<>> <Позивач>> <відповідач>> <третя особа>> <Суд, в якому працює система>> <Суд-місто>> <Суд-вул>> <Суд-буд.>>
<правопорушник_>> <>> <відповідач>> <третя особа>> <Суд, в якому працює система>> <Суд-місто>> <Суд-вул>> <Суд-буд.> Справа № 375/378/16-а
Провадження № 2-а-/375/11/16
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11.05.2016 року Рокитнянський районний суд Київської області в складі:
головуючого - судді Литвина О.В.,
при секретарі - Юрченко Л.В.,
розглянувши в приміщенні Рокитнянського районного суду у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України у Рокитнянському районі Київської області
про визнання протиправною відмови у проведенні перерахунку пенсії та зобов'язання вчинити такі дії, -
В С Т А Н О В И В :
Позивач ОСОБА_1 31.03.2016 року звернулася з даним позовом до субєкта владних повноважень, в якому просить визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України у Рокитнянському районі Київської області щодо відмови їй у проведенні перерахунку раніше призначеної пенсії з врахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення та сум індексації заробітної плати, на які було нараховано та сплачено страхові внески. Також просить зобов'язати відповідача здійснити їй перерахунок і виплату пенсії з 15.02.2016 року з урахуванням відкоригованих сум (за 2008-2009 роки) на підставі довідок управління фінансів Рокитнянської РДА №№ 03-21/72, 03-21/71 від 10.02.2016 року про складові заробітної плати з урахуванням зазначених в них сум матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації заробітної плати.
В обґрунтування своїх вимог позивач посилається на те, що доводи відповідача про відсутність підстав для проведення перерахунку раніше призначеної їй пенсії згідно положень Закону України «Про державну службу» з посиланням на положення Постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» вважає безпідставними, оскільки застосування останніх у їх новій редакції у даному випаду є недопустимим, так як призводить до звуження змісту та обсягу її конституційних прав.
Вважає, що відповідач безпідставно відмовив їй у проведенні перерахунку раніше призначеної пенсії, право на перерахунок якої вона мала з 01.10.2011 року у відповідності до положень ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» із застосуванням норми, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, тобто статті 37 Закону 3723-ХІІ в редакції до внесення змін Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи».
З огляду на положення ст. 33 Закону України "Про державну службу» та ст. 2 Закону України "Про оплату праці" її пенсія повинна обчислюватись із заробітної плати, яку вона фактично отримувала на день звільнення, в тому числі з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації заробітної плати, на які нараховувалися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Відповідачем подані заперечення на позов, в яких зазначено, що дійсно ОСОБА_1 перебуває на обліку в управлінні та отримує пенсію із 19.01.2010 року на підставі Закону України «Про державну службу».15.02.2016 року ОСОБА_1 звернулася до управління із заявою про проведення перерахунку пенсії та подала при цьому довідки Рокитнянської районної державної адміністрації № 03-21/71 від 10.02.2016 року про виплату сум допомоги на оздоровлення та індексації на заробітну плату у 2008-2009 роках.
Зазначає, що позивачу було відмовлено у проведенні перерахунку пенсії оскільки із 01 червня 2015 року органами Пенсійного фонду України пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» (останні зміни внесені Законом № 76 від 28.12.2014року) не призначаються, а пенсії призначені до 01 червня 2015 року перерахунку не підлягають.
Окрім того, в заперечення проти позову відповідач посилається на відсутність підстав для врахування при обрахуванні розміру пенсії сум матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації заробітної плати, оскільки останні не є складовими заробітної плати, які визначені положеннями ст.ст. 2, 33 Закону України «Про державну службу» та п.4 постанови КМУ від 31.05.2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії».
Дослідивши матеріали даної справи в результаті повного, всебічного і обєктивного дослідження наявних у справі доказів та керуючись законом, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.
Із отриманих у справі та досліджених у судовому засіданні доказів вбачається, що позивач з 19.01.2010 року перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України у Рокитнянському районі і отримує відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» пенсію державного службовця. Пенсія позивача була розрахована у розмірі 90% відсотків суми заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, на підставі довідок фінансового управління Рокитнянської РДА Київської області № 5 від 19.01.2010 року (Про складові заробітної плати (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років), що подається для при значення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» станом на 19.01.2010 року) та № 6 від 19.01.2010 року (Про складові заробітної плати (надбавки та премії за останні 24 календарні місяці роботи), що подається для при значення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу»), враховуючи лише такі складові: посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років, надбавка потерпілому внаслідок Чорнобильської катастрофи, надбавки за високі досягнення у праці та премії.
15.02.2016 року ОСОБА_1 звернулася до управління Пенсійного фонду України у Рокитнянському районі із заявою про перерахунок її пенсії у зв'язку з тим, що у заробіток для обчислення пенсії за відповідний період часу не були включені суми нарахованої їй матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації заробітної плати, на які було нараховано та сплачено страхові внески та єдиний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування і які мали бути включені до заробітної плати, з якої розраховується пенсія державного службовця.
Листом від 22.02.2016 року за № 932/03 управління Пенсійного фонду України у Рокитнянському районі відмовило ОСОБА_1 у перерахунку її пенсії, посилаючись на відсутність для цього правових підстав.
