Справа № 278/769/16-а
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
04.05.16 м. Житомир
Житомирський районний суд Житомирської області у складі головуючої судді Дубовік О.М., розглянувши у порядку скороченого провадження в місті Житомирі справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Житомирського об'єднаного управляння Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії ,-
В С Т А Н О В И В:
До Житомирського районного суду звернувся позивач ОСОБА_1 з позовом, в якому просить визнати протиправними дії щодо відмови управління Пенсійного фонду України у здійсненні перерахунку пенсії по інвалідності у розмірі фактичних збитків та зобов'язати здійснити перерахунок пенсії з врахуванням довідки №110 про заробітну плату за роботу у зоні відчуження від 03.03.2016 року. В обґрунтування позову зазначив, що перебуває на обліку в Житомирському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області як отримувач пенсії за віком, призначеної відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 14.06.2004 року. У березні 2016 позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії, надавши при цьому всі необхідні документи, зокрема, довідку №110 про розмір зарплати за період роботи в зоні відчуження від 03.03.2016 року, проте отримав відмову у призначені вказаної пенсії. Вважає таки дії відповідача протиправними та просить ухвалити рішення, яким задовольнити позовні вимоги.
Відповідач у письмових запереченнях на адміністративний позов просить відмовити в задоволенні позовних вимог, мотивує це тим, що підставою перерахунку пенсії є довідка про заробітну плату у зоні відчуження. Зазначає, що до довідки №110 від 03.03.2016 року, наданої позивачем, безпідставно включені населені пункти, де працював позивач під час ліквідації наслідків ЧАЕС, а це населені пункти: с. Деркачі, с. Журба, с. Лепські Романи, с. Мотилі, с. Нове Шарне, с. Омельники та с. Довгий ліс, які не віднесені до переліку пунктів і виробничих об'єктів, де оплата праці здійснювалась відповідно з зонами небезпеки згідно рішень Урядової комісії у підвищених розмірах (тобто застосовувалась кратність). Просить відмовити у задоволенні позовних вимог із зазначених підстав, а також через відсутність необхідних первинних документів, що підтверджують періоди перебування в зоні відчуження позивача; зазначає, що наявність первинних документів в Житомирській обласній дитячій лікарні, на підставі яких видавалась довідка, були предметом перевірки та надає копії актів №36 та №37 від 02.04.2015 року.
Розгляд справи проведено у порядку скороченого провадження у відповідності до ст. 183-2 КАС України без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.
Суддя за результатами розгляду справи в порядку скороченого провадження, оцінивши надані сторонами докази, дослідивши обставини справи, вважає вимоги позивача такими, що підлягають до задоволення виходячи з наступного.
Так, ОСОБА_1 є потерпілим від наслідків аварії на ЧАЕС, відноситься до 1 категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, що підтверджується посвідченням серії А №413716 від 15.08.2006 року; є інвалідом ІІІ групи у зв'язку із захворюванням, пов'язаним з роботами по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, згідно довідки обласної МСЕК-2 серії МСЕ - №003897 від 25.06.2006; перебуває на обліку в Житомирському об'єднаному управлянні Пенсійного фонду України в Житомирській області та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Встановлено, що ОСОБА_1 10.03.2016 року звернувся до Житомирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирської області із заявою, в якій просив перерахувати йому пенсію по інвалідності із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків згідно Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», та додав довідку про заробітну плату за 1986 рік.
Листом від 21.03.2016 року № 11/п-8 позивачу було відмовлено у перерахунку з тих підстав, що населені пункти, а саме: с. Деркачі, с. Журба, с. Липські Романи, с. Мотилі, с. Нове Шарне, с. Омельники та с. Довгий ліс не віднесені до переліку пунктів та виробничих об'єктів, де оплата праці здійснюється відповідно з зонами небезпеки відчуження, відтак в довідці № 110 від 03.03.2016 року, виданою Житомирською обласною дитячою лікарнею, безпідставно включені суми, розраховані із застосуванням кратності 2. Крім того, відповідачем відмовлено у перерахунку пенсії позивачу у зв'язку з відсутністю необхідних первинних (інших) документів, що підтверджують періоди перебування в зоні відчуження.
Вважаючи таку відмову протиправною, позивач звернувся до адміністративного суду з позовом.
З огляду на правомірність вимог адміністративного позову, суд приходить до наступного.
Відповідно до статті 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (в редакції від 28.12.2014 року) пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986 - 1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно із законодавством. Умови, порядок призначення та мінімальні розміри пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначаються актами Кабінету Міністрів України з відповідних питань.
Постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 року №1210 затверджено Порядок обчислення пенсії особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, який визначає механізм обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до статей 54 і 57 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (далі - пенсії). Пенсії за бажанням осіб можуть призначатися виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу в зоні відчуження в 1986 - 1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків (далі - Порядок).
Відтак, статтею 54 Закону та Порядком визначено, що пенсії у розмірі відшкодування фактичних збитків можуть призначатися виходячи лише із заробітної плати, одержаної за роботу в зоні відчуження в 1986 - 1990 роках.
Постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року № 22-1 затверджено Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», яким передбачено необхідність подання до органу, що призначає пенсію, довідки про заробітну плату. В ній, зокрема, зазначено, що довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами.
Як убачається з матеріалів справи, всі необхідні дані, які потрібні для здійснення перерахунку пенсії позивачу, містяться в довідці №110 про заробітну плату за роботу в зоні відчуження від 03.03.2016 року, виданій Житомирською обласною дитячою лікарнею (а.с.6-7).
За таких обставин у відповідача відсутні підстави не приймати зазначену довідку про заробіток позивача в зоні відчуження ЧАЕС у 1986 році для перерахунку пенсії відповідно до ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 року № 1210.
Згідно ст. 69 КАС України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
В силу ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Судом встановлено, що позивачем до заяви про перерахунок пенсії було додано довідку про обчислення пенсії учаснику ліквідації аварії на ЧАЕС за час перебування в зоні відчуження в населених пунктах с. Деркачі, с. Журба, с. Липські Романи Овруцького району та с. Мотилі, с. Нове Шарне, с. Омельники, с. Довгий ліс Народницького району за період роботи з 16.05.1986 року по 27.05.1986 року та з 29.05.1986 року по 31.05.1986 року.
Згідно ст. 15 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» підставами для визначення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС є період роботи (служби) у зоні відчуження, що підтверджено відповідними документами.
Видача довідок про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення, про заробітну плату за цей період здійснюється підприємствами, установами та організаціями /військкоматами/, а про період проживання на територіях радіоактивного забруднення, евакуацію, відселення, самостійне переселення - органами місцевого самоврядування.
У довідці №110, виданої 03.03.2016 року Житомирською обласною лікарнею, зазначено, що «…Довідка видана на підставі «карточки лицевого счета» типа форма №1-42 за 1986 рік; копії «карточки лицевого счета служащего» та накази про відрядження не додаються в зв'язку з тим, що передані до державного архіву по опису №1 справ постійного зберігання за 1984-1994 роки. Додається: Копія опису №1 справ постійного зберігання за 1984-1994 роки від 31.08.2006 року» (а.с.6).
Згідно примітки у розрахунку заробітної плати до довідки №110 від 03.03.2016 року, виданої ОСОБА_1 (а.с.7), «розрахунок проведений в 1991 році при видачі довідки №681 від 20.04.1991 року, оригінал якої подавався до органу соцзахисту, у заяві заявника від 03.03.2016 року відмічено, що з невідомих причин оригінал довідки №681 від 20.04.1991 року на сьогоднішній день не збережений, але в пенсійній справі залишена копія вищевказаної довідки».
Крім того, разом з наданими відповідачем запереченнями на адміністративний позов було надано копії актів №36 та №37 від 02.04.2015 року Управління пенсійного фонду України в Житомирському районі Житомирської області у яких зазначено, що накази, відповідно до яких ОСОБА_1 в період з 20.05.1986 по 27.05.1986 роки (наказ ОЗО №699-К від 03.06.1986 р.) знаходився у відрядженні в Овруцькому районі в селах: Деркачі, Журба, Липські Романи та з 16.05.1986 по 19.05.1986 роки (наказ ОЗО №625-К від 12.05.1986), з 29.05.1986 по 09.06.1986 роки (наказ №677-К від 28.05.1986 р.), з 21.11.1986 по 30.11.1986 (наказ №1360-к від 19.11.1986 р.) знаходився у відрядженні в Народницькому районі відсутні в установі, тобто в Житомирській обласній дитячій лікарні, так як передані до державного архіву згідно опису №1 справ постійного зберігання за 1984-1994 роки від 31.08.2006 рік.
Позивачем до позовної заяви було надано наступні документи: копія довідки № 621 від 20.04.1991 року Дитячої обласної лікарні у тому, що ОСОБА_1 дійсно був відряджений у 1986 році до Овруцького та Народницького району для ліквідації аварії на ЧАЕС; копія довідки №948 від 07.12.1992 рік, з якої вбачається, що ОСОБА_1 в 1986 році було нараховано та виплачено заробітну плату з коефіциентом 2 за роботу в населених пунктах Мотилі, Нове Шарно, Омельники, Довгий Ліс Народницького району в період з 16.05.1986 ріку по 19.05.1986 року та з 29.05.1986 року по 09.06.1986 року.
Отже, наведені матеріали підтверджують, що ОСОБА_1 був відряджений до відповідних населених пунктів, де отримував заробітну плату за роботи по ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи. Відтак доводи відповідача про те, що відсутні первинні документи, які б підтверджували факт відрядження позивача для роботи у зону відчуження, суд вважає безпідставними та необґрунтованими.
