Постанова № 57802367, 16.05.2016, Надвірнянський районний суд Івано-Франківської області

Дата ухвалення
16.05.2016
Номер справи
348/573/16-а
Номер документу
57802367
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Справа № 348/573/16-а

16 травня 2016 року м. Надвірна

Надвірнянський районний суд Івано-Франківської області

в складі: головуючого- судді Вінтоняк М.Б.

секретаря Скоблей О.В.

позивача ОСОБА_1

представника відповідача Поп"юк І.Д.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Надвірна справу за позовом ОСОБА_1 до Надвірнянського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області про визнання неправомірною відмови щодо врахування при призначенні пенсії стажу державної служби, -

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Надвірнянського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області про визнання неправомірною відмови щодо врахування при призначенні пенсії стажу державної служби мотивуючи тим, що є пенсіонером по інвалідності , пенсія як державному службовцю йому нарахована та виплачується відповідачем з 30 грудня 2008 року . При обрахунку стажу роботи, що дає право на пенсійне забезпечення як державному службовцю не включено службу в органах внутрішніх справ з 18.02.1981 року по 02.06.1983 року і період роботи на посаді голови Пнівської сільської ради з 26.06.1994 року по 11.10.1997 року . Хоча згідно чинного законодавства дані періоди його роботи і служби в органах внутрішніх справ повинні бути включені в стаж роботи для призначення пенсії як державному службовцю. На підтвердження такого права ним було надано відповідачу трудову книжку , яка відображає періоди його роботи необхідні для призначення пенсії.

26.01.2016 року управління Пенсійного фонду України в Надвірнянському районі відмовило йому у перерахунку пенсії з врахуванням даного стажу.

Внаслідок неправомірних дій відповідача йому спричинено моральну шкоду,яка полягає в моральних стражданнях, яких він зазнав внаслідок обмеження розміру його пенсії. В нього погіршився стан здоров*я. Вважає,що відповідачем спричинено йому моральну шкоду в розмірі 10000 грн.

Вважає дії відповідача незаконними, оскільки ним були надані відповідні документи - трудову книжку,та інші документи необхідні для призначення пенсії як державному службовцю чим виконав всі умови для призначення пенсії відповідно до діючого законодавства.

Просить визнати відмову відповідача у зарахуванні у стаж державної служби вказаних періодів його роботи і служби в органах внутрішніх справ неправомірною і зобов*язати відповідача здійснити перерахунок пенсії з 30.12.2008 року і в подальшому виплачувати йому пенсію державного службовця з врахуванням даного стажу в розмірі 88 % від суми заробітної плати згідно ст..37 Закону України «Про державну службу» і сплатити в його користь моральну шкоду в сумі 10000 грн.

Представник відповідача позов не визнала і пояснила,що позивач отримує пенсію по інвалідності згідно Закону України «Про державну службу».

Стаж державної служби позивача становить 13 років 2 місяці 15 днів. Загальний відсоток розрахунку пенсії від заробітку становить 83%.

Відповідно до Постанови КМ України від 03.05.1994 року №283 «Порядку обчислення стажу державної служби» час роботи на посадах керівних працівників і спеціалістів у органах місцевого самоврядування враховується до стажу роботи на державній службі, якщо до цього працівник перебував на державній службі і після закінчення роботи у зазначених органах повернувся на державну службу.

Окрім того,відповідно до Постанови КМ України від 24.01.2007 року №36 «Про внесення змін до п.3 Порядку обчислення стажу державної служби» до стажу державної служби включається стаж служби на посадах рядового і начальницького складу осіб,яким присвоєно встановлені законодавством спеціальні звання міліції,в органах внутрішніх справ,що входили або входять до структури Міністерства внутрішніх справ.

Оскільки позивачем не представлено уточнюючих документів про службу в органах внутрішніх справ,а робота в органах місцевого самоврядування тільки передує перебуванню на державній службі,тому законних підстав для зарахування даного стажу немає.

Вважає позовні вимоги позивача безпідставними, а тому просить в позові відмовити.

Заслухавши пояснення сторін,дослідивши письмові докази, суд вважає,що позов підлягає до часткового задоволення з наступних підстав.

