Постанова № 57793862, 25.04.2016, Рівненський міський суд Рівненської області

Дата ухвалення
25.04.2016
Номер справи
569/4232/16-а
Номер документу
57793862
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 569/4232/16-а

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

25 квітня 2016 року м.Рівне

Рівненський міський суд Рівненської області

в складі головуючого судді Харечка С.П.,

при секретарі Левчук Д.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Рівне справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Рівненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -

в с т а н о в и в:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Рівненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, просить визнати протиправними дії відповідача щодо відмови йому у проведенні перерахунку та виплати пенсії за вислугу років в розмірі 90 % від середньомісячної (чинної) заробітної плати відповідно до ст. 50-1 ЗУ «Про прокуратуру» (в редакції станом на час призначення пенсії) на підставі довідки прокуратури Рівненської області № 18-201 вих.-16 від 11.03.2016 року починаючи з 01.12.2015 року без обмеження максимального розміру пенсії та зобов'язати відповідача провести йому перерахунок призначеної пенсії за вислугу років в розмірі 90 % від середньомісячної (чинної) заробітної плати відповідно до ст. 50-1 ЗУ «Про прокуратуру» (в редакції станом на час призначення пенсії) на підставі довідки прокуратури Рівненської області № 18-201 вих.-16 від 11.03.2016 року починаючи з 01.12.2015 року без обмеження максимального розміру пенсії.

В обґрунтування позовних вимог вказує, що перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в м. Рівне з 06.09.2002 року та отримує пенсію відповідно до ст. 50-1 ЗУ «Про прокуратуру» виходячи із розрахунку 90 % від розміру середньомісячної заробітної плати. 25 березня 2016 року він звернувся до відповідача із заявою про проведення перерахунки пенсії відповідно до ст. 50-1 ЗУ «Про прокуратуру» (в редакції чинній на час призначення пенсії) виходячи з розрахунку 90 % від середньої заробітної плати без обмеження максимального розміру відповідно до Постанови КМУ № 1013 від 09.12.2015 р. та долучив довідку прокуратури Рівненської області № 18-201 вих.-16 від 11.03.2016 р. Однак Управлінням Пенсійного фонду України в м. Рівне листом № 194/10 від 30.03.2016 р. йому було відмовлено у перерахунку пенсії посилаючись на п. 5 розділу ІІІ «Прикінцеві положення» ЗУ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 р. № 213-VIII у разі неприйняття до 01.06.2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01.06.2015 р. скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються, зокрема відповідно до ЗУ «Про прокуратуру». Закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах до 01.06.2015 року не прийнятий, у зв'язку з чим з вказаної дати втратили чинність, зокрема, норми ЗУ «Про прокуратуру» щодо пенсійного забезпечення і відповідно пенсії за цим законом не перераховуються. Вважає таку відмову відповідача неправомірною.

В судове засідання позивач не з'явився, до початку розгляду справи подав до суду заяву про розгляд справи у його відсутність, позовні вимоги підтримує, просив їх задовольнити.

Представник відповідача у судове засідання не з'явився, подав до суду заперечення на позов, в яких зазначив, що позовні вимоги не визнає, оскільки починаючи з 01.06.2015 р. згідно з пунктом 5 Прикінцевих положень Закону України від 02.03.2015 р. № 213-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсія/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до Законів України…в т.ч. «Про прокуратуру». Тобто з 01.06.2015 р., пенсії, що визначені в порядку та на умовах згідно із ЗУ «Про прокуратуру» не призначаються, а раніше призначені пенсії не перераховуються. Також посилався на ЗУ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» №911-VIIІ від 24.12.2015 року, відповідно до якого, у період з 01.01.2016 року по 31.12.2016 року максимальний розмір пенсії не може перевищувати 10740,00 грн.

Дослідивши матеріали справи, суд дійшов до висновку, що позов підлягає до задоволення частково.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в м. Рівне з 06.09.2002 року та отримує пенсію відповідно до ст. 50-1 ЗУ «Про прокуратуру» виходячи із розрахунку 90 % від розміру середньомісячної заробітної плати.

25 березня 2016 року ОСОБА_1 звернувся до відповідача із заявою про проведення перерахунки пенсії відповідно до ст. 50-1 ЗУ «Про прокуратуру» (в редакції чинній на час призначення пенсії) виходячи з розрахунку 90 % від середньої заробітної плати без обмеження максимального розміру відповідно до Постанови КМУ № 1013 від 09.12.2015 р. та долучив довідку прокуратури Рівненської області № 18-201 вих.-16 від 11.03.2016 р.

