Справа №705/5707/15-а
2-а/705/35/16
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
18 травня 2016 року Уманський міськрайонний суд Черкаської області
в складі: головуючої - судді: Горячківської Л.В.
при секретарі: Шаповал Н.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду міста Умані справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Уманського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Черкаської області, про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України у м. Умані та Уманському районі про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.
Просив визнати протиправним дії УПФУ в місті Умані та Уманському районі щодо порушення термінів призначення пенсії на пільгових умовах і скорочення пенсійного віку, зобов'язати УПФУ в м. Умані та Уманському районі призначити йому пенсію на пільгових умовах із зменшенням пенсійного віку на 4 роки відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 08.12.2014р.
В обґрунтування позову посилався на те, що він звернувся до УПФУ в місті Умані та Уманському районі щодо призначення пенсії на пільгових умовах зі зменшенням пенсійного віку на підставі ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Він народився 08.12.1958 року. Останню довідку УПФУ в місті Умані та Уманському районі надав 01.12.2014 р., в якій підтверджував трудовий стаж на територіях, які підпадали, але у призначенні пенсії було відмовлено. Він подав всі необхідні документи, які передбачені Порядком подання та оформлення пенсій, враховуючи, що надані документи підтверджують його особливий статус, а саме те, що він працював в зоні радіоекологічного контролю з 26.04.1986 р. по 07.06.1987 р. в м.Сарни Рівненської обл. та з 08.06.1987 р. по 25.08.1992 р. 23.07.1986 р. на підприємстві начальником Синицького лісорозсадника.
Ухвалою суду від 04.05.2016 р. замінено первісного відповідача УПФУ в м.Умані та Уманському районі на Уманське об'єднаного УПФУ Черкаської області.
Позивач ОСОБА_2 в судовому засіданні позов підтримав, посилаючись на обставини, зазначені в позовній заяві.
Представник відповідача Насадюк О.І. у судовому засіданні заперечувала проти задоволення позову та підтримала письмові заперечення, та пояснила, що позов не визнає, вважає його безпідставним і необґрунтованим. Серед переліку населених пунктів, які віднесені до зон радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи значиться с. Синиця Христинівського району, водночас відомості по Синицькому лісництву ДП «Уманський лісгосп» та по с. Паланка на території сільської ради якого знаходиться лісництво - відсутні. Постановою Уманського міськрайонного суду від 03.04.2014 р., залишеною в силі ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 19.08.2014 р. по справі № 705/951/14а за позовом ОСОБА_1 до УПФУ в місті Умані та Уманському районі про визнання незаконною відмови в призначенні та зобов'язання призначити пенсію за зниженням пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Отже, по даному спору є рішення, яке набрало законної сили. Крім того, позивач звернувся до УПФУ в місті Умані та Уманському районі про призначення пенсії - 10.11.2014 р., а 17.11.2014 р. управлінням прийнято рішення про відмову у призначенні пенсії.
Заслухавши пояснення сторін, дослідивши письмові докази у справі: копію пенсійного посвідчення ОСОБА_1, листа Департамента пенсійного забезпечення Пенсійного Фонду України від 05.03.2015 р. за № 6885/02-10, листа ГУ ПФУ в Черкаській області від 29.01.2015 р. за № 507/Д-12-1, ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 26.11.2015 р. у справі № 705/5707/15а, трудової книжки ОСОБА_1, постанови Уманського міськрайонного суду від 03.04.2014 р., ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 19.08.2014 р. у справі № 705/951/14а та інші письмові докази, суд вважає, що є всі підстави для відмови у задоволенні позовних вимог.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 проживав в зоні посиленого радіологічного контролю 1 рік 4 місяці 4 дні (м. Сарни Рівненської області) та працював в зоні посиленого радіологічного контролю 1 рік 8 місяців 15 днів (з 01.10.1992 р. по 15.06.1994 р. - колгосп ім.. Шевченка с. Синиця Христинівського району). З 08.06.1987 р. по 25.08.1992 р. працював у Синицькому лісорозсаднику Уманського лісгоспзага.
Рішенням УПФУ в місті Умані та Уманському районі від 17.11.2014 р. позивачу ОСОБА_1 відмовлено у призначенні пенсії за віком, оскільки він проживав та працював на територіях радіоактивного забруднення, які визначені постановою Кабінету Міністрів УРСР від 23.07.1991 р. за № 106 - 3 роки 19 днів, що не дає права на призначення пенсії із зниженням пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону.
Постановою Уманського міськрайонного суду від 03.04.2014 р. відмовлено у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 про зобов'язання управління ПФУ в м. Умані та Уманському районі про призначення йому пенсії за віком із зниженням пенсійного віку, починаючи з моменту подачі заяви.
Ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 19.08.2014 р. постанову Уманського міськрайонного суду від 03.04.2014 р. залишено без змін.
