Справа №701/548/15-а
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
13 травня 2016 року Маньківський районний суд, Черкаської області
в складі: головуючого судді - А. І. Костенка
при секретарі - М. А. Чикуровій
з участю парокурора - А. В. Заболотного
розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт. Маньківка справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Управління соціального захисту населення Маньківської райдержадміністрації Черкаської області, треті особи на стороні позивача, що не заявляють самостійних вимог щодо предмету спору ОСОБА_3, орган опіки та піклування Маньківської державної адміністрації треті особи на стороні відповідача, що не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору Уманська прокуратура в Черкаській області, Молодецька сільська рада с. Молодецьке Маньківського району Черкаської області про оскарження бездіяльності відповідача, який відмовився призначити соціальну допомогу позивачу та її п′ятьом малолітнім дітям, що є основним джерелом їх існування, як малозабезпеченими особами,
В С ТА Н О В И В:
Позивачка звернулась до суду з адміністративним позовом про оскарження бездіяльності відповідача, який відмовився призначити соціальну допомогу позивачу та п′ятьом малолітнім дітям, що є основним джерелом їх існування, як малозабезпеченими особами.
На підставу своїх вимог спирається на те, що позивачка усно звернулася 17.03.2015 року до відповідача на предмет забезпечення їй соціального захисту, гарантованого ст. 46 Конституції України. Позивачка прохала призначити їй державну допомогу, як основного джерела існування по тій причині, що має на утриманні 4 малолітніх дітей, бо перебуває у розірваному шлюбі згідно рішення Маньківського районного суду Черкаської області від 04.03.2015 року. Натомість відповідач не відреагував ні на усне звернення ні на досудову претензію від 18.03.2015 року. Позивачка має на своєму утриманні малолітніх дітей, а саме: сина ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, дочку ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_2, синів ОСОБА_13, ІНФОРМАЦІЯ_3, та ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_4 Позивачка, не працює перебуває у декретній відпустці по догляду за сином ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_4, до виповнення йому трьох років, в зв'язку з чим позивачка з дітьми немає статків, що і змусило позивачку звернутись з даним позовом до суду.
Представник позивачки в судовому засіданні позовні вимоги уточнив, просив визнати бездіяльність відповідача та зобовязати відповідача призначити позивачу та та її п′ятьом малолітнім дітям соціальну допомогу, що є основним джерелом їх існування, як малозабезпеченими особами.
Представник відповідача в судовому засіданні заперечував проти задоволення уточнених позовних вимог.
Прокурор в судовому засіданні заперечував проти задоволення уточнених позовних вимог.
Представник третьої особи на стороні позивача, що не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору ОСОБА_3, в судове засідання не з'явився, але згідно письмової заяви не заперечує проти задоволення заявлених уточнених позовних вимог та просить справу слухати у його відсутності.
Представник третьої особи на стороні позивача орган опіки та піклування Маньківської державної адміністрації в судовому засіданні заперечував проти задоволення заявлених уточнених позовних вимог.
Представник третьої особи на стороні відповідача, що не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору Молодецької сільської ради в судовому засіданні у вирішенні даного позову поклався на розсуд суду.
