КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Справа: № 810/5731/15 Головуючий у 1-й інстанції: Панова Г.В. Суддя-доповідач: Мамчур Я.С
У Х В А Л А
Іменем України
17 травня 2016 року м. Київ
Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:
Головуючого судді: Мамчура Я.С.
суддів: Желтобрюх І.Л., Шостака О.О.
при секретарі Кривді В.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Києві у відповідності до положень ст. 41 КАС України без фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу апеляційну скаргу Київської міської митниці ДФС на постанову Київського окружного адміністративного суду від 16 лютого 2016 року у справі за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Лентер" до Київської міської митниці ДФС про визнання неправомірними рішення,-
В С Т А Н О В ИВ :
Позивач, Товариства з обмеженою відповідальністю "Лентер", звернувся до Київського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Київської міської митниці ДФС, в якому просить визнати протиправною відмову у підготовці висновку про повернення ТОВ "Лентер" помилково та/або надмірно сплачених митних та інших платежів у сумі 6325,78 грн., а також зобов'язати відповідача підготувати та передати до належного органу Державного казначейства України висновок про повернення ТОВ "Лентер" помилково та/або надмірно сплачених митних та інших платежів у сумі 6325,78 грн.
Постановою Київського окружного адміністративного суду від 16 лютого 2016 року позов задоволено.
Не погоджуючись з зазначеним судовим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції як таку, що постановлена з порушенням норм матеріального та процесуального права, та прийняти рішення, яким у задоволені позовних вимог відмовити в повному обсязі.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, а постанову суду - без змін з таких підстав.
Згідно з п. 1, ч.1 ст. 198, ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Як встановлено судом першої інстанції та свідчать матеріали справи, 19.12.2012 року відповідачем було прийнято рішення про коригування митної вартості товарів № 100000003/2012/012908/1.
20.12.2012 року позивач звернувся до Київської регіональної митниці із заявою про митне оформлення товару в режимі "під гарантійне зобов'язання", подав нову митну декларацію (МД-2) № 100250000/2012/526312 від 20.12.2012, в якій задекларував цей же товар за митною вартістю, що визначена з урахуванням рішення митного органу про коригування митної вартості товарів, сплатив всі митні платежі згідно з митною вартістю цих товарів, визначеною декларантом, перерахував на спеціальний рахунок державного казначейства різницю між сумою митних платежів, обчисленою згідно з митною вартістю товарів, визначеною декларантом, та сумою митних платежів, обчисленою згідно з митною вартістю товарів, визначеною митним органом (дані обставини підтверджуються відповідними відмітками на МД). Розмір додаткових митних платежів, що сплачені декларантом внаслідок коригування митної вартості, становить суму 6325,78 грн.
З відміток на вантажній митній декларації № 100200000/2012/526312 від 20.12.2012 року вбачається, що товар пропущено на митну територію України та випущено у вільний обіг.
Не погоджуючись з рішеннями митного органу № 100000003/2012/012908/1 від 19.12.2012 року, позивач оскаржив до суду рішення про коригування митної вартості товарів.
Так, постановою Київського окружного адміністративного суду від 14.02.2013 року у справі № 2а-6392/12/1070 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Лентер" до Київської регіональної митниці про визнання протиправним та скасування рішення від 19.12.2012 № 100000003/2012/012908/1 позовні вимоги ТОВ "Лентер" задоволено, визнано протиправним та скасовано рішення Київської регіональної митниці від 19.12.2012 року № 100000003/2012/012908/1 щодо коригування митної вартості товарів.
Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 18.04.2013 року апеляційну скаргу Київської регіональної митниці задоволено та скасовано постанову Київського окружного адміністративного суду від 14.02.2013 року.
Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 29.10.2014 постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 18.04.2013 - скасовано, а постанову Київського окружного адміністративного суду від 14.02.2013 - залишено в силі.
В подальшому, 12.06.2015 року позивач звернувся до відповідача із заявою № 134 про повернення надмірно сплачених коштів у розмірі 6325,78 грн.
Листом від 13.07.2015 року № 4206/10/26-70-25-04 Київська міська митниця ДФС відмовила позивачу в поверненні зазначених коштів з тих підстав, що питання про повернення коштів не було предметом розгляду адміністративної справи № 2а-6392/10/1070 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Лентер" до Київської регіональної митниці про визнання протиправним та скасування рішення від 19.12.2012
року № 100000003/2012/012908/1.
Не погоджуючись з прийнятим рішенням відповідача, позивач звернувся з даним позовом до суду.
Приймаючи рішення про задоволення позовних вимог суд першої інстанції виходив з наступних мотивів, з чим погоджується і колегія суддів.
Відповідно до ст. 295 Митного кодексу України, митні платежі нараховуються декларантом або іншими особами, на яких покладено обов'язок із сплати митних платежів, самостійно, крім випадків, якщо обов'язок щодо нарахування митних платежів відповідно до цього Кодексу, Податкового кодексу України та інших законів України покладається на органи доходів і зборів.
