Справа № 127/4662/16-а
Провадження 2-а/127/217/16
П ОС Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
25.03.2016 року м. Вінниця
Суддя Вінницького міського суду Вінницької області Сичук М.М., розглянувши у порядку скороченого провадження адміністративну справу адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у м. Вінниці про визнання неправомірними дій щодо відмови у перерахунку пенсії і зобов'язання вчинення певних дій,-
в с т а н о в и в :
До Вінницького міського суду Вінницької області звернулася ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у м. Вінниці про визнання неправомірними дій щодо відмови у перерахунку пенсії і зобов'язання вчинення певних дій.
Позов мотивований тим, що на даний час позивач стоїть на обліку в органах ПФУ у м. Вінниці та отримує пенсію за вислугою років, обчислену відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в розмірі 90 % середньомісячного заробітку.
Постановою Вінницького міського суду Вінницької області від 25 червня 2015 року по справі № 127/13003/15-а зобов'язано управління ПФУ м. Вінниці провести перерахунок пенсії з розрахунку 90% від заробітку з 23.04.2015 року.
11.02.2016 року ОСОБА_1 звернулася до УПФУ у м. Вінниці з письмовою заявою здійснити перерахунок пенсії у зв'язку з постановою КМУ від 09.12.2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливостей проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно - правових актів».
Згідно довідки прокуратури Вінницької області від 10.02.2016 року № 18/18 заробітна плата ОСОБА_1 з 01.12.2015 року у відповідності КМУ № 1013 від 09.12.2015 року складає разом з доплатами, які передбачені законодавством 9023,65 грн. Позивач просила перерахувати пенсію к розмірі 90% середньомісячного заробітку 9023,65 х 0,90= 8121,21 грн.
Однак УПФУ у м. Вінниці відмовило позивачу у проведенні перерахунку пенсії, у зв'язку з тим, що згідно Закону України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» № 76 від 28 грудня 2014 року, який набув чинності з 01 січня 2015 року внесені зміни до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», пенсія прокурорам та слідчим призначається у розмірі 60% від суми їхньої місячної заробітної плати.
Вищевикладене й стало підставою для звернення позивача до суду із вимогами про визнання протиправними дій відповідача щодо відмови у перерахунку пенсії позивача за вислугою років; зобов'язання відповідача перерахувати пенсію позивача за вислугою років виходячи з розрахунку 90 % від середнього заробітку, зазначеного у довідці прокуратури Вінницької області № 18/18 від 10.02.2016 року, починаючи з 01.12.2015 року.
Відповідачем у десятиденний строк з дня одержання ухвали суду від 11.03.2016 року та копій документів суду були надані заперечення проти позову.
Згідно ч. 4 ст. 183-2 КАС України суддя розглядає справу в порядку скороченого провадження одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши повідомлені позивачем обставини, суд прийшов до висновку про наявність підстав для задоволення позову виходячи з наступного.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1 ст. 8 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
Згідно ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади. У справах щодо оскарження рішень суди перевіряють чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Судом встановлено, що позивач перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України у м. Вінниці з квітня 2000 року і отримує пенсію за вислугу років обчислену відповідно до вимог ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» у розмірі 90% середньомісячного заробітку.
Відповідно до довідки № 18/18 від 10.02.2016 року, виданої прокуратурою Вінницької області, ОСОБА_1 працювала в прокуратурі Вінницької області на посаді прокурора прокуратури м. Вінниці. Заробітна плата з 01.12.2015 року, згідно постанови КМУ № 1013 від 09.12.2015 року складається з наступних складових: основний оклад 1865 грн. 00 коп., класний чин 130 грн. 00 коп., вислуга років 598 грн. 50 коп. (30%), щомісячна премія, на яку нараховуються страхові внески 3879 грн. 88 коп. (88%).
10.02.2016 року позивач звернувся до відповідача із заявою, в якій просила здійснити перерахунок пенсії у зв'язку з постановою КМУ від 09.12.2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливостей проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно - правових актів».
Листом УПФ України в м. Вінниці від 17.02.206 року № 65/П-1 позивачу було відмовлено в проведенні перерахунку його пенсії, оскільки згідно Закону України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» № 76 від 28 грудня 2014 року, який набув чинності з 01 січня 2015 року внесені зміни до ст. 50-1 (в редакції 05 листопада 1991 року) Закону України «Про прокуратуру», пенсія прокурорам та слідчим призначається у розмірі 60% від суми їхньої місячної заробітної плати. Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України. Рішення КМУ щодо проведення перерахунків пенсій працівникам прокуратури на 01 червня 2015 року не було прийняте. Відповідно до п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року № 213 з 01 червня 2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених вищезазначеним законом, не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються.
Однак вказані висновки суд вважає такими, що не ґрунтуються на вимогах закону та не заслуговують на увагу, виходячи з наступного.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Пенсійне забезпечення прокурорів і слідчих прокуратури, до яких законодавцем віднесено і позивача, встановлено приписами ст. 50-1 Закону № 1789-12.
Згідно з частиною першою статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ (у редакції, чинній на час призначення пенсії позивачу) прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.
Таким чином, саме з урахуванням цієї норми позивачу у 2000 році було призначено пенсію за вислугою років в розмірі 90% середньомісячного заробітку.
Законом № 3668-VІ, який набрав чинності з 01 жовтня 2011 року, внесено зміни до статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ, зокрема змінено у відсотках розмір пенсії за вислугу років, яка призначається прокурорам і слідчим у разі реалізації ними такого права.
