Україна КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
19 травня 2016 року Справа № П/811/339/16
Кіровоградський окружний адміністративний суд, у складі судді Хилько Л.І., розглянув у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом приватного підприємства "Діброва-ЛВГ" (далі - позивач) до Гайворонської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Кіровоградській області (далі - відповідач) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до Кіровоградського окружного адміністративного суду з позовною заявою, в якій просить визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення № 0000352200 від 10.11.2015 року.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що підставою винесення спірного рішення стали незаконні висновки Акту перевірки, які інспектором визначено самостійно, виходячи з суб'єктивного бачення (тлумачення) норм чинного законодавства України, а також дані, які містяться в узагальненій "Податковій інформації" Кіровоградської ОДПІ від 08.07.15 №59/11-23-22-01/38803330 відносно ТОВ "Стандарт-Агропром", взаємовідносини з яким відсутні, а також "Податкова інформація" Кіровоградської ОДПІ від 16.09.15 №120/11-23-22-04/37297649 відносно ТОВ "Індастріал-Транс-Агро". Натомість, на запит контролюючого органу ПП "Діброва-ЛВГ" було надано повний, необхідний для проведення звірки, обсяг бухгалтерських (первинних) документів, які вказують на дійсне настання наслідків обумовлених ними зобов'язань для суб'єктів господарської діяльності, а також повідомлено про наявність факту щодо відсутності розбіжностей по взаємовідносинах між підприємством та ТОВ "Індастріал-Транс-Агро" по податку на додану вартість за період: березень 2015 р..
Представник позивача у судове засідання не з'явився та просив справу розглядати без його участі (а.с.114).
Відповідач позовні вимоги не визнав, подав заперечення згідно змісту якого зазначив, що в ході проведення перевірки встановлено, що ПП "Діброва-ЛВГ" мало господарській правовідносини з ТОВ "Індастріал-Транс-Агро". Водночас, враховуючи податкову інформацію від 14.09.2015 №120/11-23-22-04/37297649 по ТОВ "Індастріал-Транс-Агро" вбачається, що факт здійснення господарських операцій між позивачем та даним контрагентом не підтверджено, тому відсутні підстави для податкового обліку відповідних операцій (а.с.106-107).
Представник відповідача у судове засідання також не з'явився, просив справу розглядати без його участі (а.с.176).
Відповідно до вимог ч. 4 ст. 122 КАС України особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі особи, які беруть участь у справі, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
При цьому, ч.6 ст.128 КАС України визначає, що якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Відтак, суд дійшов висновку про розгляд справи у порядку письмового провадження.
Дослідивши наявні в справі документи та матеріали, всебічно й повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи та вирішення спору по суті, суд дійшов наступних висновків.
ПП "Діброва-ЛВГ" зареєстроване 25.04.2013 р. як юридична особа (а.с.168-175), основним видом діяльності якого є перероблення молока, виробництво масла та сиру. Для здійснення господарської діяльності позивач орендує відповідне виробниче устаткування (а.с.116-148), має відповідний персонал (а.с.149-167).
Встановлено, що посадовою особою Голованівського відділення Гайворонської ОДПІ у період з 27.10.2015р. по 28.10.2015р. було проведено позапланову виїзну перевірку ПП "Діброва-ЛВГ" з питань правильності нарахування, обчислення і сплати ПДВ при взаємовідносинах із ТОВ "Індастріал-Транс-Агро" (код - 37297649) за період з 01.03.2015 р. по 31.03.2015 р., по закінченню якої складено Акт від 30 жовтня 2015 р. №9/22-00/38401385 (а.с.8-18).
Згідно висновків Акту, позивачем в порушення п.198.6 ст.198 Податкового кодексу України було безпідставно сформовано податковий кредит за березень 2015 року в сумі 138 637,80 грн..
10.11.2015 р. винесено податкове повідомлення-рішень № 0000352200 про збільшення позивачу суми грошового зобов'язання за платежем: податок на додану вартість у розмірі 207 957 грн., в т.ч. 138 638 грн. - основного платежу, 69 319 грн. - штрафних (фінансових) санкцій (а.с.19).
