227/1856/16-п
ПОСТАНОВА
11 травня 2016 року м. Добропілля
Суддя Добропільського міськрайонного суду Донецької області Здоровиця О.В., при підготовці до розгляду справи, яка надійшла від Добропільської ОДПІ ГУ ДФС у Донецької області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч.1 ст.163-4 КУпАП,
в с т а н о в и в:
06.05.2016 року до суду надійшов протокол № 99 від 08 квітня 2016 року (серія АА № 848682), складений головним державним інспектором відділу податків і зборів з фізичних осіб Добропільської ОДПІ ГУ ДФС у Донецькій області ОСОБА_2, відносно головного бухгалтера ТОВ «Генер Трейд» про притягнення до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.163-4 КУпАП.
Вившивши протокол про адміністративне правопорушення та додані до нього матеріали вважаю, що даний протокол разом з додатками слід повернути для належного оформлення, як складеного в порушення вимог ст.256 КУпАП виходячи з наступного.
Згідно ст..278 КУпАП, при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення, вирішується питання щодо правильності складання протоколу та інших матеріалів справи про адміністративне правопорушення, і у разі виявлених порушень ст..256 КУпАП справа разом з адмінпротоколом повертається до органу, що їх склав для належного дооформлення.
Статтею 256 КУпАП закріплений перелік загальних вимог, що є обов»язковими при складанні протоколу про адміністративне правопорушення.
Відповідно до ч.1 ст.256 КУпАП, у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи.
Наказом Державної податкової адміністрації України від 28 жовтня 2009 р. N 585 затверджена Інструкція з оформлення органами державної податкової служби матеріалів про адміністративні правопорушення (далі Інструкція).
Відповідно до п.2.6 Інструкції, зміст протоколу повинен відповідати вимогам, викладеним у статті 256 КУпАП.
Так, в протоколі про адміністративне правопорушення обов»язково зазначається місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення. Суть адміністративного правопорушення повинна давати чітке уявлення про характер скоєного діяння, яке підпадає під ознаки відповідної статті КУпАП. Вона повинна бути конкретною, точною, обєктивною, а також стислою, але з вичерпною повнотою розкривати характер правопорушення. Саме тому в протоколі необхідно більш детально описувати сутність правопорушення, а саме: місце та точний час скоєння, як, коли, яким способом, при яких умовах воно було виявлено, тобто деталі, фрагменти неправомірних дій (бездіяльності) особи, що притягається до відповідальності.
Частина 1 ст.163-4 КУпАП передбачає відповідальність за:
- неутримання до бюджету сум податку на доходи фізичних осіб при виплаті фізичній особі доходів,
- неперерахування до бюджету сум податку на доходи фізичних осіб при виплаті фізичній особі доходів,
- перерахування податку на доходи фізичних осіб за рахунок коштів підприємств, установ і організацій (крім випадків, коли таке перерахування дозволено законодавством),
- неповідомлення державним податковим інспекціям за встановленою формою відомостей про доходи громадян,
несвоєчасне повідомлення державним податковим інспекціям за встановленою формою відомостей про доходи громадян.
З протоколу, який надійшов до суду, відносно головного бухгалтера ТОВ «Генер Трейд» - ОСОБА_1 вбачається, що вказаною особою порушено законодавчо встановлений порядок ведення податкового обліку, а саме суть правопорушення описана наступним чином «…Платником податку подано з порушенням встановлених строків податкового розрахунку сум доходу нарахованого на користь платників податку і сум утриманого з них податку, чим порушено пункт 16.1.3 ст.16 розділу І, пп.49.18.2 ст.49 розділу ІІ, п.51.1 ст.51 розділу ІІ п.119.2 ст.119 розділу ІІ, п.176.2»б» ст..176 розділу ІН Податкового кодексу України…». Також зазначено, що порушення скоєено в лютому 2016 року за адресою України м.Дніпропетровськ вул..Гоголя буд.15.
Враховуючи норму ч.1 ст.163-4 КУпАП вбачається, що при описанні суті вказаного правопорушення в протоколі, особа, яка його складає, повинна обов»язково зазначити за який податковий період несвоєчасно подано податковий розрахунок сум доходу нарахованого на користь платників податку, так вказані відомості є суттєвими і конкретизують дії особи, яку притягують до відповідальності.
Не зазначення в протоколі вищевказаних відомостей може дати можливість в подальшому притягнути особу до відповідальності двічі за одне і теж саме правопорушення, що є недопустимим.
Враховуючи наведене, вважаю, що в протоколі про адміністративне правопорушення № 99 від 08 квітня 2016 року (серія АА № 848682) не розкрито суть адміністративного правопорушення, а саме: не зазначені конкретні дії посадової особи.
Крім цього слід зазначити, що доданий акт про результати камеральної перевірки податкової звітності від 08.04.2016 року № 117/13/39625510 містить суперечності, а саме в п.1 даного акту зазначено, що платником несвоєчасно подано податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку за IV квартал 2015 року. В той же час в висновках, які містяться на зворотньому боці даного акту зазначено, що « Дані камеральної перевірки свідчать про несвоєчасне подання податкового розрахунка сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, і сум утриманого з них податку (форма 1 ДФ) за ІІІ квартал 2015 року.
Враховуючи наведене, не можливим вбачається достовірно встановити податковий період, за який несвоєчасно був поданий податковий розрахунок.
З огляду на викладене, прихожу до висновку, щодо необхідності повернення протоколу для належного оформлення до Добропільської ОДПІ ГУ ДФС у Донецької області, так як невідповідність протоколу про адміністративне правопорушення вимогам закону унеможливлює прийняття у справі законного й обґрунтованого судового рішення.
Керуючись ст.ст. 163-4, 256, 278 КУпАП, суддя
п о с т а н о в и в:
Протокол № 99 від 08 квітня 2016 року (серія АА № 848682), складений головним державним інспектором відділу податків і зборів з фізичних осіб Добропільської ОДПІ ГУ ДФС у Донецькій області ОСОБА_2, відносно головного бухгалтера ТОВ «Генер Трейд» про притягнення до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.163-4 КУпАП, разом з доданими до нього матеріалами - повернути до Добропільської ОДПІ ГУ ДФС у Донецькій області для належного дооформлення.
Постанова може бути оскаржена до Апеляційного суду Донецької області через Добропільський міськрайонний суд Донецької області протягом 10 днів з дня винесення постанови.
Суддя О.В. Здоровиця