Згідно ч.2 ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» особи, право на призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку, мають особи, які постійно проживали або постійно проживають чи постійно працювали або постійно працюють у зоні посиленого радіологічного контролю за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали у цій зоні не менше 4 років - на 2 роки та додатково 1 рік за 3 роки проживання, роботи, але не більше 5 років.
Відповідно до ч.3 ст. 15 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» підставою для визначення статусу потерпілих від Чорнобильської катастрофи, які проживають або працюють на забруднених територіях, є довідка про період проживання, роботи на цих територіях.
Пунктом 2.1. Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" до заяви про призначення пенсії за віком додаються такі документи: посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09 березня 1988 року № 122, або довідка військової частини, у складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою виконувались роботи з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС; посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на територіях радіоактивного забруднення, видана органами місцевого самоврядування (підприємствами, установами, організаціями) (при призначенні пенсії за віком із застосуванням норм статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи").
Крім того ч. 4 ст. 15 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» видача довідок про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення, про заробітну плату за цей період здійснюється підприємствами, установами та організаціями (військкоматами), а про період проживання на територіях радіоактивного забруднення, евакуацію, відселення, самостійне переселення - органами місцевого самоврядування.
Статтею 2 Закону України «Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи» межі цих зон установлюються та переглядаються Кабінетом Міністрів України за поданням центрального органу виконавчої влади з формування та забезпечення реалізації державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища, за погодженням з Національною академією наук, центральними органами виконавчої влади, сільського господарства та з питань продовольчої безпеки держави, безпеки використання ядерної енергії, управління зоною відчуження та зоною безумовного (обов'язкового) відселення, на основі експертних висновків.
Перелік населених пунктів, віднесених до зон радіоактивного забруднення, та дані щорічних дозиметричних паспортизації із зазначенням очікуваних доз опромінення населення оприлюднюються Кабінетом Міністрів України один раз на три роки, починаючи з 2009 року, а також надаються на запит відповідно до Закону України "Про доступ до публічної інформації".
Карти зазначених зон, перелік населених пунктів, віднесених до цих зон, та дані щорічних дозиметричних паспортизації із зазначенням очікуваних доз опромінення населення один раз на три роки публікуються в загальнодержавних та регіональних друкованих засобах масової інформації і зберігаються у відповідних центральних та місцевих органах виконавчої влади.
Перелік населених пунктів, віднесених до зон радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи, затверджений постановою Кабінету Міністрів УРСР від 23.07.1991 р. № 106 «Про організацію виконання постанов Верховної Ради УРСР «Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи» та «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Серед зазначеного переліку населених пунктів, які віднесені до зон радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи значиться с. Синиця Христинівського району, водночас відомості по Синицькому лісництву ДП «Уманський лісгосп» та по с. Паланка на території сільської ради якого знаходиться лісництво - відсутні.
Правові підстави для віднесення Синицькому лісництву ДП «Уманський лісгосп», забруднених внаслідок Чорнобильської катастрофи - відсутні.
Крім того, необхідно взяти до уваги також і те, що постановою Уманського міськрайонного суду від 03.04.2014 р., залишеною в силі ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 19.08.2014 р. по справі № 705/951/14а за позовом ОСОБА_1 до УПФУ в місті Умані та Уманському районі про визнання незаконною відмови в призначенні та зобов'язання призначити пенсію за зниженням пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Тобто по даному спору є рішення, яке набрало законної сили між тими самими сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав.
З таких підстав та на підставі ч.1 ст. 72 КАС України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Проте, частиною 1 статті 71 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Відповідно до ч.2 ст. 6 Конституції України органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених цією Конституцією межах і відповідно до законів України.
Згідно ч.2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Враховуючи все вищезазначене, суд приходить до висновку, що позивач ОСОБА_1 в своїх позовних вимогах не наводить жодних доказів щодо проживання на забрудненій території визначеного законом терміну, що дає право на призначення пенсії, а також на даний момент вже є рішення суду про відмову у задоволенні його позовних вимог, тобто обставини, які не потребують доказування, тому позовні вимоги позивача ОСОБА_1 щодо зобов'язання призначити йому пенсію на пільгових умовах із зменшенням пенсійного віку на 4 роки відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» є безпідставними та необґрунтованими.
Керуючись ст.ст. 11, 17, 18, 70, 71, 86, 99, 158 - 163 КАС України, ст.ст. 6, 9 Конституції України, Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», Закону України «Про правовий режим територій, що зазнали радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи», суд,-
П О С Т А Н О В И В:
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Уманського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Черкаської області, про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Київського апеляційного адміністративного суду через Уманський міськрайонний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення постанови. У разі застосування судом ч.3ст.160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Головуюча: Л.В. Горячківська