Ухвалою Надвірнянського районного суду від 25.04.2016 року адміністративний позов ОСОБА_1 до Надвірнянського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області про визнання неправомірною відмови щодо врахування при призначенні пенсії стажу державної служби в частині вимог за період з 30.12. 2008 року по 27 вересня 2015 року включно залишено без розгляду.

Згідно ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Ст 2 КАС України передбачено,що у справах щодо оскарження рішень суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, безсторонньо, добросовісно.

Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 перебуває на обліку в Надвірнянському об'єднаному Управлінні Пенсійного фонду України Івано-Франківської області з 04.10.2004 року і з 31.12.2008 року отримує пенсію по інвалідності згідно Закону України «Про державну службу».

Згідно ст..37 Закону України «Про державну службу» ,яка діяла станом на 30.12.2008 року , передбачено, що на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку за наявності страхового стажу для чоловіків не менше 25 років, в тому числі стажу державної служби не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорії посад державних службовців,- незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 % від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями,- у розмірі 80% заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на 1 % заробітку, але не більше 90% заробітної плати.

В судовому засіданні встановлено ,що загальний стаж роботи ОСОБА_1 складає 31 рік,10 місяців та 23 дні, в тому числі 13 років 2 місяці 15 днів стаж державної служби.

Як вбачається з матеріалів пенсійної справи ОСОБА_1,оглянутої в судовому засіданні , пенсію йому призначено в розмірі 83% від суми його заробітку з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне страхування.

Відповідно до п.2 «Порядку обчислення державної служби» ,затвердженого постановою КМ України №283 від 03.05.1994 року , до стажу державної служби зараховується робота : на посадах державних службовців у державних органах, передбачених у статті 25 Закону України "Про державну службу" , а також на посадах, віднесених Кабінетом Міністрів України до відповідної категорії посад державних службовців;

на посадах керівних працівників і спеціалістів в апараті органів прокуратури, судів, нотаріату, дипломатичної служби, митного контролю, внутрішніх справ, служби безпеки, розвідувальних органів, інших органів управління військових формувань,

Держспецзв'язку, Адміністрації Держспецтрансслужби, державної податкової та контрольно-ревізійної служби, Держфінінспекції, її територіальних органів;

на посадах керівних працівників і спеціалістів державних органів колишніх УРСР та інших республік, а також колишнього СРСР згідно з додатком;

на посадах в органах місцевого самоврядування, передбачених у статті 14 Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування" , а також на інших посадах, не зазначених у цій статті, віднесених Кабінетом Міністрів України до відповідної категорії посад в органах місцевого самоврядування

Ст. 14 Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування" передбачено категорії посад в органах місцевого самоврядування, в тому числі до четвертої категорії посад віднесено посаду сільського голови .

Судом встановлено,що позивач з 26.06.1994 року по 11.10.1997 року працював на посаді голови виконкому Пнівської сільської ради Надвірнянського райвиконкому, даний період роботи позивача в стаж державної служби відповідачем безпідставно не включено.

Доводи представника відповідача про те ,що робота позивача в органах місцевого самоврядування тільки передує перебуванню на державній службі , а тому немає підстав для зарахування в стаж державної служби не знайшла свого підтвердження в судовому засіданні і спростовується дослідженими в судовому засіданні сукупністю доказів.

Крім того , як вбачається з трудової книжки позивач з 18.02.1981 року по 02.06.1983 року служив в органах внутрішніх справ , а саме в управлінні внутрішніх справ Джезкаказганського облвиконкому Казахської радянської союзної республіки.

Однак згідно даного запису в трудовій книжці відсутня вказівка на посаду на якій проходив службу позивач.

Відповідно до Постанови КМ України від 24.01.2007 року №36 «Про внесення змін до п.3 Порядку обчислення стажу державної служби» до стажу державної служби включається стаж служби на посадах рядового і начальницького складу осіб,яким присвоєно встановлені законодавством спеціальні звання міліції,в органах внутрішніх справ,що входили або входять до структури Міністерства внутрішніх справ

В судовому засіданні сторони не заперечували ,що позивач не надав відповідачу довідку,яка уточнювала б вказані дані про його службу в органах внутрішніх справ Казахської РСР.

