Рішення № 57826746, 23.05.2016, Устинівський районний суд Кіровоградської області

Дата ухвалення
23.05.2016
Номер справи
403/451/16-ц
Номер документу
57826746
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Копія.Справа №403/451/16-ц

Провадження №2/403/91/16

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

23 травня 2016 р. Устинівський районний суд Кіровоградської області в складі:

головуючого: Годованець І. А.

при секретарі: Гарбар С.І.

з участю:

представника позивача: ОСОБА_1

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду смт. Устинівка цивільну справу за позовом ОСОБА_2 до Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області про визнання незаконною відмову у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду для ведення фермерського господарства із земель державної власності сільськогосподарського призначення та визнати право на оренду земельної ділянки для ведення фермерського господарства із земель державної власності сільськогосподарського призначення,-

В С Т А Н О В И В :

ОСОБА_2 подано до суду позов до Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області про визнання незаконною відмову у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду для ведення фермерського господарства із земель державної власності сільськогосподарського призначення та визнати право на оренду земельної ділянки для ведення фермерського господарства із земель державної власності сільськогосподарського призначення. Вимоги мотивуються тим, що для отримання в оренду земельної ділянки із земель державної власності з метою ведення фермерського господарства громадяни звертаються до відповідного органу виконавчої влади. У разі коли органом виконавчої влади безпідставно відмовлено у наданні в оренду земельної ділянки для ведення фермерського господарства, суд відповідно до Закону України «Про фермерське господарство» вирішує питання про надання в оренду земельної ділянки для ведення фермерського господарства із земель державної власності сільськогосподарського призначення.

В судовому засіданні представник позивача - ОСОБА_1 настоює на позовних вимогах, як на обгрунтованих, пояснив, що для отримання в оренду земельної ділянки із земель державної власності з метою ведення фермерського господарства громадяни звертаються до відповідного органу виконавчої влади. У разі коли органом виконавчої влади безпідставно відмовлено у наданні в оренду земельної ділянки для ведення фермерського господарства, суд відповідно до Закону України «Про фермерське господарство» вирішує питання про надання в оренду земельної ділянки для ведення фермерського господарства із земель державної власності сільськогосподарського призначення.

В судове засідання представник відповідача - Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області ОСОБА_3 не зявилася, про день та час розгляду повідомлена належним чином, заяви про рзгляд справи у її відсутність чи про причини неявки не подано.

Заслухавши представника позивача ОСОБА_1, ознайомившись з матеріалами справи, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.

Пунктами 1,7 Положення про Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14 січня 2015 року за № 15 встановлено, що Державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Віце-прем'єр-міністра України - Міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства і який реалізує державну політику у сфері топографо-геодезичної і картографічної діяльності та земельних відносин, а також у сфері Державного земельного кадастру. Держгеокадастр здійснює свої повноваження безпосередньо і через утворені в установленому порядку територіальні органи. Пунктом 1 Положення про Головне управління Держгеокадастру у Кіровоградській області затвердженого наказом Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру від 03 березня 2015 року № 20 встановлено, що Головне управління Держгеокадастру у Кіровоградській області є територіальним органом Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру та йому підпорядковане.

11 вересня 2015 року ОСОБА_2 подано Головному управлінню Держгеокадастру у Кіровоградській області письмове звернення про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду строком на 25 років, площею 19,5957 га, для ведення фермерського господарства, розташовану за межами населеного пункту смт. Устинівка, так як відповідно до положень ч. 2 ст. 123 ЗК України, особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, які відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, передають у власність або користування такі земельні ділянки. У клопотанні зазначаються орієнтовний розмір земельної ділянки та її цільове призначення. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування та розмір земельної ділянки, письмова згода землекористувача, засвідчена нотаріально (у разі вилучення земельної ділянки). ОСОБА_4 Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у користування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.

