Постанова № 57807480, 08.02.2016, Хаджибейський районний суд міста Одеси (до 25.04.2025 - Малиновський районний суд м. Одеси)

Дата ухвалення
08.02.2016
Номер справи
521/19256/15-п
Номер документу
57807480
Форма судочинства
Про адмінправопорушення
Державний герб України

Справа № 521/19256/15-п

Номер провадження 3/521/117/16

ПОСТАНОВА

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

04 лютого 2016 року Малиновський районний суд міста ОСОБА_1 у складі:

головуючого Іщенка О.В.

при секретарі Анічкіній О. О.

представника Одеської митниці ДФС ОСОБА_1

представника особи яка

притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_2

розглянув у відкритому судовому засіданні у місті ОСОБА_1 справу № 1061/50000/15, що надійшла 02 грудня 2015 року з Одеської митниці ДФС, відносно ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженки ІНФОРМАЦІЯ_2, мешкаючої: місто Одеса, 2-й Обільний провулок, будинок № 9, про порушення митних правил, передбаченого ст. 471 МК України,

ВСТАНОВИВ:

16 листопада 2015 року о 21 годині 05 хвилин у оглядовому залі „Відліт міжнародного аеропорту ОСОБА_1 в зоні діяльності митного поста „ОСОБА_1 - аеропорт, проходила митний контроль громадянка України ОСОБА_3, яка відбувала до Стамбулу літаком В -737 авіакомпанії « Turkish Airlines » рейсом ТК № 468, TC-JFH сполученням ОСОБА_1 (Україна) - Стамбул (Туреччина).

Формою проходження митного контролю ОСОБА_3 обрала проходження через зону (коридор) спрощеного митного контролю (так званий «зелений» коридор), що належним чином інформаційно обладнана, тим самим вчиненням дій заявила про відсутність у неї товарів, які під час переміщення через митний кордон України громадянами підлягають обовязковому письмовому декларуванню, а також на переміщення яких через митний кордон України встановлено заборони або обмеження.

Згідно статі 366 МК України громадянин самостійно обирає відповідний канал («зелений коридор» або «червоний коридор») для проходження митного контролю за двоканального системою.

Під час митного контролю та митного оформлення багажу громадянки України ОСОБА_3, у двох валізах серед особистих речей, які їй належать виявлено необроблене каміння зовні схоже на бурштин.

Відповідно до висновку Державного гемологічного центру України від 19 листопада 2015 року №Д1-1278 надані на дослідження предмети є бурштином необробленим, загальна вартість безпосередніх предметів правопорушення складає 113 086, 08 доларів США, що відповідно до курсу НБУ, становить 2 704 293,59 гривень.

ОСОБА_3 порушила порядок проходження митного

контрою в зонах (коридорах) спрощеного митного контролю, тим самим вчинила

порушення митних правил, передбачене ст. 471 МК України.

На підставі вказаних обставин посадовою особою митниці відносно громадянки ОСОБА_3 було складено протокол про порушення митних правил 1061/50000/15 від 17 листопада 2015 року за ознаками правопорушення, передбаченого ст. 471 МК України.

До суду у призначений час зявився представник ОСОБА_3 ОСОБА_2, яка пояснила, що ОСОБА_3 винною себе в порушенні митних правил не визнає. На думку представника провадження по справі має бути закрито у звязку з тим, що в діях ОСОБА_3 відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 471 МК України, так як, остання в зону митного контролю не заходила. Під час проходження зони безпеки до неї підійшов співробітник митного контролю та попросив пройти з ним, тому що був затриманий її багаж. В зону для перевірки митного контролю ОСОБА_3 не потрапляла, на той час коли до неї підійшов співробітник митного контролю вона знаходилась в зоні безпеки.

