Постанова № 57804714, 20.04.2016, Заставнівський районний суд Чернівецької області

Дата ухвалення
20.04.2016
Номер справи
824/1785/15-а
Номер документу
57804714
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 824/1785/15-а

Категорія 3

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20.04.2016 року Заставнівський районний суд Чернівецької області в складі: головуючого судді Угриновської Л.Я.

при секретарі Кулька О.М. , Вікторівської Д.Я.,

за участю сторін: представника позивача ОСОБА_1, представника Заставнівської міської ради Ткач А.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до Заставнівської міської ради про визнання незаконним та скасування рішення 13 сесії Заставнівської міської ради 6 скликання № 314/13-1-2012 від 30.11. 2012 року,

В С Т А Н О В И В

Позивач ОСОБА_3 звернувся до суду із адміністративним позовом, в якому просить визнати протиправним та скасувати рішення 13 сесії Заставнівської міської ради 6 скликання № 314/13-1-2012 року « Про затвердження технічної документації нормативно-грошовій оцінці земель м. Заставна». В мотивування позову посилається, що оскаржуване рішення було прийнято без врахування інтересів осіб, яких воно стосується, в тому числі його. Прийняте рішення за своєю природою є нормативно-правовим актом та повинно прийматись в порядку, встановленому Законом «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності» від 11.09. 2003 року № 1160-ІУ (Закон № 1160-ІУ).

В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги. Вважає, що відповідач в порушення вимог Закону «Про засади регуляторної політики у сфері господарської діяльності» не підготував аналіз регуляторного впливу, не оприлюднив його з метою отримання зауважень та пропозицій від фізичних та юридичних осіб, їх об'єднань.

Представник Заставнівської міської ради проти позовних вимог не заперечував. Погодився, що дійсно при прийнятті органом місцевого самоврядування нормативно-правового акта був порушений порядок його прийняття, а саме не було підготовлено аналіз регуляторного впливу, не був оприлюднений в засобах масової інформації.

Систему та гарантії місцевого самоврядування в Україні, засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування визначено Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21.05. 1997 року № 280/97-ВР (Закон №280/97-ВР).

Відповідно до ст.2 Закону №280/97-ВР місцеве самоврядування в Україні - це гарантоване державою право та реальна здатність територіальної громади - жителів села чи добровільного об'єднання у сільську громаду жителів кількох сл., селища, міста самостійно або під відповідальність органів та посадових осіб місцевого самоврядування вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України.

Згідно ч.1 ст.10 Закону № 280/97-ВР сільські , селищні , міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції та повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України та законами України.

Згідно п.34 ч.1 ст. 26 Закону №280/97-ВР встановлено , що рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. В свою чергу, відповідно до частини п'ятої ст.59 цього ж Закону, акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування нормативно-правового характеру набирають чинності з дня їх офіційного оприлюднення, якщо органом чи посадовою особою не встановлено пізніший строк введення цих актів у дію.

Відповідно до ч.12 ст.59 Закону № 280/97-ВР акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування, які відповідно до закону є регуляторними актами, розробляються, розглядаються, приймаються та оприлюднюються у порядку, встановленому Законом України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності.»

Відповідно до ст.1 Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності» від 11.09. 2003 року № 1160-ІУ (Закон №1160-ІУ) регуляторний акт - це прийнятий уповноваженим регуляторним органом нормативно-правовий акт, який або окремі положення якого спрямовані на правове регулювання господарських відносин, а також адміністративних відносин між регуляторними органами або іншими органами державної влади та суб'єктами господарювання.

Із матеріалів справи вбачається, що оскаржуваним позивачем рішенням 13 сесії 6 скликання Заставнівської міської ради від 30.11. 2012 року № 314/13-1-2012 затверджено технічну документацію по нормативно-грошовій оцінці земель м. Заставна. Рішенням 21 сесії Заставнівської міської ради УІ скликання №623/21-ІІ -2014 від 15.07. 2014 року вказане рішення відмінено. Згідно постанови Чернівецького окружного адміністративного суду від 14.04. 2015 року в справі за позовом прокурора Заставнівського району Чернівецької області до Заставнівської міської ради рішення Заставнівської міської ради №623/21-ІІ-2014 від 15.07. 2014 року визнано незаконним та скасовано. На даний час рішення сесії міської ради від 30.11. 2012 року є чинним.

Відповідно до ст.5 Закону України «Про оцінку земель» від 11.12. 2003 року № 1378-ІУ (Закон №1378-ІУ) нормативно-грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру земельного податку, державного мита при міні, спадкуванні (крім випадку спадкування спадкоємцями першої та другої черги за законом та за заповітом і за правом представлення, а також випадків спадкування власності, вартість якої оподатковується за нульовою ставкою) та даруванні земельних ділянок згідно із законом, орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, вартості земельних ділянок площею понад 50 гектарів для розміщення відкритих спортивних і фізкультурно- оздоровчих споруд, а також при розробленні показників та механізмів економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель.

Відповідно до ст.23 Закону №1378-ІУ технічна документація з нормативно-грошової оцінки земельних ділянок у межах населених пунктів затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою.

Із врахуванням цього положення законодавства, оскаржуване позивачем рішення 13 сесії Заставнівської міської ради 6 скликання від 30.11. 2012 року № 314/13-1-2012 Про затвердження технічної документації по нормативно - грошовій оцінці земель м. Заставна за своєю природою є нормативно-правовим актом та повинно прийматись у порядку, встановленому Законом №1160-ІУ.

Статтею 8 Закону №1160-ІУ встановлено, що стосовно кожного проекту регуляторного акта його розробником готується аналіз регуляторного впливу. Аналіз регуляторного впливу готується до оприлюднення проекту регуляторного акта з метою одержання зауважень та пропозицій. Розробник проекту регуляторного акта при підготовці аналізу регуляторного впливу повинен: визначити очікувані результати прийняття запропонованого регуляторного акта, в тому числі здійснити розрахунок очікуваних витрат та вигод суб'єктів господарювання, громадян та держави; обґрунтовано довести, що вигоди, які виникатимуть внаслідок дії запропонованого регуляторного акта, виправдовують відповідні витрати у випадку, якщо витрати та /або вигоди не можуть бути кількісно визначені.

Частинами 1,2, 4, 6 ст. 9 Закону №1160-Іу передбачено, що кожний проект регуляторного акта оприлюднюється з метою одержання зауважень і пропозицій від фізичних та юридичних осіб, їх об'єднань. Про оприлюднення проекту регуляторного акта з метою одержання зауважень та пропозицій розробник цього проекту повідомляє у спосіб, передбачений ст. 13 цього Закону. Проект регуляторного акта разом із відповідним аналізом регуляторного впливу регуляторного впливу оприлюднюється у спосіб, передбачений ст. 13 цього Закону, але не пізніше п'яти робочих днів з дня оприлюднення повідомлення про оприлюднення цього проекту регуляторного акта. Строк, протягом якого від фізичних та юридичних осіб, їх об'єднань приймаються зауваження та пропозиції, встановлюється розробником проекту регуляторного акта і не може бути меншим ніж один місць та більшим ніж три місяці з дня оприлюднення проекту регуляторного акта та відповідного аналізу регуляторного впливу.

Відповідно до ч.2 ст. Закону № 1160-ІУ повідомлення про оприлюднення проекту регуляторного акта та відповідний аналіз регуляторного впливу оприлюднюються шляхом опублікування в друкованих засобах масової інформації розробника цього проекту, а у разі їх відсутності - у друкованих засобах масової інформації, визначених розробником цього проекту, та/ або шляхом розміщення на офіційній сторінці розробника проекту регуляторного акта в мережі Інтернет.

Відповідно до ст. 36 Закону №1160-ІУ регуляторний акт не може бути прийнятий або схвалений уповноваженим на це органом чи посадовою особою місцевого самоврядування, якщо наявна хоча б одна з таких обставин: відсутній аналіз регуляторного впливу; проект регуляторного акта не був оприлюднений.

Судом встановлено, що міська рада при розробленні оскаржуваного проекту регуляторного акта - рішення 13 сесії Заставнівської міської ради УІ скликання № 314/13-1-2012 року від 30.11. 2012 року Про затвердження технічної документації по нормативно-грошовій оцінці земель м. Заставна в порушення вимог положень Закону № 1160-ІУ аналіз регуляторного впливу не підготовила та не оприлюднила.

Крім того відповідно до ч.3 ст.15 Закону України «Про доступ до публічної інформації « від 13.01. 2011 року № 2939-УІ проекти нормативно-правових актів, рішень органів місцевого самоврядування, розроблені відповідними розпорядниками, оприлюднюються ними не пізніше як за 20 робочих днів до дати їх розгляду із метою прийняття.

Відповідно до п.3,1,6 Регламенту Заставнівської міської ради, затвердженого рішенням 1 сесії УІ скликання міської ради І пленарного засідання від 23.11. 2010 року офіційним друкованим засобом масової інформації , в якому підлягає опублікування рішення Заставнівської міської ради є газета «Голос Краю» .

Судом встановлено, що ні в офіційному друкованому засобі масової інформації Заставнівської міської ради «Голос краю», ні на офіційному веб-сайті міської ради проект рішення 13 сесії Заставнівської міської ради УІ скликання № 314/13-1-2012 року від 30.11.2012 року Про затвердження технічної документації по нормативно-грошовій оцінці земель м. Заставна не публікувався, що підтверджується довідкою головного редактора редакції газети «Голос краю».

Відповідно до ч.10 ст.59 Закону України №280/97-ВР акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їхньої невідповідності Конституції України або Законам України визнаються незаконними в судовому порядку.

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що оскаржуване позивачем рішення прийнято із порушенням вищенаведених норм законодавства, що регулюють порядок його прийняття.

Стаття 19 Конституції України встановлює, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи, зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб , що передбачені Конституцією України та законами України.

Частиною 3 ст.2 КАС України встановлено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та й спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто із врахуванням усіх обставин справи, що мають значення для прийняття рішення ( вчинення дії); безсторонньо ( неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема із дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливим наслідками для прав, свобод та інтересів осіб і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення(дія); з врахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до п.4 ч.3 ст.129 Конституції України, ч.1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. Частиною 2 ст.71 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи без діяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до частини 3 ст.122 КАС України у разі повного визнання адміністративного позову і прийняття його судом приймається постанова про задоволення позову. Суд не приймає визнання адміністративного позову і продовжує розгляд адміністративної справи, якщо дії відповідача суперечать закону чи порушують чиї-небудь права, свободи чи інтереси.

Враховуючи встановлені обставини у справі та відповідні їм правовідносини, суд вважає, що відповідач при прийняття рішення діяв всупереч вимог ст. 19 Конституції України та ч.3 ст. 2 КАС України.

Враховуючи ту обставину, що визнання позову представником Заставнівської міської ради не суперечить закону, не порушує інтересів інших осіб, суд вважає, що його слід прийняти та постановити рішення про задоволення позовних вимог.

Крім наведеного, суд звертає увагу на те, що відповідно до ч.11 ст.171 КАС України резолютивна частина постанови суду про визнання нормативно-правового акта незаконним або таким, що не відповідає правовому акту вищої юридичної сили, і про визнання його не чинним невідкладно публікується відповідачем у виданні, в якому воно було офіційно оприлюднене, після набрання постановою законної сили.

Відповідно до ст.94 КАС України, якщо судове рішення ухвалено на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею та документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа.). Згідно долученої квитанції позивачем сплачено при подачі позову до суду судовий збір в розмірі 146.16 грн..

На підставі викладеного, керуючись 19,129 Конституції України, ст.ст. 2, 11, 18, 70, 94, 122, 171, 158-163 КАС України, суд

П О С Т А Н О В И В:

Позов задовольнити повністю.

Визнати незаконним та скасувати рішення 13 сесії Заставнівської міської ради 6 скликання № 314/13-1-2012 від 30.11. 2012 року Про затвердження технічної документації нормативно-грошової оцінки земель м. Заставна.

Стягнути на користь ОСОБА_3 із місцевого бюджету в рахунок витрат по справі по сплаті судового збору 146.16 грн.

Відповідно до ст. ст. 185, 186 КАС України апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Заставнівський районний суду. У разі проголошення судом вступної та резолютивної частини рішення скарга подається протягом десяти днів з часу отримання копії постанови.

Відповідно до ст. 254 КАС України постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим кодексом, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками розгляду апеляційного провадження.

Суддя

Постанова в повному обсязі складена 25.04.2016 року .