Головним управлінням Держгеокадастру у Кіровоградській області не надано Петренко А.А. дозволу на розроблення документації із землеустрою або мотивовану відмову у його наданні, а згідно положень ч.3 ст.123 ЗК України, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування в межах їх повноважень у місячний строк розглядає клопотання і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування земельної ділянки вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, а також генеральних планів населених пунктів, іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування території населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку. Забороняється відмова у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок, місце розташування об'єктів на яких погоджено відповідним органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування згідно із статтею 151 цього Кодексу. У разі якщо у місячний строк з дня реєстрації клопотання Верховна Рада Автономної Республіки Крим, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у користування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, не надав дозволу на розроблення документації із землеустрою або мотивовану відмову у його наданні, то особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності, у місячний строк з дня закінчення зазначеного строку має право замовити розроблення документації із землеустрою без надання такого дозволу, про що письмово повідомляє Верховну Раду Автономної Республіки Крим, Раду міністрів Автономної Республіки Крим, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування. До письмового повідомлення додається договір на виконання робіт із землеустрою щодо відведення земельної ділянки. Умови і строки розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок визначаються договором, укладеним замовником з виконавцем цих робіт відповідно до типового договору. Типовий договір на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки затверджується Кабінетом Міністрів України.

У судовому рішенні Європейського Суду з прав людини від 26 березня 2013 року у справі «Рисовський проти України» зазначено, що державні органи, які не впроваджують або недотримуються своїх власних процедур, не повинні мати можливість отримувати вигоду від своїх протиправних дій або уникати виконання своїх обов'язків.

При обставинах, коли Головним управлінням Держгеокадастру у Кіровоградській області вчинено уникнення від виконання покладених на нього законодавством повноважень, ОСОБА_2, відповідно до вимог ч. 3 ст. 123 ЗК України, укладено з «ФОП «ОСОБА_5А.» договір на виконання проектної документації із землеустрою від 12 жовтня 2015 року та письмовим зверненням від 12 жовтня 2015 року повідомлено Головне управління Держгеокадастру у Кіровоградській області про замовлення розроблення документації із землеустрою без наданого органом виконавчої влади дозволу.

16 жовтня 2015 року ОСОБА_2 подано Головному управлінню Держгеокадастру у Кіровоградській області письмове звернення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки до якого додано проект землеутрою щодо відведення земельної ділянки в оренду, витяг з Державного земельного кадастру про земельну ділянку та довідку про грошову оцінку землі, площа земельної ділянки становить 19,5957 га.

12 листопада 2015 року Головним управлінням Держгеокадастру у Кіровоградській області ОСОБА_2 повернуто письмове звернення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки. Прийняте рішення обгрунтовується положеннями ч. 4 ст. 123 ЗК України, так як проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки погоджується в порядку, встановленому статтею 186-1 цього Кодексу, а за результатами перевірки поданих матеріалів встановлено, що проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки не погоджено в установленому порядку, тобто відсутній висновок про погодження проекту землеустрою.

На виконання вимог Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області ОСОБА_2 отримано висновок від 12 січня 2016 року за № 34-28-99.6-3/15-16 про погодження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду для ведення фермерського господарства терміном на 25 років, площею 19,5957 га, розташовану за межами населеного пункту смт. Устинівка та 13 січня 2016 року подано Головному управлінню Держгеокадастру у Кіровоградській області письмове звернення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення цієї земельної ділянки до якого додано проект землеутрою щодо відведення земельної ділянки в оренду, витяг з Державного земельного кадастру про земельну ділянку та довідку про грошову оцінку землі.

Головним управлінням Держгеокадастру у Кіровоградській області листом від 29 лютого 2016 року повідомлено ОСОБА_2 про відсутність правових підстав для задоволення цієї заяви, оскільки проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки подано з порушенням вимог ст. 50 Закону України «Про землеустрій».

29 лютого 2016 року ОСОБА_2, після усунення порушень земельного законодавства, повторно подано письмове звернення від 18 березня 2016 року про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення фермерського господарства із земель державної власності сільськогосподарського призначення.