Листом № 194/10 від 30.03.2016 р. управлінням Пенсійного фонду України в м. Рівне відмовило ОСОБА_1 у перерахунку пенсії, що стало причиною звернення до суду.

Суд вважає таку відмову неправомірною з огляду на наступне.

Статтею 22 Конституції України визначено, що конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Статтями22 та 64 Конституції України, норми якої є нормами прямої дії, гарантовано право на пенсійне забезпечення відповідних категорій громадян, встановлене законами України, в тому числі Законом України «Про прокуратуру.

У Рішенні Конституційного Суду України від 6 липня 1999 року №8-рп/99зазначено, що зупинення пільг, компенсацій і гарантій для військовослужбовців та працівників правоохоронних органів без відповідної матеріальної компенсації є порушенням гарантованого державою права на їх соціальний захист та членів їхніх сімей.

Отже перерахунок призначених пенсій в зв'язку з підвищенням заробітної плати проводиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи, а не станом на час звернення за перерахунком. Саме такий порядок передбачений ч. 18ст. 50-1ЗУ «Про прокуратуру».

Умови та порядок пенсійного забезпечення прокурорів та слідчих визначено ст.50-1 Закону України від 5 листопада 1991 року №1789-ХІІ «Про прокуратуру» (далі - Закон №1789-ХІІ). Редакція зазначеної статті змінювалась.

Так, відповідно до частини першої ст.50-1 Закону №1789-ХІІ в редакції, що діяла на час призначення пенсії ОСОБА_1 прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80% від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90% від суми місячного (чинного) заробітку.

Законом України від 8 липня 2011 року №3668-VІ «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» (далі - Закон №3668-VІ), який набрав чинності з 1 жовтня 2011 року, внесено зміни до ст.50-1 Закону №1789-ХІІ, зокрема змінено у відсотках розмір пенсії за вислугу років, яка призначається прокурорам і слідчим у разі реалізації ними такого права.

Зокрема, відповідно до ст.50-1 Закону №1789-ХІІ у редакції Закону №3668-VІ прокурори і слідчі мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку за наявності на день звернення вислуги років. Пенсія призначається в розмірі 80% від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії.

Таким чином, з 1 жовтня 2011 року положення ч.1 ст.50-1 Закону №1789-ХІІ щодо призначення прокурорам і слідчим пенсії за вислугу років у розмірі не більше 90% від суми місячного (чинного) заробітку втратили чинність у зв'язку з внесенням змін до редакції цієї статті Законом №3668-VІ.

Разом з тим, підстави та порядок перерахунку пенсій прокурорам регулюють ч.13,18 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру», положення яких щодо перерахунку пенсії у зв'язку із прийняттям Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» змін не зазнали (змінилась лише нумерація частин цієї статті).

Відповідно до ч.13 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.

Згідно із ч.8 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, у якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.

Враховуючи наведене, при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії. Внесені Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» зміни до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам є ч.13,18 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру», які змін у зв'язку із прийняттям Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» не зазнали.

До того ж, звуження змісту та обсягу права шляхом прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів за ст.ст.22,64 Конституції України - не допускається.

Аналогічна правова позиція викладена в судових рішеннях Вищого адміністративного суду від 27.01.2016 року (справа К\800/23512/14, 28.01.2016 року (справа К/800/31554/15), 28.01.2016 року (справа К/800/32220/15) та постановах Верховного Суду України від 10.12.2013р. (справа №21-348а13), від 17.12.2013р. (справа №21-445а13) та від 06.10.2015 року (справа №21-2432а15).

Таким чином, необхідною умовою для перерахунку пенсії є документи, додатково подані пенсіонером щодо розміру місячного заробітку за відповідною посадою станом на час звернення за перерахунком пенсії. При цьому, такий перерахунок дійсно має здійснюватися виходячи із норм законодавства, які були чинними на момент призначення пенсії позивачу, тобто в розмірі 90% від заробітної плати.

Таким чином дії УПФ в м. Рівне щодо відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_1 згідно довідки є неправомірними, тому позовні вимоги про зобов'язання Управління Пенсійного фонду України у м. Рівне здійснити йому перерахунок та виплату пенсії згідно із Законом України «Про прокуратуру» виходячи із 90 % від заробітної плати у сумі 19584, 50 грн. згідно довідки прокуратури Рівненської області № 18-201 вих.-16 від 11.03.2016 року підлягають до задоволення.