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступні фактичні обставини у справі.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно із ч.3 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони, в т.ч., на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Перевіркою було встановлено, що податковий кредит ПП "Діброва-ЛВГ" за березень 2015 року сформовано на загальну суму 142173 грн., в т.ч. 138637,8 грн. за рахунок контрагента ТОВ "Індастріал-Транс-Агро". В той же час, враховуючи отриману від Кіровоградської ОДПІ податкову інформацію від 14.09.15 №120/11-23-22-04/37297649 по ТОВ "Індастріал-Транс-Агро" з питань проведення фінансово-господарських операцій з придбання та продажу товарів (робіт та послуг) контрагентам за березень 2015 року. Враховуючи не надання ТОВ "Індастріал-Транс-Агро", відповідач дійшов висновку про те, що факт здійснення господарських операцій позивача з даним контрагентом не підтверджено, а тому відсутні всі підстави для податкового обліку відповідних операцій (а.с.109-112).
Суд не погоджується з такими висновками податкового органу та зазначає наступне.
Згідно вимог ст. 1 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" від 16.07.99 №996-XIV (далі Закон №996-XIV) первинний документ - це документ, який містить відомості про господарську операцію та підтверджує її здійснення.
У відповідності до частини 1 та 2 ст. 9 Закону №996-XIV підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи, які фіксують факти здійснення господарських операцій. Первинні документи повинні бути складені під час здійснення господарської операції, а якщо це неможливо - безпосередньо після її закінчення. Для контролю та впорядкування оброблення даних на підставі первинних документів можуть складатися зведені облікові документи. Первинні та зведені облікові документи можуть бути складені на паперових або машинних носіях і повинні мати такі обов'язкові реквізити: назву документа (форми); дату і місце складання; назву підприємства, від імені якого складено документ; зміст та обсяг господарської операції, одиницю виміру господарської операції; посади осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення; особистий підпис або інші дані, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції.
Відповідно до п.п.14.1.181 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України податковий кредит - сума, на яку платник податку на додану вартість має право зменшити податкове зобов'язання звітного (податкового) періоду, визначена згідно з розділом V цього Кодексу.
Згідно до вимог п.198.3 ст.198 Податкового кодексу України податковий кредит звітного періоду визначається виходячи з договірної (контрактної) вартості товарів/послуг, але не вище рівня звичайних цін, визначених відповідно до статті 39 цього Кодексу, та складається з сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою пунктом 193.1 статті 193 цього Кодексу, протягом такого звітного періоду у зв'язку, зокрема, з придбанням або виготовленням товарів (у тому числі при їх імпорті) та послуг з метою їх подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку.
Право на нарахування податкового кредиту виникає незалежно від того, чи такі товари/послуги та основні фонди почали використовуватися в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку протягом звітного податкового періоду, а також від того, чи здійснював платник податку оподатковувані операції протягом такого звітного податкового періоду.
Відтак, аналіз наведених вище норм дає підстави вважати, що для віднесення платником податку до податкового кредиту суми ПДВ необхідно, в тому числі, підтвердити відповідними бухгалтерськими документами факти отримання товару (робіт, послуг) і його оплати, а також наявність мети отримання товару (робіт, послуг), пов'язаної із подальшим використанням останніх в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку.
Згідно до п.198.6 ст.198 Податкового кодексу України не відносяться до податкового кредиту суми податку, сплаченого (нарахованого) у зв'язку з придбанням товарів/послуг, не підтверджені податковими накладними (або підтверджені податковими накладними, оформленими з порушенням вимог статті 201 цього Кодексу) чи не підтверджені митними деклараціями, іншими документами, передбаченими пунктом 201.11 статті 201 цього Кодексу. У разі коли на момент перевірки платника податку органом державної податкової служби суми податку, попередньо включені до складу податкового кредиту, залишаються не підтвердженими зазначеними цим пунктом документами, платник податку несе відповідальність відповідно до цього Кодексу. У разі якщо платник податку не включив у відповідному звітному періоді до податкового кредиту суму податку на додану вартість на підставі отриманих податкових накладних, таке право зберігається за ним протягом 365 календарних днів з дати складання податкової накладної.
Таким чином, платник податків не має права на податковий кредит у разі відсутності податкової накладної чи митної декларації, що позбавляє платника податку права на включення до податкового кредиту сплачених (нарахованих сум податків у звітному періоді у зв'язку з придбанням товарів (робіт, послуг).
П.198.2ст.198 Податкового кодексу України вказує те, що датою виникнення права платника податку на віднесення сум податку до податкового кредиту вважається дата тієї події, що відбулася раніше: дата списання коштів з банківського рахунка платника податку на оплату товарів/послуг; дата отримання платником податку товарів/послуг, що підтверджено податковою накладною.
