Справа № 643/5017/16-а
Провадження № 2-а/643/158/16
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19.05.2016 Суддя Московського районного суду м. Харкова Малихін О.Р., розглянувши у скороченому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Московському районі м. Харкова про визнання протиправним рішення і зобов*язання вчинити дії, -
в с т а н о в и в :
ОСОБА_1 звернулась до суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України (далі УПФУ) в Московському районі м. Харкова про визнання рішення суб*єкта владних повноважень протиправними та про зобов*язання вчинити певні дії і просить:
- визнати протиправним рішення УПФУ в Московському районі м. Харкова про відмову у перерахунку їй пенсії як державному службовцю у зв*язку з підвищенням з 01.12.2015р. заробітної плати державним службовцям;
- зобов'язати УПФУ в Московському районі м. Харкова перерахувати їй пенсію державного службовця з 01.12.2015р. у зв*язку з підвищенням зарплати державних службовців згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015р. №1013 "Про упорядкування структури заробітньої плати, особливості проведення індексації та внесчення змін до деяких нормативно-правових актів" на підставі довідки УПФУ в Московському районі м. Харкова про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям від 06.04.2016 р. №7726/30-04 із збереженням проценту нарахування пенсії на момент виходу на пенсію у 2006 р. в розмірі 90%.
Обгрунтовує вимоги тим, що перебуває на обліку в УПФУ в Московському районі м. Харкова і починаючи з 2006 року отримує пенсію за віком, призначену відповідно до закону України «Про державну службу» у розмірі 90% від заробітної плати. 06.04.2016 року вона звернулась до УПФУ в Московському районі м. Харкова з заявою про перерахунок пенсії державного службовця у зв*язку з підвищенням з 01.12.2015р. заробітньої плати державним службовцям на підставі довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям.
Рішенням комісії УПФУ в Московському районі м. Харкові від 07.04.2016р. ОСОБА_1 відмовлено в перерахунку пенсії, оскільки згідно п. 5 Прикінцевих положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 02.03.2015р. №213 з 01.06.2015р. скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до Законів України "Про державну службу" та інших законів.
01.01.2015 р.набрав чинності Закон України від 28.12.2014 р. № 76-УІІІ «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність деяких законодавчих актів України». Згідно п. 11 цього Закону текст ст. 37-1 Закону України «Про державну службу викладений в такій редакції: «Умови та порядок перерахунку призначених пенсій державних службовців визначаються Кабінетом Міністрів України».
Порядок перерахунку пенсій державних службовців був урегульований п. 4 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000р. № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення заробітку для обчислення пенсій», а саме: у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень КМ України після набрання чинності Законом України від 16 січня 2003 р. N 432-ІУ "Про внесення змін до Закону України "Про державну службу" заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України "Про державну службу", визначається в такому порядку:
пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку;
іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок.
09.12.2015 р. КМ України прийнято постанову № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», яка набула чинності з дня опублікування - 15.12.2015 р. та застосовується з 01.12. 2015 року (відповідно до пункту 6 постанови), де був виключений вказаний п.4 постанови КМ України від 31.05.2000р. №865, що порушує ст. 22 Конституції України і тому вимушена звертатися до суду з цим позовом.
Представник відповідача позов не визнав та дав письмові заперечення, в яких посилається на правомірність свого рішення відповідно до пункту 5 Прикінцевих положень Закону Україні "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" № 213-VIII від 02.03.2015 року, відповідно до якого з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким, зокрема, пенсії призначаються відповідно до закону України "Про державну службу", тому відсутні підстави для здійснення перерахунку пенсії позивачеві до прийняття спеціального закону.
Суд розглянув справу у порядку скороченого провадження.
Встановлено та не заперечується відповідачем, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Московському районі м. Харкова (далі УПФУ) і починаючи з 2006 року отримує пенсію за віком, призначену відповідно до закону України «Про державну службу» у розмірі 90% від заробітної плати.
06.04.2016 року ОСОБА_1 звернулась до УПФ України в Московському районі м. Харкова з заявою про перерахунок пенсії державного службовця у зв*язку з підвищенням з 01.12.2015р. заробітньої плати державним службовцям на підставі довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям.
Рішенням комісії УПФУ в Московському районі м. Харкові від 07.04.2016р. ОСОБА_1 відмовлено в перерахунку пенсії, оскільки згідно п. 5 Прикінцевих положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до Закону України "Про державну службу".