Разом з тим, суд не погоджується із такою позицією відповідача та вважає, що у даному випадку останній діяв неправомірно, порушивши вимоги ст. 41 Закону України від 9 липня 2003 р. № 1058-IV «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», ст. 66 Закону України від 5 листопада 1991 р. № 1788-XII «Про пенсійне забезпечення».
Із довідок управління фінансів Рокитнянської РДА №№ 03-21/72, 03-21/71 від 10.02.2016 року вбачається, що до заробітної плати позивача за період з січня 2008 року по грудень 2009 року включені, зокрема, суми матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації заробітної плати за період з січня 2008 року по грудень 2009 року включно на загальну суму 12335.47 грн., які не були враховані при розрахунку пенсії позивача. Також з цих довідок вбачається, що на всі види виплат, що включені в довідку, нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Відповідно до ст. 33 Закону України «Про державну службу», оплата праці державних службовців повинна забезпечувати достатні матеріальні умови для незалежного виконання службових обов'язків, сприяти укомплектуванню апарату державних органів компетентними і досвідченими кадрами, стимулювати їх сумлінну та ініціативну працю. Заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
За змістом ст. 37 Закону України «Про державну службу», пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Згідно ч. 1 ст. 1 Закону України «Про оплату праці», заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу. Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Отже, слідує висновок, що матеріальна допомога на оздоровлення та суми індексації заробітної плати входять до системи оплати праці державного службовця.
Статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій. Відповідно до частини першої даної статті, до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Таким чином, суд визнає протиправним рішення відповідача щодо відмови позивачу у перерахунку її пенсії з урахуванням даних довідок управління фінансів Рокитнянської РДА №№ 03-21/72, 03-21/71 від 10.02.2016 року оскільки матеріальна допомога на оздоровлення та суми індексації входять до системи оплати праці державного службовця. Таке рішення відповідача є наслідком порушення правил застосування норм права: перевагу було надано положенням законів «Про державну службу» та «Про оплату праці», які щодо спірних відносин є загальними. У той же час перевагу мають спеціальні норми, що визначають витрати (доходи) для обчислення пенсії, за наведених обставин - ст. 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
Таку правову позицію висловив Верховний Суд України в постанові від 20 лютого 2012 року у справі № 21-430а11, в якій зазначив, що отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обовязкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати. У цьому разі перевагу мають спеціальні норми, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, - ст. 41 закону України від 9 липня 2003 р. № 1058-IV «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» та ст. 66 Закону України від 5 листопада 1991 р. № 1788-XII «Про пенсійне забезпечення». Положення Законів України від 16 грудня 1993 р. № 3723-XII «Про державну службу» та Закону України від 24 березня 1995 р. № 108/95-ВР «Про оплату праці» щодо спірних відносин є загальними.
Вказані обставини щодо порушення прав позивача при призначенні пенсії підтверджуються: зверненням позивача до відповідача про перерахунок пенсії від 15.02.2016 року, довідками управління фінансів Рокитнянської РДА №№ 03-21/72, 03-21/71 від 10.02.2016 року, листом відповідача від 22.02.2016 року за № 932/03, а також письмовим запереченням відповідача на позов та поясненнями представника останнього у судовому засіданні в тім, що при призначенні пенсії позивачу останній, а саме при обрахуванні її розміру, не було враховано розмір отриманої позивачем матеріальної допомоги на оздоровлення та індексацію на заробітну плату, оскільки вказані виплати не є складовою частиною заробітної плати і підстави для їх врахування при обчисленні розміру пенсії Законом не передбачені.
Суд вважає, що вимоги позивача про перерахунок пенсії з урахуванням довідок управління фінансів Рокитнянської РДА №№ 03-21/72, 03-21/71 від 10.02.2016 року, підлягають задоволенню з дня звернення до суду у зв'язку з неправомірністю дій відповідача при призначенні пенсії 19.01.2010 року та відмови останнього у проведенні перерахунку пенсії за зверненням від 15.02.2016 року.
При вирішенні даного спору суд керується положеннями ст. 37 Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року №3723-ХІІ в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин, а тому посилання відповідача на те, що необхідно керуватись пунктом 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 р. № 213, є безпідставним.
З урахуванням викладеного та керуючись ст.ст. 17, 18, 71, 159-163 КАС України, ч.2 ст.19 Конституції України, ст.ст. 33, 37 Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року №3723-ХІІ, ст.ст. 1, 2 Закону України «Про оплату праці» від 24 березня 1995 року №108-95 ВР, ст. 41 Закону України від 9 липня 2003 р. № 1058-IV «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», ст. 66 Закону України від 5 листопада 1991 р. № 1788-XII «Про пенсійне забезпечення», суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити.
Визнати протиправною відмову управління Пенсійного фонду України у Рокитнянському районі Київської області щодо перахування ОСОБА_1 пенсії державного службовця з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації заробітної плати, на які було нараховано та сплачено страхові внески та єдиний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України у Рокитнянському районі Київської області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії з урахуванням зазначених в довідках управління фінансів Рокитнянської РДА №№ 03-21/72, 03-21/71 від 10.02.2016 року сум матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації заробітної плати за період 2008-2009 років в загальній сумі 12335.47 грн., починаючи з 15.02.2016 року та здійснювати нарахування та виплату в повному обсязі та у такому ж розмірі у подальшому.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Київського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку на апеляційне оскарження, а в разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Повне обґрунтування постанови виготовлено 16.05.2016 року.
Суддя О.Литвин