Оскільки перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, у якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії, тому слід зобов'язати відповідача здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01 січня 2016 року, оскільки заробітна плата працівникам прокуратуру підвищена на підставі Постанови КМУ від 09 грудня 2015 року № 1013.

Щодо обмеження максимального розміру пенсії до 10740,00 грн.суд приходить до наступного висновку.

Суд вважає невірним трактування відповідачем ЗУ «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» при обчисленні пенсії позивачу в зв'язку з її перерахунком.

На підставі названого вище закону були внесені зміни вст. 50-1 ЗУ «Про прокуратуру», яка регламентує порядок пенсійного забезпечення прокурорів та слідчих.

Згідно з ч. 1 ст.2 розділу 1 ЗУ «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи», максимальний розмір пенсії (крім пенсійних виплат, що здійснюються з Накопичувального пенсійного фонду) або щомісячного довічного грошового утримання (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною), призначених (перерахованих) відповідно до ЗУ «Про прокуратуру» не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.

Відповідно до абз. 1 п. 2 розділу 2 «Прикінцевих та перехідних положень»ЗУ «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи», обмеження пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом.

ОСОБА_1 пенсія була призначена 06.09.2002 року.

Відповідно до постанови Верховного суду України від 10.12.2013 р., винесеній по аналогічній справі, колегія суддів Судової палати в адміністративних справах ВСУ прийшла до висновку, що при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії; внесені Законом №3668-VI «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» зміни до статті 50-1 Закону №1789-ХІІ «Про прокуратуру» щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим в разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом та механізмом їх проведення.

Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно якої Конституція України виокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави.

В зазначеній вище постанові ВСУ від 10.12.2013 р., ґрунтуючись на рішеннях Конституційного суду України з розгляду питань, пов'язаних з реалізацією права на соціальний захист, зроблено висновок, що зміст та обсяг досягнутих працівниками правоохоронних органів, зокрема працівників прокуратури, соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства, а правовідносини щодо їх пенсійного забезпечення виникають на момент звернення за призначенням пенсії.

Виходячи з викладеного, суд приходить до висновку, що відповідач повинен був здійснити перерахунок пенсії позивачу в зв'язку із підвищенням його місячного заробітку, на умовах встановлених ч. 2 ст. 50-1Закону України «Про прокуратуру», які .діяли до набрання чинності Законом України ««Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи».

Відповідно до ч. 1 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа, тому з відповідача слід стягнути на користь позивача сплачений судовий збір в розмірі 551,20 грн.

На підставі вищевикладеного та керуючись ст.ст.158-163,167,183-2, 185-186,254, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя, -

п о с т а н о в и в:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Рівненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Рівненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області щодо відмови у проведенні перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 за вислугу років в розмірі 90 % від середньомісячної (чинної) заробітної плати відповідно до ст. 50-1 ЗУ «Про прокуратуру» (в редакції станом на час призначення пенсії) на підставі довідки прокуратури Рівненської області № 18-201 вих.-16 від 11.03.2016 року починаючи з 01.01.2016 року без обмеження максимального розміру пенсії

Зобов'язати Рівненське об'єднане управління Пенсійного фонду України Рівненської області провести ОСОБА_1 перерахунок призначеної пенсії за вислугу років в розмірі 90 % від середньомісячної (чинної) заробітної плати відповідно до ст. 50-1 ЗУ «Про прокуратуру» (в редакції станом на час призначення пенсії) на підставі довідки прокуратури Рівненської області № 18-201 вих.-16 від 11.03.2016 року починаючи з 01.01.2016 року без обмеження максимального розміру пенсії.

Стягнути з бюджетних асигнувань Управління Пенсійного фонду України в м. Рівне Рівненської області на користь ОСОБА_1 суму сплаченого судового збору в розмірі 551 (п'ятсот п'ятдесят одна) гривня 20 копійок.

Допустити постанову до негайного виконання у межах суми стягнення за один місяць.

Постанова за результатами скороченого провадження може бути оскаржена сторонами в апеляційному порядку.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку сторонами, а також іншими особами у зв'язку з тим, що суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси чи обов'язки.

Апеляційна скарга на постанову подається протягом десяти днів з моменту отримання копії постанови до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Рівненський міський суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Суддя: Харечко С.П.