Суд, вислухавши думку учасників судового процесу, вивчивши матеріали справи, встановив наступні обставини та відповідні їм правовідносини: позивачка звернулася 17.03.2015 року до відповідача на предмет забезпечення їй соціального захисту, гарантованого ст. 46 Конституції України. Позивачка прохала призначити їй державну допомогу, як основного джерела існування по тій причині, що має на утриманні 4 малолітніх дітей, бо перебуває у розірваному шлюбі згідно рішення Маньківського районного суду Черкаської області від 04.03.2015 року. Натомість відповідач не відреагував ні на усне звернення ні на досудову претензію від 18.03.2015 року. Позивачка має на своєму утриманні малолітніх дітей, а саме: сина ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, дочку ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_2, синів ОСОБА_13, ІНФОРМАЦІЯ_3, та ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_4 Позивачка, не працює перебуває у декретній відпустці по догляду за сином ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_4, до виповнення йому трьох років, в зв'язку з чим позивачка з дітьми немає статків. 25.03.2016 року на адресу суду надійша уточнена адміністративна позовна заява, згідно якої у період розгляду справи у позивачки ОСОБА_2 народилася п′ята дитина, а саме ОСОБА_7 ІНФОРМАЦІЯ_5 тому вона є матірю багатодітної сімї, тому збільшується обсяг позовних вимог. ОСОБА_2, має статус матері-одиночки, тому що народила позашлюбну п'яту дитину сина ОСОБА_7 Державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям призначається згідно Закону України „Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям" № 1768-ІІІ від 01.06.2000 року та „Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 250 від 24.02.2003 року. Згідно ст. 5 Закону України „Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям", розмір державної соціальної допомоги визначається як різниця між прожитковим мінімумом для сім'ї та її середньомісячним сукупним доходом, який обчислюється за методикою, встановленою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, але цей розмір не може бути більшим ніж 75 відсотків прожиткового мінімуму для сім'ї. Середньомісячний сукупний доход сім'ї це обчислений у середньому за місяць дохід усіх членів сім'ї з усіх джерел надходжень протягом шести місяців, що передують місяцю звернення за призначенням державної соціальної допомоги, крім допомоги на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування. Відповідно до ст. 4 зазначеного Закону України „Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям" та п. 6 Порядку „до складу сім'ї включаються чоловік, дружина; рідні, усиновлені та діти цих осіб віком до вісімнадцяти років, а також діти, які навчаються за денною формою навчання у загальноосвітніх, професійно-технічних, вищих навчальних закладах І-ІV рівнів акредитації до досягнення двадцяти трьох років і які не мають власних сімей; неодружені повнолітні діти, яікі визнані інвалідами з дитинства І та ІІ груп або інвалідами І групи і проживають разом з батьками непрацездатні батьки чоловіка та дружини, які проживають разом з ними і перебувають на їх утриманні у зв'язку з відсутністю власних доходів; особа, яка проживає разом з одиноким інвалідом І групи і здійснює догляд за ним; жінка та чоловік, які проживають однією сім'єю, не перебувають у шлюбі, але мають спільних дітей. При цьому до складу сім'ї включаються незалежно від місця проживання (перебування) або реєстрації діти, які навчаються за денною формою навчання у загальноосвітніх, професійно-технічних, вищих навчальних закладах І-ІV рівнів акредитації до досягнення двадцяти трьох років і не мають власних сімей. До складу сім'ї не включаються особи, які перебувають на повному державному утриманні». Згідно ст. 7 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям" та п. 10 „Порядку призначення і виплати державної, соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям" соціальна допомога не призначається у разі, коли: „працездатні члени малозабезпеченої сім'ї не працюють, не служать, не вчаться за денною формою навчання у загальноосвітніх, професійно-технічних, вищих навчальних закладах І-ІV рівня акредитації протягом трьох місяців, що передують місяцю звернення за призначенням державної соціальної допомоги (крім осіб, які в установленому порядку визнані безробітними та за інформацією центрів зайнятості не порушують законодавство про зайнятість щодо сприяння своєму працевлаштуванню; осіб, які доглядають за дітьми до досягнення ними трирічного віку або за дітьми, які потребують догляду протягом часу, визначеного у медичному висновку лікарсько-консультативної комісії, але не більше ніж до досягнення ними шестирічного віку; осіб, які доглядають за інвалідами І групи або дітьми-інвалідами віком до 18 років, за