З письмових заперечень представника ОСОБА_3 вбачається, що забираючи свої речі з ленти сканування особистих речей на безпеку, ОСОБА_3 знаходилася в кількох кроках від початку зони митного контролю («зелений коридор»). Коли ОСОБА_3 забрала свої речі, вона повернулася обличчям до входу у (зелений коридор) зону митного контролю для того, щоб запитати у співробітника митниці, де можна отримати бланк декларації, так як у холі аеровокзалу біля дошки оголошень бланків не було. Однак, не встигла це зробити, так як одразу ж до неї підійшов інший співробітник митниці, який запросив її у кімнату для проведення огляду, в той момент коли ОСОБА_3 знаходилась ще в зоні контролю на безпеку, яка відповідно до плану-схеми зон митного контролю першого поверху не вважається територією зони митного контролю.

Представник Одеської митниці ДФС у суді подання підтримав та вважав, що вина ОСОБА_3 доведена повністю матеріалами справи.

Вислухавши думку представника особи яка притягується до адміністративної відповідальності, представника Одеської митниці ДФС, та дослідивши матеріали справи, суддя вважає, що в діях ОСОБА_3 вбачається склад адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 471 МК України, за кваліфікуючою ознакою: переміщення через митний кордон України особою, яка формою проходження митного контролю обрала проїзд через «зелений коридор», товарів, переміщення яких через митний кордон України обмежено законодавством України.

Частиною 1 ст. 197 МК України встановлено, що у випадках, передбачених законом, на окремі товари встановлюються обмеження щодо їх переміщення через митний кордон України. Пропуск таких товарів через митний кордон України та їх митне оформлення здійснюються митними органами на підставі отриманих з використанням засобів інформаційних технологій документів, які підтверджують дотримання зазначених обмежень, виданих державним, органами, уповноваженими на здійснення відповідних контрольних функцій, іншими юридичними особами, уповноваженими на їх видачу, якщо подання таких документів митним органам передбачено законами України.

Відповідно до статті 13 Закону України від 18 липня 1997 року № 637/97 ввезення в Україну і вивезення з України дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння, дорогоцінного каміння органогенного утворення та напівдорогоцінного каміння та виробів з них провадяться суб'єктами господарювання та фізичними особами у порядку і на умовах, визначених законодавчими актами України.

Пунктом 3 ст.1 вищевказаного Закону, бурштин всировині, необробленому таобробленому вигляді, єдорогоцінним камінням органогенного утворення. Порядок вивезення (пересилання) замежі митної території України громадянами дорогоцінного каміння тавиробів знього встановлено постановою №448.

Так, вимогами Постанови Кабінетів міністрів України від 21 травня 2012 року № 448 «Про порядок вивезення (пересилання) за межі митної території України громадянами дорогоцінних металів (за винятком банківських металів, памятних та ювілейних монет України із дорогоцінних металів), дорогоцінного каміння та виробів із них, а також культурних цінностей з метою їх відчуження» передбачено, що вивезення (пересилання) за межі митної території України дорогоцінних металів (за винятком банківських металів, памятних та ювілейних монет України із дорогоцінних металів), дорогоцінного каміння та виробів із них з метою їх відчуження здійснюється у разі, коли сумарна фактурна вартість дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння та виробів з них: не перевищує суму, еквівалентну 10000 євро (крім заборонених до вивезення за межі митної території України), шляхом вчинення дій, усного або за бажанням власника таких товарів чи на вимогу посадової особи митного органу письмового декларування.

Також, відповідно до ч. 2 ст. 371 Митного кодексу України товари, сумарна фактурна вартість яких не перевищує еквівалент 10000 євро та на які законом встановлено вивізне мито та/або якщо відповідно до закону державними органами видаються документи, необхідні для здійснення митного контролю та митного оформлення таких товарів, що переміщуються (пересилаються) через митний кордон України громадянами, підлягають письмовому декларуванню в порядку, встановленому для громадян, із сплатою у випадках, визначених законами України, вивізного мита та з поданням відповідних документів, виданих державними органами.

Диспозицієюст.471 МК Українивстановлено, що правопорушенням є порушення встановленого цим Кодексом порядку проходження митного контролю в зонах (коридорах) спрощеного митного контролю, тобто переміщення через митний кордон України особою, яка формою проходження митного контролю обрала проходження (проїзд) через «зелений коридор», товарів, переміщення яких через митний кордон України заборонено або обмежено законодавством України, або товарів в обсягах, що перевищують неоподатковувану норму переміщення через митний кордон України.

