Справа № 346/2400/16-а
Провадження № 2-а/346/36/16
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 травня 2016 року м. Коломия
Коломийський міськрайонний суд
Івано-Франківської області
у складі головуючого судді Калинюка О.П.
з участю: секретаря Томин О.А.
представника відповідача Ришко Н.Р.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Коломийського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області про визнання незаконними дій щодо відмови в перерахунку та виплаті пенсії відповідно до ст.37 Закону України «Про державну службу» та зобов'язання провести вказаний перерахунок пенсії,-
в с т а н о в и в:
в обґрунтування своїх вимог позивачка зазначає, що вона впродовж багатьох років пропрацювала на посадах, робота на яких давала право на призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» (в ред.1993 р.). Тому з 28.03.2014 року їй призначено пенсію за віком як державному службовцю. У відповідності до чинної на той час редакції ст. 37 вказаного Закону державним службовцям пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. Тому позивачка вважає, що вона має право на перерахунок пенсії із включенням до її заробітної плати сум матеріальних допомог на оздоровлення і на вирішення соціально-побутових питань, а також сум індексації заробітної плати.Однак, звернення позивачки до відповідача з вимогою про такий перерахунок вказаної пенсії, незважаючи на вимоги ст.66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», залишене відповідачем без задоволення листом-відмовою №33/Н-15 від 09.03.2016 року, в зв'язку з тим, що згідно зі ст.ст. 33, 37 вказаного Закону України «Про державну службу» заробітна плата державного службовця складається лише із посадового окладу, доплати за ранг, надбавки за вислугу років та інших надбавок і премій.
Тому позивачка просить визнати вказану відмову відповідача незаконною та зобов'язати останнього перерахувати та виплачувати їй вказану пенсію з урахуванням ст.37 даного Закону з 28.03.2014 року.
Ухвалою Коломийського міськрайонного суду від 15.04.2016 року, яка набрала законної сили 21.04.2016 року, даний позов в частині вимог про визнання незаконною відмову відповідача щодо перерахунку пенсії, зобов'язання відповідача провести перерахунок та виплату пенсії у відповідності до вимог ст. 37 Закону України «Про державну службу» з врахуванням виплачених їй сум матеріальної допомоги на оздоровлення, на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати за період з 28.03.2014 року по 13.10.2015 року включно залишено без розгляду на підставі п.9 ч.1 ст.155 КАС України (а.с.11, 12).
Позивачка в судове засідання не з'явилась, звернулась до суду із письмовим клопотанням про підтримання позовних вимог та розгляд справи у її відсутності.
Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги заперечила з підстав, вказаних в поданих нею письмових запереченнях, та пояснила, що позивачці відмовлено в перерахунку пенсії відповідно до ст.37 вказаного Закону України «Про державну службу» в зв'язку з тим, що порядок обчислення заробітку, що враховується при призначенні пенсії відповідно до цього Закону та проведенні перерахунку пенсій державним службовцям у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, відповідно до рішень Кабінету Міністрів України, визначено постановою Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії». Відповідно до п.3 цієї постанови посадовий оклад, надбавка за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років при призначенні пенсії державного службовця враховуються в розмірах, що виплачуються на день звільнення з роботи, що дає право на відповідний вид пенсії, а середньомісячна сума виплат премій та надбавок визначається за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цих періодів на даній роботі ( згідно з внесеними змінами з 01.05.2014 року). Згідно зі ст.ст.33, 37 вказаного Закону заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок і премій. Матеріальна допомога (як на оздоровлення, так і грошова винагорода державним службовцям за сумлінну безперервну працю в органах державної влади, зразкове виконання трудових обов'язків), індексація не відносяться до інших надбавок, а тому врахувати їх в суму заробітної плати для обчислення пенсії, немає законних підстав. Тому представник відповідача просить в задоволенні позову відмовити.
Суд, заслухавши пояснення представника відповідача, вивчивши та оцінивши досліджені докази, приходить до наступних висновків.
Судом встановлено, що позивачка з 28.03.2014 року отримує пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу» чого не заперечила в судовому засіданні представник відповідача.
Судом також встановлено, що позивачка зверталася до відповідача з приводу перерахунку призначеної їй пенсії із врахуванням до її заробітку для обчислення пенсії сум виплаченої матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових потреб та індексації заробітної плати, з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. Однак, відповіддю №33/Н-15 від 09.03.2016 року відповідач відмовив позивачці в цьому (а.с.4).
Відповідно до довідки № 17/01-16/22 від 19.02.2015 року позивачці за період роботи з 01.03.2012 року по 01.03.2014 року нараховувалась матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань, а також індексація (а.с.5-7).
Відповідно до ч.4 ст.8 КАС України забороняється відмова в розгляді та вирішенні адміністративної справи з мотивів неповноти, неясності, суперечливості чи відсутності законодавства, яке регулює спірні правовідносини.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Згідно ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій. чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до положень ст.37 Закону України «Про державну службу» пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80% від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування ( в редакції, чинній на момент призначення пенсії позивачці).
Згідно з правилами ч.1 ст.1. Закону України «Про оплату праці» заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу. Ст. 2 цього Закону визначено, що в структуру заробітної плати входить основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Ч.2 ст.33 вказаного Закону України «Про державну службу» передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Ст.66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій. Відповідно до ч.1 вказаної статті до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом України у постанові від 14.05.2013 року в справі № 21-125а13, в якій визначено, що отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Відповідно до правової позиції Верховного Суду України, викладеної в постанові від 20.02.2012 року №22547610, матеріальна допомога , на яку нараховувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, включається до складу заробітної плати державного службовця, та враховується при обчисленні розміру його пенсії.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога та індексація заробітної плати входить до системи оплати праці державного службовця.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позивачка має право на перерахунок пенсії відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» ( в редакції, чинній на момент призначення пенсії позивачці) з врахуванням виплачених їй сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати. Тому заперечення відповідача суд вважає необґрунтованими, і приходить до висновку, що представником відповідача не виконано обов'язку, передбаченого ч.2 ст.71 КАС України, тобто не доведено правомірності оспорюваного рішення відповідача.
Таким чином, даний адміністративний позов підлягає задоволенню щодо вимог за період з 14.10.2015 року.
На підставі викладеного, ст. ст. 33,37, 37-1 Закону України «Про державну службу», ст. 66 Закону України ««Про пенсійне забезпечення», ст. 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», та, керуючись ст.ст.6-12, 51, 71, 158-163, 167 КАС України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
адміністративний позов ОСОБА_2 задовольнити щодо вимог за період з 14.10.2015 року.
Визнати незаконною відмову Коломийського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області від 09.03.2016 року №33/Н-15 у перерахунку ОСОБА_2 пенсії відповідно до ст.37 Закону України «Про державну службу» за період з 14.10.2015 року.
Зобов`язати Коломийське об'єднане управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області провести з 14.10.2015 року перерахунок та виплату пенсії державного службовця, призначеної ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, жительці АДРЕСА_1, реєстраційний номер облікової картки платника податку: НОМЕР_1, у відповідності до вимог ст.37 Закону України «Про державну службу» в розмірі 80 відсотків від сум заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, з урахуванням виплачених їй сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати.
Апеляційна скарга на постанову може бути подана до Львівського апеляційного адміністративного суду через Коломийський міськрайонний суд Івано-Франківської області протягом 10 днів з дня отримання постанови, складеної в повному обсязі.
Постанова в повному обсязі складена 20 травня 2016 року.
Суддя Калинюк О. П.