного, колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції правильно встановлено обставини справи, судове рішення ухвалено з додержанням норм матеріального та процесуального права і підстав для його скасування не вбачається.
Щодо вирішення питання про судовий збір, колегія суддів зазначає наступне.
Правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначені положеннями Закону України «Про судовий збір» від 08.07.2011 року №3674-VІ в редакції Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сплати судового збору» від 22.05.2015 року № 484-VIII.
Відповідно до положень ст. ст. 3 та 4 названого Закону судовий збір з 01.09.2015 року справляється з апеляційних скарг на рішення суду в розмірі 110 відсотків ставки, що підлягала сплаті при поданні позовної заяви.
Дана позовна заява містить вимоги немайнового характеру.
Відповідно до правил Закону України «Про судовий збір» за подання до адміністративного суду позову немайнового характеру фізичною особою 0,4 розміру мінімальної заробітної плати.
Отже, сума судового збору, що підлягає сплаті в даній справі становить 606,32 грн. (0,4 розміру мінімальної заробітної плати (535,92)*110%).
Враховуючи те, що ухвалою судді Київського апеляційного адміністративного суду від 18 квітня 2016 року відповідачу було відстрочено сплату судового збору до ухвалення судом апеляційної інстанції судового рішення в даній справі, колегія суддів вважає наявними підстави для його стягнення з відповідача у вказаному вище розмірі.
Керуючись ст. ст. 2, 41, 159, 160, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів -
У Х В А Л И Л А:
Апеляційну скаргу представника Департаменту соціального захисту населення Київської облдержадміністрації - Тамбулатова Андрія Сергійовича - залишити без задоволення, а постанову Київського окружного адміністративного суду від 29 березня 2016 року - без змін.
Стягнути з Департаменту соціального захисту населення Київської облдержадміністрації (адреса: 04119, вул. Мельникова, 40, м. Київ, код ЄДРПОУ 03193459) до спеціального фонду Державного бюджету України судовий збір у розмірі 606,32 грн. (одержувач платежу: УДКСУ у Печерському районі м. Києва; код з ЄДР одержувача 38004897; банк одержувача: ГУ ДКСУ у м. Києві, МФО: 820019; рахунок 31211206781007, код бюджетної класифікації 00015622; код ЄДР суду 38004897).
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий-суддя: В.П. Мельничук
Судді: І.О. Лічевецький
В.Е. Мацедонська
Повний текст виготовлено 23.05.2016 року.
Головуючий суддя Мельничук В.П.
Судді: Мацедонська В.Е.
Лічевецький І.О.