Згідно до ст. 301 МК України, повернення помилково та/або надміру сплачених сум митних платежів здійснюється відповідно до Бюджетного та Податкового кодексів України. Помилково та/або надміру зараховані до державного бюджету суми митних платежів повертаються з державного бюджету в порядку, визначеному центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику. Якщо надмірна сплата сум митних платежів сталася внаслідок помилки з боку посадових осіб органу доходів і зборів, повернення надміру сплачених сум митних платежів здійснюється у першочерговому порядку.
Так, положення ст. 43 ПК України передбачають умови повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань, а саме: помилково та/або надміру сплачені суми грошового зобов'язання підлягають поверненню платнику відповідно до цієї статті та статті 301 Митного кодексу України, крім випадків наявності у такого платника податкового боргу; обов'язковою умовою для здійснення повернення сум грошового зобов'язання є подання платником податків заяви про таке повернення протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми; платник податків подає заяву на повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань у довільній формі, в якій зазначає напрям перерахування коштів: на поточний рахунок платника податків в установі банку; на погашення грошового зобов'язання (податкового боргу) з інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, незалежно від виду бюджету; повернення готівковими коштами за чеком у разі відсутності у платника податків рахунку в банку.
Контролюючий орган не пізніше ніж за п'ять робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви готує висновок про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету та подає його для виконання відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів. На підставі отриманого висновку орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, протягом п'яти робочих днів здійснює повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань платникам податків у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.
Відповідно до пункту 43.6 статті 43 Податкового кодексу України повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань платникам податків здійснюється з бюджету, у який такі кошти були зараховані.
Крім того, колегія суддів звертає увагу, що п. 1 розділу ІІІ Порядку повернення платникам податків коштів, що обліковуються на відповідних рахунках митного органу як передоплата, і митних та інших платежів, помилково та/або надмірно сплачених до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється митними органами №618 передбачено, що для повернення з Державного бюджету України митних та інших платежів, помилково та/або надмірно сплачених до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється митними органами, платником податків до загального відділу митного органу, яким здійснювалось оформлення митної декларації, подається заява довільної форми, яка підписується керівником і головним бухгалтером суб'єкта господарської діяльності або фізичною особою. Заява може бути подана не пізніше 1095-го дня, наступного за днем зарахування коштів до Державного бюджету України.
Висновок про повернення платникам податків помилково та/або надмірно сплачених митних та інших платежів повинен бути прийнятий митним органом не пізніше ніж за п'ять робочих днів до закінчення 20-денного строку з дня подання платниками податків заяви.
Отже, обов'язковою умовою для здійснення повернення надмірно сплачених сум митних та інших платежів є подання платником податків заяви у довільній формі про таке повернення до митного органу не пізніше 1095-го дня, наступного за днем зарахування коштів до Державного бюджету України.
У зв'язку з вищевикладеним колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції про неправомірність у відмові відповідача в поверненні надміру сплачених митних платежів, оскільки протиправність рішень митного органу про збільшення митної вартості товару встановлено судовим рішенням, яке набрало законної сили.
Крім того, колегія суддів звертає увагу, що при вирішенні питання про повернення з Держбюджету надмірно сплачених митних платежів, суд першої інстанції дійшов правильного висновку, що митницею було допущено порушення вимоги статей 265, 266, 301 Митного кодексу України, Порядку № 618, оскільки вказана позиція узгоджується з позицією Верховного Суду України, викладеній у постанові від 03.06.2014 у справі № 21-161а14.
Таким чином, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції про те, що порушене право позивача на повернення з Державного бюджету України надмірно сплачених через протиправне та скасоване судом рішення митного органу по коригуванню митної вартості товарів, - підлягає поновленню шляхом задоволення позовних вимог, у зв'язку із чим вважає за необхідне визнати протиправною відмову Київської міської митниці ДФС у підготовці висновку про повернення позивачу надмірно сплачених коштів та зобов'язати відповідача скласти висновок про повернення позивачу надмірно сплачених коштів.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів приходить до висновку про те, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з дотриманням норм матеріального і процесуального права, а тому судова колегія залишає його без змін.
Керуючись ст.ст. 41, 160, 198, 200, 205, 206, 211, 212 КАС України суд,-
У Х В А Л И В:
Апеляційну скаргу Київської міської митниці ДФС - залишити без задоволення.
Постанову Київського окружного адміністративного суду від 16 лютого 2016 року - залишити без змін.
Стягнути з Київської міської митниці ДФС на користь Київського апеляційного адміністративного суду (отримувач коштів: УДКСУ у Печерському районі м. Києва, код ЄДРПОУ 38004897, банк отримувача: ГУДКCУ у м. Києві, МФО 820019, рахунок отримувача 31211206781007, код класифікації доходів бюджету 22030001) судовий збір в сумі 1339 (одна тисяча триста тридцять дев'ять) гривень 80 коп.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подачі касаційної скарги до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий Я.С. Мамчур
Судді І.Л. Желтобрюх
О.О. Шостак
Повний текст складено 20.05.2016 р.
Головуючий суддя Мамчур Я.С
Судді: Желтобрюх І.Л.
Шостак О.О.