Ст. 201 Податкового кодексу України встановлює порядок складання та вимоги до податкових накладних.
Відповідно до вимог п.201.8 ст.201 Податкового кодексу України право на нарахування податку та складання податкових накладних надається виключно особам, зареєстрованим як платники податку в порядку, передбаченому ст.183 цього Кодексу.
Згідно із п.201.10 ст.201 Податкового кодексу України податкова накладна видається платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, на вимогу покупця та є підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
Статус позивача та його контрагентів як платників ПДВ не заперечувався.
Так, позивачем відображено в податковому обліку та віднесено до складу податкового кредиту операції з придбання послуг у ТОВ "Індастріал-Транс-Агро" на загальну суму ПДВ 138637,8 грн..
01.06.2014 року між ПП "Діброва-ЛВГ" (замовник) та ТОВ "Індастріал-Транс-Агро" (виконавець) було укладено Договір про надання послуг перевезення № 01/06/14 (а.с.65-66, 67).
Оплата ПП "Діброва-ЛВГ" за надані ТОВ "Індастріал-Транс-Агро" послуги проведена у розмірі 831 826,80 грн., що підтверджується банківськими виписками (а.с.46-51), платіжними дорученнями № 86 від 03.04.2015 р. на суму 400 000,00 грн., в т.ч. ПДВ 66666,67 грн., та № 97 від 10.04.2015 р. на суму 431826,80 грн., в т.ч. ПДВ 71971,13 грн. (а.с.52-53).
Факт надання послуг підтверджується:
1) актами виконаних робіт:
- від 08.03.2015 р. № 71 на суму 70704,00 грн., в т.ч. ПДВ 11784,00 грн.;
- від 10.03.2015 р. № 72 на суму 68563,20 грн., в т.ч. ПДВ 11427,20 грн.;
- від 12.03.2015 р. № 73 на суму 68200,80 грн., в т.ч. ПДВ 11366,80 грн.;
- від 14.03.2015 р. № 76 на суму 68563,20 грн., в т.ч. ПДВ 11427,20 грн.;
- від 16.03.2015 р. № 77 на суму 71294,40 грн., в т.ч. ПДВ 11882,40 грн.;
- від 18.03.2015 р. № 79 на суму 69102,00 грн., в т.ч. ПДВ 11517,00 грн.;
- від 20.03.2015 р. № 81 на суму 71560,80 грн., в т.ч. ПДВ 11926,80 грн.;
- від 22.03.2015 р. № 82 на суму 70107,60 грн., в т.ч. ПДВ 11684,00 грн.;
- від 24.03.2015 р. № 93 на суму 69751,20 грн., в т.ч. ПДВ 11625,20 грн.;
- від 26.03.2015 р. № 94 на суму 68466,00 грн., в т.ч. ПДВ 11411,00 грн.;
- від 28.03.2015 р. № 95 на суму 68424,40 грн., в т.ч. ПДВ 11237,40 грн.;
- від 30.03.2015 р. № 96 на суму 68089,20 грн., в т.ч. ПДВ 11348,20 грн. (а.с.54-64, 115);
2) спеціалізованими товарними накладними на перевезення молочної сировини форми N 1-ТН (МС) (а.с.68-91).
Також, ТОВ "Індастріал-Транс-Агро" виписано ПП "Діброва-ЛВГ" податкові накладні: №23 від 30.03.2015 р. на суму 68089,20 грн., в т.ч. ПДВ 11348,20 грн. (а.с.34), №20 від 28.03.2015 р. на суму 67 424,40 грн., в т.ч. ПДВ 11237,40 грн. (а.с.35), №17 від 26.03.2015 р. на суму 68466 грн., в т.ч. ПДВ 11 411 грн. (а.с.36), №16 від 24.03.2015 р. на суму 69751,20 грн., в т.ч. ПДВ 11625,20 грн. (а.с.37), №15 від 22.03.2015 р. на суму 70107,60 грн., в т.ч. ПДВ 11684,60 грн. (а.с.38), №14 від 20.03.2015 р. на суму 71 560,80 грн., в т.ч. ПДВ 11926,80 грн. (а.с.39), №12 від 18.03.2015 р. на суму 69102 грн., в т.ч. ПДВ 11 517 грн. (а.с.40), №10 від 16.03.2015 р. на суму 71294,40 грн., в т.ч. ПДВ 11882,40 грн. (а.с.41), №9 від 68563,20 грн., в т.ч. ПДВ 11427,20 грн. (а.с.42), №6 від 12.03.2015 р. на суму 68200,80 грн., в т.ч. ПДВ 11366,80 грн. (а.с.43), №4 від 10.03.2015 р. на суму 68563,20 грн., в т.ч. ПДВ 11427,20 грн. (а.с.44), №3 від 08.03.2015 р. на суму 70704 грн., в т.ч. ПДВ 11784 грн. (а.с.45).