При таких обставинах суд вважає ,що відповідач безпідставно не включив в стаж державної служби період роботи позивача з 26.06.1994 року по 11.10.1997 року на посаді голови виконкому Пнівської сільської ради Надвірнянського райвиконкому, а період служби в органах внутрішніх справ Казахстану ,який дає право на включення до стажу державної служби не підтверджений належними доказами.

Згідно ст.23 ЦК України особа має право на відшкодування моральної шкоди, завданої внаслідок порушення її прав. Моральна шкода полягає: 1) у фізичному болю та стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв'язку з каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я; 2) у душевних стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв'язку з протиправною поведінкою щодо неї самої, членів її сім'ї чи близьких родичів; 3) у душевних стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв'язку із знищенням чи пошкодженням її майна; 4) у приниженні честі та гідності фізичної особи, а також ділової репутації фізичною або юридичною особи.

Розмір грошового відшкодування моральної шкоди визначається залежно від характеру правопорушення, глибини фізичних та душевних страждань, погіршення здібностей потерпілого або позбавлення його можливості їх реалізації, ступеня вини особи, яка завдала моральної шкоди, якщо вина є підставою для відшкодування, а також з урахуванням інших обставин, які мають істотне значення. При визначенні розміру відшкодування враховуються вимоги розумності і справедливості.

Згідно ст. 1167 ЦК України моральна шкода, завдана фізичній або юридичній особі неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю, відшкодовується особою, яка її завдала, за наявності її вини, крім випадків, встановлених ч.2 ст.1167. Моральна шкода відшкодовується незалежно від вини органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим, органу місцевого самоврядування, фізичної або юридичної особи, яка її завдала: якщо шкоди завдано каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю фізичної особи внаслідок її джерела підвищеної небезпеки; якщо шкоди завдано фізичній особі внаслідок її незаконного засудження, незаконного притягнення до кримінальної відповідальності, незаконного застосування як запобіжного заходу тримання під вартою або підписки про невиїзд, незаконного затримання, незаконного накладення адміністративного стягнення у вигляді арешту або виправних робіт; в інших випадках.

Позивачем у позовній заяві і в судовому засіданні не було обґрунтовано, чи дійсно протиправними діями відповідача йому заподіяна моральна шкода та в якому розмірі, а тому, виходячи із вимог розумності і справедливості, суд вважає за необхідне відмовити в задоволенні даної вимоги.

Згідно ст. 94 КАС України з відповідача в доход держави слід стягнути судові витрати, пов*язані з розглядом справи , а саме судовий збір в сумі 551,20 грн.

На підставі ст..37 Закону України «Про державну службу Ст 14 Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування"« ,керуючись ст..ст. 11, 69, 71, 86, 99, 159 - 163, 183-2, 186,256 КАС України суд, -

П О С Т А Н О В И В :

Позов ОСОБА_1 -задоволити частково.

Визнати бездіяльність Надвірнянського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області щодо обчислення стажу державної служби ОСОБА_1 за період з 26.06.1994 року по 11.10.1997 року на посаді голови виконкому Пнівської сільської ради Надвірнянського райвиконкому протиправною.

Зобов'язати Надвірнянське об'єднане Управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області зарахувати в стаж державної служби ОСОБА_1 період роботи з 26.06.1994 року по 11.10.1997 року на посаді голови виконкому Пнівської сільської ради Надвірнянського райвиконкому.

Зобов'язати Надвірнянське об'єднане Управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області провести ОСОБА_1 з 28.09.2015 року перерахунок пенсії по інвалідності як державному службовцю та виплачувати пенсію з врахуванням стажу державної служби за період роботи з 26.06.1994 року по 11.10.1997 року на посаді голови виконкому Пнівської сільської ради Надвірнянського райвиконкому з урахуванням виплачених сум.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути з Надвірнянського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області в доход держави 551,20 грн. судового збору.

Апеляційна скарга на постанову може бути подана до Львівського апеляційного адміністративного суду в порядку, визначеному ст.186 КАС України через Надвірнянський районний суд Івано-Франківської області.

Суддя Вінтоняк М.Б.

Повний текст постанови виготовлено 20.05.2016 року