Справа № 567/1098/15-а
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
18 травня 2016 року м. Острог
Острозький районний суд Рівненської області у складі:
головуючий суддя - Поліщук Т.М.
секретар - Остроголова О.М.
за участі: позивача - ОСОБА_1
представника відповідача -Демчук М.Д.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Острозі справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Острозькому районі Рівненської області про зобов'язання відповідача вчинити дії ,-
встановив :
ОСОБА_1 звернувся до Острозького районного суду з позовом до управління Пенсійного фонду України в Острозькому районі Рівненської області про визнання дій відповідача щодо відмови в перерахунку пенсії протиправними та зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії з 01.08.2015р. на підставі ст.81 Закону України «Про прокуратуру» 2014 року.
Проте в судовому засіданні позивач частково змінив свої позовні вимоги та просить суд зобов'язати відповідача провести для нього перерахунок і виплату пенсії, починаючи з 01 серпня 2015 року, на підставі довідок прокуратури Запорізької області № 18-337 вих-16 та № 18-336 вих-16 виданих 29 квітня 2016 року, відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції, яка діяла на час призначення пенсії), виходячи з розрахунку 90% заробітку від середнього заробітку та виплатити недоотриману частину виплат за минулий час з 01 серпня 2015 року, з урахуванням раніше проведених виплат.
Позовні вимоги мотивує тим, що з 21 вересня 2006 року перебуває на обліку в УПФ України в Острозькому районі Рівненської області і отримує пенсію за вислугу років в розмірі 90% від розміру його місячної заробітної плати на підставі ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру». Зазначав, що 01.08.2015р. звернуся до відповідача з заявою про перерахунок раніше призначеної пенсії відповідно до закону, який діяв на час призначення пенсії. Стверджує, що відповідачем незаконно було відмовлено у проведенні перерахунку пенсії, що грубо порушує його права і законні інтереси.
Представник відповідача позов не визнав та просить відмовити у задоволенні позовних вимог, посилаючись на Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року № 213 відповідно до котрого у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру» …і т. д…
У зв'язку з цим з 1 червня 2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених вищевказаними законами, не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються.
Суд, заслухавши сторони по справі та вивчивши матеріали справи, рахує позов обґрунтованим та таким, що підлягає до задоволення з наступних підстав.
Судом встановлено, що позивач перебуває на обліку в УПФ України в Острозькому районі Рівненської області і отримує пенсію за вислугу років в розмірі 90 % від чинної на той час його заробітної плати на підставі ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру».
Позивач 01.08.2015р. звернувся до відповідача із заявою про перерахунок його пенсії за вислугу років відповідно до підставі ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції чинній на час призначення пенсії у розмірі 90% від суми місячної (чинної) заробітної плати, розмір якої визначено у ст.81 Закону України «Про прокуратуру» 2014 року.
За результатами розгляду даної заяви, УПФ України в Острозькому районі Рівненської області своїм листом від 30.09.2015р. № 2443/03 відмовило позивачу в перерахунку пенсії за вислугу років згідно ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції чинній на час призначення пенсії у розмірі 90% від суми місячної (чинної) заробітної плати, посилаючись на Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року № 213.
В судовому засіданні позивач частково змінив свої позовні вимоги та просить провести перерахунок його пенсії на підставі довідок прокуратури Запорізької області №18-337 вих-16 та № 18-336 вих-16 виданих 29 квітня 2016 року, відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції, яка діяла на час призначення пенсії), виходячи з розрахунку 90% заробітку від середнього заробітку та виплатити недоотриману частину виплат за минулий час з 01 серпня 2015 року, з урахуванням раніше проведених виплат.
Однак і змінені частково позовні вимоги представник відповідача в судовому засіданні не визнала.
Проте з такою позицією відповідача суд не може погодитися так як пенсійне забезпечення прокурорів та слідчих прокуратури, до яких законодавцем віднесено позивача, встановлено приписами ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру», в редакції, котра діяла на момент виходу позивача на пенсію.