Податкові накладні включено до податкового кредиту у березні 2015 року (а.с.26-33).
З аналізу наведених норм законодавства та правовідносин позивача з контрагентом вбачається, що, окрім декларування податкового кредиту з ПДВ, ПП "Діброва-ЛВГ" дотримано всіх обов'язкових вимог законодавства, пов'язаних з формуванням податкового кредиту та виникненням податкового зобов'язання, оскільки єдиною підставою для цього являється наявність у платника податку-покупця належно оформленої податкової накладної. Суд також враховує те, що наявність вказаних законодавчо визначених обставин для формування податкового кредиту є обов'язковою, але, є не безумовною підставою для визнання правомірності такого формування за умови, якщо податковий орган доведе, що відомості у документах, на підставі яких вони були сформовані, не відповідають дійсності, в тому числі, коли господарські операції з придбання товарів (робіт, послуг) не мали реального характеру.
Відповідно п.201.10 ст.201 Податкового кодексу України право платника податку на податковий кредит ставиться в залежність від отримання податкової накладної, а не від сплати його контрагентами податку до бюджету та їх знаходження за юридичними адресами після здійснення господарських операцій.
Відповідачем не надано до суду жодних доказів на підтвердження того, що позивач, як платник податків, діяв без належної обачності й обережності і йому було відомо про можливі порушення, які допускав його контрагент, або що діловою метою здійснення господарських взаємовідносин із цим суб'єктом господарювання є лише одержання позивачем податкової вигоди. Також, відповідачем не наведено доказів того, що договір, сторонами якого є позивач і ТОВ "Індастріал-Транс-Агро" укладено з метою, що завідомо суперечить інтересам держави, в т.ч., в частині ухилення від сплати податків в передбаченому законом обсязі та отримання незаконної податкової вигоди.
Крім того відповідачем не доведено, що дана юридичні особи була створена з відома або за участі позивача з метою ухилення від сплати податків, порушення економічних інтересів держави.
Також, за правовою позицією, викладеною у постанові Верховного Суду України № 21-47а10 від 31.01.2011 р., чинне законодавство України не ставить в залежність виникнення у платника податку на додану вартість права на податковий кредит від дотримання вимог податкового законодавства іншими суб'єктами господарювання, зокрема, тими, які не були постачальниками товарів (послуг), на вартість яких нарахований податок на додану вартість, що включений платником податку до податкового кредиту.
На підставі вказаного суд вважає, що висновки відповідача в частині безпідставного формування податкового кредиту з ПДВ у сумі 138 637,80 грн., не знайшли підтвердження в ході розгляду справи, а тому податкове повідомлення-рішення № 0000352200 від 10.11.2015 року є протиправним та підлягає скасуванню.
Згідно з частинами 1, 2 ст.71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного.
Відповідач, як суб'єкт владних повноважень не виконав обов'язку по доказуванню правомірності прийняття спірного рішення, тому суд вважає його таким, що було винесене не на підставі, не в межах повноважень та не у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ч.1 статті 94 КАС України суд присуджує на користь позивача всі здійснені документально підтверджені витрати по сплаті судового збору у розмірі 3120,00 грн. з Державного бюджету України за рахунок бюджетних асигнувань відповідача (а.с.2).
Керуючись ст.ст. 86, 94, 159-163, 167 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Гайворонської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Кіровоградській області від 10 листопада 2015 року №0000352200.
Присудити приватному підприємству "Діброва-ЛВГ" (код - 38401385) з Державного бюджету України за рахунок бюджетних асигнувань Гайворонської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Кіровоградській області судовий збір у сумі 3120 (три тисячі сто двадцять) грн. 00 коп..
Постанова суду набирає законної сили в порядку та строки, передбачені ст. 254 КАС України.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Кіровоградський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її оголошення. У разі застосування судом частини третьої ст.160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні, апеляційна скарга подається в 10-денний строк з дня отримання копії постанови.
Суддя Кіровоградського окружного
адміністративного суду Л.І. Хилько