У відповідності до Правил застосування спрощеного Порядку здійснення митного контролю предметів, що переміщуються громадянами, які прямують авіаційним транспортом, затверджених наказом Держмитслужби України від 18 лютого 2006 року № 137 «зелений коридор» - це зона спрощеного митного контролю, яка є частиною зони митного контролю на території (у приміщенні) аеропорту, облаштована належним технічним та інформаційним обладнанням і призначена для здійснення в спрощеному порядку митного контролю товарів, що переміщуються громадянами через митний кордон України не підлягають обов'язковому письмовому декларуванню, а також оподаткуванню й на переміщення яких через митний кордон України не встановлено заборон або обмежень.

Згідно з п.п. 1.9, 1.10 даних Правил, громадянин самостійно приймає рішення про проходження спрощеного митного контролю, чи митного контролю з поданням митної декларації - «зеленим» чи «червоним» коридором Митний контроль предметів громадян закінчується з моменту переміщення цих предметів за межі зони митного контролю - у разі обрання громадянином «зеленого» коридору, відповідальність за порушення митних правил настає для громадянина, який обрав проходження митного контролю «зеленим» коридором - з моменту перетину громадянином білої лінії, що позначає закінчення «зеленого» коридору.

Статтею 366 МК України передбачено, що громадянин самостійно обирає відповідний канал («зелений» коридор або «червоний» коридор) для проходження митного контролю за двоканальною системою.

Обрання «зеленого» коридору вважається заявою громадянина про те, що переміщувані ним через митний кордон України товари не підлягають письмовому декларуванню, оподаткуванню митними платежами, не підпадають під встановлені законодавством заборони та або обмеження щодо ввезення на митну територію України або вивезення за межі цієї території та свідчить про факти, що мають юридичне значення.

Пунктом 6 ст. 366 МК України передбачено, що громадяни, які проходять (проїжджають) через «зелений коридор», звільняються від подання письмової митної Декларації. Звільнення від подання письмової митної декларації не означає звільнення від обовязкового дотримання порядку переміщення товарів через митний кордон України.

Відповідальність за порушення митних правил за статтею 471 МК України, настає для громадянина, який обрав форму проходження митного контролю «зелений коридор», з моменту перетину останнім «білої лінії», що позначає закінчення зони спрощеного митного оформлення «зелений коридор».

Твердження представника особи яка притягується до адміністративної відповідальності, про те, що ОСОБА_3 була затримана співробітниками митного контролю, не в зоні проходження митного контролю, а в зоні контролю на безпеку, та білу ліню, яка позначає закінчення зони спрощеного митного оформлення вона не перетинала спростовується поясненнями свідка та оглянутим в судовому засіданні відеозаписом з камери № 7 системи відео нагляду розташованого в будівлі аеровокзалу, з якого вбачається, що ОСОБА_3 самостійно обрала проходження спрощеного митного контролю «зелений коридор» та перетнула білу лінію.

У судовому засіданні по обставинам складання протоколу про порушення митних правил відносно ОСОБА_3 в якості свідка був допитаний головний державний інспектор першого аналітично-пошукового відділу управління аналізу ризиків та протидії митним правопорушенням Одеської митниці ДФС ОСОБА_4, який пояснив, що під час реєстрації рейсу Одеса-Стамбул» була проведена така митна форма контролю як сканування багажу через рампу, під час якої, у сумках одного з пасажирів, було помічено однорідні речі, схожі на дорогоцінні каміння, після чого громадянка ОСОБА_3, якій належав багаж, була запрошена до зони огляду багажу. Під час огляду багажу були виявленні каміння бурштину.

Свідок у судовому засіданні повідомив, що громадянка ОСОБА_3 з двоканальної системи митного контролю обрала проходження через «зелений коридор» та перетнула білу лінію, після чого була опитана представником вантажного відділу, якій повідомила, що окрім особистих речей нічого із собою забороненого або обмеженого не перевозить, потім ОСОБА_3 була запрошена до кімнати перевірки багажу, де в двох валізах було виявлено необроблене каміння бурштину.