інвалідами II групи внаслідок психічного розладу, а також за особами, які досягли 80-річного віку; фізичних осіб, які надають соціальні послуги); під час вибіркового обстеження матеріально-побутових умов сім'ї з'ясовано, що малозабезпечена сім'я має додаткові джерела для існування, не зазначені у декларації про доходи та майно (здача у найм або оренду житлового приміщення (будинку) або його частини; один чи кілька членів сім'ї працюють без оформлення трудових відносин у встановленому порядку; можливість отримання доходу від утримання худоби, птиці, інших тварин; дохід від народних промислів, використання наявної сільськогосподарської техніки, вантажної машини, мікроавтобуса тощо); особи, які входять до складу малозабезпеченої сім'ї, протягом 12 місяців перед зверненням за наданням соціальної допомоги здійснили купівлю земельної ділянки, квартири (будинку), автомобіля, транспортного засобу (механізму), будівельних матеріалів, інших товарів довгострокового вжитку тощо або оплатили послуги з навчання, будівництва, ремонту квартири (будинку) або автомобіля, транспортного засобу (механізму), телефонного (в тому числі мобільного) зв'язку тощо (крім житлово-комунальних послуг, у межах норм споживання та медичних послуг, пов'язаних із забезпеченням життєдіяльності) в сумі, яка на час звернення перевищує 10-кратну величину прожиткового мінімуму для сім'ї; у власності чи володінні малозабезпеченої сім'ї (крім сімей, що складаються лише з дітей та осіб, які досягли 65-річного віку або є інвалідами І і II групи, та сімей, в яких є діти-інваліди) є земельна ділянка площею понад 0,6 гектара (крім випадків, коли така земельна ділянка з незалежних від сім'ї причин не приносить дохід); у власності чи володінні малозабезпеченої сім'ї є друга квартира (будинок) за умови, що загальна площа житла перевищує 21 кв. метр на одного члена сім'ї та додатково 10,5 кв. метра на сім'ю, чи більше одного автомобіля, транспортного засобу (механізму). При цьому не враховуються транспортні засоби, які згідно із законодавством не є об'єктами оподаткування. За наявності обставин, зазначених у пункті 10 Порядку, державна соціальна допомога може бути призначена органом соціального захисту населення на підставі рішень районних, районних у м. Києві та Севастополі держадміністрацій та виконавчих комітетів міських і районних у містах рад або утворених ними комісій у разі, коли: у складі сім'ї є інвалід; у малозабезпеченій багатодітній сім'ї виховуються троє або більше дітей віком до 18 років (якщо діти навчаються за денною формою навчання у загальноосвітніх, а також професійно-технічних, вищих навчальних закладах І - IV рівня акредитації, але не довше ніж до досягнення ними 23 років); неможливість отримання будь-яких джерел для існування пов'язана з тривалою хворобою одного та/або кількох членів сім'ї. Рішення про призначення державної соціальної допомоги у таких випадках приймається на підставі обстеження матеріально-побутових умов сім'ї, яка звернулася за призначенням такої допомоги". На виконання п. 10 вказаного Порядку розпорядженням районної державної адміністрації № 127 від 27 квітня 2009 року створено Комісію з призначення державних соціальних допомог(субсидії), на якій розглядалися звернення позивача. Як вбачається з матеріалів справи ОСОБА_2, 1975 р.н., перебуває на обліку в управлінні соціального захисту населення з березня 2008 року та отримує різні види соціальних допомог в томі числі і державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям. Згідно п. 10 „Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям затвердженого постановою КМУ № 250 від 24.02.2003 року „Про затвердження порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, на підставі рішення комісії з призначення державних соціальних допомог (субсидії) № 4 від 16.04.2014, як виняток, так як сім'я багатодітна та згідно акта обстеження матеріально - побутових умов сім'ї, ОСОБА_2 було призначено допомогу: з 01.03.2014 по 11.03.2014-2486,00 грн., з 12.03.2014 по 08.05.2014 - 2736,00 грн., з 09.05.2014 по 31.08.2014 - 2973,49. 8 вересня 2014 року позивачка повторно звернулася до відповідача із заявою на призначення допомоги малозабезпеченим сім'ям. При розгляді звернення комісія не знайшла достатніх підстав на призначення допомоги і згідно п. 10 постанови КМУ від 24.02.2003 року № 250 "Про затвердження порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям" відмовила у призначенні допомоги. Члени комісії рекомендували працевлаштуватись чоловікові заявниці і звернутись за призначенням допомоги на загальних підставах, про що заявницю повідомлено. У своєму письмовому зверненні до відповідача, яке надійшло 30.09.2014 року, Король зверталася з проханням повторно розглянути заяву на призначення допомоги від 08.09.2014 року. Переглянувши заяву та