Так, відповідно до статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ у редакції Закону № 3668-VІ прокурори і слідчі мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку за наявності на день звернення вислуги років. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01 січня 2011 року-страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії.
Таким чином, з 1 жовтня 2011 року положення ч. 1 ст. 50-1 Закону №1789-ХІІ щодо призначення прокурорам і слідчим пенсії за вислугу років у розмірі не більше 90% від суми місячного (чинного) заробітку втратили чинність у зв'язку з внесенням змін до редакції цієї статті Законом №3668-VІ.
Разом з тим підстави та порядок перерахунку пенсії прокурорам регулюють частини тринадцята та вісімнадцята статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ, положення яких щодо перерахунку пенсії у зв'язку із прийняттям Законів № 3668-VІ та № 1166-VII не зазнали змін, змінилася лише нумерація частин цієї статті.
Так, відповідно до частини тринадцятої статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
Згідно із частиною 18 статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ, призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, у якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
Враховуючи наведене, при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії. Внесені Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» зміни до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам є ч. 13, 18 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», які змін у зв'язку із прийняттям Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» не зазнали.
До того ж, звуження змісту та обсягу права шляхом прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів за ст.ст. 22, 64 Конституції України - не допускається.
Аналогічна правова позиція викладена в постановах Верховного Суду України від 10.12.2013р. (справа №21-348а13), від 17.12.2013р. (справа №21-445а13) та від 06.10.2015 року (справа №21-2432а15).
Таким чином, необхідною умовою для перерахунку пенсії є документи, додатково подані пенсіонером щодо розміру місячного заробітку за відповідною посадою станом на час звернення за перерахунком пенсії. При цьому, такий перерахунок дійсно має здійснюватися виходячи із норм законодавства, які були чинними на момент призначення пенсії позивачу, тобто в розмірі 90% від заробітної плати.
Таким чином дії УПФ в м. Вінниці щодо відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_1 згідно довідки є неправомірними, тому позовні вимоги про зобов'язання Управління Пенсійного фонду України у м. Вінниці здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 згідно із Законом України «Про прокуратуру», починаючи із 01.02.2016 року, виходячи із 90 % середньомісячного заробітку, згідно довідки прокуратури Вінницької області від 10.02.2016 року № 18/18.
Згідно з пунктом 2 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» обмеження пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом.
При перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії. А внесені Законом №3668-VІ зміни до ст. 50-1 Закону України №1789-ХІІ щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам, є ч.ч.13, 18 ст.50-1 Закону України №1789-ХІІ, які змін у зв'язку з прийняттям Закону №3668-VІ не зазнали.
Крім того, вирішуючи питання про застосування цього закону в часі, згідно зі статтею 22 Конституції України закріплені нею права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Оскільки редакція ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» №1789-ХІІ із змінами, внесеними Законом України №3668-VІ, а також редакція Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року №1697-18 значно звужує зміст та обсяг прав пенсіонерів, яким пенсія була призначена раніше, зменшує розмір відсоткової ставки для нарахування пенсії, то перерахунок пенсії слід проводити відповідно до законодавства, яке було чинним на момент її призначення.
Згідно статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», у разі виникнення права на підвищення пенсії - її розмір перераховується з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заява з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.
Крім того, відповідно до ч. 13 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
Оскільки заява про перерахунок пенсії була подана позивачем до органів Пенсійного фонду України 10.02.2016 року, то з урахуванням положень ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», перерахунок пенсії повинен бути проведений позивачу з 01.02.2016 року.
Що стосується допущення постанови суду до негайного виконання слід зазначити наступне.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 256 КАС України, негайно виконуються постанови суду про присудження виплати пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних державних фондів - у межах суми стягнення за один місяць. Поряд з цим, згідно з п. 1 ч. 2 ст. 256 КАС України суд, який прийняв постанову, за заявою осіб, які беруть участь у справі, або з власної ініціативи може ухвалою в порядку письмового провадження або зазначаючи про це в постанові звернути до негайного виконання постанову у разі стягнення всієї суми боргу при присудженні платежів, визначених пунктами 1 і 2 частини першої цієї статті.
Таким чином, з аналізу вказаної норми слідує висновок, що негайне виконання постанов в адміністративних справах може застосовуватись лише у разі стягнення суми боргу, а відтак у вимогах позивача про допущення до негайного виконання постанови суду зобов'язального характеру не може бути задоволена. Крім того, така вимога не є позовною вимогою в розумінні КАСУкраїни, а є встановленням порядку виконання судового рішення.
Відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).
Керуючись ст.ст. 11, 17, 18, 71, 94, 161, 162, 163, 183-2, 186, 256 КАС України, суд, -
п о с т а н о в и в :
Позов задовольнити.
Визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України у місті Вінниці щодо відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_1 за вислугою років та обмеження її розміру.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України у місті Вінниці перерахувати пенсію ОСОБА_1 з 01.02.2016 року за вислугою років в розмірі 90% місячного заробітку, зазначеного у довідці прокуратури Вінницької області від 10.02.2016 року № 18/18.
Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 551 (п'ятсот п'ятдесят одну) гривню 20 копійок.
На постанову суду може бути подана апеляційна скарга до Вінницького апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів після її проголошення через Вінницький міський суд. У разі застосування судом ч.3 ст.160 КАС України, а також прийняття постанови в письмовому провадженні апеляційна скарга може бути подана протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя: