Справа № 392/308/16-а
Провадження № 2-а/392/19/16
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 травня 2016 року м. Мала Виска
Маловисківський районний суд Кіровоградської області в складі: головуючого судді Кратка Д.М., із участю секретаря судового засідання Жельман О.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Маловисківського об»єднаного управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області про зобов'язання вчинити дії, -
в с т а н о в и в:
03 березня 2016 року позивач звернувся до суду з позовом до відповідача про зобов»язання вчинити дії, в якому просить суд: поновити строк звернення до суду з даним позовом; визнати дії Управління Пенсійного фонду України в Маловисківському районі Кіровоградської області (правонаступник - Маловисківське об»єднане управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області) про перерахунок пенсії в розмірі 80 відсотків від суми місячного заробітку незаконними; зобов»язати Маловисківське об»єднане управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області перерахувати з 01 липня 2012 року призначену йому пенсію, у зв»язку з підвищенням заробітної плати працівникам прокуратури відповідно до вимог статті 50-1 закону України «Про прокуратуру» в редакції від 17 травня 2012 року у розмірі 90 відсотків від суми місячного заробітку; зобов»язати Маловисківське об»єднане управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати суму пенсії за період з 01 липня 2012 року до моменту здійснення перерахунку і перерахувати на його особовий рахунок.
Свої позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що в травні 2002 року він звільнився з посади заступника прокурора Маловисківського району, маючи стаж прокурорсько-слідчої роботи понад 25 років та вийшов на пенсію, розмір якої було йому визначено в розмірі 90% від суми місячного заробітку. У 2006, 2007, 2009 роках, у зв»язку із підвищенням заробітної плати працівникам прокуратури йому перераховувалася пенсія в розмірі 90%. Постановою Кабінету Міністрів України від 31 травня 2012 року № 505 «Про впорядкування структури та умов оплати праці працівників прокуратури» в черговий раз було підвищено посадові оклади працівникам прокуратури, тому позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії в більшому розмірі. Проте відповідачем було здійснено перерахунок, але з розрахунку 80% місячного заробітку працівника прокуратури. В лютому 2016 року позивачу стало відомо, що згідно діючого законодавства про пенсійне забезпечення працівників органів прокуратури, він повинен одержувати пенсію в розмірі 90% місячного заробітку. 09 лютого 2016 року позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок та визначення пенсії в розмірі 90% від місячного заробітку, однак йому у здійсненні перерахунку було відмовлено, у зв'язку із чим позивач змушений звернутися за захистом своїх прав та охоронюваних законом інтересів до суду.
В судовому засіданні позивач підтримав пред»явлений ним позов та просив його задовольнити з підстав викладених у ньому.
Представник відповідача проти задоволення позову заперечував з підстав його необґрунтованості та безпідставності, надавши письмові заперечення проти позову (а.с. 37-39).
В подальшому після оголошення перерви у справі особи, що беруть участь у справі в судове засідання не з»явилися, надавши до суду заяви про розгляд справи у їхню відсутність, відповідно яким позивач просить його позов задольнити в повному обсязі, а представник відповідача просить відмовити в задоволенні позову.
Заслухавши пояснення позивача, представника відповідача, дослідивши матеріали справи, судом встановлені наступні обставини та відповідні їм правовідносини.
Позивач з травня 2002 року одержує пенсію на підставі Закону України «Про прокуратуру» нарахування та виплата якої здійснюється Управлінням Пенсійного фонду України в Маловисківському районі Кіровоградської області (правонаступник - Маловисківське об»єднане управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області), що підтверджується матеріалами пенсійної справи позивача (а.с. 44-54).
09 лютого 2016 року позивач звернувся до Управління Пенсійного фонду України в Маловисківському районі Кіровоградської області із заявою про здійснення йому перерахунку та призначення пенсії в розмірі 90% посадового окладу відповідного працівника прокуратури (а.с. 54).
Листом від 11 лютого 2016 року Управління Пенсійного фонду України в Маловисківському районі Кіровоградської області позивачу було відмовлено у здійсненні перерахунку розміру пенсії з тих підстав, що перерахунок проводиться на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи у порядку, передбаченому пунктами 4-6 постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 865, тому для здійснення перерахунку пенсії в розмірі 90 % не має підстав у відповідності до вимог ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру».
Постановою Кабінету Міністрів України від 31 травня 2012 року № 505 затверджено нові схеми посадових окладів працівників органів прокуратури.
Умови та порядок пенсійного забезпечення прокурорів та слідчих визначено статтею 50-1 Закону № 1789-ХІІ. Редакція зазначеної статті змінювалась.
Так, відповідно до частини першої статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ в редакції, що діяла на час призначення пенсії ОСОБА_1, прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.
Законом № 3668-VІ, який набрав чинності з 1 жовтня 2011 року, внесено зміни до статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ, зокрема змінено у відсотках розмір пенсії за вислугу років, яка призначається прокурорам і слідчим у разі реалізації ними такого права.
Так, відповідно до статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ у редакції Закону № 3668-VІ прокурори і слідчі мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку за наявності на день звернення вислуги років. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії.
Таким чином, з 1 жовтня 2011 року положення частини першої статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ щодо призначення прокурорам і слідчим пенсії за вислугу років у розмірі не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку втратили чинність у зв'язку з внесенням змін до редакції цієї статті Законом № 3668-VІ.
Разом з тим підстави та порядок перерахунку пенсій прокурорам регулюють частини тринадцята, вісімнадцята статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ, положення яких щодо перерахунку пенсії у зв'язку із прийняттям Закону № 3668-VІ змін не зазнали (змінилась лише нумерація частин цієї статті).
Так, відповідно до частини тринадцятої статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
Згідно з частиною вісімнадцятою статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, у якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
Ураховуючи наведене, суд вважає, що при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, а тому дійшов висновку, що внесені Законом № 3668-VІ зміни до статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам є частини тринадцята, вісімнадцята статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ, які змін у зв'язку із прийняттям Закону № 3668-VІ не зазнали.
Крім того, вирішуючи питання про застосування цього Закону в часі, суд виходить із того, що згідно зі статтею 22 Конституції України закріплені нею права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція України виокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до статті 17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме: у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції, Управління державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо (рішення Конституційного Суду України від 6 липня 1999 року № 8-рп/99 у справі щодо права на пільги та від 20 березня 2002 року № 5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій).
У зазначених рішеннях Конституційний Суд України вказав, що необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов'язана з ризиком для життя і здоров'я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей. Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно-правових економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення.
Виходячи із висловленого у рішеннях Конституційного Суду України розуміння сутності соціальних гарантій працівників правоохоронних органів, зокрема працівників прокуратури, зміст та обсяг досягнутих ними соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства.
Крім того, Верховним Судом України було надано правову оцінку аналогічним правовідносинам у постановах від 10 грудня 2013 року (справа № 21-348а13) та від 17 грудня 2013 року (справа № 21-445а13) та зроблено висновки щодо застосування норм права, які в силу ст. 244-2 Кодексу адміністративного судочинства України є обов»язковими та мають враховуватися іншими судами загальної юрисдикції при застосуванні таких норм права.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Таким чином суд, вважає, що позивач має право на перерахунок призначеної йому пенсії виходячи з розрахунку 90 % від суми місячної (чинної) заробітної плати в порядку ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру».
Згідно ч. 2 ст. 99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Відповідно до ч. 1 ст. 100 КАС України адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, про що постановляється ухвала.
Як зазначалося вище суд встановив, що позивач має право на перерахунок призначеної йому пенсії виходячи з розрахунку 90 % від суми місячної (чинної) заробітної плати в порядку ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», разом із тим, позивачем не надано доказів поважності причин пропуску звернення до суду з позовом у межах шестимісячного строку від дня коли він дізнався про порушення своїх прав та охоронюваних законом інтересів після 01 липня 2012 року, до відповідача із заявою про перерахунок пенсії ОСОБА_1 звернувся лише 09 лютого 2016 року, а до суду з позовом позивач звернувся лише 03 березня 2016 року.
Таким чином на підставі ч. 2 ст. 99, ч. 1 ст. 100 КАС України позовні вимоги ОСОБА_1 про зобов»язання Маловисківське об»єднане управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області здійснити перерахунок та виплату пенсії за період з 01 липня 2012 року по 02 вересня 2015 року необхідно залишити без розгляду.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 17, 18, 70, 71, 158 - 163 КАС України, суд -
п о с т а н о в и в:
Адміністративний позов ОСОБА_1 про зобов'язання вчинити дії - задовольнити частково.
Позовні вимоги ОСОБА_1 про зобов»язання Маловисківське об»єднане управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області здійснити перерахунок та виплату пенсії за період з 01 липня 2012 року по 02 серпня 2015 року - залишити без розгляду.
Визнати незаконними дії Управління Пенсійного фонду України в Маловисківському районі Кіровоградської області (правонаступник - Маловисківське об»єднане управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області) про перерахунок пенсії в розмірі 80 відсотків від суми місячного заробітку.
Зобов»язати Маловисківське об»єднане управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 починаючи з 03 серпня 2015 року , виходячи з розрахунку 90 % від суми місячного заробітку в порядку статтею 50-1 Закону України «Про прокуратуру».
Зобов»язати Маловисківське об»єднане управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області здійснити виплату з 03 серпня 2015 року пенсії ОСОБА_1 з урахуванням раніше фактично виплачених сум починаючи, виходячи з розрахунку 90 % від суми місячного заробітку в порядку статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру».
Стягнути з Маловисківського об»єднаного управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області (код ЄДРПОУ: 40385588; місце знаходження 26200, Кіровоградська область, м. Мала Виска, вул. Центральна, буд. 62) на користь ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 (ідентифікаційний номер: НОМЕР_1) судовий збір в розмірі 1653,60 грн. (одна тисяча шістсот п»ятдесят три гривні 60 коп.).
Постанова суду набирає законної сили в порядку, передбаченому статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі, протягом десяти днів з дня отримання копії постанови суду, апеляційної скарги через Маловисківський районний суд Кіровоградської області, з одночасним надсиланням копії апеляційної скарги до суду апеляційної інстанції. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Д.М. Кратко