Як вбачається з перелічених вище довідок, копії яких наявні в матеріалах справи (а.с. 6, 8, 9), позивач брав участь у заходах з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
Відповідно до п. 1 частини другої ст. 2 Закону України «Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 27.02.1991 року №791а-XII, зона відчуження - це територія, з якої проведено евакуацію населення в 1986 році. Згідно з частиною п'ятою цієї ж статті, межі цих зон установлюються та переглядаються Кабінетом Міністрів України за поданням центрального органу виконавчої влади з формування та забезпечення реалізації державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища, за погодженням з Національною академією наук, центральними органами виконавчої влади, сільського господарства та з питань продовольчої безпеки держави, безпеки використання ядерної енергії, управління зоною відчуження та зоною безумовного (обов'язкового) відселення, на основі експертних висновків.
Як вбачається з Переліку населених пунктів, віднесених до зон радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 23 липня 1991 року №106, с. Довгий Ліс, с. Мотилі, с. Нове Шарне та с. Омельники Народницького району Житомирської області та с. Деркачі, с. Журба та с. Липські Романи Овруцького району Житомирської області відносяться до зони відчуження.
Таким чином позивачем доведено протиправність дій відповідача щодо відмови в переведенні позивача з пенсії за віком на пенсію по інвалідності із заробітку одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків згідно Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а відтак наявні всі підстави для задоволення позовних вимог.
За приписами ст. 57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», за бажанням того, хто звернувся за пенсією, середньомісячний фактичний заробіток для обчислення пенсії може визначатися за будь-які 12 місяців підряд роботи на територіях радіоактивного забруднення.
Якщо особа, яка звернулася за пенсією, пропрацювала на територіях радіоактивного забруднення: менше 12 місяців, - середньомісячний заробіток визначається шляхом поділу загальної суми заробітку за календарні місяці роботи на кількість цих місяців; не менше 30 календарних днів у двох місяцях, - середньомісячний заробіток визначається за будь-які фактично відпрацьовані 30 календарних днів роботи; менше місяця, - середньомісячний заробіток визначається за цей календарний місяць з додаванням до заробітку на основній роботі.
Відтак, проаналізувавши вищенаведене, суд вважає відмову відповідача щодо проведення перерахунку пенсії позивачу на підставі довідки про оплату праці від 03.03.2016 року неправомірною.
Вищим адміністративним судом України в ухвалі від 28.11.2012 року у справі № К/9991/92381/11 було зроблено висновок про те, що права особи, яка жертвуючи своїм здоров'ям виконувала обов'язок перед Батьківщиною, не може ставитись в залежність від існування конкретного документу. Збереження таких відомостей не може контролюватись пенсіонером, а значить на нього не може покладатись відповідальність за їх відсутність.
А тому суд вважає, що обсяг прав особи, яка ризикуючи своїм здоров'ям приймала участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, не може залежати від того, що на даний час на підприємстві не збереглися всі документи, які підтверджують участь цієї особи у роботах по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
Враховуючи положення чинного пенсійного законодавства, а саме ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», призначення чи перерахунок пенсії проводиться виключно на підставі звернення (заяви) особи до відповідного територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі. Пенсія призначається чи перераховується з дня звернення, крім окремих випадків, передбачених згаданими Законами.
Згідно положень ч. 4 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», перерахунок призначеної пенсії, крім випадків передбачених зазначеним законом, провадиться у такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.
Оскільки позивачем подано заяву до відповідача про перерахунок пенсії 10.03.2016, тобто до 15 числа березня місяця 2016 року, то з урахуванням викладених вимог Закону, він має право на перерахунок пенсії з 01.03.2016 року.
Суд вважає, що необхідно зобов'язати Житомирське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області прийняти довідку № 110 від 03.03.2016 року про оплату за роботу в зоні відчуження з 16.05.1986 року по 27.05.1986 року та з 29.05.1986 по 09.06.1986 року, видану Житомирською обласною лікарнею, та здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 на підставі даної довідки відповідно до ст. 45 Закону «Про загально обов'язкове державне пенсійне страхування» з 01.03.2016 року.
Згідно з частиною 1 статті 6 КАС України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.
На підставі вищевикладеного, керуючись Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», Порядком обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 року №1210, ст. ст.10, 11, 71, 86, 158-161, 183-2 КАС України, -
П О С Т А Н О В И В:
Позов ОСОБА_1 до Житомирського об'єднаного управляння Пенсійного фонду України в Житомирській області задовольнити.
Визнати протиправною відмову Житомирського об'єднаного управляння Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо перерахунку пенсії ОСОБА_1 згідно довідки №110 від 03.03.2016 року про оплату за роботу в зоні відчуження.
Зобов'язати Житомирське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити перерахування, призначити та виплатити ОСОБА_1 пенсію по інвалідності у розмірі відшкодування фактичних збитків як громадянину, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи, з врахуванням відомостей, які містяться в довідці №110 про заробітну плату за роботу у зоні відчуження, виданій 03.03.2016 року Житомирською обласною дитячою лікарнею, починаючи з 01.03.2015 року.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Житомирський районний суд Житомирської області протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя О.М. Дубовік