27 квітня 2016 року Головним управлінням Держгеокадастру у Кіровоградській області письмово повідомлено ОСОБА_2 про відсутність правових підстав для затвердження проекту землеустрою, оскільки відповідно до вимог ст. 134 ЗК України, право на дану земельну ділянку підлягає продажу на конкурентних засадах і земельних торгах.

Частиною 10 ст.123 ЗК України встановлено, що рішенням про надання земельної ділянки у користування за проектом землеустрою щодо її відведення здійснюються: затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки; вилучення земельних ділянок у землекористувачів із затвердженням умов вилучення земельних ділянок (у разі необхідності);надання земельної ділянки особі у користування з визначенням умов її використання і затвердженням умов надання, у тому числі(у разі необхідності) вимог щодо відшкодування втрат сільськогосподарського та лісогосподарського виробництва.

Головним управлінням Держгеокадастру у Кіровоградській області письмове звернення ОСОБА_2 від 18 березня 2016 року про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення фермерського господарства із земель державної власності сільськогосподарського призначення розглянуто з пропущенням встановленого земельним законодавством двотижневого строку, коли відповідно до положень ч. 6 ст. 123 ЗК України, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування у двотижневий строк з дня отримання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, а в разі необхідності здійснення обов'язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи приймає рішення про надання земельної ділянки у користування.

Головним управлінням Держгеокадастру у Кіровоградській області у листі від 27 квітня 2016 року підставою для відмови у затвердженні проекту землеустрою зазначено правову норму ст. 134 ЗК України, в редакції після набрання чинності Закону України «Про внесення змін до Земельного кодексу України щодо проведення земельних торгів» від 18 лютого 2016 року (стаття 134: у частині другій: абзаци шостий, чотирнадцятий, сімнадцятий, вісімнадцятий, двадцятий, двадцять перший, двадцять третій та двадцять шостий виключити), який набрав чинності 03 квітня 2016 року, коли двотижневий строк з дня отримання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки закінчувався 01 квітня 2016 року.

Відповідно до ч. 1, абз. 14 ч. 2 ст. 134 ЗК України (в редакції від 01 березня 2016 року), земельні ділянки державної чи комунальної власності або права на них (оренда, суперфіцій, емфітевзис), у тому числі з розташованими на них об'єктами нерухомого майна державної або комунальної власності, підлягають продажу окремими лотами на конкурентних засадах (земельних торгах), крім випадків, встановлених частиною другою цієї статті. Не підлягають продажу на конкурентних засадах (земельних торгах) земельні ділянки державної чи комунальної власності або права на них у разі: передачі громадянам земельних ділянок для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів, для сінокосіння і випасання худоби, для городництва.

Між сторонами спірні правовідносини про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення фермерського господарства із земель державної власності сільськогосподарського призначення виникли до набранням чинності Закону України «Про внесення змін до Земельного кодексу України щодо проведення земельних торгів» від 18 лютого 2016 року, який набрав чинності 03 квітня 2016 року.

Частинами 1, 2 ст. 50 Закону України «Про землеустрій» встановлено, що проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки розробляється у разі формування нової земельної ділянки (крім поділу та об'єднання) або зміни цільового призначення земельної ділянки. Проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок погоджуються та затверджуються в порядку, встановленому Земельним кодексом України.

Частиною 4 ст. 123 та ч.1 ст.186-1, ч.14 ст.123 ЗК України передбачено, що проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки погоджується в порядку, встановленому статтею 186-1 цього Кодексу. Проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок усіх категорій та форм власності підлягає (обов'язковому погодженню з територіальним органом центрального органу виконавчої влади, що здійснює реалізацію державної політики у сфері земельних. Відмова органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування у наданні земельної ділянки у користування або залишення клопотання без розгляду можуть бути оскаржені до суду.