Також у судовому засіданні в якості свідка була допитана державний інспектор Одеської митниці ДФС ОСОБА_5, яка пояснила, що 16 листопада 2015 року приблизно о 21 годині вона знаходилась у залі «Відліт», у цей час до неї звернувся інспектор авіаційної безпеки, сповістивши її, що під час проведення сканування багажу через рампу, ним було виявлено у валізах одного з пасажирів авіарейсу Одеса-Стамбул підозрілі речі, тому їх необхідно перевірити. Вона (ОСОБА_5 М.) стояла за декілька метрів від білої лінії, яка позначає закінчення зеленого коридору, та побачила громадянку ОСОБА_3, яка самостійно для проходження митного контролю обрала «зелений коридор». Після перетинання ОСОБА_3 білої лінії, яка позначає закінчення зони спрощеного митного оформлення, вона (ОСОБА_5) звернулась до неї та попросила її надати паспорт, повідомивши ОСОБА_3 що та обрала зелений коридор, при цьому вона запитала ОСОБА_3, чи є в неї багаж, ОСОБА_6 не заперечувала про наявність у неї багажу. Після чого вона (ОСОБА_5 М.) запитала у ОСОБА_3 чи сама вона пакувала та укладала багаж, ОСОБА_3 на її запитання, відповіла так, при цьому повідомила, що у багажу знаходяться її особисті речі. Далі інспектор опитала ОСОБА_3 за усіма пунктами декларації, у тому числі чи є в неї товари, сумарна фактурна вартість яких перевищує еквівалент 10000 євро, на що ОСОБА_3 відповіла, що таких речей в неї немає. Потім ОСОБА_3 була запрошена до багажного відділу де у присутності співробітників митниці у двох валізах які належать ОСОБА_3 було виявлено каміння схоже на бурштин.

Обставини правопорушення й вина порушника підтверджується зібраними по справі доказами, а саме: протоколом про порушення митних правил № 1061/50000/15 від 17 липня 2015 року, доповідною запискою, письмовими поясненнями ОСОБА_7, ОСОБА_8 та іншими матеріалами справи.

Вирішуючи питання про вид і розмір адміністративного стягнення ОСОБА_3 суддя враховує характер вчиненого правопорушення, ступінь вини ОСОБА_3, особу порушника, з метою виховання правопорушника попередження здійснення ним нових правопорушень, приходжу до висновку про необхідність накладення на ОСОБА_6 стягнення у вигляді штрафу з конфіскацію на користь держави виявленого за протоколом про порушення митних правил № 1061/50000/15 від 17 листопада 2015 року товару.

Керуючись ст. 4 Закону України «Про судовий збір», ст. ст. 27, 33, 34, 252, 280, 283, 284 КпАП України, ст. ст. 465, 527, 528, 529 МК України, -

ПОСТАНОВИВ:

Притягнути ОСОБА_3 до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 471 МК України, та накласти на неї адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 1700 гривень з конфіскацією на користь держави виявленого за протоколом про порушення митних правил № 1061/50000/15 від 17 листопада 2015 року товару.

Стягнути з ОСОБА_3 на користь держави судовий збір у розмірі 275 гривень 60 копійки (Отримувач коштів: УК у місті ОСОБА_7/Малиновський район; код отримувача (код за ЄДРПОУ): 38016923; банк отримувача: ГУДКСУ в Одеській області; код банку отримувача (МФО): 828011; рахунок отримувача: 31216206700007; код класифікації доходів бюджету: 22030001; призначення платежу судовий збір за постановою про накладення адміністративного стягнення, Малиновський районний суд м. Одеси, код ЄДРПОУ 05383419, пункт 5).

Постанова суду (судді) у справі про порушення митних правил може бути оскаржена особою, стосовно якої вона винесена, представником такої особи або органом доходів і зборів, який здійснював провадження у цій справ протягом десяти днів з дня винесення постанови.

Суддя О. В. Іщенко