документи, на підставі рішення комісії № 10 від 15.10.2014 року, як виняток, надано дозвіл призначити допомогу ОСОБА_2 згідно п. 10 постанови Кабінету КМУ від 24.02.2003 року № 250 "Про затвердження порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям". Допомогу призначено з 01.09.2014 по 28.02.2015р. в розмірі 2500,18 грн. ОСОБА_2 звернулася із письмовою заявою 17.03.2015 року яка зареєстрована за № 521 та представила документи: довідку про склад сім'ї, № 38 від 17.03.2015 р., видану Поташською сільською радою, в якій зазначено, що вона та четверо її неповнолітніх дітей зареєстровані в с. Поташ, але не проживають; довідку про розмір земельної ділянки в смт. Маньківка, № 855 від 17.03.2015 р.; довідку про відсутність земельної ділянки в с. Поташ, № 38 від 17.03.2015 р.; довідку з відділу державної виконавчої служби про неотримання аліментів від ОСОБА_8, на сина ОСОБА_4 2001 року народження, № 64 від 17.03.2015 року; копію рішення Маньківського районного суду про розірвання шлюбу між заявницею та її чоловіком ОСОБА_10, від 04.03.2015 р. № 701/255/15 -ц. В цей же день їй було повідомлено про необхідність подання довідок про доходи сім'ї, а саме: довідки про грошовий еквівалент пільг на природний газ та електроенергію як багатодітній сім'ї та довідку про аліменти чи дохід батька, відповідно до абзацу 5 п. 6 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям з дітьми, затвердженого постановою КМУ від 24.02.2003 р. № 250, в якому зазначено, що даний вид допомоги призначається з урахуванням доходів членів сім'ї. Підпис ОСОБА_2 в заяві про необхідність донесення недостаючих документів в місячний термін з дня подачі заяви підтверджує її поінформованість. Відповідно до рішення Маньківського районного суду від 04.03.2015р. за № 701/255/15-ц про розірвання шлюбу між ОСОБА_2 та ОСОБА_3, двоє спільних дітей: ОСОБА_5, 2008 р.н. та ОСОБА_13, 2010 р.н. залишено проживати з матір'ю. Місце проживання молодшого сина ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_4 не визначено. Оскільки заявниця наполягає на призначенні допомоги сім'ї, в якій виховується четверо дітей, управлінням направлено запит до Молодецької сільської ради. Згідно отриманої відповіді № 271 від 10.04.2015 року позивач разом із чоловіком та чотирма дітьми проживає в с. Молодецьке. Крім того, надано роз'яснення, що сім'я проживає у будинку, який належить ОСОБА_3, копія довідки № 268 від 10.04.2015 року тобто після розірвання шлюбу сім'я проживає разом. Інформацію про доходи чоловіка до зазначеного терміну не було подано. Тому, згідно п. 6 абз. 5 „Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям затвердженого постановою КМУ від 24.02.2003 року № 250, „для призначення соціальної допомоги уповноважений представник сім'ї подає декларацію про доходи та майно (заповнюється на підставі довідок про доходи кожного члена сім'ї)", та абз. 8 вищезазначеного Порядку „.до складу сім'ї включаються чоловік та жінка, які проживають однією сім'єю, не перебувають у шлюбі, але мають спільних дітей", прийнято розпорядження начальника управління соціального захисту населення про відмову в призначенні допомоги. Копію даного розпорядження за № 08/849 від 28.04.2015 року надіслано заявниці. Твердження ОСОБА_2, про те, що державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям з дітьми є її основним джерелом існування також не відповідає дійсності, оскільки дана громадянка отримує інші види державної допомоги, які призначено без врахування доходу, а саме: тимчасову державну допомогу дітям, згідно Порядку призначення та виплати тимчасової державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання їх невідоме, затвердженого постановою КМУ від 22.02.2006 № 189, на сина ОСОБА_4, 2001 р.н., допомогу при народженні дитини, згідно порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого постановою КМУ від 27.12.2001 року № 1751, на сина ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_4 Також сім'я користується пільгами як багатодітна сім'я, відповідно до Положення про Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29 січня 2003 року № 117 „Про Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги", (50 відсотків на оплату природного газу та електроенергії в межах норм споживання, які нараховуються на адресу с. Молодецьке, вул. Пушкіна, 54). Пільги нараховуються на 5 осіб включаючи і чоловіка. Пільги на дитину 2014 року народження не нараховуються по причині відсутності запису у посвідченні багатодітної сім'ї За матеріалами особової справи ОСОБА_2, рішення Маньківського районного суду про розірвання шлюбу між батьками, які мають дитину до одного року народження, та не визначення місця проживання молодшого сина ОСОБА_6, з метою захисту його прав, управлінням направлено листи до районної Служби у справах дітей райдержадміністрації, до