Відповідно до ч.2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Під час судового розгляду встановлено, що 12 січня 2016 року ОСОБА_2 в установленому земельним законодавством отримано висновок від 12 січня 2016 року за № 34-28-99.6-3/15-16 про погодження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду для ведення фермерського господарства терміном на 25 років, площею 19,5957 га, розташовану за межами населеного пункту смт. Устинівка. Станом на 01 квітня 2016 року у Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області передбачених ст.134 ЗК України, в редакції до набрання чинності Закону України «Про внесення змін до Земельного кодексу України щодо проведення земельних торгів» від 18 лютого 2016 року, не було правових підстав для відмови ОСОБА_2 у затвердженні проекту землеустрою, оскільки відповідно до ч. 10 ст.123 ЗК України, рішенням про надання земельної ділянки у користування за проектом землеустрою щодо її відведення здійснюються: затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки.

Частинами 1,2 ст. 16 ЦК України встановлено, що кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути визнання права.

При встановлених обставинах, коли відповідно до вимог ст. 186-1 ЗК України, ОСОБА_2 погоджено проект землеустрою з територіальним органом центрального органу виконавчої влади, що здійснює реалізацію державної політики у сфері земельних відносин з Держгеокадастром у Устинівському районі Кіровоградської області, земельній ділянці присвоєно кадастровий номер, 12 жовтня 2015 року складено акт приймання-передачі межових знаків на зберігання, позовні вимоги в частині про визнання незаконною відмову у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду для ведення фермерського господарства із земель державної власності сільськогосподарського призначення підлягають задоволенню, як обґрунтовані, так як в разі незгоди з рішенням з питань, віднесених у галузі земельних відносин до компетенції органу виконавчої влади про відмову у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду, суд за наявності підстав для задоволення позову визнає рішення такого органу незаконним.

Частиною 2 ст.13 Конституції України встановлено, що кожний громадянин має право користуватися природними об'єктами права власності народу відповідно до закону.

Частинами 1, 2 ст. 93 ЗК України встановлено, що право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності. Земельні ділянки можуть передаватися в оренду громадянам та юридичним особам України, іноземцям і особам без громадянства, іноземним юридичним особам, міжнародним об'єднанням і організаціям, а також іноземним державам.

Частиною 1 ст.7 Закону України "Про фермерське господарство" встановлено, що для отримання (придбання) у власність або в оренду земельної ділянки державної власності з метою ведення фермерського господарства громадяни звертаються до відповідної районної державної адміністрації. Для отримання у власність або в оренду земельної ділянки із земель комунальної власності з метою ведення фермерського господарства громадяни звертаються до місцевої ради. У заяві зазначаються: бажаний розмір і місце розташування ділянки, кількість членів фермерського господарства та наявність у них права на безоплатне одержання земельних ділянок у власність, обґрунтування розмірів земельної ділянки з урахуванням перспектив діяльності фермерського господарства. До заяви додаються документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі. Перелік документів, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві, затверджується Кабінетом Міністрів України за поданням центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної аграрної політики.

Під час судового розгляду встановлено, що ОСОБА_2 отримано висновок про погодження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду для ведення фермерського господарства терміном на 25 років, площею 19,5957 га, розташовану за межами населеного пункту смт. Устинівка. Станом на 01 квітня 2016 року у Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області передбачених ст.134 ЗК України, в редакції до набрання чинності Закону України «Про внесення змін до Земельного кодексу України щодо проведення земельних торгів» від 18 лютого 2016 року, не було правових підстав для відмови ОСОБА_2 у затвердженні проекту землеустрою. При розгляді справ за позовами до органів виконавчої в разі незгоди з рішеннями з питань, віднесених у галузі земельних відносин до їх компетенції, суд за наявності підстав для задоволення позову визнає рішення такого органу недійсним і зобов'язує його залежно від характеру спору виконати певні дії, передбачені його компетенцією, на захист порушеного права, як цього вимагає законодавство.

Абзацом 4 п. 7 Постанови Пленуму Верховного Суду України за №7 від 16 квітня 2004 року "Про практику застосування судами земельного законодавства при розгляді цивільних справ" встановлено, що при розгляді справ за позовами до органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування в разі незгоди з рішеннями з питань, віднесених у галузі земельних відносин до їх компетенції (зокрема, про відмову в передачі земельної ділянки у власність чи користування, у продажі земельної ділянки, в наданні дозволу і вимог на розроблення проекту відведення земельної ділянки тощо), суд за наявності підстав для задоволення позову визнає рішення такого органу недійсним і зобов'язує його залежно від характеру спору виконати певні дії, передбачені його компетенцією (або не вчиняти чи припинити їх), на захист порушеного права, як цього вимагає законодавство, або надає право позивачеві вчинити певні дії для усунення порушень його права. Суд вирішує ці питання по суті, якщо це відповідає закону (наприклад, визнає відповідно до частини третьої статті 1 Закону України від 5 червня 2003 р.) "Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)" право на земельну частку (пай), якщо районною (міською) державною адміністрацією безпідставно відмовлено у видачі документа, що посвідчує право на земельну частку (пай); вирішує відповідно до частини четвертої статті 7 Закону України від 19 червня 2003 р.) "Про фермерське господарство" питання про надання земельної ділянки у власність або оренду для створення фермерського господарства, якщо відповідна районна (міська) державна адміністрація чи орган місцевого самоврядування безпідставно відмовили в цьому або, незважаючи на рішення суду, що зобов'язує їх розглянути заяву з цього приводу, не розглядають її за наявності необхідних документів).

При встановлених обставинах, позовні вимоги в частині про надання в оренду земельної ділянки для ведення фермерського господарства із земель державної власності сільськогосподарського призначення підлягають задоволенню, як обґрунтовані, так як суд вирішує позовні вимоги по суті відповідно до ч.4 ст. 7 Закону України "Про фермерське господарство" про надання земельної ділянки в оренду для створення фермерського господарства, якщо органом виконавчої влади безпідставно відмовлено в цьому.

Відповідно до ч.1 ст.88 ЦПК України, судові витрати по справі підлягають відшкодуванню ОСОБА_2 з Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області.

Керуючись ст.ст.213, 215 ЦПК України, суд, -

В И Р І Ш И В :

Позовні вимоги задовольнити.

Визнати незаконною відмову Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області в листі від 27 квітня 2016 року № П-4683/0-3576/0/6-16 про відмову у затвердженні проекту землеустрою про відведення ОСОБА_2 земельної ділянки (ріллі) в оренду терміном на 25 років, площею 19,5957 га для ведення фермерського господарства із земель державної власності сільськогосподарського призначення, за межами населеного пункту смт. Устинівка Кіровоградської області.

Визнати за ОСОБА_2 право на оренду земельної ділянки, кадастровий 3525855100:02:001:9064, згідно Типового договору оренди землі, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03 березня 2004 року №220 "Про затвердження Типового договору оренди землі", строком на 25 років, площею 19,5957 га ріллі, розмір орендної плати - 8% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки за один рік, для ведення фермерського господарства в користування із земель державної власності сільськогосподарського призначення, розташованої за межами населеного пункту смт. Устинівка Кіровоградської області.

Стягнути з Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області (код ЄДРПОУ 39767636) на користь ОСОБА_2 (інд. код - НОМЕР_1) відшкодування судового збору в сумі 1160 (одна тисяча сто шістдесят) грн. 00 коп.

На рішення може бути подано апеляційну скаргу до апеляційного суду Кіровоградської області через Устинівський районний суд Кіровоградської області на протязі десяти днів з дня проголошення, а для представника Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області з дня отримання копії цього рішення.

Суддя: підпис.

Згідно з оригіналом.

Суддя Устинівського

районного суду ОСОБА_6