У травні 2016 р. ОСОБА_1 звернулася до суду із адміністративним позовом до відповідача, яким просила визнати протиправними його дії, які виразилися у відмові здійснити перерахунок пенсії та просила зобовязати відповідача здійснити їй перерахунок пенсії як державному службовцю згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015р. №1013 на підставі довідки про заробітну плату від 06 квітня 2016 р. №7726/30-04, виданою УПФУ в Московському районі м. Харкова, із збереженням проценту нарахування пенсії на момент виходу на пенсію у 2006 р. в розмірі 90% від заробітної плати.
Відповідач, відмовляючи ОСОБА_1 у перерахунку пенсії державного службовця у зв*язку з підвищенням з 01.12.2015р. заробітної плати державним службовцям, посилається на дію пункту 5 Прикінцевих положень Закону Україні "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" № 213-VIII від 02.03.2015 року, відповідно до якого з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до законів України "Про державну службу".
Суд вважає зазначене рішення УПФУ помилковим.
Пунктом 4.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 № 22-1, передбачено, що орган, який призначив пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії за відповідною заявою.
Відповідно до ст.33 Закону України «Про державну службу» умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.
Порядок обчислення заробітної плати для перерахунку пенсії державного службовця, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розміру заробітку для обчислення пенсії».
Пунктом 4 вищезазначеної постанови встановлено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України (для службовців Національного банку України відповідно до рішень його Правління) після набрання чинності Законом України від 16 січня 2003 р. N 432-IV "Про внесення змін до Закону України "Про державну службу" заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України "Про державну службу", визначається в такому порядку: 1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку; 2) іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок. При цьому: посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України (для службовців Національного банку України у розмірах, установлених його Правлінням) на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та рангом на момент призначення (перерахунку) пенсії.
09.12.2015 р. Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», яка набула чинності з дня опублікування - 15.12.2015 р. та застосовується з 1 грудня 2015 року (відповідно до пункту 6 постанови).
Згідно п. З постанови «у межах видатків на оплату праці, затверджених у кошторисах органів виконавчої влади, місцевого самоврядування, прокуратури та інших органів, за рахунок виплат, пов'язаних з індексацією, надбавок, доплат, премій підвищуються на 25 відсотків посадові оклади керівних працівників, спеціалістів і службовців, розміри яких затверджено: додатками 1-37, 431, 432, 48-55 до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 р. № 268 "Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів" (Офіційний вісник України, 2006 р., № 10, ст. 632);».
Цією ж постановою виключений п.4 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000р. №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення заробітку для обчислення пенсій».
Статтею 22 Конституції України визначено, що права, свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Конституційний Суд України неодноразово розглядав проблеми, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист та неприпустимість обмеження конституційного права громадян на достатній життєвий рівень і сформулював правову позицію, згідно якої Конституція України та Закони України відокремлюють певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави.
До них, зокрема, належать громадяни, яким пенсія призначена за спеціальними законами, в тому числі і Законом України «Про державну' службу». Тому звуження змісту та обсягу цього права шляхом прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів за ст.22 Конституції України не допускається.
Аналізуючи категорію «звуження змісту прав і свобод», Конституційний Суд України в мотивувальній частині свого рішення від 11.10.2005 р. № 8-рп/2005 ( справа про рівень пенсії і щомісячного довічного грошового утримання ) констатував: «Зміст прав і свобод людини - це умови і засоби, які визначають матеріальні та духовні можливості людини, необхідні для задоволення потреб її існування і розвитку. Обсяг прав людини - це кількісні "показники відповідних можливостей, які характеризують його множинність, величину, інтенсивність і ступінь прояву та виражені у певних одиницях виміру.
Звуження змісту прав і свобод означає зменшення ознак, змістовних характеристик можливостей людини, які відображаються відповідними правами і свободами, тобто якісних характеристик права. Звуження обсягу прав і свобод - це зменшення кола суб'єктів, розміру території, часу, розміру або кількості благ чи будь-яких інших кількісно вимірюваних показників використання прав і свобод, тобто їх кількісної характеристики ( абз.5,6 пункту 4)».