Згідно з ч.ч.1, 2, 3 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.
Розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за класні чини, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією, або за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією, незалежно від наявності перерв протягом всього періоду на даній роботі.
У відповідності до ч.12 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
Згідно з ч.17 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру», призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівниками виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
В подальшому, до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» вносились певні зміни. Так, Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» № 3668-УІ від 08.07.2011 до вказаної статті внесено нову норму, згідно з якою максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Цим же Законом зменшено максимальний розмір при призначенні пенсії до 80 відсотків місячного заробітку.
Разом з тим, підстави та порядок перерахунку пенсій прокурорам регулюють частини 13, 18 ст.50-1 Закону № 1789, положення яких щодо перерахунку пенсії у зв'язку з прийняттям Закону № 3668-УІ змін не зазнали.
Таким чином внесені зміни до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам, є ч. ч. 13, 18 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» у редакції, яка діяла на час призначення пенсії.
Згідно з пунктом 2 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» обмеження пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом. Позивачу пенсія була призначена 21 вересня 2006року, тобто до набрання чинності вказаним законом.
З огляду на викладене, при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, яка визначає розмір пенсії у відсотках без обмеження її граничного розміру, що діяла на момент призначення пенсії.
Останнє підвищення заробітної працівників прокуратури відбулося згідно з Постановою Кабінету Міністрів України № 505 від 31.05.2012 «Про впорядкування структури та умов праці працівників органів прокуратури», а відтак з прийняттям вказаної постанови КМУ у позивача виникло право на перерахунок пенсії у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників.
При цьому, суд вважає твердження відповідача, про відсутність правових підстав для проведення перерахунку пенсії позивача, з посиланням на п. 5 Прикінцевих положень Закону України від 02.03.2015р. № 213-VІІ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення», необґрунтованими тому, що він застосував нові положення до правовідносин, які виникли до набрання ними чинності. Але таке застосування норм права суперечить вимогам ч.1 ст. 58 Конституції України, якою передбачено, що закони та нормативні акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність.
З огляду на вищевикладене, суд приходить до висновку, що відповідач повинен був перерахувати позивачу пенсію, згідно довідок прокуратури Запорізької області № 18-337 вих-16 та № 18-336 вих-16 виданих 29 квітня 2016 року, відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру», в редакції яка діяла на час призначення пенсії, з розрахунку 90% середнього заробітку.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Відповідно до вимог ч.2 ст.71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову, однак даний обов'язок відповідачем в даній справі не виконано.
З урахуванням наведеного, суд вважає, що дії відповідача щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії позивачу є протиправними, а позовні вимоги є обґрунтованими, доведеними та такими, що підлягають задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 9, 18, 69-71, 93, 94, 97, 99, 100, 102, 104, 158-163 КАС України, суд, -
постановив :
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Острозькому районі Рівненської області про зобов'язання відповідача вчинити дії, задовольнити.
Визнати неправомірними дії управління Пенсійного фонду України в Острозькому районі Рівненської області щодо відмови ОСОБА_1 в проведенні перерахунку пенсії за вислугу років у зв'язку з підвищенням заробітної плати працівникам прокуратури та його звільненням з органів прокуратури.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Острозькому районі Рівненської області провести перерахунок і виплату пенсії ОСОБА_1 починаючи з 01 серпня 2015 року, на підставі довідок прокуратури Запорізької області № 18-337 вих-16 та № 18-336 вих-16 виданих 29 квітня 2016 року, відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції, яка діяла на час призначення пенсії), виходячи з розрахунку 90% заробітку від середнього заробітку та виплатити недоотриману частину виплат за минулий час з 01 серпня 2015 року, з урахуванням раніше проведених виплат.
Постанова може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Острозький районний суд Рівненської області протягом десяти днів з дня її проголошення, або протягом десяти днів з дня отримання копії постанови особами, які брали участь у справі, але не були присутні при її проголошенні. Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя Острозького районного судуПоліщук Т.М.