районного Центру соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді для здійснення соціального інспектування та Маньківської районної прокуратури. Відмова у призначенні державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям є обґрунтованою. Щодо невручення під розписку розпорядження про відмову в призначенні допомоги позивачу то слід зазначити, що „Порядком про призначення і виплату державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім′ям" передбачено: «У разі прийняття рішення про відмову в наданні соціальної допомоги орган соціального захисту населення письмово повідомляє про це уповноваженого представника сім'ї із зазначенням підстав відмови та порядку оскарження рішення». Що було зроблено працівниками відповідача, а саме розпорядження надіслано поштовим листом. Стосовно зобов'язання відповідача призначити соціальну допомогу її п'ятьом дітям, то слід зазначити, що ОСОБА_7, народився ІНФОРМАЦІЯ_5 тобто після розгляду заяви позивача від 17.03.2015року щодо призначення їй соціальної допомоги на чотирьох дітей. 16.02.2016 року позивач звернулась до відповідача з заявою про призначення соціальних допомог на п'ятьох дітей, а саме, допомоги при народженні п'ятої дитини, допомоги по вагітності та пологах, державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям та тимчасової державної допомоги дітям. Розпорядженням відповідача від 23.03.2016 року № 08/453 позивачеві відмовлено в призначенні соціальних допомог, так як позивач повторно не надав відповідачу необхідних документів для призначення соціальних допомог. Хоча ОСОБА_2 була проінформована про необхідність донесення документів. Крім того, відповідачем надсилались запити до сільських рад с. Поташ та Молодецьке про надання копії свідоцтва про народження найменшого сина та довідки про склад сім'ї. Надіслані відповіді не є достатніми для призначення допомог. Відповідач всупереч п. 6 „Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям" та ст. 7, 11 Закону України « Про державну допомогу сім'ям з дітьми» звертався до сільських рад, а тому звинувачення позивача щодо бездіяльності відповідача не відповідають дійсності. Відповідачем позивач був поінформований про порядок призначення і різних видів допомог, про необхідність донесення документів в установлені законодавством терміни. Крім того, позивач систематично користувалася своїм правом на одержання соціальних допомог сім'ям з дітьми. Згідно ст. 51, 52 Конституції України, ст. 180-201 Сімейного кодексу України, батьки зобов'язані утримувати своїх неповнолітніх дітей і непрацездатних повнолітніх дітей, які потребують матеріальної допомоги, незалежно від того чи перебувають вони у шлюбі чи ні (у випадку народження дитини під час фактичних шлюбних відносин), чи визнаний шлюб недійсним, чи позбавлені вони батьківських прав, чи дитина від них відібрана тимчасово без позбавлення батьківських прав. Враховуючи викладене суд приходить до висновку про відсутність підстав для визнання незаконними дій відповідача щодо відмови у призначенні соціальної допомоги позивачу та необґрунтованості заявлених позовних вимог, оскільки відповідач діяв правомірно, в межах наданої йому компетенції, звернення позивачки до Управління соціального захисту населення Маньківської райдержадміністрації Черкаської області були розглянуті по суті у встановлені законом терміни, у зв'язку з чим суд вважає за необхідне відмовити позивачці у задоволенні заявлених позовних вимог у повному обсязі.
Керуючись ст . ст. 51-52, Конституція України ст. ст. 6-11, 17-19, 71, 104, 158, 159, 160, 163 КАС України, ст. ст. 180-201 Смейного Кодексу України, Законом України „Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям № 1768-ІІІ від 01.06.2000 року та постановою Кабінету Міністрів України „ Про затвердження порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям" № 250 від 24.02.2003 року, суд, -
П О С Т А Н О В И В :
В задоволені позову ОСОБА_2 до Управління соціального захисту населення Маньківської райдержадміністрації Черкаської області, треті особи на стороні позивача, що не заявляють самостійних вимог щодо предмету спору ОСОБА_3, орган опіки та піклування Маньківської державної адміністрації треті особи на стороні відповідача, що не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору Уманська прокуратура в Черкаській області, Молодецька сільська рада с. Молодецьке Маньківського району Черкаської області про оскарження бездіяльності відповідача, який відмовився призначити соціальну допомогу позивачу та її п′ятьом малолітнім дітям, що є основним джерелом їх існування, як малозабезпеченими особами - ВІДМОВИТИ.
Апеляційна скарга на постанову подається в Київський апеляційний адміністративний суд через Маньківський районний суд Черкаської області протягом десяти днів.
Суддя А. І. Костенко