Крім того, Конституційний Суд України у своєму рішенні від 22.09.2005року №5-рп/2005 роз'яснив своє розуміння словосполучення «звуження змісту та обсягу прав і свобод людини і громадянина», що міститься в частині третій статті 22 Конституції України. Так, Конституційний Суд України вважає, що «конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані (частина друга), при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод (частина третя ). Скасування конституційних прав і свобод - це їх офіційна (юридична або фактична) ліквідація. Звуження змісту та обсягу прав і свобод є їх обмеженням. У традиційному розумінні діяльності визначальними поняття змісту прав людини є умови і засоби, які становлять можливості людини, необхідні для задоволення потреб її існування і розвитку. Обсяг прав людини - це їх сутнісна властивість, виражена кількісними показниками можливостей людини, які відображені відповідними правами, що не є однорідними і загальними». При цьому Конституційний Суд України зазначив, що «загальновизнаним є правили, згідно з яким сутність змісту основного права в жодному разі не може бути порушена».
У зв'язку із цим Конституційний Суд України вважає, що визнання Законом правових актів такими, що втратили чинність, зупинення їх дії, внесення до них змін і доповнень стосовно закріплених в них прав і свобод людини і громадянина є скасуванням або обмеженням цих прав і свобод.
Таким чином, скасування п.4 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення заробітку дляобчислення пенсій» є скасуванням права на перерахунок пенсії державного службовця, що порушує норму прямої дії - ст. 22 Конституції України.
Враховуючи вищезазначене, а також положення чинного законодавства, яке регулює спірні правовідносини, позивач має право на перерахунок пенсії з моменту звернення до органів Пенсійного фонду з відповідною заявою.
Таким чином, перевіривши доводи позивача, суд вважає, що право позивача підлягає захисту у вказаний ним спосіб.
Положеннями частини 1 статті 2 КАС України визначено, що завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно - правових відносин від порушень з боку органів державної влади,органів місцевого самоврядування,їх посадових та службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до вимог статті 9 КАС України при вирішенні спору суд керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їх посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України.
Посилання відповідача на пункт 5 Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 №213-VIII, згідно якого у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються, зокрема, відповідно до Закону України «Про державну службу», є неприйнятним, виходячи з того, що ця норма стосується призначення, а не перерахунку вже призначених пенсій.
Враховуючи все вищевикладене, суд приходить до висновку, що позивач має право на перерахунок призначеної пенсії державного службовця з 01.12.2015 року у зв'язку з підвищенням заробітної плати державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. Відмова відповідача у здійсненні такого перерахунку та виплаті пенсії в підвищеному розмірі не ґрунтується на конституційному принципі верховенства права, вимогах закону, дії його в часі та обставинах справи, а тому є неправомірною.
Таким чином, позовні вимоги необхідно задовольнити та визнати протиправною відмову відповідача у перерахунку позивачу призначеної пенсії державного службовця з 01.12.2015 року у зв'язку з підвищенням заробітної плати державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі та зобов"язати здійснити такий перерахунок з 01.12.2015 року.
Відповідно до ст. 94 КАС України стягнути на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань Управління пенсійного фонду України в Московському районі м. Харкова 551,20 грн. сплачених судових витрат.
Керуючись ст. ст. 8, 17, 19, 22, 46, 58, 152 Конституції України, ст. ст. 2, 5, 6, 17, 72, 159-163, 183-2 КАС України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
Позов ОСОБА_1 - задовольнити.
Визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Московському районі м. Харкова щодо відмови ОСОБА_1 в перерахунку пенсії державного службовця за її заявою від 06.04.2016р. у зв*язку з підвищенням зарплати державних службовців згідно з постановою Кабінетів Міністрів України від 09.12.2015р. №1013 "Про упрядкування структури заробітньої плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів".
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Московському районі м. Харкова провести з 01.12.2015 року перерахунок та виплату призначеної ОСОБА_1 пенсії державного службовця у зв*язку з підвищенням зарплати державних службовців згідно з постановою Кабінетів Міністрів України від 09.12.2015р. №1013 "Про упрядкування структури заробітньої плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів" на підставі довідки УПФУ в Московському районі м. Харкова про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям від 06.04.2016 р. №7726/30-04 із збереженням проценту нарахування пенсії на момент виходу на пенсію у 2006 році в розмірі 90%.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Управління пенсійного фонду України в Московському районі м. Харкова на користь ОСОБА_1 551,20 грн. сплаченого судового збору.
Постанову може бути оскаржено до Харківського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі протягом десяти днів з дня її проголошення апеляційної скарги, або в порядку передбаченому ст. 186 КАС України.
Суддя